LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 24 APRIL. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond •v- V i *1 De Prijs der Courant is 12 tn /ici jaar; de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BÏNNEIVLANDSCnE BERIGTEN. LEYDEN, 23 April. De Natuurkundige Afdeeling der Kon. Akademie van Wetenschappen te Amsterdam, zal morgen eene gewone vergadering houden. De IIII. Kaiser, Ermerins, Schroeder van der Kolk, Bliquel en Schlegel zullen de spreek beurten vervullen. Als eene bijzonderheid wordt ons gemeld, dat in den afgeloopen weck, onder de gemeente 's Gravezande (Westland) op de stal van J. Zelenberg, een kalf met twee koppen is geboren. Door ongesteldheid verhinderd de jongste werkzaamheden der sectie vergaderingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal bij te wonen, tijdens de behandeling van hel wets-onlwerp op het lager onderwijs, en welligt verhinderd om die zelfde reden, een stemmend deel aan de discus- siën te nemenheeft de Heer Schimmelpenninck van der Oye eene bijdrage in het licht gegevenwaarin hij zijne denkbeelden over dit veel besproken ontwerp aan den dag legten zich bepaaldelijk verklaart legen de laatste zinsnede van art. 21 van het ontwerp, waarbij het uilzigt wordt geopend op het oprigten van secte-scholen met subsidien van het Rijk. De lieer JIr. A. 31. de Rouville, in 't vorige jaar als Procureur des Konings van Brielle naar Curasao vertrokken, heeft een zijner kinderen aan de gele koorts verloren. Nu heeft hij zijne overige kinderen herwaarts ge- bragt en zal met de eerste gelegenheid weder naar Ctuacao vertrekken. De Air. Reglbank te Haarlem heeft eergisteren uitspraak gedaan in de zaak der Algemcene Commissie van liquidatie der zaken van de voormalige Wees- en BIomboir-Kamcrs legen de stad Haarlem. De eiseh, welke strekte tot aflossing a pari van eene der nog niet afgeloste obligaliëndie in het jaar 1800 ten laste van de Rekenkamer en ten behoeve van de Weeskamer zijn opgemaakt, met betaling van de daarop nog verschuldigde rente, is aan de Commissie ontzegdmet veroordeeling in de kostenhoofdzakelijk op grond, dat de bewuste schuld der stad behoort tot hare gevestigdeniet integraal opeischbare schulden. Gisteren nacht heeft te Wormcrveer een hevige brand gewoed; de brand schijnt ontstaan te zijn hij een winkelier en heeft zich verder aan een belendend aanzienlijk perceel medegedeeld; hetwelk mede geheel in de asch is gelegd. Ook andere percelen cn erven moeten belangrijke schade geleden hebben. Uit Utrecht meldt het Dagbl. van 's Grav. het volgende bijzondere voor val. Zekere D. aldaar, vader van een talrijk kroost en onbemiddeld, die met moeite in de dagelijksche behoeften van zijn gezin voorziet, drijft een' gemeenscbappelijken handel met iemand, die te Rotterdam woonachtig is. D. neemt uit de gemeenschappelijke kas, builen welen van zijn' vennoot, eene kleine som en koopt er voor zich alle'e'n een twintigste lot voor in de Slaats-Loterijmet het voornemen om die som later weder in te bren gen. De fortuin begunstigt hem en op zijn lot valt de ƒ20,000. Onmid dellijk zendt D. aan zijnen compagnon te Rotterdam telegrafisch berigt, dat de helft der getrokkene som aan dezen toebehoort. Den 20sten dezer vertrok van Harlingen naar Rotterdam een gezelschap landverhuizers van Ee en elders, mannen, vrouwen en kinderen, in het ge heel 90 personen, dat, onder de leiding van den Heer P. O. 3'iersen, van daar de reis zal voortzetten naar Pellaeene Nederl. volksplanting in Noord-Ainerika. Uil de gemeenten Berlicum en Dongen in N.-brabant zijn mede 4 handwerksEeden naar Noord-Amerika vertrokken en 14 huisgezin nen van den weigegoeden landbouwersstand maken zich tot die reis gereed. Aan de Lemmer is dezer dagen aangespoeld een wijnfleschbevattende een stukje papier, waarop, hoewel bijna onleesbaar, met potlood staat ge schreven: O God wij vergaan, o God bewaak ons, de laatste groete aan (onleesbaar) en bekenden, ik ben Antwerpen bestemd, Kapitein, (bijna onleesbaar) S. Colman of Hulsman, (onleesbaar) voerende het schip Katharina." En op de keerzijde de woorden«Wij zinkenik sterf." 's GRAVENHAGE, 23 April. Z. M. heeft benoemd bij het 2de regement dragonders lol lstc" Luitenant den 2dco Luitenant E. L. II. van Lanschol Hubrechl, van het lstc regement dragonders; en overgeplaatst: den 2de0 Luitenant H. J. Voorstad, van het 6dc regement infanterie, in zijnen rang en ancienneteit bij het leger in Oost-Indiö. Bij Kon. besluit is aan den Heer J. Fichet, Commies der Posterijen van de lste kl.toegekend de personele titel van Hoofdcommies der Poste- terijen, builen bezwaar van het Rijk; en zijn benoemd: tot Commies der Posterijen van de lste kl.de Heer J. Fichet Jr.thans Commies van de 2de kl. tot Commies der Posterijen van de 2dc kl.de Heer Jhr. G. W. J. van Spengler, thans Commies van de 3de kl,; tot Commiesen der Posterijen van de 3dc kl., de Heeren P. F. de Frcderici en G. F. Penning, thans Surnumerairs bij liet vak der posterijen. Tol Dijkgraaf van Schieland is benoemd de Heer Mr. J. Thooft. Z. M. heeft aan den lieer F. de Brouwer van Hogendorp, te Mechelen, vergunning verleend tot den aanleg en de exploitatie van eenen spoorweg van Zevenaar, over of langs Borculo en Enschedé, tot de Hannoversche grenzen in de rigling van Rheine, op den voet der voorwaarden bij dat besluit ge voegd en door den Heer de Brouwer van Hogendorp aanvaard. Eergisteren avond heeft Z. 31. de Koning een zeer langdurig onder houd gehad met Z. K. 11. Prins Hendrik, en gisteren middag eene confe rentie met de Ministers van Oorlog en van Koloniën. Z. 31. de Koning is heden morgen ten 5 ure met een extra-spoortrein uit de residentie naar liet Loo vertrokken. Naar men verneemt zal II. 31. de Koningin omstreeks half Blei, het palcis liet Huis ten Bosch betrekken. Men deelt ons mede, dat lusschen onze Regering, door tusschenkomst van onzen Gezant te Parijs en den buitengewonen Gevolmagligde van Per- ziëFeruck-Khan onderhandelingen geopend zijn, of althans dat er openingen zouden gedaan zijn, tot het sluiten van een handelstraclaat met Perzië. [Indiër). De Minister van Marine zal op Vrijdag aanst. geen gehoor verleencn. 3Ien verneemt, dat de Regering zich in den laatslen tijd heeft bezig gehouden met het in gereedheid brengen der ontwerpen van wel nopens 's Rijks comptabiliteit, en dat zij reeds zijn of weldra zullen worden onder worpen aan liet oordeel van den Raad van State. Aan de Tweede Kamer is het voorstel gedaan, om hel huis naast het Depart, van Oorlog, voor rekening van het Rijk aan te koopen. De Me morie van Toelichting, zegt er hoofdzakelijk dit van: «lil Jannarij II. werd in veiling gebragt het aanzienlijk dubbel huis en erve, met grooten tuin, op het Plein, naast liet Depart, van Oorlog. Indien dit gebouw wierd aangekocht, dan zouden de bureaux der artillerie en lopographie daarin kunnen worden geplaatst en zou er voor hel bureau van de geneeskundige dienst meerdere ruimte worden verkregen. Door de ver plaatsing van liet lopographisch bureau zou tevens de Tweede Kamer over meerdere vertrekken kunnen beschikken. Toen nu gemeld huis opgehouden werd, is de Regering van wege de eigenaars de bevoegdheid toegekendom zich wegens den aankoop te ver klaren zes maanden na den Ist™ Febr. 1857; zullende, in geval van aanne ming, de eigendom van het hierbij bedoeld huis, erve en tuin aan het Rijk worden overgedragen voor eene som van ƒ30,000, benevens 1,500 rant soenpenningen." Daartegen zou een som van ƒ31,500, die op de kosten der infanterie was uitgespaard, vervallen. De buitenplaatsen en landerijen bij de Tolbrug die in bod waren als volgt: Iloekenburg 29,100 en een perceel van ongeveer 4). bunder land ƒ8925; A. Rendsburg ƒ10,050 en een perceel land van ongeveer 3; blinder ƒ5050; te zamen 50,725 zijn den 20stcn dezer opgehouden voor 59,770. AMSTERDAM22 April. De Heer F. H. v. Vlissingen en eenige andere particulieren cn handelshui zen hebben een' uitvoerig adres aan Z. 31. aangeboden, met voorstellen eener Europcsche kolonisatie op onze O. I. bezittingen buiten Java cn Madura. Gisteren overleed hier na langdurig lijden de Heer Is. Warnsincksedert Sept. 1854 Wethouder dezer gemeente en belast met de zorg voor de open bare werken. De bouwkunst was zijn geliefkoosd vak, en hij muntte tevens uit in velerlei kenniswaardoor vele hooge collegiën en wetenschap pelijke instellingen zijnen raad inriepen. In 1852 werd hij door de Blaat- schappij van Ned. Lelterk. lot haar medelid benoemd. De Ilandcl-BIaalschappij heeft bevracht 29 schepen, als: 16 voor Am sterdam, 11 voor Rotterdam, een voor Dordrecht cn een voor Schiedam. De kerkelijke Commissie voor liet godsdienstig onderwijs der Her vormden heeft het bouwen eener school aanbesteed in een der buitenwijken der stad buiten de ülrechtsche poort op liet Hoedemakerspad voor ƒ5985. BUITENLANDSCnE BERIGTEN. BS E Ij «1 3 K- BRUSSEL, 22 April. Onlangs is alhier eene maatschappij opgerigt, die ten doel heeft eene herziening der Belgische lariefvvetgeving in den geest van hel vrijhandels- stelsel te bewerken. Het voorname middel, hetwelk zij aanwendt om de openbare meening en de Kamers te winnen, is het houden van openbare vergaderingen en voorlezingen in de grootc sleden des lands. Te Doornik

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1