LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 11 MEI. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is 12 in het jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BÏNNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN9 Mei. Van wege den verjaardag van II. K. H. Prinses Marianne, waren op heden van de openbare en van vele bijzondere gebouwen vlaggen uilgestoken. Dezer dagen gaf eene bijzondere omstandigheid meer dan gewone aan leiding aan velen onzer stadgenootenom de weldadige strekking te leeren kennen van een geslicht, dat zoo weinig de algemeene opmerkzaamheid trekt en toch alle belangstelling verdient. De Binnenvader J. J. dn Chattel van het Gereformeerd Minnehuis deelt in het voorregt van eene 25-jarige huwelijksvcrccniging met zijne echtgenoote te mogen beleven. Eene ge beurtenis, op zich zelf niet ongewoon of zeldzaam, maar toch niet zonder belang voor eene inrigling die allezins behoefte heeft aan eerlijke en trouwe verzorgers, bekwaam en geschikt gelijk zij, om eendragtelijk en ieder voor zijn deel toe te zien, dat alles geregeld en ordelijk, eerlijk en trouw in zijn werk gaat, waar meer dan 300 personen van verschillenden leeftijd en van beider kunne, meestal hoog van jaren en gebrekkelijk, worden verpleegd en verzorgd. En dat de opgenomene personen voor de betoonde zorg erkentelijk zijn, blijkt ten volle uit de geschenken in zilver, die zij uil hunne bespaarde centen aan hunne vaderlijke en moederlijke verzorgers hebben gedaan en uil de versieringen die zij aan de zalen hebben ten koste gelegdwaartoe de geheel belangelooze medewerking van de Ileeren Gebr. van der Post op de Breedeslraal hun zeer te stade is gekomen. Het bezit van zulke gestichteneen erfenis van vorige geslachtenvordert hartelijke en werkdadige belangstelling van hen die op eene doeltreffende armenzorg prijs stellen. Waarlijk, zonder iets af te dingen van den lof, die onze gestich ten voor weezen en oude lieden verdienenmag de verpleging in het Min nehuis wel bijzonder worden gewaardeerdals men in slaat is zich te herinnerenhoe 30 of 40 jaren vroeger zulke menschen werden verzorgd en behandeld. Ruime luchtige slaap- en eetzalen, zindelijke en onbekrom- pene slaapplaatsen eene liefderijke behandelingeene godsdienstige opleiding en voorbereiding lot een beter leven, 't Zijn voorreglendie nu ten deel vallen aan een soort van armlastigen der Hervormde gemeente, waaromtrent vroeger alleen een zorg werd betoond, die schier grensde aan die voor dieren wordt aangewend. Betreurenswaardig is evenwel de sobere onder steuning die het gesticht van de bijzondere liefdadigheid ondervindt. Het onbeduidend bedrag van ƒ400dat eene onlangs gehouden algemeene collecte langs de huizen heeft opgebragt, getuigt niet van groote belangstelling. Het strekt niet om de taak der Bestuurders dragelijk te maken en liet maakt de zorg voor eene behoorlijke verpleging moeijelijker, als zelfs op hetgeen onontbeerlijk is moet worden bezuinigd, zoodat de voeding schraal en het gebouw verweloos wordt, 't Zou zeker beter worden als onze ver mogende stadgenooten meer lust betoonden om zulke gestichten van tijd tot lijd te bezoeken, 't Kan niet anders of bestuurders en suppoosten zouden er door aangemoedigd worden ende bodem van de geldkist zou zeker meer dan nu bedekt blijven. Ingez De Faculteit van Wijsbegeerte en Letteren aan onze Hoogesehool zal vaceren lot het afnemen van het Admissie-Examoningesteld bij Kon. be sluit van 4 Augustus 1854, op Zaturdag den 20slen Junij aanst. Belangheb benden moeten zich aanmelden bij den Secretaris der Faculteit C. G. Cobct. Vergelijkende Slaat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden April 1850 en 1857alsmede van die opbrengst over de vier eerste maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Zuivere opbrengst over de maand April. Zuivere opbrengst over de 4 maanden des jaars. 1856 1857 1856 1857 Geslagl(6i7opcenten en invoer) Binnenl. Gedistilleerd (idem) lluitenl. Gedistilleerd [idem) Likeuren (idem) Gemaal eigen middel) Wijn, Fruil-enKunslwijn(i<f 1990.211 2533 97 j 15 71 0.77j 4380.77 1306.50 2143.361 3919.73 174.38 4569.48j 1512.15 6959.22 10111.641 336.111 18 25 18570.701 3822.90 7321.71 15103.88 883.15;- 58.391 17873.12.1 5846.171 ƒ10227.941 ƒ12319.11 1 39818.831 47086.44 Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomeneu, bedroeg gedurende deze week dagelijks 100 tot 115 personen. De Letterkundige Afdeeling van de Kon. Academie van Wetenschap pen zal op Maandag aanst. te Amsterdam eene gewone vergadering houden. De Minister van Finantien heeft bekend gemaakt, dat met wijziging van de bepaling der trekkingsdagen van de 5dc klasse der 232ste Staats- Loterij, vervat in de resolutie van 21 Januarij 1857, de trekking der ge noemde klasse, voor zooveel de eerste week betreft, op den 18dc°, 19dc" en 20slcn Mei zal plaats hebben, en dat alzoo op den 21sten dezer geene trekking zal geschieden. De Minister van Binnenl. Zaken heeft ter kennis gebragt van de genen die mogten verlangen tot den op 1 September aan te vangen cursus der Kou. Akademie tot opleiding van burgerlijke ingenieurs enz. te worden toegelaten, dat de commissie, belast met het onderzoek der candidaten, hare zittingen zal houden in het Akademiegebouw te Delft, in de maand Junij, op de dagen cn uren nader te bepalen. Op de Merwede, voor Gorinchem, zijn in deze week binnen den tijd van 24 uren 16,000 stuks elft gevangen. In sommige trekken vong men er soms 1000 te gelijk. Op het eiland Texel is het directie gebouw van den Prins Hendrik polder, met al wat zich daarin bevond, geheel afgebrand. Gelukkig wer den de bewoners door het angstgesclirei van hun kind gewektanders waren zij ellendig omgekomen. Uit Zwolle wordt gemeld, dal aldaar eene verbazende hoeveelheid zee- visch wordt aangebragt. Op e'e'n dag had de afslag 3} uur geduurddie 450 opbragt. Een visscher van Urk had in eenen trek 2400 schollen, 300 groote tongen en 16 tarbotten gevangen. Vier schuiten bragten met nog andere visch 7000 schelvisschen aan. Aan de Dedemsvaart hebben onder liet werkvolk grove ongeregeldheden plaats gehad. De hoofdleiders, die verhooging van loon eischtenhebben eenigen hunner makkers gewelddadig den arbeid doen staken. Een dier arbeiders verkeert in levensgevaar. Er zijn reeds eenige personen in hech tenis genomen. Ter kennis van de belanghebbenden is gebragt: dat de scheepvaart over de geheelc lengte der Zuid-Willemsvaart, dat is van Maastricht tot 's llertogenboschzal gestremd zijn van den 6dcn Junij tot en met uiterlijk den 26stcn Julij eersik. 's GRAYENI1 AGE9 Mei. Tot Commies van Staal bij 's Konings Kabinet, is benoemd Mr. F. II. R. R. Fagel, builen bezwaar van 'sRijks schatkist. liet baldat gisteren avond door Prins en Prinses Frederik is gege ven werd bijgewoond door II. M. de Koningin, 1111. KK. 11II. de Groot hertogin van Saxen-Weimar-Eisenach en Prinses Hendrik. In het geheel waren 500 personen tegenwoordig. Het heeft tot middernacht geduurd. lieden is de verjaardag van 11. K. II. Prinses Marianne der Neder landen gevierd. In de Maliebaan had eene parade van de bezetting plaats. Woensdag 11. is alhier de jaarlijksche vergadering gehouden van de Nederlandsehe Maatschappij ter bevordering van de afschaffing der slavernij, onder voorzitterschap van Mr. G. Groen van Prinsterer. Nadat het ver slag was uitgebragt van den toestand en de werkzaamheden der maatschappij, werden eenige onderwerpen, betreffende de emancipatie, in overweging genomen en zijn Baron Mackay en Jhr. Singendonck lot leden van het Hoofdbestuur benoemd, terwijl de Heer de Neufville, van Amsterdam, lot Vice-President werd gekozen. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Vrijdag 8 Mei. In deze zitting heeft de Commissie van Rapporteurs over het wels-ont- werp lot intrekking van art. 4 der wet van 31 Dec. 1856, houdende voor- Ioopige vaststelling van Hoofdstuk Y [Dep. van Binnenl. Zaken) der be- grooting voor 1857, haar eindverslag uitgebragt. De dag der beraadslaging zal nader vastgesteld worden. Daarna zijn de beraadslagingen voortgezet over die onderwerpen welke in de vorige zitting niet afgedaan konden worden. Vooreerst zijn een aantal wets ontwerpen lot vereeniging van onderschei dene gemeenten aangenomen. Vervolgens is met 50 stemmen tegen ée'ne, die van den Heer Sloet tot Oldlniis, aangenomen bet wets-ontwerp lot vast stelling der raming van uitgaven wegens verstrekkingen voor het Dep. van Oorlog, dienst 1857. De Kamer heeft vervolgens in overweging genomen het wets-ontwerp tot aanvulling der wet van 1822, omtrent de belasting op de binnenlandsche bieren en azijnen. Aan de algemeene beraadslagingen namen deel de Ileeren Gevers Deynoot, van Eek, van Bosse, van der Linden, Ier Bruggen Hugenhollz en de Minister van Finantien. Van dit ontwerp zijn art. 1 na eenige beraadslaging en artl. 24 zonder beraadslaging aangenomen. De behandeling van art. 5 zal morgen worden voortgezet. Zitting van Zaturdag 9 Mei. In deze zitting zijn de beraadslagingen over genoemd wets ontwerp voortgezet. Arlt, 5—14 zijn aangenomen.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1