LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 8 MEI. N°. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. tV t De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BEBIGTEN.I LEYDEN7 Mei. Bij Kon. besluit is de Heer L. R. van Ouweiialler, Ontvanger der registratie en domeinen alhier, benoemd tot Ontvanger der registratie en suceessiereg- len te Utrecht, en tot Ontvanger der registratie en domeinen bier ter stede de Heer J. C. P. M. Pels Rycken thans in die betrekking te Schiedam. Ook is bij Kon. besluit de Majoor P. A. C. van Wickevoort Crommelin Kommandant van liet reg. Rijdende Artilleriealhier in bezetting, benoemd tot Luitenant-Kolonel. De Algemeene Vergadering van de Wed. Vereeniging tot afschaffing van sterken drankzal alhier gehouden worden op Woensdag en Donderdag 1 en 2 Julij aanst. Ingevolge magtiging des Konings zijn door den Minister van Koloniën tot Onderwijzers voor de laagste klasse van Gouvernementsscbolen in Oost- Indie benoemd: W. Hofstede, te Rijsselt; H. Goedhart, te Bergschenhoek M. J. Honig, alhier; F. J. C. Klaar, te 's GravenhageW. H. Snellage, te Leeuwarden en J. Hazelhorst, te Zwolle. Zij zullen allen eerlang naai de plaats hunner bestemming afreizen. De Minister van Koloniën heeft in de St. Cour. bekend gemaakt, dal i bekwame timmerlieden, metselaars, steenhouwers en grofsmeden, tevens bekend met de aanverwante ambachten, alsmede het schrijven, rekenen en bouwkundig teekenen eenigzins magtig, die genegen mogtcn zijn zich naar Nederl. Indië te begeven, met liet vooruitzigt van aldaar werkzaam te zijn bij een der lands burgerlijke openbare werken, onder genot van een daggeld van 2 tot 4, naar gelang van bekwaamheid en de plaats van vestiging, zich lot het erlangen van vrijen overvoer naar Batavia als Gou- vernemenispassagiers der tweede klasse, tot het Departement van Koloniën kunnen wenden. In April zijn op den IIolI, spoorweg vervoerd 88,325 personen en is ontvangen ƒ91,176.68; op den Rijnspoorweg vervoerd 70,979 personen en ontvangen 117,892.52}. Te Schiedam heeft de aanbesteding plaats gehad van de funderingswerken der nieuw te bouwen R. K. kerk, voor de parochie van O. L. V. Visitatie. Het werk is aangenomen en gegund aan den Heer M. Woutcrlood aldaar, voor 19,480. De Gemeenteraad van Ysselstein heeft aan Dr. II. R. de Breuk, aldaar woonachtig, een geschenk in zilver aangeboden, als een blijk van dankbaar heid voor de door dien Heer aangewende moeite in het ordenen van de arcliiven der gemeente. Uit Leeuwarden wordt het volgende treurig voorval gemeld: In den morgen van den 3dcn dezer is uit de stadsgracht opgehaald het lijk eener nog jonge vrouwwier man 's avonds te voren door de politie was gevan gen genomenop het vermoeden dat hij valsche munt zou hebben uitgegeven en ten gevolge waarvan later eene huiszoeking bij hem plaats vond, welke echter slechts een papiertje met zoogenaamde kwikzalf deed vinden. De buren gissen, dat de vrouw te middernacht hare woning heeft verlaten, en uit overdreven vrses voor mogelijke schande, zich van het leven heeft beroofd. Toen men het huis binnentrad, vond men alleen een kind van 2 jarenschreijende te bed liggen. Wat intussehen het akelige van dit voorval nog verhoogt, is, dat de man geheel onschuldig werd bevonden, daar bij een ingesteld onderzoek dadelijk aan hel licht kwamdat de munt echt wasen hare valsche kleur waarschijnlijk had ontleend aan de kwikzalf, die de man bij zich had gedragen en waarvan welligt iels in zjju zak was overgebleven. Niet minder noodlottig is hel volgende voorval dat mede aldaar plaats had. De tirailleur-kompagnie van het lste bat. 7de reg. infanterie had zich op het exccrcitie-veld buiten de Hoeksterpoort, naar dagelijksche gewoonte, in het schijfschieten geoefend. Een korporaal met 3 man was achtergebleventen einde de kogels op te zoeken, en de wacht te houden tot de tirailleur- kompagnie van het 4de bat. lot hetzelfde einde op het exercitie-vcld was gekomen. Een dezer 4 manschappen had zich inmiddels verwijderd, om kiviels eijcren te zoeken. Daar de 4de kompagnie met schieten was begon nenwaarschuwden zijne makkers hem wel, niet te digt bij de schijf te komen, waarop hij echter niet lette. Later zag men hem waggelen. Men ging daarop naar hem toe en vond hem op niet minder dan 1200 passen van de plaats waar geschoten werddood liggen. Een kogel was hem boven het regter oog in de hersenen gedrongen. De ongelukkige was slechts 19 jaren oud en stond als een oppassend militair bekend. Uit Groningen wordt gemeld dat aldaar van wege Hanover de ken nisgeving is ontvangendat voorlaanten einde den invoer der longziekte in dat Koningrijk te voorkomen, alle in- en doorvoer van rundvee uit ons land aldaar zal worden geweerd. Op de tentoonstelling van vee, voortbrengselen en werktuigen van den landbouwin Augustus te Waterford in Ierlandzal uit hoofde der ziekte onder het vee in onderscheidene gewesten op het vasteland, geen buiten- landseh vee worden toegelaten. Het in ons vorig nommer vermelde ontwerp van wet op de Nationale Militie, dat aan de Tweede Kamer is aangeboden, komt over hel algemeen met hel vorig ontwerp overeenbehalve enkele wijzigingen in de redactie en punten van ondergeschikt belang, liet 12de hoofdstuk, de zeemilitie betreffende, maakt eene uitzondering. De hoofdbepalingen daarvan komen hierop neder: Van iedere jaarlijksche ligting kan een gedeelte voor de dienst ter zeewaartoe de mariniers behoorenworden bestemd. Het getal der daartoe aan te wijzen miliciens wordt jaarlijks door den Koning bepaald. In lijd van vrede gaat dit aantal dat van 500 niet te boven. De gewone diensttijd bij de militie te land is 5, en bij die ter zee 3 jaren, liet getal manschappenvoor de dienst ter zee te bestemmenwordt gevonden uit de miliciens: a. die zich daartoe vrijwillig aanmelden; 6. die hun beroep van de zeevaart maken; c. die schippers en schippersknechten zijn; d. die van visschen hun gewoon bedrijf maken; e. die loodsen, hulploodsen en loods- kweekelingen zijn; die varenslieden zijn, niet tot eene der opgemelde klassen behoorenen g. die scheepstimmerlieden en zeilmakers of leerlingen in die vakken zijn. Aan de miliciens, die zich als vrijwilligers voor de zeedienst bij den militieraad aanmelden, wordt een handgeld of premie toe gekend. Wanneer het aantal manschappen, waarover voor de zeedienst kan worden beschikt, ontoereikend is, worden de ontbrekenden aangevuld door miliciens, die bij de inlijving geoordeeld worden de meeste ligchaamsgeschikt- heid voor de zeedienst tc bezitten. Aan de zeemilitie worden geene plaats vervangers toegewezen. Wanneer aan een reeds bij de zecmagt ingelijfden milicien door den Koning vergunning wordt verleend om alsnog een plaats vervanger te steltenwordt deze bij de landmagt in dienst gesteld voor den tijd, welken de loteling nog bij de zeemilitie zou hebben moeten dienen. De aan de zeemilitie toegewezen miliciens worden in geen minderen graad dan dien van matroos of marinier van de 3de klasse geplaatst. De miliciens, die den door de wet gevorderden tijd bij de zeemilitie hebben gediend, en een behoorlijk paspoort hebben bekomen, worden in lijd van vrede van de dienst der schutterijen vrijgesteld. In de Memorie van Toelichting die dit ontwerp vergezeld deelt de Regering nog het volgende mede omtrent eene nadere wettelijke regeling van de dienst der schutterijen. Zij oordeelt dat er een beter verband uioel bestaan tusschen de nationale militie en de schutterijen, door het dadelijk doen aansluiten van de eene dienst aan de andere, waardoor als het ware eene voortzetting van dienst ontslaan zal, en de schutterijen op die wijze jaarlijks een aan zienlijken toevoer van welgeoefende en aan orde en lucht gewone manschap pen bekomendie daarvan eene belangrijke kern zullen uitmaken. Voorts moet de tegenwoordige getalsterkte worden vermeerderd, en de zamenstelling en inrigling der schutterijen op eene betere wijze worden geregeld. De dienstpligtige leeftijd, thans op 35 jaren gesteld, zal worden verhoogd. Dienstpliglig zullen zijn in den regel al de ingezetenen, vallende in den leeftijd door de wet te stellen; de loting, thans bestaande, zal niet worden behouden. De oefeningen bij de schutterijen zullen uitgebreid en bepalingen gemaakt wordenwaardoor de handhaving van orde en krijgstucht zal worden verzekerd. 'sGRAVENHAGE, 7 Mei. Z. M. heeft aan onderscheidene personen de zilveren en bronzen medaille verleendingesteld bij Kon. besluit van 22 September 1855wegens het verrigten van moedige daden. Z. M. de Koning heeft aan de leden van de reünie, die op 16 Junij aanst. voornemens zijn de roemvolle verdediging van de Citadel van Ant werpen te herdenkenzijn verlangen kenbaar gemaakt om daaraan deel te nemen en verzocht dal de leden bij hem mogten te zamen komen. De St. Cour. deelt een aantal benoemingen mede door Z. M. bij het wapen der artillerie gedaan o. a. bij den Staf, lot Directeur in de 2dc arlillerie-directie, den Kolonel J. M. EngelberlsKommandant van het 2de reg. vesting-arlilllerie; lot Majoor, den Kapitein L. Ruys van Leeuwen, Magazijnmeester van de lsle kl. te 's Hertogenboschbij het reg. veld-arlillerie, tot Luit.-Kolonelden Majoor J. C. Wagner, van het corps; bij het lsle reg. vesting-artillerie: tot Majoor, den Kapitein der lsle kl. J. W. Tichler, van het corps pontonniers; bij hel 2de reg. vesting-artillerie: lot Kolonel en Kommandant van het corps, den Luil.-Kolonel H. A. Gobius, van den Staf; lot Luit.-KoL, denMaj. Jhr. W. F. van Pestel, van het reg. veld artillerie; bij het 3dc reg. vesting-artillerie, tot Kommandant den Luit.-Kolonel W. H. Doorman, van'het corps; tot Luit.-Kolonel, den Majoor A. Gayct, van het 2dc reg. vesting-artillerie; tot Majoor, den Kapitein der lste ld. J. Burgers,

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1