van September hebben deelgenomen; behoud van den titel van Prins van Neufchatel; betaling door Zwitserland van 2 millioenen, in vergoeding voor de inkomsten van Neufchatel; teruggave van de goederen der kerk die in 1848 met het domein van den Staat zijn vereenigd; betaling door Zwitser land der kosten die uit de gebeurtenissen van September zijn voortgevloeid; betaling der uitgaven ten laste van den Staat door al de inwoners van Neufchatel; amnestie voor staalkundige misdrijven en drukpersoverlredingen plaats gehad voor September; waarborging door den Staat van de kapitalen en renten der godshuizen en inrigtingen en inzonderheid van de legaten van den Baron von Purgen verdaging van de beraadslagingen over de grondwet van Neufchatel tot over 6 maanden. Dr. Kern moet de meesten dezer voorstellen hebben bestreden. Vooral heeft hij doen uitkomen dat Zwitserland zich genoeg opofferingen in deze zaak had moeten getroostenom niet lot een nieuw offer gedwongen te worden, vooral niet indien zulks de financiële krachten der natie te boven gaat en onbestaanbaar is met 's lands eer. Ook de teruggave der kerkelijke goederen streed volgens hem tegen de onafhankelijkheid en de waardigheid van Zwitserlanden zoo de Regering daarin toegaf, zou zij 's lands ont wikkeling tegengaan. Omtrent het voeren van den titel van Prins van Neufchatel, moet men tot een vergelijk zijn gekomen, dat aan het belang en de waardigheid van beide partijen voldoet. Ridder Pianelli, belast met de laak om de betrekkingen tusschen Napels en de twee Zeemogendheden te herstellen, is hier aangekomen. De Moniteur bevat een rapport van den Bevelhebber Lavaissière de Lavergne, mededeelende dat hij met het overig zijnde deel der bemanning van de Duroc te Batavia is aangekomenzoodat de onrustbarende geruchten dezer dagen omtrent hen uitgestrooidzijn gelogenstraft. Genoemd blad vermeldt ook de boring van een nieuwen artesisehen put in de woestijn, op last van het bestuur van Algerië. Het werk is goed geslaagd en de put levert overvloedig water op. De voltooijing van den artesisehen put, die van wege de stad in de vlakte van Passy wordt geboordondervindt eene nieuwe vertraging. De opening waartoe men op eene diepte van 527 ellen was geraaktwerd plot seling door eene instorting van aarde gevuld. Er zullen 2 maanden noodig zijn om dit ongeval te herstellen. De policie te Lyon heeft dezer dagen een persoon in hechtenis geno men, die gekleed in zeemans-uniform en het hoofd met een doek omwon den, aan de huizen de liefdadigheid der inwoners zocht op te wekken, door liet verloonen van een doosje, waarin twee verdroogde menschelijke ooren lagen, die de Russen hem, zoo als hij zeide, hadden afgehouwen. Bij onderzoek bleek het dat hij een matroos van Malta wasaan wien bij een oproer te S'. Francisco door het verbitterde volk de ooren waren afge sneden en op de schouders gehecht, omdat hij een Amerikaansch meisje van 12 jaren gewelddadig had aangerand. SPANJE. Generaal Prim heeft Toledo nog niet verlaten. Toen de Regering ver nam dat zijne verkiezing te Reuss zoo goed als zeker was, zond zij een harer vrienden tot hem om hem te bewegen een verzoek tot gratie bij het Ministerie in te leveren. De Generaal heeft echter tot dezen vernederenden stap niet kunnen besluiten. Onlangs vond een Pastoor te Saragossa, toen hij na het lezen van de mis in zijne woning terugkeerde, zijne dienstmaagd en zijne nicht op eene gruwzame wijze vermoord. Al de pogingen om eenig spoor van den dader te vinden waren vruchteloos. Thans is de Pastoor zelf in hechtenis genomen, daar er zware vermoedens tegen hem zijn gerezen. Het verdere onderzoek zal de al of niet gegrondheid dezer vermoedens wel aan het licht brengen. Beriglen uit Mexico melden dat aldaar op nieuw eenige Spaansche onderdanen bcleedigd zijn geworden, en dal de Regering onmagtig was zulks te verhinderen. Gelijk men weet is de zeemagl bestemd om tegen Mexico te handelen den 20stc" van Cadix naar Ilavannah vertrokken. Ook op het eiland Cuba worden de toebereidselen voor dien krijgslogt met ijver voortgezet en aldaar waren 15,000 man troepen gereed om ingescheept te worden. ITALIË. Op 25 Maart is het Mariafeest te Rome in de hoofdkerk van de Domini caner-Orde luisterrijk gevierd. De Paus begaf zich in een rijtuig met de Kardinalen v. Geissel en Haulik derwaarts en, behalve het Collegie der Kardinalen (29), waren de aldaar aanwezige Aartsbisschoppen, enz. bij deze plegtigheid tegenwoordig. OOSTEHKOK. WEENEN, 1 April. Van onderscheiden zijden was verzekerd dat Frankrijk en Engeland werkzaam waren om de staalkundige betrekkingen tusschen onze Regering en die van Sardinië te herstellen, en dat die pogingen een goeden uitslag beloofden. Door onze Regering wordt dit thans tegengesproken; want het half-officiële blad, de Oesterreichische Correspondentverklaart dat er in de betrekking tusschen de twee Stalen vooreerst geene verandering, ten goede of ten kwadete verwachten is. De Sardinische Gezantde Heer Cantonomaakt nog niet 'veel haast om te vertrekken. Het schijnt dat hij voor Pasehen deze stad niet zal verlaten. TIJB8HÏE. Riza-Bey is tot Gezant bij het Russische Hof benoemd. Een aantal te Konstantinopel aangebragte slaven zijn aldaar bijna in het openbaar verkocht, niettegenstaande de pogingen van den Britschen Gezant, die toen hij kennis kreeg van de voorgenomen veiling, zich beriep op de Firmanhoudende verbod van den verkoop van blanke slaven af komstig uit Circassië en Georgië. De Engelsche vloot heeft op 31 Maart den Bosporus verlaten, koers zettende naar Malta. I OOST-INDIK. BATAVIA, 10 Februarij. Door den Gouverneur-Generaal zijn o. a. benoemd: lot Resident van Pa- lembangde Resident der Padangsche Bovenlanden (Sumatra's Westkust), P. T. Couperus; en tot Resident aldaar de Adsistent-Resident van Benkoe- len11. M. Andre'e Wiltens; tot Secretaris der residentie Padangsche Boven landen (Sumatra's Westkust), A. S. Warmolts, ambtenaar op non-activiteit, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd; tot President van den Raad van Justitie te Samarang, de Officier van Justitie bij den Raad van Justitie te Soerabaije Mr. J. H. Coster; alsmede tot lid van het bestuur over de Protestantsche kerk in Ned. Indië, Mr. K. II. Nolthenius, Raadsheer in het Hooggeregtshof. Den 18dcn December hebben alhier twee kweekelingenafkomstig van Sumatra, en zes Javaansche, na hunne opleiding bij de geneeskundige school van het militaire hospitaal te Weltevreden, als Doctor-Djawa, examen afgelegd. Uit Soerabaija wordt het volgende gemeld: In den namiddag van 8 Jan. waren er, op de reede alhier, in eene praauw 20 inlanders, die zich vermoedelijk naar Madura wilden begeven. Door eene plotselinge bui en den zwaren stroom sloeg de praauw om en geraakten die 20 menschen al len in het water, waar zij vermoedelijk een jammerlijken dood zouden ge vonden hebben, zonder de moedige tusschcnkomst van den stuurman van van het Ned. barkschip Louisa, Prinses der Nederlanden, gezagv. Florijn en 2 der matrozen, de eerste genaamd A. K. Werthmeir, de 2 anderen van Duivenboden en G. Boomeyer. Werthmeir, met die 2 matrozen en nog geholpen door 2 koelies, streek de sloep en smaakte de voldoening, na langdurig volgehouden pogingen, 18 dier ongelukkigen in zijne kleine sloep weder aan wal te brengen. Eene sloep van de Indische brik Paschan die voor Cheribon lag, van den wal naar boord willende varenis door de branding omgeslagen. 8 personen zijn daarbij omgekomen. Ten gevolge van de in Januarij plaats gehad hebbende zware regens en overstroomingen der groote rivier te Tjomal, in het regentschap Pama- lang (Tagal)zijn onderscheidene groote en kleine dammenbenevens twee bruggen in dat regentschap weggeslagen. De hangbrug over de rivier Waloeh en de groote dam te Kalimaas zijn zeer beschadigd. 443 bouws onlangs beplante padievelden te Tjomal hebben onder water gestaan en de zaaipadie daarvan is op onderscheidene plaatsen weggespoeld. In nog onderscheidene districten dezer residentie zijn 31 dammen zwaar beschadigd of vernield; 5 bruggen geheel weggeslagen; 2 kleine waterleidingen vernield; 85)- bouw onlangs beplante padievelden onder water gezet en de wegen op verschil lende plaatsen zeer geteisterd. Den 2de" Januarij zijn te Padang op publieke veiling voor rekening der Regering verkocht 30,000 pikols koiïijvoor 971,755.50, of gemiddeld ƒ32.47 den pikol (125 oude Uit de Lampongsche districten (Sumatra) wordt gemeld, dat het den broeder van den Regent van Telok Betong, lladji Israaël, gelukt is, den voortvlugtigen hoofdmuiteling pangcran Singa Branta, die in de nu gedempte onlusten eene groote rol speelde, in de omstreken van Kalianda te vatten en hem uit te leveren. Op 17 November 1856 ontstond op den bazaar te Mocco-Mocco (Ben- koelen) brand, ten gevolge waarvan 76 huizen, vele goederen en eene be langrijke hoeveelheid padie in de aseli werden gelegd. De schade wordt begroot op ƒ9,900. Door de doeltreffende maatregelen van het Bestuur bleven liet Regerings-elablissement en nog 38 huizen behouden. Den 30sle" October zijn in een klein vaartuig op Timor aangekomen de Heer de Lavaissière, Kommandanl van het op de Mellishbank vergaan Keizerlijk Fransch oorlogschroefstoomschip Duroc, met echtgenoote, kind en eene vrouwelijke bediende, benevens de Luitenant ter zee Evaillard, de Officier van Administratie Herve' en de Officier van Gezondheid Salaun, en nog 24 schepelingen. Voor de verpleging en verdere verzending van deze schipbreukelingen is door het bestuur gezorgd. Op Banda zijn onderscheidene aardschuddingen waargenomen. Te Menado in eene ligtere graad. lilt. A N°. 1474, 2e Afd., die Lolelingen welke verlangen zich in de dienst het zij bij Plaatsvervanging of Nommerverwisseling Ie doen vervangen, zich deze gelegen heid te nutte te maken, daar er na hunne inlijving, niet dan in zeer buitengewone omstandigheden daartoe eene speciale vergunning zal worden verleend. Ten slotte nog meenen Burgemeester en Wethouders de belanghebbenden, of wel hunne ouders, te moeten waarschuwen voor zoodanige personen, welke hun onder den naam van Commissionairs, somwijlen misleiden, zoo door met ben kraclitelooze over eenkomsten te sluiten, als door hen, welke Plaatsvervangers verlangen te stellen, onder voorwending van alles voor hen te zullen hezorgen, een aantal onnoodige kos ten doen maken, ja die zelfs veelal, door beding van al de gelden daartoe bcnoo- digd, dadelijk in eens of bij kort op elkander volgende termijnen te moeten ontvan gen. hun voor het vervolg in vele onaangenaamheden wikkelen, alzoo van het geld, M fel K 8 T E NI Derde Zitting van den Militie-Raad over het Kanton LeydetiN°. 15. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, ontvangen hebbende van den Luitenant-Kolonel Militie-Commissaris over de Kanlons 1521, Provincie Zuid- Hollandeene Kennisgevingdal de derde Zitting des Mililie-Raads voor deze Ge meente, zal gehouden worden in de Lakenhal aan den Ouden Singelop Vrij dag den 17dcn April 1857, des morgens ten half 11 ure, ter bcoordeelingder Plaats vervangers en Numrnerverwisselaars, welke de dienstpligtige Lolelingen dezer Gemeente zullen verlangen te stellen, alsmede tot het afdoen der belangen van zoodanige Lolelingen, wier zaak tot deze Zitting is gcadjourneerddoen te weten aan de daarbij belanghebbenden, dat lot het opmaken van de bij de Wet gevorderde certi ficaten voor Plaatsvervangers en Numrnerverwisselaars, (welke laatste zulks echter niet dan met toestemming hunner ouders vermogen te doen,) zal worden gevaceerd 1er Secretarie dezer Gemeente, van heden af, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, 's morgens ten 10 ure, alwaar zij tevens de noodige information, zoo omtrent het opmaken dezer certificaten, als ten aanzien der vereischten, welke de Plaatsver vangers ingevolge de Wet moeten bezitten, kunnen bekomen. Voorts vermanen Burgemeester en Wethouders, naar aanleiding der Circulaire van den Staatsraad Commissaris des Konings in deze Provincie, dato 18 Februarij jl.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2