LEYDSCHE COURANT. 1857. MAANDAG 6 APRIL. N' 41. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is 12 in liet jaar de afzonderlijke Nommers Centen afgegeven. orden tegen 10 Bij deze Courant behoort Bijblad 3V°. 10. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN4 April. Bij Kon. besluit is op verzoek eervol ontslag verleend aan den Heer P. G. C. Eigeman, als Kapitein bij de dienstdoende schutterij alhier. Voorts is benoemd tot Kapitein J. Schellema, thans lstc Luitenant en tot lstc" Lui tenant H. P. J. van Wensen, thans 2dc Luitenant. Dezer dagen is door 22 ingezetenen dezer stad een berigt rondgezon den, omtrent eene te vestigen Yereeniging van sjouwers, te verdeelen in elke wijk onder cenen overman, met aanschaffing door de Vereeniging van het noodige gereedschap, onder de leus: Loon naar werk; in welk berigt het aannemelijke wordt betoogd van zulk eene inrigting en op grond daarvan de medewerking ook door jaarlijksche bijdragen of giften verzocht. Wij meenen dat er wel niemand is die de menigte van losse sjouwers, onder welke er velen zijn die zeer weinig hebben waardoor zij zich aanprijzenom niet te spreken van degenen die om deze of gene reden in 'l geheel niet ver kieselijk zijn, niet een maatschappelijk kwaad zal noemen, en wenschen alzoo dat die ingezetenen welke ten algemeene nutte de moeijclijke taak op zich willen nemenom te trachten de bovengenoemde inrigting tot stand te brengende gewenschte medewerking mogen vinden en de zwarigheden der oprigting van dergelijke Vereeniging te boven komen. Wij maken het publiek opmerkzaam op het berigt onder de Adv. om trent de spaarkas. Werklieden toch die 's zomers ruime winsten hebben maar 's winters zonder werk zijn kunnen van deze instelling een zeer voordeclig en nuttig gebruik maken. In de maand Maart zijn binnen deze Gemeente overleden 108 personen als: 18 mannen, 19 vrouwen, 32 zoons en 39 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 11. Geboren 130 kinderen, als: 56 zoons en 74 doch ters. Voltrokken 8 huwelijken. Volgens het Res. RL is er aangaande eene reis van Z.K. H. den Prins van Oranje nog niets bepaald en zou het wel mogelijk zijn dat er dit jaar geen zeetogt plaats had. In de vergadering van directeuren en van de leden der beide genoot schappen van Teylers Stichting, van 3 dezer, is besloten om de ingezondene verhandeling op de door het tweede genootschap uitgeschrcvene prijsvraag voor het jaar 1855, onder de zinspreuk: Nie Frennd, enz., met de uitge loofde gouden medaille te bekroonen, en is bij de opening van het naam- billet gebleken, dat de schrijver dezer verhandeling is de lieer W. G. Brill, te Zutphen. Te Delft is eergisteren eene noodbrug aan het Zuideinde onder den last der voetgangers bezwekenwaardoor een 20-tal personen in het water geraakten. Gelukkig werden alle gered. Uit Rotterdam wordt het volgende gemeldWoensdag avond omstreeks 8 ure had aan de Geldersche kade een droevig ongeluk plaats. Ten einde in de behoeften van zijn talrijk gezin, beslaande uit vrouw en 6 kinderen benevens eene oude moeder, te voorzien, had schipper J. Glasstra voor eene geringe som aangenomeneene aanmerkelijke hoeveelheid balen katoen met zijne schuit de Jonge Wiemer naar het station van den Rijnspoorweg over te brengen, en was gereed met zijne lading te vertrekken, toen, waar schijnlijk door overlading, het vaartuig is gezonken, waarbij zijn 3-jarig dochtertje het leven heeft verloren. De ongelukkigen worden der alge meene liefdadigheid dringend aanbevolen. Eene op gisteren te Amsterdam gehoudene collecte ten behoeve der stads-armenscholen heeft de som van ƒ6334.55 opgebragt. Bij de herstemmingwelke den 31slen Maart in het hoofd-kiesdistrict Alkmaar heeft plaats gehad, is de Heer Mr. K. A. Poortman met 888 stem men tot lid van de Tweede Kamer verkozen. Jhr. Mr. R. J. van Schimmel- penninck verkreeg 845 stemmen. Er waren 1743 stembilletlen ingekomen. Op de paardenmarktWoensdag II. te Zwolle gehoudenwaren onge veer 500 paarden aangevoerd. De handel was levendig en Fransche koop lieden, waarvan er velen aanwezig waren, betaalden goede prjjzcu. Goede paarden bragten 4 a 500 gulden op. 'sGRAVENHAGE 4 April. Z. M. heeft benoemd tot Ridders van de Eikenkroon den Heer Alexander Schaepkens, kunstschilder ie Maastricht en den Heer N. de Kcyser, Di recteur van de Academie van Beeldende Kunsten te Antwerpen. Door Z. M. is aan Jhp. F. II. W. von Schcrff, Ned. Gezant bij den Duilschcn Bond, vergunning verleend tot het aannemen van het Grootkruis der Danebrog-ordehem door den Koning van Denemarken geschonken. Tot Notaris te Gelecn (arr. Maastricht) is benoemd F. K. J. Russel, Cand.-Notaris aldaar. Gisteren morgen heeft het regement grenadiers en jagers en daarna het regement dragonders, op last des Konings, in de Maliebaan, in tegenwoor digheid van den Franschen Kolonel, den Graaf de Breda, groote manoeuvres uitgevoerd. De 15de tentoonstelling der Kon. Ned. Maatschappij lot aanmoediging van den tuinbouwovertreft in schoonheid de vorigenhoewel het aantal der ingezonden voorwerpen minder is. H. M. de KoninginPrins en Prinses Hendrik en Prins en Prinses Frederik hebben die verzameling reeds met een bezoek vereerd. De Minister van Marine zal op Vrijdag aansl. geen gehoor verleenen. Bij den Minister van Financiën is ontvangen 25 uil Velp, tot vol doening van bij vergissing te weinig betaald succcssieregt, alsmede ƒ7.42} door een onbekende, onder het postmerk Leyden, tot vergoeding voor te min betaalde inkomende regten ingezonden. Volgens het bij het Dep. van Koloniën uit Suriname ontvangen berigt van 6 Maart jl.bleef de gezondheidstoestand aldaar voldoende, met uitzon dering van de zoo te Paramaribo als in de Nickerie nog heerschendc mazelen welke, hoezeer velen cr door aangetast werden, echter slechts twee sterf gevallen hebben ten gevolge gehad. Rust en orde hecrsclHen allerwegen. Bij arrest van den Iloogen Raad der Nederlanden (burgerlijke Kamer) is, met vernietiging van het arrest van het Hof in Gelderland van 10 Dec. 1856, de Eerw. lieer II. ter Yaarwerk, R. K. Priester, ontslagen van alle regtsvervolging ter zake der aanklagt van in zijne hoedanigheid van Bedie naar der openbare godsdienstoefening, gedragen te hebben het gewaad voor de kerkelijke plegtighcden bestemd, en wel buiten gebouwen of besloten plaatsen. iiüITENLANDSCSIE BER1GTEN. BELCIK. De Regtbank te Antwerpen heeft uitspraak gedaan in de zaak van den bakker W.wonende aldaar, overtuigd van de door hem bewerkte hrooden en eetwaren met koperzuur vermengd te hebben. Hij is veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf, eene boete van 50 fr. en in de kosten, terwijl zijn patent hem gedurende zijne opsluiting is ontnomen, en het vonnis in de dagbladenalsmede door aanplakking openbaar gemaakt is. ESIGELAN0. LONDEN, 2 April. Men verneemt dat Feruek Khande Perzische Gezanteerstdaags van hier naar Parijs zal terugkeeren, maar later op nieuw herwaarts zal ko men met het geheele personeel van het gezantschap, zoodra hij uit Tehe ran de bekrachtiging van het gesloten vredes-verdrag ontvangen zal heb ben. Bij zal dan hier de onderhandelingen over handels-overeenkomsten met onderscheidene Mogendheden voortzetten, en denkelijk in September de terugreis naar Perzie aannemen. De aandeelhouders van de algemeene maatschappij voor stoomvaart alhierhebben voor de ontbinding der vereeniging nog eene vergadering ge houden. In 9 jaren tijds is die vereeniging bijna 150,000 ingeschoten. Het Huis Dodge Bacon en C°. alhier heeft hare betalingen hervat. Bij den vuurwerkmakcr Darby in Regentstreetheeft eene ontploffing plaats gehad, ten gevolge waarvan het huis is uitgebrand. De bewoners die tijdens het ongeval nog sliepen, zijn alle gered. Nabij Limmerick, in Ierland, is weder een moord gepleegd. Het ligchaam van den vermoorde werd, op schrikkelijke wijze misvormd, lig gende op de ijzeren sporen gevondendoch de machinist bespeurde het ge lukkig bjj de aankomst van den trein. FRAlVItRE.ÏM. PARIJS, 2 April. De Keizer die in een geschil tusschen Graaf de Moruy en Mevr. Lehon als scheidsregter was gekozenheeft den eerstgenoemde veroordeeld aan de laatste eene som van 4 millioen fr. te betalen. Het voeren van adellijke titels is dezer dagen ter sprake gekomen door het gerucht dat de Keizer voornemens zou zijn een Keizerlijken adel in te stellenwaaraan goederenin Algerië gelegenzouden geschonken worden. Wat er van de zaak is zal later blijkenmaar bij deze gelegen heid is het de opmerkzaamheid niet ontgaandal er een groot aantal adel lijke titels gevoerd worden door daartoe niet geregtigde personen. De Patrie berigt dat er bij den Staatsraad een ontwerp van wet is ingediend, houdende strafbepalingen tegen dit misbruik. De conferentie over de zaken van Neufehatel heeft gisteren eene zesde zitting gehoudendie door de Afgevaardigden van Pruissen en Zwitserland werd bijgewoond. De Pruissischc voorstellen moeten in de volgende hoofd punten vervat zijn: amnestie voor al de genen die aan de gebeurtenissen

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1