LEYDSCHE COURANT. 1857. /K-nvi WOENSDAG 6 MEI, De Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit ZaturdaAvond N°i-54. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Nominers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCRE BERIGTEN. LEYDEN5 Mei. Morgen wordt hier een zeldzaam feest gevierd; de letterzetter J. Zitman heeft dan gedurende zestig jaren zijn beroep uitgeoefend ter boekdrukkerij van de Heeren de Breuk en Smits en hunne voorgangers. Sedert 1797 bij de opvolgende eigenaars van die inrigling werkzaam geblevenis hem steeds hel voorregt ten deel gevallen zijne betrekking onverhinderd te kunnen ver vullen, een gevolg van de achting en vriendschap die hij zich door trouw, jjver en naauwgezetheid bij zijne patroons wist te verwerven. Hoewel Zitman reeds een hoogen ouderdom heeft bereikt, is hij nog steeds met jeugdigen ijver bezield en mag hij zich voortdurend verheugen een zeer werkzaam gezel te zijn ter boekdrukkerij zijner patroons, die er zich op beroemen hem de blijken hunner erkentelijkheid en vriendschap te kunnen geven. Moge hij nog lang de vruchten plukken eener zestigjarige trouw en in staat blijven zijn onbezweken ijver te toonen. Wij ontvingen voor ons blad van den uitgever, ter vermelding, hel ge schrift getiteld: Wat er door dc Theol. Faculteit te Legden al zoo geleerd en geleverd wordt. Eene stem der smart en des beklags door Dir. Is. da Costa, lid der Ned. Ilerv. kerk2:!c druk, Amst. H. de lloogh 1057. Niemand die den omvang en 't gewigl der daarin behandelde punten beseft, zal hel raadzaam achten, dat een Dagbladschrijver het wagen zou, zich op hel hobbelig en glibberig terrein van godgeleerde strijdvragen te begeven; waarom wij deze aankondiging bepalen bij den hartelijken wensch dal al de verschillende partijen ziende op 's mensehen korlzigligheid en de waarheid in liefde wenschende te betrachtende volgende woordenwaar mede dc Heer da Costa zijne voorrede besluit, tot de hare mogen maken: Mochten wij van wederzijde de waarheiddie alleen vrij maaktaan de voeten zoeken van llemdie ze openbaren zal aan een iegelijkwelken het om den wil en om dc eer van God is te doen!" Donderdag 11. werd in de Slads-Gehoorzaal de 72e jaarlijksche alge- meene Vergadering gehouden van het GenootschapMathesis Scientiarum Genitrixdie vereerd werd met de tegenwoordigheid van Commissien uit het Collegie van 1111. Burgemeester en Wethouders en uit de Besturen der Leydsehe Afdeelingen van de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, gevestigd te Haarlem, en van de Nederlandsche Vereeniging van Fabriek- en Handwerltsnijverheid, gevestigd te 's Gravenhage. De Heer T. Hooiberg, Vice-President van het bestuur, opende de Verga dering en gaf verslag van den toestand en van de lotgevallen dezer instel ling gedurende het afgeloopen geimolschapsjaar; daarbij indachtig zijnde aan het verlies van den Iaatslovergebleven medeoprigtcr des Genootschaps den Heer B. van den Broeck en van den verdienstelijken lstcn Secretaris, den Heer P. van Nou'nuys; en vooral aan de 25 jarige dienst van den Heer S. Meerburg Jz.als Penningmeester. De tweede Secretaris, de lleer YV. T. Werst, deelde daarop een uitvoerig verslag mede van de uitkomsten der gehouden examina, tengevolge waar van wegens betoonde vlijt en geregeld gedrag, loffelijke melding werd gemaakt van de navolgende leerlingen als In de Rekenkunde van: A. Loeber, A. Maandag, J. D. ten Sande, II. Kee- reweer, A. F. Neevens, K. E. La Eau, D. de Graaf, C. du Saar, W. A. van LilhJ. Bonnarius, E. G. Abspoel, J. H. Drinhuyzen, A. Loeber, M. Burgersdijk, H. J. van Kleef, P. C. Samwel, L. J. Engels, A. A. Dek kers, W. F. Mastenbroek, A. J. van Vuuren, H. J. Stuurman en J. M. Secreve. In de Wiskunde van: M. Burgersdijk, P. Venker, A. van der Togl, H. A. Sparenberg, B. J. R. Engelbrechl, T. van Grieken, E. G. Abspoel, A. J. van Yuuren, A. van der Made en L. Burgersdijk. In het llandteekenen van: D. van der Henst, II. du Croix, J. D. ten Sande, C. J. Visser, A. A. Hekkers, C. Brunt, E. M. H. Sehletle, G. J. Gjjsman, L. J. Engels, J. S. Boogers, F. W. van Rutte, J. de Groot, J. A. Schonenberg en H. A. Sparenberg. In het Letterteekenen van: L. J. Engels, J. A. II. Trap en W. Jillisse. In het Teekenen naar Pleisterbeelden van T. W. van Rutte, J. de Groot en C. C. van Rijsbergen. In het Bouwkundig rekenen van: A. J. de Goey, C. D. van der Henst, A. van der lleyden, II. Hensierman, G. Abspoel, J. II. de Brie, D. A. J. Eens, P. II. van DuurenG. J. Gijsman, F. W. van Rutte, M. Splinter, C. F. van Gelder, II. Dricssen en L. T. S. Monde. In het Bouw- en Werktuigkundig Teckenen, de Doorzigtkunde en het Schaduwenvan: H. Hensierman, P. C. Samwel, J. II. de Brie, P. Lo- zier, T. van Grieken, C. F. van Gelder, L. T. S. Monde, J. BI. Nieuwen- hoven, P. Schophuizen, J. van der Linden, J. P. CornelissenJ. P. Roo sendaal en J, van der Kaay. In de Natuur- en Werktuigkunde van: L. Burgersdijk, II. de Vroede, C. C. van Rijsbergen, T. van Grieken, A. van der Togt en C. F. van Gelder. In de verschillende vakken van het Ilatidelsonderwijs van: A. van der Togt, A. A. Bekkers, E. G. Abspoel en N. van Wingen. De Vice-Voorzitter reikte daarop met gepaste toespraken de volgende eere blijken uit, als: aan J. D. ten Sande eene bronzen medaille voor hel stel beslgekeurde leekeningen, naar de methode van Gebr. Dupuis. Aan II. Diiessen eene bronzen medaille voor een ingeleverd werkstuk in het vak der Bouwkunst, naar een opgegeven prijsvraag en aan J. van Nieu- wenhoven een boekgeschenk als accessit. Aan J. P. Roozendaal eene bronzen medaille voor de bestgekeurde tec- kening in de Doorzigtkunde, naar een opgegeven prijsvraag, en aan J. van der Kaay een boekgeschenk als accessit. Aan C. C. van Rijsbergen de kleine zilveren medaille voor een stel copie- teekeningen in de Bouwkunde ea aan T. van Grieken een boekgeschenk als 'accessit. Aan J. J. van Oerle en J. P. Cornelissen een vereerend getuigschrift, voor den lofwaardigen ijver, betoond in de mededinging naar de groote zil veren medaille. De dankbetuigingen werden gedaan door de jongelingen: II. Driessen, J. P. Roozendaal, C. C. van Rijsbergen en J. J. van Oerle. De spreker eindigde met eene ernstige aanbeveling der belangen van het Genootschap, aan allen die daaraan kunnen bevorderlijk zijn. Gedurende vele jaren bestonden te Amsterdam twee effeclen-societeiten, de eene genaamd Tot Nut des Obligatiehandelsde andere de Nieuwe Handels-Sociëteitwelke beiden ieder hare afzonderlijke beursnotering had den. Door de bemoeijing van het Algemeen Beurs-Comille', hebben nu die beide Socieleilen zich ontbondenen is eene nieuwe sociëteitgenaamd de Effecten-Sociëteitopgetreden, waarvan voortaan de officiële beursnotering zal uilgaan. Door den Gemeenteraad van Schiedamis besloten tot het afstaan van gronden in het Frankenland, voor den aanbouw van 3 woonhuizen, 4 bran derijen 2 mouterijen en I pakhuis. Te Rotterdam is in tegenwoordigheid van eenige leden van den Ge meenteraad, in werking gebragt de dezer dagen ten dienste dier gemeente uil Manchester ontvangen toestel, lot redding van menschen uit brandende gebouwen. De doelmatige inrigting van het geheel wordt zeer geroemd. Uit Harderwijk wordt gemeld dat aldaar voortdurend manschappen aankomen om zich voor de dienst in Indie te verbinden, vooral Zwitsers die in Engeland hebben gediend. Te bejammeren is het dat het zamenzijn van zoo vele vreemdelingen soms aanleiding lot botsingen geeft. Diugsdag 11. vluchtte een Duitscher, die liet mes tegen een Zwitser gelrokken had, in eene gesloten burgerwoning, er. werd door een 20-tal Zwitsers daar ver volgd en niet onbelangrijk verwond; terwijl de bewoonster met eene zuige ling alleen te huis onder de voelen raakte en hevig ontstelde door dit on verwacht tooneel. Met behulp der buren en eene patrouille geraakten die gasten uit haar huis. Hel gelukte de politie en de militaire magt verder de rust te bewarenterwijl de belhamels na onderzoek ernstig zijn gestraft en de veroorzaakte schade is vergoed. Men verneemtdal in deze of de volgende maand een oorlogschip naar Rio Janeiro zal gezonden wordenom de aldaar gevangen zijnde solda ten en zeeliedenten gevolge van het oproer aan boord van het te Rotter dam te huis behoorende barkschip Elise Susanna, Kapt. Jan Kuyl, naar Batavia over te brengen, ten einde aldaar te regt te slaan. Het Hbl. deelt mede dat een koopman in eijeren te Leeuwarden een belangrijk bedrog heeft ontdekt. Onder de door hem ingekochte kievits- eijeren, waren sommige gedeeltelijk met zand gevuld, met de bedoeling om deze eijeren, die vuil waren, bij het zoogenaamde lottcren (louteren) voor schoon te doen doorgaan, daar zij, in water gelegd zijnde, gelijk bij het lotteren geschiedt, natuurlijk door de zwaarte van het zand zonken. De schaal der eijeren was, na deze oneerlijke bewerking, zoo netjes weder toegemaakt, dat het bedrog naauwelijks zigtbaar was. Uit Zwolle wordt aan de Amst. C. het volgende geschreven: Uit goede bron verneem ikdat zich op 1 dezer alhier eene vereeniging gevormd heeft lot het leggen van een spoorweg van Utrecht op Zwolle, met eene vaste brug over de rivier den IJsscl, en verder op Ileerenveen, met zijtak ken op Harlingen Groningen en Leeuwarden. Reeds dadelijk is daarvoor ingeteekend door den lleer Mr. A. van Naamen van Eemnes voor ƒ20,000; de firma Doyer en Pruimers 20,000Doyer en Kalff 10,000; van Esch en C°. ƒ10,000; van Deventer en Zoon ƒ10,000. Te Megen (Noordbrabant) onldekie dezer dagen de 16-jarige dochter van den landbouwer van der Kamp, een vóórhaar vreemd dier op het veld.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1