bepalingen strekken om liet onderwijs tot een monopolie der kloosters te maken, om het land onder het juk der geestelijkheid te brengen, om den vooruitgang te belettenen het opkomende geslacht hier te lande lot een geslacht van schijnheiligen te maken, liet zal in het vervolg niet de wet der armoede, maar de wet lot verrijking der kloosters heeten." De ander, de Heer Lelièvrc, zeide dat de voordragt de reglen der we reldlijke magt miskende, dat de uitsluitende bevoegdheid van het burgerlijk bestuur daardoor met voeten getreden werd, ja, dat het staatsgezag door het vaststellen van zulke bepalingen eenen zelfmoord pleegde. Een ander lid van de liberale partij, de Heer van Renesse, een man van meer gematigde denkwijze, verklaarde zich over het geheel met de voor dragt wel te kunnen vereenigen. De Heer de Perceval heeft betoogd dat de wet ongenoegzaam was ter leniging van armoede, dat alleen arbeid dit vermogt. De lieer Kcrchove heeft de wet verdedigd in eene rede die het geduld der Kamer 3 uren pij nigde en waarvan bij toch nog het vervolg en slot tot de volgende zitting moest uitstellen, 't Was een ongeloofelijk mengelmoes van verwarde ge leerdheid, waarvoor de Gentsche Afgevaardigde zelf misschien niet te veel aansprakelijk kan worden gesteld, llij heeft er om strijd Adamde Enge len de Encyclopedie, de Apostelen, Diderot, 't Corpus Juris, Job, Mcng-Tseu, Homerus, de Geestelijkheid, Solon, Mozes, Arisloleles, vele Kerkvaders en Grieksche WijsgeerenLamennais, de regeling van den arbeid, Riet Onze Vader en den Regtsgeleerde Troplong bijgehaald, waarop iemand hem toeriepvous étes Trop long. In het kiesdistrict Soignics is eergisteren de candidaat der liberale partij, de Heer Wincqz, met eene groole meerderheid van stemmen lot lid van den Senaat gekozen. Hij was onlangs aldaar met eene zeer geringe meerderheid gekozenmaar toen was de verkiezing door den Senaat on geldig verklaard. Het Depart, van Oorlog heeft de somnoodig tot vergrooling van de stad Antwerpen, geraamd op 45 millioen fr. ENGELAK9. LONDEN, 23 April. Het jagt, 't welk den Keizer van Japen ten geschenke zal worden aangebodenheeft eergisteren morgen de werf van Woolwich verlaten en zal weldra naar zijne bestemming afzeilen, liet vaartuig is rijk gemeu- beleerd en doet niet voor de fraaiste pleizier-jaglen hier te lande onder. In het glazen paleis le Sydenham zal, zoo als men weet, in 1859 het 100-jarig tijdsverloop sedert het overlijden van den componist Handel door een groot muziekfeest herdacht worden. Reeds in dit jaar zal eene proef genomen wordenin hoe verre dit gebouw voor zulk eene muziekale uilvoering geschikt is. De muziekstukken, die uitgevoerd zullen worden, zijn alle door Handel vervaardigd. De leiding is aan den Heer Costa op gedragen. Het koor zal bestaan uit 1100 stemmen en het orkest uit 300 strijk-instrumenten (76 eerste violen74 tweede violen50 alt-violen50 violoncelli en 50 eonlrebassen)alsmede uit 90 blaas instrumenten. In 1856 zijn in het Vereenigd Koningrijk 478 millioen brieven uitge geven dus 22 millioen meer dan in 1855. In 1839 bedroeg dit getal slechts 76 millioen. Met de vermindering van het porto is dus het brieven- getal onophoudelijk vermeerderd. In deze stad kan men 40 brieven voor ieder persoon rekenen. Sedert 14 jaren is de bevolking van Engeland met 3 millioen ver meerderd en bedraagt thans ruim 19 millioen. Die van Schotland, die ook in dezelfde evenredigheid toenam, bedraagt thans ruim 3 millioen. Geheel Groot-Brittannie en Ierland zal omtrent 29 millioen inwoners bevatten, en deze vermeerdering beslaat in weerwil van een getal van 2,800,000 personen die grootendeels naar Australië zijn verhuisd. Eenige geleerden in Engeland, die een tegenzin hebben in het groote verschil van spelling en uitspraak der Engelsche taal, hebben een prijs van 100 en een van 40 uitgeloofd voor de beste proeve cener hervor ming in die spellingzoodat de klanken overeenstemmen met de letters die gebezigd worden. Naar deze prijzen kunnen dingen ingezetenen van Groot- Britannië en Ierland, en der Vereenigde Staten. Men wcnscht een geschied kundig verslag van het tegenwoordige onvolkomene stelsel van spelling, eene onlleding van den woordenklank en eene opgave van dien welke in het Engelsch voorkomt, benevens eene aanstipping der verschillende wijzen waarop men beproefd heeft aan de klanken eene juiste beteekenis te geven en de reden der keuze van zulke klankenwaarbij zorg moet worden ge dragen, dat elke letter slechts één klank uitdrukkc en zoo weinig mogelijk nieuwe lettervormen gebruikt worden. De antwoorden moeten worden in gezonden vóór 31 Maart 1858. Reeds vroeger beproefde men eene nieuwe spelling in te voerendoch de poging mislukte. De uitrusting tegen China zal ongeveer 15,000 man bedragenaan de kanonneerbooten voor de dienst op de kusten en binnenwaters, wordt ijverig gewerkt, zoodat ze eerlang onder geleide van een sloomfregat zul len kunnen vertrekken. De Generaal Ashburnham is le Malia door vrij hevige koorts aangetast. Omtrent de uitrusting voor China zijn de gevoelens nog al verdeeld, niet zoo zeer omtrent de zaak zelve, daar men het algemeen onvermijdelijk acht om de Chinezen met geweld tol hetere denkbeelden te brengenmaar de Times beweert dat Generaal Ashburnham en Lord Elginde geschikte lieden niet zijn om met de Chinezen krijg te voeren of te onderhandelen; terwijl de uitrusting zelve door velen ongenoegzaam wordt geoordeeld tot het oogmerken men het er voor houdt dat het nog vrij wat volks en schatten zal vereischen om een oorlog, al moge die ook niet lang van duur zijn, op zoo verren afstand met gelukkigen uilslag te voeren. Volgens een ander gevoelen, zal de Keizer door den eersten krachtigen aanval verschrikt, spoedig toegeven en er alzoo uit deze vijandelijkheden weldra eene bevredi ging volgen, die de handelsbetrekkingen met Engeland en de overige volken op vasten voet zouden brengen, en mogt de zaak aanvankelijk zoo gunstig gevolg hebben, dan zou, indien het onderstaand berigt waarheid behelst later den zedelijken toestand van het meest beschaafde gedeelte der natie wel zonder gewelddadige middelen eene omkeering ondergaan, die haar voor haar wezentlijk belang en het wenschelijke van haren vooruitgang in kunsten en wetenschappen, de oogen zou openen. Het blad Church Missionary Intelligencevermeldt een werk van den Heer Meadows, tolk van II. M. de Koningin van Engeland voor de Chine- sche taal: Over Chinezen en hunne oproeren, waarin o. a. op bl. 14648 voorkomt: De Vorst van het Oosten heeft schriftelijk verklaard dat onder den schep- ter der Tae-Sings de Bijbel de 11. boeken van Confucius zal vervangen, om tot handboek te dienen bij de openbare examina. De Heer Meadows zegt dat de gevolgen niet zijn aan te wijzen. Indedaad zoo onder een welva rend maar Ileidensch volk van 360 millioen zielen, geheel het mannelijk ge slacht, van jongs af tot op hun 25ste of 30stc jaar zich aan de studie des Bijbels wijden, zal deze studie een omwenteling verwekken, die door hare snelheid, volkomenheid en uitgebreidheid, zonder wederga zal zijn in de wereld, even als het Chinesche volk door oudheid, eenheid en aantal. Dit besluit zal een aantal Chinezen aansporen om Grieksch en Hebreeuwseh te Ieerenen omdat te kunnen doenmoeten zij zich eerst hel Engelsch eigen maken, de taal der twee groote natiën, Engeland en Noord-Amerika, met welke zij de meeste betrekkingen hebben, en zoo zal de Engelsche lelter- I kunde ongemerkt haren invloed op China oefenen en hierdoor mogen wij de hoop koesteren op eene snelle toenadering tot de grondslagen van ge loofspuntenen bij gevolg van vreedzame, wederkeerige uitbreiding van handelsbetrekkingen. De Heer M. slaat aan de Bijbelgenootschappen voor, om den Bijhei uit te geven in het Chineesehmet het Hebreeuwseh en Grieksch tusschen de regels, en geschiedkundige aanteekeningen. Uit New-York wordt berigt dat er aanzienlijke versterkingen zijn afgezonden naar het Amerikaansche eskader in China, maar er zal geene zauienwerking met Engeland plaats hebben. De Regering zal tevens eenen builengewonen afgevaardigde zenden ter bescherming van de Ameri kaansche burgers, en om de onderhandelingen te voeren omtrent wijzigingen in het bestaande handelsverdrag. De Amerikanen zijn al dikwerf door de Chinezen verongelijkt en mishandeld, en deze zullen niet anders lot rede te brengen zijn, dan wanneer zij zien dat zij van alle kanten in het naauw worden gebragt. FRANKRIJK. PARIJS23 April. De Regering heeft geweigerd aan het crédit mobilier magtiging le ver- Ieenenvoor een zeker aantal Russische spoorwcgaandeelen voor eigen reke ning, of liever voor rekening zijner aandeelhouders in te schrijven. De Regering heeft tusschen Chalons en Rheims, tegen 2j centime de vierkante el, voor 2 mill, grootendeels onvruchtbare en onbebouwde gron den aangekocht. Dit land is bestemd tot kampement en het manoeuvreren van 80,000 manzoo infanterie als cavalerie en artillerie. Ook beslaat het voornemen om er een verschanst kamp van te maken, zoo als de Oosten rijkers te Verona en Linz bouwen. Hierdoor zullen de grenzen aan dien kant, welke door het verlies van Saarlouis, Philippeville en Marienburg open liggenworden versterkt. Het is thans zeker dat er geen eigentlijk gezegde leening zal worden uitgeschreven. De Regering heeft een voordeeliger weg uitgevonden, door namelijk het kapitaal der Bank met 100 millioen fr. te vergroolen, en als voorwaarde te stellen dat die 100 millioen aan de Regering zullen worden gegevenwelke die in 3 pCls. rente converteert en zelf nieuwe actiën uit geeft, tegen 1100 fr.waarop alleen de oude actiehouders aanspraak hebben. De maatschappij voor hel Nijverheidspaleis heeft een actief van 1,945,665 fr. en daartegenover een passief van 5,554,316 fr.zoodat zij, na 2 jaren te hebben gewerkt, waarin het omgezette kapitaal naauwelijks 38 millioen le boven ging, een tekort van meer dan 3j millioen gekregen heeft. Men verplant thans uit het boseh van Boulogne in de Champs Elysées 25-jarige kaslanjehoomen in 't volle blad. De oudste der Gencesheeren alhier, Dr. Maret, die lijfarts was van Lodewijk XVI, is in den ouderdom van 92 jaren overleden. Gisteren is alhier een huis in de rue Taitbout, dal voor 250,000 frs. was ingezetvoor 405,000 fr. verkocht. De Grootvorst Conslantijn heeft, te Toulon hel tuighuis, de militaire haven en het fregat Keizerin Eugenic bezocht, en over alles zijne bijzon dere tevredenheid betuigd. Hij heeft ook deelgenomen aan eenen maaltijd, hem door de Zee-Prefectuur aangeboden. Maandag vertrekt Z. II. naar Marseille, waar eene schitterende ontvangst hem zal te beurt vallen. Hij zal ook BordeauxRochefort, Lorienl, Brest, Cherbourg en Duinkerken bezoeken. l)en 30slen dezer wordt hij alhier verwacht, om er tot 16 Mei le verblijven. Op 10 Mei vertrekt het Hof met den Russischen gast naar Fontaincbleau. De Souvenirs militaires van den Generaal Pelleport bevat de volgende bijzonderheid. Bij den aflogt uit Moskou deed hij, toen Kolonel, de krijgs- kas van zijn regement, ter som van 120,000 fr. in goud, in kleine sommen onder Officieren en soldaten verdeelen, en deed hen bclooven dat als er een kwam te sterven, zijn kameraad hel zou overnemen. De eerlijke zorg dier krijgslieden, hoewel er slechts en 50-tal van 'tgansche regement overbleef, had zich zoo wel gekweten, dat de Kapitein-Betaalmeester na den veldtogt, de gansche som weder in de kas kon slorten. In de gemeente P. had een welgezeten man, tegen zijn vrouws ge noegen, hun varken aan zijn buurman verkocht. Nadat deze het geslagt had, kreeg de verkooper zulk een berouw van zijn verkoop, dat hij op het slechte denkbeeld kwam om het varken le stelen. Hij wist zich door een gat in den muur den toegang te verschaffennam het varken dat

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2