dan 16,000 fr. heeft opgebragt, en dat, zoo de Corresp. die som tot het beweerde millioen zou willen aanvullende goede vaders wat erkentelijk zou den zijn. Misschienzegt hij is juist de openbaarmaking eener loterij omtrent welke men het stilzwijgen vooral aan de Dames bijzonder had aanbevolen aanleiding tot ccnige goede aalmoezen uit Frankrijk en Belgie. Nu de Indép. weigert de publiciteit niet, zelfs niet aan de eervv. vaders. Zij zou bereid zijn om een lijst te openen ten gunste van de arme sociëteit. Maar zij antwoordt de Graaf de R. dat hij wel zal doen de Jesuiten aan te raden, om, als zij de wet willen schenden, die geen loterijen zonder toestemming veroordeelt, zij het dan nooit moeten doen, met aanbeveling van het stilzwijgen aan de Dames. Wij hebben, eindigt de Indép., het afschrift van den brief van vader Lefebvre van eene Dame gekregen. De uitgave van de gedenkschriften van Talleyrand wordt tegengespro ken. De bezitter zal aan hel bevel van den Prins voldoen, en daarmede tot 30 jaren na zijnen dood wachten. De Kamer van Koophandel te Lyon had een prijs uitgeloofd voor een kleurstof, gelijk staande aan Chineesch groen. Zie ons vorig nommer. Thans meldt men deswege het volgende. Men had bij scheikundige ontle ding wel aluin en ijzer in dat groen ontdekt, maar verder bleek niet wat de grondstof was. De Fransche Consul de Montigny heeft zich door de Zendelingen eenige oneen van die stof weten te doen bezorgendie de Chi nezen tot 10 piasters het ons verkoopen, en lo-kao genoemd wordt. In 1854 zond de lieer de M. eenige zaden van de boomen overdie de lo-kao opleveren. Er zijn 2 soortende eene een wilde struik van 't gebergte ten znidw. van Tclié-Kiang, de andere een struik in de vlakte aldaar. De Jesuiten-Zendeling llélot deelt in het laatste nommer der Annates de la propagation de la foi (Jaarb. tot verbreiding van het geloof), zeer belang rijke bijzonderheden mede omtrent dien boom en de wijze der bereiding van de verwstof. In de afgeloopen week zijn te Marseille 125,000 mudden graan aan gevoerd. In den kruidtoren te S'. Chamas (dep. Douches du Rhone)was dezer dagen een werkman belast hel kruid van den molen verder te bewerken. Zijn oog viel daarbij op eenige blaauwachtige stippen in het kruid, en bij nader onderzoek bleek het dat hel een dozijn lucifers-kopjes waren aldaar boosaardig nedergelegd. Men moet opmerken dat op eenige schreden van de werkplaats het magazijn staat, waarin 30,000 Ned. ffi kruid is opgeslagen. De werkman gaf van zijne ontdekking kennis. De tegenwoor dig zijnde werklieden konden van hel feil niet verdacht worden, want zij zouden er het slagtoffer van zijn geworden. Maar een hunner, Mouttet ge naamd, was afwezig, die men weldra op eenen heuvel in den omtrek zag slaan, waarschijnlijk om den uitslag van zijnen euveldaad gade te slaan. Gevangen genomenhebben de eerste verhooren de vermoedens die tegen hem waren gerezenniet doen verminderen. In Algerie zijn de troepen voor de expeditie tegen de Kabylen be stemd reeds op marsch naar de districten door den magligen stam der Beni-Ratten bewoonden waartegen de aanval het eerst gerigt zal wezen. Deze stam heeft tot opperhoofd een dweepzieken krijgsman, Si- hadgi-Amar genaamd; hunne magt beslaat uit 3000 stoutmoedige krijgers, maar zal bij het eerste gevaar gewis door de manschappen der naburige stammen versterkt worden. Men verwacht een hevigen, ofschoon vruchle- loozen, tegenstand. SPANJE. MADRID, 10 April. De Koningin heeft, op voordragt van de Ministers, eene amnestie uitge vaardigd, ten behoeve van al diegenen, welke gedurende de beide laatste jaren aan Carlislische oproeren of zamenspanningen hebben deelgenomen. Men spreekt bier weder van ministeriële veranderingen. De Hertog van Valence zou getracht hebben den Heer Mon over te halen, om als Minis ter van Financiën in het Kabinet te treden. De post-pakketdienst tussehen Spanje en de Antilles is thans aange nomen door een te Parijs gevestigd huis de gebroeders Gauthier, tegen het genot van een subsidie uit de schatkist van 32,000 dollars voor elke reis naar Cuba en terug. Te Piug del Moro, op bet eiland Majorlca, is een vrij hooge berg met olijfboomen en verscheidene huizen in de aarde weggezonken. Verscheidene grondbezitters hebben alles verloren. Men weet nog niet of er ook men- schen bij zijn omgekomen. P £11.' 8 S EX. Uit het grootendccls door Mennonieten bewoonde dorp Werder, tus sehen Elbing en Mariënbnrg, vertrekken vele inwoners als landverhuizers naar Rusland. Deze landverhuizers zijn meestal gezelene landliedendie hnnne bedienden medenemen. In de omstreken van Tilsit is de runderpest uitgebroken. OOSTEItilUjH, WEENEN-, 13 April. Binnen weinige dagen zal men een 'aanvang maken met het bonwen van het nijverheids-paleis voor de tentoonstelling in 1859. De honderdste verjaardag van dé instelling der Maria Theresia-orde (18 Junij 1757) zal alhier plegtig gevierd worden. Deze orde is gesticht ter eere van de overwinning, te Kollin, als wanneer het den in eene sterke stelling verschansten Maarschalk Daun gelukte om den aanval van Koning Frcdcrik II af te slaan, en daardoor het belegerde Praag te redden. Een kurassier van ons legerdie 20 jaren had gediend en gedurende 16 jaren hetzelfde paard had beredendat in den llongaarschen oorlog in zes gevechten onder hem werd gekwetst, is op 20 Febr. 11. gepensioneerd. Hij moest toen zijn paard verlaten maar het dier wilde niet gedoogen dat een ander het bereed. Het weigerde alle voedsel en is op den 2dc" Maart gestorven. In den omtrek van Frankfort heeft dezer dagen een treurig voorval plaats gehad. De gebroeders Pctermann, landbouwers te Mainkur, hadden zich eksteroogen doen uitsnijden door eenen rondreizenden rattenvanger, die zich daarbij van eene zekere soort van zalf bediende, waardoor eerst de nagels en daarna de voeten geheel zwart werdenen vervolgens het gcheele ligchaam verlamde. Een der broeders is reeds overleden, en de toestand van den ander is gevaarlijk, daar de aangetaste deelen tot versterf overgaan. Eene treurige les tegen het aanwenden van zulke geneesmiddelen. Het huis Kneehvich te Triest is gefailleerd met een passief van 300,000 6. Onlangs kwam te Pesth een troep Fransche werklieden uit den om trek van Nancy aan, die naar Wallachije gingen, ten einde aldaar eene woudstreek, die door eene Fransche maatschappij is aangekocht, te ontgin nen en te bebouwen. In Bcijcren hebben de Pauselijke Nuntius, de Aartsbisschop van Mun- chen en al de Bisschoppen des landszich tot de Regering gewendom de intrekking te vragen van hel door den Minister van Eeredienst uitgevaar digde bevel, volgens hetwelk de predicatiën der Jesuiten in de open lucht moeten gestuit worden. Zij zien hierin eene verkorting der regten door hel bestaande concordaat verkregen. RCSLAN9. De inwoners van Nieuw Rusland en Bcssarabië, die het meest door den laatsten oorlog hebben geledenzullen vergoeding erlangen door subsidiën en vermindering van lasten. Eene commissie te Odessa zal de geledene verliezen onderzoeken. De Gouverneur-Generaal Slrogonow heeft reeds een half millioen zilv. roebels ontvangen om in de dringendste behoeften te voor zien. Sebastopol zal gedurende 10 jaren, en Kertsch, Eupatoria en Bala clava gedurende 5 jaren van grondbelasting en inkwartiering bevrijd zijn. Het ijs in de Newa is drijvend geworden; gewoonlijk kunnen de sche pen 14 dagen daarna Kroonstadt bereiken. Reval is nog door hel ijs ingesloten. TUEKÏE. Terstond na het vertrek der Engelsche zecmagl, heeft de Porie gevolg gegeven aan de bepalingen van het Parijsche vredes verdragomtrent de sluiting der Turksche zee-engten. Er is bevel gegeven om bij nacht gecne schepenhetzij zeil- of stoomvaarluigente laten doorvaren. Het Nederlandsche schip dat door zecroovers is overvallenen waar van in ons vorig nommer is gesproken, was de brik EensgezindheidKapt. Nieuwzwaag, met eene lading steenkolen naar Odessa bestemd. De Kapi tein, de Stuurman en de bemanning hebben een hevigen wederstand geboden en nadat een zecroover gedood en twee gekwetst warennamen de overigen de vlugt. Van de manschap is de kok Albertus Kutc met 4 messteken ge wond de bootsman Hugo en de matroos Glion zijn ligt gewond aan de armen. De Kapt. heeft onmiddellijk hiervan berigt aan het Turksch wacht schip gegeven en zijne gewonde matrozen op een ander Nederl. schip over- gebragt. De moed en de onverschrokkenheid van den Kapiteinzoowel als van de bemanningverdienen hoogen lof. Er is thans eene zee-policie ingesteld om de zeeroovers in den Bosporus in het oog te houden. Er is eene proeve genomen van Europesche kolonisatie: 30 Polen zijn naar Thessalië ingescheept, waar zij tot ontginning der gronden zullen worden aangewend welke Reschid-Pacha in dat gewest bezit. STAI2S KEK KUTTEN. II Eli-WK. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN LEYDEN, gezien hebbende de No tificatie van Gedeputeerde Staten van Zuidholland, in dato den 6 Januarijjl., Prov.-Blad N°. 4) betreffende den Herijk der Maten en Gewigten in Zuidbolland, en gelet op de voordragt van den Arrondissements-IJker alhiervan den 24 dezer maand, geven mits deze den Ingezetenen dezer Gemeente hunne verpligting te ken nen, tot bet doen herijken van alle de bereids te voren geijkte Lengte- en Inhouds maten en Gewigten benevens de bij de Inhoudsmaten van drooge waren behoorende strijksels, waarmede deze, overeenkomstig Art. 8 van Z. M. Besluit van den 21 Decem ber 1822 StaatshlN°. 54), moeten worden afgestreken. En worden zijlieden ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde Maten en Gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan bet Lokaal van den Ijk, in de Lange Schoolsteeg zullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk Iop den 8 en 9 April. II, 14 en 15 April. III, IC, 17, 20 en 21 April. IV. 22, 23, 24, 27 en 28 April. V, 29, 30 April 1, 4, en 5 Mei. VI, 6, 7, 8, 11, 12, 13 en 14 Mei. VII, 15, 18, 19, 20, 22, 25, 26 en 27 Mei. VIII, 28, 29 Mei, 2, 3 en 4 Junij. bet Buitenwijk op den 5 Junij. met uitzondering echter van de Goud- cn Zilversmids-benevens de Apothekers-of Medicinalegewigtcn, voor welker herijking afzonderlijk zitting zal gehouden worden te weten Voor de Goud- en Zilversmids-gewigtenvoor Wijk I, II, III en IV op den 1 April. V, VI, VIIVIII en het Buitenwijk op den 2 April. Voor de Mcdicinalc-gewiglcnvoor Wijk 1, II, III en IV, op den 3 April. V en VIop den 6 April. VII, VIII en bet Buitenwijk op den 7 April, telkeu dage des morgens van 9 tot des namiddags 1 ure. En waarschuwen Burgemeester cn Wethouders voornoemd, allen en een' iegelijk wien bet aangaat, met herinnering tevens aan Art. 2 van Zr. Ms. Besluit, in dato 30 Maart 1827 StaatshlN°. 13), om op bovengemelde dagen, na welke de Arrondis sements-IJker zich, overeenkomstig Art. 10 der Notificatie van Gedep. Staten van Zuidholland, in dato 18 Januarij 1822, tot het verrigten van den Herijk naar de Buitengemeenten van zijn Ressort moet begeven, en alzoo buiten de mogelijkheid is, om gereedelijk aan tiet verlangen der verzuimdhehbenden Ie voldoen, zich overeen komstig hunne verpligting omtrent dezen Herijk stiptelijk te gedragen, ten einde buiten bekeuring te blijven; zullende er, na den bepaalden termijn, ingevolge dispositie van Gedep. Staten van Zuidholland, in dato 22 November 1831, gecne verlenging van tijd, of zoogenaamde nadagen, gegeven worden.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3