COURANT. LEYDSCHE N°^|, VRIJDAG 1 MEI. De Prijs der Courant is ƒ12 in liet jaar de afzonderlijke wonvmeés worden tegen 10 Centen afgegeven. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. BINNENLANDSCI1E BEBIGTEN. LEYDEN30 April. Bij Kon. besluit is aan de bestaande inrigting van onderwijs voor Zee officieren te Willemsoord, den naam verleend van: Koninklijk Instituut voor de Marineen is die inrigting bestemd voor de opleiding van jonge lingen lol Officieren bij de zeemagt, en bij bet corps mariniers en tot inge nieurs van scheepsbouw. De St. Cour. van beden deelt daarvan het regle ment mede. Onlangs is gemeld dat er verschil bestond lusschen de diaconie-bestu ren van Haarlem en Zwolle, over de aanvaarding van een legaat ten be drage van ƒ2000, dat door freule Sandbcrg, later Mevr. v. d. Sleydente Haarlem overledenaan de Gereformeerde armen was vermaakt zonder bepaling van plaats. Thans verneemt men dat beide diaconiön van het voe ren van een regtsgeding hebben afgezienen overeen zijn gekomen bet le gaat te deelen. Te Vlissingen zijn 2 mortierbooten uit Engeland aangekomen, die vroeger voor de dienst in de Oostzee bestemd waren. Zij zullen door nog 2 andere gevolgd worden. Deze booten zijn door de Engelsche Regering afgestaanten einde het ligten van het gezonken stoomschip Rmensboume te bewerkstelligen. Te Almkerk (Noordbrabant) is in den nacht van den 27st™ een zware brand uitgebarsten bij den broodbakker Rombout, wiens perceel, even als de naaslbijgelegen bouwmanswoning van L. Combe'e, geheel is afgebrand. De bakker Rombout heeft zich door uil een raam te springen zeer ernstig verwond, zoodat zijn leven in gevaar is. Sedert verscheidene jaren heeft men in eenige provinciën van Frankrijk beproefd het koren te zettenin plaats van het uit de hand of met de zaai- machine te zaaijen. Een ongeloofelijke oogst moet daarvan het gevolg zijn. Men heeft alsdan voor één bunder slechts 33 kop zeikoren noodig, terwijl men 2 mud behoeft, wanneer men op de gewone wijze zaait. Door het zetten van het koren worden derhalve in Frankrijk jaarlijks 6 a 9 millioen mudden koren bespaard. Bovendien zou de opbrengst C00 a 800 voor 1 zijn, terwijl bij het zaaijen uit de hand slechts 12 a 15bij de zaaimachine 25 a 30 verkregen wordt. 's GRAVENHAGE30 April. Z. M. heeft benoemd lot Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw den Heer Dr. B. II. Everts, eersten Geneesheer, Directeur van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen Mcerenberg. De lieer A. E. TrompIloofd-ingenieur der marine bij 's lands werf te Amsterdam, is benoemd tot Commandeur der Orde van de Eikenkroon, en lot Ridder van deze Orde den Heer L. 11. Eberson, Architect te Arnhem. Tot Regter in de Arrond.-Reglbank te Amsterdam is benoemd Mr. P. J. Suringar, thans Regter in de Arrond.-Regtbank te Hoorn. Tol Ontvanger in de Stad en Ambt Vollenhove is benoemd de Heer A. Engelenburg, thans te Druten. Naar men verneemt zal Z. K. II. Prins Hendrik zich aanst. Zaturdag voor 3 weken naar Luxemburg begeven. Bij den Minister van Finantien is, door lusschenkomst van een R. K. Pastooronder het postmerk Hoogwoud59 ontvangenlot voldoening van aan het Rijk te kort gedane gelden. Tweede Kamee dee Staten'Geneeaal. Zitting van IF'oensdag 29 April. De Commissie, in wier handen was gesteld het voorstel van den Heer van Hoëvellbetrekkelijk het misbruik van den sterken drankbrengt rapport uitwaarbij zijhoewel geen noodzakelijkheid ziende lot een bepaald voor stel, echter de aandacht der Regering op de volgende punten vestigt: 1°. geen palent tot verkoop van st. drank uit te geven aan cenig beambte. 2°. Geldigheid van 'lpatent alleen op de plaats der aanvrage. 3°. Aanzien lijke verhooging. 4°. Volstrekt verbod van vereeniging van dit bedrijf met cenig ander. 5°. Ontneming van het regt van overschrijving van het patent «p erfgenamen. G°. Niet de helft maar 'tgansche patentregt vooruit te be talen. 7°. Yerhooging van boeten en slraffen. Door deze bepalingen zou aan de beteugeling van het misbruik van sterken drank krachtdadig wor den medegewerkt. Dit rapport zal worden gedrukt en de behandeling cr van nader worden bepaald. De beraadslagingen over het Indisch reglement worden hervat. De Heer Groen stelt als amendement op de conclusie voor: de zinsnede uit de conclusie, »dat het reglement herziening behoeft-" weg te laten. Hij meende steeds dat er onderscheid moet beslaan tusschcn de drukpers in Indië en de toelating van Ncd. drukwerken aldaar. Voorts wenscht hij, dat de censuur, de criliek dezer Kamer door geenerlei grenzen worde be perkt dan alleen hierdoordat er gezorgd worde dat zij zich door geen onbillijk en voorbarig oordeel late medeslepen, en dat het oordcel der Kamer in verband sla met ons constitutioneel Staalsregt. Hij ziet in de conclusie een zeer sterken aanval op den Minister en meent, dat de eens gezindheid der commissie berust op eene dubbelzinnigheid van het woord herziening. Het groolc bezwaar ligt in de vereeniging van onbelemmerde toelating en tegelijk handhaving der openbare orde en rust. Hij is van oordeeldat de Minister het middel gevonden heeft om die beide zaken te vereenigenen betoogt, dat de Minister zeer juist gevraagd heeft, in welken zin de herziening zal moeten plaats hebben. Wordt de conclusie aangenomendan zal de oppositie een grooten triumf hebben be haald. Maar we hebben hier te doen, zegt Spr.met een koloniaal belang, waar het zoo zeer aankomt op de handhaving van den eerbied van beslaande magten, en meent dal eene herziening van het reglement een nadecligen indruk zal maken voor de handhaving van ons gezag in Indië. De Heer van Hoëvell houdt eene uitvoerige rede, waarin Spr. het regle ment bestrijdt en zegt vóór hel amendement van den Heer lloynck te zullen stemmen; zoo mede de Heer Sloct tot Oldhuis. De Heer Elout van Soeterwoude meent, dat het reglement in strijd is, met al. 2 van art. 110, doch niet met al. 1. Daar nu de Minister geloond heeft, dat hij het gemeen overleg wil bevorderen, geeft Spr. hem in over weging, of hij niet de verzekering zou geven, dat hij het reglement nog eens in ernstige overweging zal nemen, en de toepassing cr van op Nederl. drukwerken vooreerst buiten gevolg zal laten. De lieer de Brauvv deelt als rapporteur der commissie haar gevoelen mede over de voorgestelde amendementen: 1°. Wal betreft dal van den lieer Groen: De bewering, dat de conclusie vijandig zou zijn aan de Regering, is ten eenenmale verkeerd en op dien verkeerden grondslag heeft de Heer Groen voortgebouwd. Daarna gaat de spreker hel amendement van den lieer lloynck na, en raadt de aanneming van beide amendementen af. De Heer lloynck verdedigt zijn vroeger gedaan amendement. Zitting van Donderdag 39 April. Voortzetting der beraadslagingen. De Heer van Rappard zegtdat hij zal stemmen legen het amendement van deu Heer lloynck van l'apendrechtvoor dat van den Heer Groen en zeer subsidiair voor de conclusie der Commissie, en ontwikkelt die punten. De Heer Godefroi komt nog nader op zijne rede van gisteren terug. De lieer de Kempenaer prijst de gunstige uitwerking van bedaard onder zoek. Het eerste verslag der Commissie was reeds zachter dan de afkeu ring buiten de Kamer. En waarom? omdat het bleek dal het reglement verkeerd begrepen was; althans de Minister gaf daaraan later eene uilleg ging, die men vooraf niet kende; van daar, dat het tweede verslag dei- Commissie weder gunstiger was dan het eerste. Spreker is voor het amen dement van den Heer Groen, doch, wordt dit afgestemd dan is hij voor de conclusie der Commissiein den zin die hij er aan hecht. De Heer Baud is van oordeel dat het reglement overeenstemt met art. 110. Hij erkent dat het reglement vele gebreken heeft, maar hij beschouwt het als een eerste proef om tot de oplossing van het moeijelijk vraagstuk te komen. Spreker zal zich voegen bij dat amendement, dat aan de Regering de meeste vrijheid laat. De zitting duurt voort. BUITEXLANDSC1IE DER'GTEN. SS H 5JÜ 1 tv BRUSSEL, 29 April. De Koning heeft, naar men verzekert, zijne behuvvdmoederde Weduwe van Koning Lodewijk Filips, uitgenoodigd om het huwelijk barer klein dochter, Prinses Charlotte, bij te wonen. Te Verviers is ontdekt dal de gemeentekas, door de handelingen van sommige ambtenarenin eenige jaren een verlies heeft geleden van 70,000 fr. in de opbrengst der accijnsen. De verdachte personen zijn gevangen genomen. In de afgeloopeu week hebben er op onze spoorwegen onderscheidene ongelukken plaats gehad. Aan het slation te Leuven wilden twee militai ren, die te laat waren gekomen, nog in een der rijtuigen klimmen, toen de trein zich in beweging stelde, in weerwil van herhaalde waarschuwingen. Aan een hunner gelukte het, maar de ander viel en werd half verbrijzeld, zoodat hij spoedig overleed. Nabij Charleroi is een conducteur gevallen cn heeft het been gebroken; ook zijn leven is in gevaar. Te Farcienncs is een onbekend persoon door twee rijtuigen overreden, en letterlijk verbrijzeld. ENGELAND. LONDEN, 28 April. De Times geeft op, dat de waarde van den jaarlijkschen uitvoer van producten van het verecnigd Koningrijk, in de laatste 14 jaren van 47 millioen lot nagenoeg 110 millioen is gestegenen dal hel aantal in den openbaren onderstand declende personen in Groot-Bril tannic aanmerkelijk,

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1