LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 20 APRIL. 1857. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. (47 11 1- De Prijs der Courant is 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BÜ «leze Courant behoort Bijblad IV0. 11. BINNENLANDSCHE BEKHiTEN. LEYDEN18 April. De boter was heden in cenc buitengewoon groote hoeveelheid ter markt gebragtnamelijk 12,540 Ned. ffi. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenenbedroeg gedurende deze week dagelijks 123 lot 135 personen. De voorjaars veiling van indigo en cochenille, van wege de Nederl. Handelmaatschappijzal plaats hebben te Amsterdam op den 5<>™ Hei en te Botterdam op den Z11™ Mei aanst. De St.-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's Lands mid delen over de maand Maart van 1857, waaruit blijkt, dat die bedra gen hebben ƒ13,774,805.94, zijnde ƒ451,834.32 meerder dan over genoemd tijdvak in 1856. In onderscheidene tapperijenlangs den Ilollandschen spoorwegis de verkoop van sterken drank afgeschaft. De Dordsche C. deelt bet volgende mede: Naar wij van goederhand vernemen, heeft Ds. A. P. du Cloux te Oud-Alblas, die, zoo als vroeger gemeld is, het beroep naar 's Grevelduin Capelle heeft aangenomen, van zijn voornemen, om op aanst. Zondag zijne afscheidsrede te Oud-Alblas te houden, moeten afzien, en wel omdat door het classicaal bestuur zijne los making van die gemeente voor een' onbepaalden tijd is uitgesteld, ten ge volge van eene aanklagt door den Algemeenen Kerkeraad van de gemeente Wij ng aarden bij genoemd bestuur legen hem ingediend. De Itr. C. deelt het volgende medeVoor eenigen tijd vertrok van hier naar een onzer West-Indische eilanden een Proponent, die met een lands traktement van ƒ800, ter plaatse zijner bestemming als I.ecraar, eene toelage zou bekomen van ƒ1000. Ter bestemder plaatse aangekomen, on dervond onze Predikant echter eene groote teleurstelling, men zeide hem geen Leeraar, maar een Leermeester of Onderwijzer te hebben gevraagden daarvoor, niet voor een Predikant, 1000 'sjaars beschikbaar te stellen, liet ergste was dat onze ongelukkige reiziger wel Latijnmaar geen Engelsch had geleerd, en dus voor de betrekking die men hem aanbood, onbruikbaar was! Goede raad was duur. Men vond gelukkig een welwillend Roomsch Pastoor, die bereidvaardig was den Predikant lot Onderwijzer te vervor men, en hem zoodoende in staat te stellen de ƒ1000, bij zijn lands inko men van ƒ800 gevoegd te zien. Men is dus op weg er een Predikant- Schoolmeester te erlangen. Of die zamer.voeging van Predikant, door hel rijk aangesteld, en Onderwijzer, door de gemeente benoemd, goed zal slagen, moet de tijd leeren. Aan wien de schuld ligt van deze voor den benoemde zeker niet zeer aangename geschiedenis, is niet uitgemaakt. Omtrent de te Nijmegen plaats gehad hebbende opgravingen, om de oorzaken der verzakking aan de Waalzijde op te sporen, verneemt men, dat die geen ander gevolg hebben gehaddan dat men wellen ontdekt heeft; welke maatregelen verder zullen genomen worden, is onbekend. Het aan de Kraanpoort grenzende huis is nu geheel afgebroken, de gevel van het daar naast gelegen huis insgelijks, en men is ook bezig met het afbreken van de binnenzijde der poort en van het wachthuis. Uil Kampen wordt gemeld dat de droogmaling van de veenplas de Koekkoek aanmerkelijk begint te vorderen. Waarschijnlijk zal de plas in 80 dagen droog zijn en alsdan 240 bunders laag veen op eene voordeelige wijze kunnen verveend worden. Het Prov. Gereglshof van Drenthe beeft wederom twee kolonisten uit Vcenhuizen, wegens bet schrijven van brandbrieven, veroordeeld de een tot 15 en den ander tot 10 jaren tuchthuisstraf. Dingsdag 11. beeft te Groningen de vierde vereeniging plaats gehad van de Leeraren aan de Gymnasiën en Latijnsche scholen in de Noorde lijke provinciën. Dr. van den Es, Praeeeptor ie Leeuwarden, hield daarbij eene voorlezingover de studie van het Attisch privaat regt. Het Jlbl. deelt het volgende mede: Den 12Jcn dezer kwam A. van Hcr- son oud 39 jarenwonende te Bergen-op-Zoomten huize van den landman van der Moer, te Ossendrechl, met eenen bedelbrief, inhoudende dat hij bezwaard was met een huishouden van 5 kinderen, zonder werk en tot groote armoede was vervallen. Deze landman gaf hem 5 cents, een kop koffij en boterham; plotseling zonk die man ineen en gaf den geest. De geneeskundige, die ter hulp was ingeroepen, verklaarde, dal alleen bij het zeer verzwakte ligchaam bet spoedig gebruik van bet hem gegevcnc, oorzaak van dezen plolselingen dood was. Te 's Hertogenbosch zijn op den 10Jln dezer de eerste nieuwe aardap pelen ter markt gebragt door D. van Casterenvan Vugt. Dezer dagen is te Maastricht, in ziekelijkcn toestand, uit Egypte teruggekomen de Ned. Ingenieur Schneiter, die den Hoofd Ingenieur Conrad derwaarts had vergezeld. De persoon die onlangs te Maasniel (Limburg) bij gelegenheid der al daar plaats gehad hebbende ongeregeldheden door een pistoolschot van een der maréchaussees werd verwond, is na 16 dagen lijdens, overleden. Het is bij gedaan onderzoek gebleken, dal de maréchaussees zich in de genoemde zaak zeer lofwaardig hebben gedragen. Vervolg der hoofdpunten van liet Verslag der Tweede Kamer over het wets-ontwerp regelende de zamenstclling der regterlijkc magt. Ten opzigte van de voorgestelde verandering der kantongereglen wordt nog gezegd: 6°. Zal ook de reglspleging bij de rcglbanken door de zeldzame be schikbaarheid van een harer leden moeten lijden. Met eene ijverige, goede waarneming van dit ambt is eene even gewiglige waarneming van bet lid maatschap der reglbank onvereenigbaar. 7°. De bezwaren tegen het voorgedragen stelsel, met bet oog op de zoo genaamde handelingen van vrijwillig reglsgebied des kantonregters, zijn van groot gewigt. De benoeming van voogden en curators, de tusscheii- komst in zake van huwelijken, van boedelscheiding en zoo vele andere zijn alle attributen van den judex loci, bij wien bekendheid met personen en zaken, plaatselijke en huiselijke omstandigheden, vertrouwen en invloed binnen een betrekkelijk beperkt reglsgebied worden verondersteld. Vele vereischen zelfs spoed. Verhindering van den kantonregter zal in de meeste gevallen den hulpkantonregter doen optreden. De vrijwillige reglspleging zal dan uitgeoefend worden, met het dubbel nadeclige gevolg, dat de be langhebbenden minder waarborg zullen hebben voor eene deugdelijke waar neming, en dal zij zeer dikwerf lot betaling van emolumenten zullen ge houden zijn, waarvan zij, wierden de handelingen door den kantonregter verrigt, zouden ontheven zijn. 8". Nog laat zich uil deze voortdurende afwisseling van het personeel geene groote vastheid en eenheid van jurisprudentie, noch bij de rcglbanken, noch bij de kantongereglen, verwachten. 9°. Eindelijk wilde men ook gewezen hebben op de uitvoerlijkheid van hel stelsel, met hel oog op vele localiteilen. Voor Zeeland, voor een deel van Zuidholland, van Noordbrabant, van Gelderland, van Friesland, van Drenthe en van Limburg is het stelsel volkomen ontoepasselijk Er zijn echter nog andere middelen besprokenter bereiking van des Ministers doel als: uitbreiding van regtsmagt in het contenticuse zoowel als in bet vrij willig reglsgebied; inecnsmelting van kantons onder éc'ncn kantonregter, waarbij vooral wordt aanbevolen niet te letten op de provinciale indceling; aanstelling of benoeming voor het leren (waarvoor de meerderheid zich vrij sterk verklaard heeft); verhooging ran de vaste bezoldiging en af schaffing der emolumentendes noods gepaard aan heffing van eenig re- gislralie- of ander regt op de jusliciabelen tot schadeloosstelling van de schatkist; aanneming van dezelfde rercischten tot benoeming voor den kantonregter als voor den regter enz. Het volgende vraagpunt was de uitbreiding van het hooger beroep lot de criminele zaken. Nagenoeg algemeen intusschen heeft men afgekeurd de reglspleging in appèlzoo als zij bij art. 71 wordt voorgesteld. Wat de opdragt van de beregling der zoogenaamde criminele zaken aan de regtbanken betreft, meldt de Commissie dat de meerderheid zich daarvoor heeft verklaard, vooral zoo het appèl in alle strafzaken mogt worden behouden. Het wets-ontwerp behelst, wat de regtsmagt en den werkkring van den Hoogcn Raad betreft, eene zeer gewigtige verandering van het beslaande. In slede van een cour régulatricezoo als hij van zijn ontstaan af is ge weest, die met uitzondering van regtszaken van bijzonderen aard of bij bijzondere wetten, aan zijne regtsmagt opgedragen in den regel door beslissingen omtrent het reglspunt, afgescheiden van de feiten, voor de toe passing der wetten waakt, zal hij, volgens het ontwerp, worden. 1°. een hof van appèl in burgerlijke zaken; 2°. een hof van cassatie voor burger lijke zaken, die óf niet vatbaar zijn voor hooger beroep, öf in hooger be roep voor de arrondissements-reglbanken worden behandeld; alsmede voor alle strafzaken, maar voor beide alleen in het belang van den Staat. De eerste vraag is, of het stelsel overeenkomt met de bepaling der Grond wet. Een aanzienlijk getal leden heeft deze vraag toestemmend beantwoord. Zeer vele anderen bleken eene andere meening toegedaan te zijn. Maar aangenomen evenwel dat de Grondwet aan den gewonen wetgever in de regeling van het toezigt van den Hoogcn Raad volkomene vrijheid laat, dan nog behoort te worden onderzocht, of het wenschelijk is de civile reglspleging in appèl over te brengen op den Hoogcn Raad. Zeer vele leden stonden dit denkbeeld met kracht voor en wezen levens op de weinige goede vruchten die het tegenwoordige cassatie-stelsel in burgerlijke zaken gedra gen heeft. In plaats van nul aan te brengen lol hel vestigen cencr vaste jurisprudentie, is het cassatie-proces gebleken eene rijke bron te zijn van

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1