bestaande heeft voorgezetenop prijsen vereenigde men zich met den wenschdat de kantonregterdie unicus judexeen man zij van erva ring, van veelzijdige ontwikkeling en bekwaamheid. Maar de bereiking van dat doelmeende menmoet langs eenen anderen weg dan den voor gestelde gezocht worden; vooral wanneer, door het volgen van dezen, aan andereniet minder gewiglige vereischten van de regtspleging der kan- tonregters, wordt te kort gedaan. De gronden, tegen het stelsel van het ontwerp aangevoerd, laten zich in de volgende negen hoofdpunten gevoe gelijk zamenvatlen. 1°. Eene zeer nuttige zijde van den werkkring des kantonregters gaat ver loren, namelijk die van vredestichter. Daartoe is noodig, dat de kanton regter in loco zijzooveel mogelijk persoonlijk bekend zij met de ingeze tenen van zijn kanton en altijd voor hen genaakbaar. Nu zou de kan tonregter slechts bij uitzondering in zijn reglsgebied wonen, meestal zal hij daarvan uren ver verwijderd zijn. Ilij zal de justiciabelen van zijn reglsgebied niet kunnen kennen, noch van hen gekend wezen, en wordt na 2 jaren tijds door eenen nieuwen onbekende vervangen en hij kan dus nimmer den invloed verkrijgendien de vredestichter noodwendig moet bezitten. De taak des kantonregters beslaat meermalen in het voorkomen van gedingen. 2". liet is een bezwaar, dat kantonregters, geroepen zullen zijn om wclligt soortgelijke uitspraken in appèl te onderzoeken als zij zeiven in eersten aanleg hebben gewezen. Daarbij is het krenkend voor de waardigheid der justitie en worden de kracht en de beteekenis der jurisdictie ondermijnd, wanneer reglers van hetzelfde collegie over elkanders vonnissen oordeelen. 3". liet stelsel geeft gelegenheid om zeer kundige en geschikte personen het kantonregtersambt lijdelijk te doen vervullen, maar levert geen blijvenden waarborg. Integendeel laat het zich aanzien, dat het kantonregtersambt als een tweejarige lastpost zal worden beschouwd, dien men zich op zijne beurt zal hebben te getroosten, maar ook, zoodra de tijd verstreken is, niet zal wensehen te blijven bekleeden. 4°. Aan de justiciabelen worden gewiglige voordeelen ontnomen. liet doel, naar hetwelk bij de hervorming der regtspleging gestreefd moet worden is bespoediging der reglspraak. Bij de zamenslclling van een nienw regts- wezen behoort daarnaar in de eerste plaats te worden gestreefd. Dit ont werp evenwel verwijdert er zich van. 5°. De kantonregter is thans hulpofficier. Dit zal thans bijna niet moge lijk zijn. Nu kan de regter-commissaris den kantonregter tot het hooren van getuigen en andere handelingen delegeren. Hoe zal dit volgens dit ont werp? De kantonregter in den regel afwezig zijnde, zal door een hulp- kantonregter vervangen worden. Maar zal er dan genoegzame waarborg zijn voor eene deugdelijke waarneming dier verrigtingen liet is bijna on mogelijk die vraag bevestigend te beantwoorden. Vervolg en Slot hierna. 'sGRAVENIIAGE, 10 April. Tot Ontvangers zijn benoemd te Gramsbergen de Heer J. Stam thans te Ophemert; te Ophemcrt, de Heer F. F. C. Sleinmetz, thans te Mander; en te Mander, de Heer J. Peppink, thans Commies bij de dienst der belastingen te Vreeswijk. Dezer dagen is het bouwen aanbesteed van twee vleugels aan het Huis de Pauw, het buitenverblijf van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, voor een bedrag van ƒ22,000. H. M. de Koningin-Moeder heeft aan de nieuw geslichte Hervormde gemeente in den Anna-Paulowna-polder ten geschenke gegeven een uitmun tend bewerkt en kostbaar stel zilveren voorwerpen, benoodigd bij de be diening van het H. Avondmaal. De Groothertogin van Saxen-Weimar-Eisenach wordt den 25stc" hier verwacht. De Commissie van de Tweede Kamer der Staten-Generaaldie zich heeft bezig gehouden met het onderzoek van de inlichtingen van den Mi nister van Koloniën, nopens het Indische drukpersreglement, heeft gisteren avond eene zitting gehouden tot het vaststellen van baar rapport, zoodat men spoedig de bekendmaking van dat verslag te gemoet ziet. De persoon die onlangs alhier bij gelegenheid van een ongeluk met eene vigilante is gevangen genomenonder verdenking van voor 4 jaren valschheid in geschrifte te hebben gepleegd, is heden door het Prov. Gc- reglshof, ingevolge de conclusie van het Openb. Min., vrijgesproken. Behalve de Kapitein is het scheepsvolk van de gestrande schoener Maria Louisa van Ramsgate reeds vertrokken. Het schip met de zich daarin bevindende lading gietijzer wordt aanst. Zaturdag bij het badhuis verkocht. Een groot gedeelte van den inventaris is gered. AMSTERDAM, 15 April. Gisteren namiddag ten 3 ure zijn HH. MM. de Koning en de Koningin, uil 'sGravenhage alhier aangekomen. De stad had ook nu weder een fees telijk aanzien. In weerwil van het ongunstige weder had zich eene talrijke menigte voor het Paleis vergaderd, die de Vorstelijke personen, bij hunne verschijning op het baicon, met luid gejuich verwelkomden. Heden heeft Z. M. aan burgerlijke en militaire personen gehoor verleend, en des middags is er ten Hove een groot diner gehoudenwaaraan de ste delijke en provinciale autoriteiten deel namen. Bij gelegenheid van het ge noemde gehoor heeft de Burgemeester van den Haarlemmermeerpolder aan Z. M. aangeboden eene kaart van zijne gemeente, op de schaal van 1 tot 25,000, aanwijzende, volgens de door hem gedane opneming, de gebouwen, welke zich daarin bevonden op den lsten April 1857, en een staat der uit komsten van den landbouw over 1850. 11. M. de Koningin heeft de Sophia- school, eene bewaarschool voor behoeftige kinderen in de Kerkstraat, als mede het Lulhersche weeshuis bezocht. Gisteren hield de letterkundige afdeeling der Kon. Akademie van We tenschappen eene gewone vergadering. Tegenwoordig waren dc IIH.Bake Koenen, Ackersdyck, Bosscha, van Lennep, Juynboll, van Hall, Hulleman Karsten, Hoffmann, Dclprat, Moll, Leemans cn Janssen. Van de natuur kundige afdeeling W. Vrolik. De HH. Dozy, de Vries, dc Wal, Scholten en Sloet hadden zich verontschuldigd wegens hel niet bijwonen der vergade ring. Laatstgenoemde Heer had eene bijdrage ingezonden ter vervulling zij ner spreekbeurt. Van den algemeenen Secretaris is een brief ontvangen ter begeleiding van een schrijven van den Heer II. Nieuwenhuis, te Amsterdam, bevattende het voorstel, dat de Akademie zich belaste met de uitgave van den tweeden druk van het werk van wijlen den Heer Humbert de Superville, te Leyden, over de beeldhouwkunst, in de Fransche taal geschreven, hetwelk thans zeld zaam is. Ingevolge hel besluit van het bestuur der Akademie, is dit voor stel in handen eener commissie gesteld, waartoe gekozen zijn de HH. Moll en van Lennep. Vervolgens droeg de Heer van Lennep eenige vragen en opmerkingen voor, betreffende eenige punten van stijl, taal en spelling, en ontwikkelde het be lang van eenen goeden stijl en naauwkeurige taal cn wees er opdat men dezer dagen daarvan weder een treffend bewijs heeft gezien in het arrest, door den lloogen Raad gewezenin de bekende zaak van den R. K. Priester H. te Vaarwerk en haalt daarna een aantal fouten aan in stijl, taal en spel ling bij onze grootste schrijvers door hem verzameld. De Secretaris las daarna de bijdrage van den Heer Sloet, betreffende de herziening der regten van in-, uit- en doorvoer. De Heer Karsten las daarop eene bijdrage over eene duistere plaats in een der redevoeringen van Demosthenes. Ten slotte bood de Heer Juynboll der Akademie een boekgeschenk aan over Syrische taal- cn letterkunde, door den Heer Land, Theol. Cand. te Leyden, gedeeltelijk uit het Iloogduitsch vertaald, welk werk eene belang rijke bijdrage oplevert voor de kerkgeschiedenis, bijzonder van Armenië, Nubië en Abyssinië. Van den Ueer de Vries is de eerste aflevering van den Spieghel Historiael van Maerlant, uitgegeven door de Maatschappij der Ned. Letterkunde, ten geschenke ontvangen. De Heer M'\ L. Keyzer, hoofdredacteur van het Alg. üandekblad is in den ouderdom van 50 jaren overleden. Maandag avond is de molen de Cornelia van den Heer Poort, builen de Raambarrièredoor het onweder getroffen en geheel afgebrand. BUITENLANDSCHE BERfGTEX. ENCiELAND. LONDEN, 14 April. Heden namiddag ten 2 ure is de Koningin voorspoedig van eene dochter bevallen. Moeder en kind bevinden zich wel. fl. M. heeft thans 9 kinderen. Naar men verneemt heeft Lord Elgin in last de navolgende eischen aan de Chinesche Regering te doenOpenstelling van 9 in plaats van 5 havens voor de vreemde schepen; vestiging van eene Engelsche zending te Peking op den zelfden voet als de Russische legatie; vestiging van militaire posten op alle plaatsen, waar Engelsche Consuls gevestigd zijn; in de steden Shanghai, Hong-Kong en Canton zullen Engelsche troepen versterkte posten bezetten; eindelijk zullen oorlogschepen op alle punten van de kust het anker mogen laten vallen. Door het instorten van een bouwvallig huis in Bowstreet, zijn 5 perso nen onder het puin bedolven waarvan een is omgekomen. In eene steenkolenmijn nabij Swansea heeft eene gas-ontploffing plaats gehadwaardoor drie arbeiders hel leven verloren. Het schip Palmerston is met 923,000 ffi thee en 2082 balen zijde uit China aangekomenook het schip John Robinson is met eene aanzienlijke lading thee cn zijde binnengcloopen. Uit Australië zijn 128,000 oneen goud aangebragt, behalve nog eene aanzienlijke hoeveelheid, door bijzondere per sonen. Een der passagiers had onder anderen een' klomp goud bij zich, welke 323 oneen weegt. FRANKRIJK. PARIJS, 14 April. Generaal Totleben heeft gisteren, met al de Maarschalken van Frankrijk, op de Tuileriën gedineerd. Ook Generaal Luders, bekend uit den Russi- schcn veldlogt in Hongarye, bevindt zich sedert eenige dagen alhier. De Burggraaf d'Aure, voormalig Stalmeester van Karei X, is lot In specteur-Generaal der Keizerlijke stallen benoemd. De legitimisten zijn hier over niet zeer te vreden. Hel Keizerlijk jacht la Reine Horiense wordt prachtig ingerigt, vooral dc vertrekken van den Keizer cn de Keizerin. Men besluit hieruit, dat UIL MM., even als ten vorige jare, weder zeetogtjes zullen ondernemen. De uitspraak van den Staatsraad in de zaak van den Bisschop van Moulins is ook in de provinciën met genoegen vernomen. De ullramonlaan- sche partij geeft niet onduidelijk aan de Regering te kennen dat zij roeke loos zou handelen, indien zij meende de ondersteuning der kerk niet langer noodig te hebben. De Siècle drijft den spot met die waarschuwing, en zegt dal in Frankrijk nog nooit een bewind ten val gekomen is, door aan matigingen van de geestelijkheid te bestrijden. Men gelooft algemeen dat dc Regering, in overeenstemming mei het Hof te Rome, zal overgaan lot het benoemen van eenen Administrateur in het kerspel van Moulins, waarna het den Bisschop de Drcux Brezé vrij zal worden gelaten om zich te vesti gen waar hij zelf zal verkiezen. De Pruissische en Zwilsersche Gezanten hebben thans de verlangde instructiën van hunne Regeringen ontvangendie het laatste woord over de zaak van Ncufchalel moeten bevatten. Men houdt het er voor, dat die instructiën van beide kantenweinig hoop op toenadering geven. Zwitserland, ontevreden over de eischen van Pruisscn, moet in niets meer willen toegeven. Men gelooft dus dat de conferentie, zonder de beide ge noemde Gezanten, eene schikking ontwerpen en die aan beide partijen zal voorleggenechter zonder hen lot aanneming te dwingen. Een vriend der Jcsuiten, de Graaf de R., beeft aan de Indépendance geschreven, dal de loterij waarin de Jesuit Lcfebvre de prijs was, niet meer

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2