LEVDSCHE COURANT. VRIJDAG 15 MEr. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is 12 in liet jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN14 Mei. In de Vergadering van den Gemeenteraad van heden is lot tweede Prae- ceptor aan het Stedelijk Gymnasium benoemd l)r. H. A. Kleyn. Gisteren namiddag zagen cenige liedendie op de Oude Vest alhier werk- zaam waren, een petje op het water drijven. liet vermoeden rees bij hen op of misschien daar niet cenig ongeluk was voorgevallen. Uit een terstond j in 't werk gesteld onderzoek bleek het dal hun vermoeden gegrond was, l daar men het lijkje van een knaapje vond, dat waarschijnlijk al spelende in 't water was geraakt. Blijkens eene in dit nommer geplaatste advertentie is de Heer llenry Dessort, die zich thans te 's Hage bevindt, voornemens na afloop van de kermis aldaar, zijn Anatomisch Elhnologiseh kabinet alhier voor hel publiek ten toor. te stellen. Deze wetenschappelijke kunstgallerij bevat de grootste verzameling van kunstig nagebootste voorwerpen, voorkomende op het ge bied van 'smenschen leven. IViet alleen te 'sHage, maar ook te Amsterdam is aan den Heer Dessort hoogen lof over zijne kunstverzameling toegezwaaid, en wij gelooven dat die ook bier hem zal ten deel vallen. De tentoonstel ling van een zoodanig kabinet komt ons thans verkieslijker voor dan te midden eener woelige kermisvreugde. Uit het Jaarlijksch Verslag omtrent den toestand der Gemeente, door Burgemeester en Wethouders aan den Gemeenteraad ingedienddeelen wij de volgende hoofdbijzonderheden medeVervolg). Hoofdstuk VII. Nationale Militie en Schutterij. Voor de loting der nat. militie, ligling 1856, zijn ingeschreven 375 personen. Het door deze ge meente te leveren contingent werd bepaald op 107 man. De schutterij blijft in een gunsligen toestand, dank zij de belanglooze zorg die daartoe wordt aangewend. De geheele sterkte der schutterij was actief 580 man, reserve 494, te zanten 1074 man. Hoofdstuk VIII. Kerkelijke zaken. Het getal bestaande kerkgemeenten heeft geene verandering ondergaanevenmin als dat der kerkgebouwen. Bij onderscheidene gemeenten had echter verandering in het personeel der Gees telijken plaats. Hoofdstuk IX. Onderwijs enz. Het lager onderwijs is hier ter stede in een gunstigen toestand. Het getal der bijzondere scholen is vermeerderd door de oprigling eener tnsschenschool voor haveloozc kinderen van G lol 8 jaren. De Onderwijzers W. C. Stemfoort en C. J. Vermeulen, dag- en kost schoolhouders, de eerste te Voorschoten, en de tweede te Alphen, werden gemagligd om hunne scholen herwaarts over te brengenterwijl werd op geheven het Paedagogium voor de oude en nieuwe talen van Dr. J. J. de Gelder, die tot Rector van het Gymnasium te Alkmaar was benoemd; als mede de bijzondere school der 2de klasse van den Onderwijzer J. van Ham en de meisjesschool van J. L. Flamant. Met hel einde des jaars waren hier ter stede aanwezig 4 openbare scholen 8 bijzondere der lste klasse, 17 der 2Je klasse, te zamen 29 scholen. Het getal leerlingen op de onderscheidene dagscholen bedroeg op 15 Julij 2002 jongens en 1597 meisjes; op de avondscholen 365 jongens en 282 meisjes. Op de 8 bewaarscholen waren toen 1854 kinderen. Het getal Onderwijzers was 21 en dat der Ondermeesters 62. De gemeentekas droeg voor het openbaar lager onderwijs en de bewaarscholen weder een subsidie bij van ƒ10121.96. Voor de alhier beslaande Kweekschool voor de Zeevaart hebben zich in den loop van een jaar niet minder dan 120 knapen en jongelingen aange meld. Velen konden de keuring niet doorslaan. Het meerendeel heeft ge trouw de lessen bijgewoond en den vaslgeslelden cursus in de onderschei dene vakken van het ligt matrozenwerk doorloopenzoodat zij geschikt gekeurd konden wordenom de kweekschool met goed getuigenis te verla ten en in werkelijke dienst te treden. Zoo werden 38 als scheepsjongens en 5 als matrozen der 4dc klassewaarvan een wegens bijzondere bekwaam heid, na korten diensttijd tot de 3de klasse is bevorderd, toegelaten. Twee anderen werden om hunne buitengewone vorderingen in enkele vakken als 'Stuurmansleerlingen aangenomen, en bij het einde des jaars waren weder 3 jongelingen op het punt om als geschikt voor de dienstvan de school ontslagen te worden. De uitkomst is derhalve, dat binnen zoo kort tijds bestek 48 jongeliedendie kort geleden nog voor een groot deel nutteloos en werkeloos ronddoolden, nu tot een nuttig bedrijf, tot eene eervolle be trekking, tot eene gezonde levenswijs, tot een voordeelig beslaan, ja lot hunne maatschappelijke beslemming zijn gebragt, terwijl hun verblijf op de school niet meer dan ƒ10 per hoofd heeft gekost. Bij het Stedelijk Gymnasium is de nieuwe cursus begonnen met 46 kwee- kelingen. Voor hel onderhoud der sehoollocalen wordt behoorlijk gezorgd en in alle benoodigdheden voor het natuur- en scheikundig onderwijs dooi de gemeente voorzien. De Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen lelde bij het einde van dat jaar 225 contribuerende en 5 honoraire leden, alsmede 3 donateurs en 12 donatrices. Hare instellingen verkeeren over 't algemeen in gunstigen toestand. De Maatschappij der Nederl. Letterkunde is mede in denzeifden gunsti gen toestand gebleven. Zij heeft door het aanknoopen van menigvuldige betrekkingen met buitenlaudsche genootschappen van wetenschap getracht de kennis onzer Letterkunde in andere landen te bevorderen; terwijl zij door de uitgave van Maerlant's Spiegel Ilisloriael in eene lang gevoelde be hoefte hoopt te voorzien. liet Leesmuseum bestond uil 77 gewone en 68 buitengewone leden, liet aantal bezoekers blijft steeds klimmende. De IIoilMaatschappij van Fraaije Kunsten en Wetenschappen getuigt van een gunstiger toestand der Lcydsche Afdeeling. De vergaderingen werden geregeld gehouden. De Nederl. Entomologische Vereeniging en het Pharmaceutisch-Chemisch gezelschap Concordia gaan op denzeifden voet steeds voort. De Teeken-acadeinieonder de zinspreuk: Ars Aemula Naturae, lelt 19 teekenaars. Hel onderwijs, door de zorg van het Genootschap Mathesis Scienliarum Genitrix gegeven, werd weder uitgebreid, door de invoering der verbe terde leerwijze in hel handteekenennaar de methode van de Gebr. Dupuis. Dit Genootschap verloor in dit jaar den nog eenig overgebleven oprigter, B. van den Broeek. Het aantal leden klom tot 185. De muziekscholenopgerigt en onderhouden door de Lcydsche Maat schappij van Toonkunst, blijven aan hare bestemming op eene behoorlijke wijze beantwoorden en voldoen op den duur aan eene werkelijk bestaande behoefte aan goed, stelselmatig en min kostbaar onderwijs in de Toonkunst. De Maatschappij telde gedurende bet laatstvei'loopcn maatschappelijk jaar 117 leden en cén donateur. Hel getal leerlingen was 114. De hier gevestigde muziekgezelschappen blijven hunne krachten aanwen den om aan het doel hunner instelling te beantwoorden. De Afdeeling van de Nederl. Vereeniging tot afschaffing van sterken drank lelt 161 leden. De sedert 4 Dee. 1854 bestaande Typographische Vereeniging onder de spreuk: LourensJz. Cosier, telt thans 51 contribuerende leden 3 eereleden, 2 buitengewone eereleden7 honoraire leden en 10 donateurs. Vervolg hierna). In dit jaar kunnen op het Kon. Instituut voor de Marine te Willems oord 40 jongelingen tot opleiding voor de zeedienst en 4 voor het corps mariniers geplaatst worden. Belanghebbenden moeten zich voor of op den laaisten Junij bij het Dep. van Marine aanmelden. Het Ilbl. deelt mede dat er voor de op te rigtcn gedenklcekenen van den dichter Tollens lot hiertoe ongeveer 6000 is ingekomen. Van die som is 9/10 bestemd voor hel standbeeld te Rotterdam en 1/10 voor het gedenkleeken te Rijswijk. De bijdragen zijn nog niet toereikende voor het oogmerk. Te Rotterdam is aanbesteed de opbouw van een stoom-, rijst-, pel en meelmolen enz., op de bereids gelegde grondslagen. Dit werk is aan genomen door de Heeren de Haas en Zoon aldaar voor 107,777. Aldaar zijn gisteren de eerste nieuwe aardappelen nit het Weslland aangebragt en voor 2 het mandje verkocht. Over de Gcldersche streken is Maandag 11. een hevig onwederverge zeld van regen- en hagelbuijenlosgebarsten. Vooral te Arnhem en te Wageningen was het weder vrij zwaar. In de laatstgenoemde stad stonden de straten een voet onder water. Gelukkig was de wind bedaard, zoodat de vruchlboomen en veldgewassen weinig hebben geleden. Onder Vuren, nabij Gorinchemis in een schip waarin zich 13 varkens bevondende bliksem door het luik geslagenzoodat 3 van die beesten gedood zijn en het luik geheel verbrijzeld is. Te Zwolle is Dingsdag 11. eene beurs voor den handelsstand geopend. Door den Gemeenteraad van Deventer is tot Rector van het Gymnasium aldaar benoemd Dr. II. Hoeneheek Hissink. Dezer dagen is te Staphorst berigt ontvangen van cenige personen uit Noord-Amerikadat zij voornemens zijn eerlang naar hunne geboorteplaats terug te keerenals redenen hiervoor opgevende dat zij in hunne verwach tingen bitter zijn teleurgesteld. Te Groningen is op den 9dcn dezer overleden de lieer Mr. C. Star Numan, Hoogleeraar in de Regtsgeleerde Faculteit aan de Iloogeschool aldaar. Hij was sedert 1842 lid van de Maatschappij der Ned. Letterkunde. Te Vlissingcn heeft men thans met de 4 uit Engeland aangekomen

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1