LEYDSCHE COURANT. 1857. VRIJDAG 3 APRIL. N°. 40. \v De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BWNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 2 April. Bij Kon. besluit is aan Mr. C. W. Hubrecht, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Burgemeester der gemeente Soeiermeer. Uit het Proces-Verbaal van de beoordeeling der voorwerpen van de 15ae Tentoonstelling van de Kon. Ned. Maatschappij tot aanmoediging van den Tuinbouw, blijkt dat gouden medailles zijn toegewezen aan de H1I. Mp. Beelaerts v. Blokland, te Utrecht; C. Glijm, te Utrecht en Amsterdam; en 2 aan den lieer M. A. T. H. Hoffmann, te 'sHage. Zilveren medailles aan de HH. C. Glijm (9); D. Boer, te 'sHage (5); Jhr. Stcengracht van Duivenvoorde, te 'sHage (4); E. H. Krelage Zoon, te Haarlem; J. J. Vroom, te Kralingen; Beelaerts van Blokland, te Utrecht; Jlir. H. M. Ram, te Utrecht; W. C. v. d. Laan, te 'sHage, en II. Witte, Hortulanus alhier (3), den laatste voor de 5 fraaist bloeijende Orchidëen, voor de 10 schoonste Aroideënen voor de 2 best gekweekte Araliaccën. Nog zilveren medailles ter beschikking van de Commissie gesteld zijnde, heeft zij deze toegewezen aan de volgende HH.C. L. van der Straal Mzn., 1e Rotterdam; A. de Groot (2) en Jhp. Steengracht van Duivenvoorde, te 'silage; Prof. W. H. de Vriese, Directeur van 'sRijks Academieiuinte Lcyden; van Es, Direeieur der drukkerij der Gebr. van Es, te Amsterdam, en eene bronzen medaille aan den Heer D. Boer, te 's Hage. Gisteren had II. van den Hoek, tuinman van beroep, op de plaats van het Academisch Ziekenhuis alhier werkzaam zijnde, het ongeluk door duize ling uit een boom te vallen. Daar hij juist met het hoofd op den grond nederkwam is hij inwendig belangrijk verwond. Naar wij vernemen is zijn toestand op dit oogenblik nog zeer bedenkelijk. Uit bijzondere hier per landmaal op heden aangekomen berigten van Hong-Kong, vernemen wij dat het Fransche koopvaardijschip Anaïste Swatow, op de kust aldaar zijnde, om koelies (werklieden) te laden voor de Havanah, door de Chinezen is verbrand, na alvorens den Kapitein, eersten Stuurman en Super-Carga vermoord te hebben. De overige man schap is door de mandarijnen gevangen genomen. Oogenblikkelijk zijn van daar twee Fransche oorlogsfregalten vertrokken, om die manschap op te eischen of bij weigering Swatow te beschieten. Men hoopt in R algemeen daar op doortastende maatregelendaar anders de zaak der Europeanen wanhopig is. Den Q11™ dezer zullen voor het prov. Hof in Zuidholland teregt staan de personen van L. Huisman en S. van Ullem, beiden van 's Gravenhage, beschuldigd van poging tot diefstal in een bewoond huis, door middel van een valsche sleutel. Het O. M. zal in deze zaak worden waargenomen door den Adv. Gen. la Grappe Dominicus. Als verdediger zal voor de beschul digden optreden Mp. A. A. Wcve. In de op 25 Maart gehouden vergadering van hoofd-ingelanden van den Haarlemmermeer-polder, is door den Yoorzitter medegedeeld, dat bij bet bestuur het voornemen bestaat tot het uitvoeren van eenige buitengewone werken, ten einde den polder in behoorlijken slaat te brengen, als het uit diepen der vaarlen, kanalen enz., welke werken op buitengewone wijze bij leening zonden moeten worden eevonden. Daar echter de zienswijze omtrenL de wijze van uitvoering tweeledig kan zijnwerd aan de vergadering ken baar gemaakt, dat vooraf in beginsel moet worden uitgemaakt of voor 1857 eene leening van een zeker bedrag ter uitvoering van buitengewone werken in dit jaar, met zoo noodige opvoering van polderlasten tot 16 5/18 per bunder moet worden vastgestelddan wel of het wenschelijker is eene groole leening van b. v. een millioen in eens te sluitendie in den loop van 5 jaren in seriën te doen storten en daaruit de verschillende buitengewone werken goed te maken, en alzoo de polderlasten zoo mogelijk op het tegen woordige bedrag van ƒ10 te houden. Tot dit laatste is met 12 tegen 3 stemmen besloten. Uit Delft wordt gemeld, dat de Heer Dp. G. Simons, Directeur der Koninklijke Academie aldaar, de voor hem in gereedheid gebragle vertrek ken ih het Academiegebouw heeft betrokken. Be vaart op Rotterdam heeft voor de Deventerschc stoomboot-maat schappij in 1856 eene goede uilkomst opgeleverd. In eene vergadering van aandeelhouders is het dividend bepaald op ƒ43.50 per aandeel van ƒ500 en bovendien is er nog ƒ2000 in reserve gebleven. De lltr. Cour. deelt mede dat Zondag 11. in de Domkerk te Utrecht eene indrukwekkende plegtigheid plaats hadnamelijk de bevestiging van lidmaten, wier getal ongeveer 450 bedroeg, waaronder een 60-tal overge gaan uit de R. K. kerk. Ook werd bij die gelegenheid door Ds. Barger den doop toegediend aan een paar Israëlitische Dames. Men verneemt dat de Hanoversche Regering aangeboden heeft, bij de Nederlandseh-IIanoversche spoorweg-maatschappij voor de belangrijke som van ƒ800,000 deel te nemen. De vergunning aan den Heer Dull voorloopig verleend tot den aanleg van den noordelijken spoorweg naar Hannover, is met 1 April vervallen. Te Wildervank (prov. Groningen) vierde Maandag 11. Grietje Klaassens Klatter, Wed. van II. J. Lever, haren 100sleo verjaardag. In de vorige week stootte men bij het graven in den Wilhehnina- polder, tusschen den grindweg naar het Katsehe veer en den ouden weg daarheenongeveer 350 ellen van den zeedijkop verschillende fondamenten. Ecnigen lagen ter diepte van 0.80 el, anderen reeds op 0 25 el, en ver spreiden zich over eene uitgestrektheid van ruim 2 bunders. De muren waren van eene aanzienlijke dikte, zooals men die thans zelden meer ziet, men vond er eene ter dikte van 1.10 ellen. Waarschijnlijk zijn het over blijfselen van het dorp Hongersdijk, in 1551 reeds door de golven verslon den, hetwelk vroeger behoorde tot het eiland Woiphaarsdijkwelk laatsle door de bedijking van den Wilhelmina-poldcrmet Zuid-Beveland vereenigd werd. Te Maastricht is overleden Jhp. C. D. E. J. Bangeman Huygens, ge- pensionneerd Minister van Staat, ond-Minisler-Resident in de Ver. Staten van Amerika en Gevolmagtigd Minister in Denemarken. In de gemeente Maasniel, iu Limburg, hebben verregaande ongeregeld heden plaats gehad. Men onthaalde sedert eenigen tijd een der ingezetenen aldaar op kattenmuziek, dat allengs met baldadigheden vergezeld ging. De policie was niet bij magte de orde te handhavenzoodat men genoodzaakt was 2 maréchaussees derwaarts te zenden. Op 25 dezer hadden zich we der een 25-tal personen tot genoemd einde verzamelddie in weerwil der gedane waarschuwing niet uiteen wilden gaan. De maréchaussc'es werden niet alleen uitgejouwd maar ook met sleenen geworpenzoodat een van hen gekwetst werd. Dit alles had tengevolge dat zijna reeds herhaalde malen met losse patronen te hebben geschotengenoodzaakt waren met scherp te vuren, waardoor een der muitelingen in de zijde werd getroffenwelk schot hem tot in den ruggegraat doordrong. Ziende dat het nu ernst werd vloog de gehccle bende uiteen en begaf zich op do vlugt. Men hoopt den verwonde in het leven te behouden. In ons vorig nommer hebben wij medegedeeld dat de nadere inlich tingen van den Minister van Koloniënomtrent hel O. I. drukpers-regle ment, bij de Tweede Kamer waren ingediend. Uit die inlichtingen deeleu wij thans het volgende mede De Commissie had het oordeel uitgesproken, dat het reglement niet vol doet aan der. eiseh van art. 110 van het Indisch Piegerings-reglement. De Regering zal geenen strijd voeren over den zin van dat art. Met de Com missie heeft de Regering, toen zij dat artikel lot grondslag nam bjj de zamenstelling van een drukpers-reglement, er niet anders in gelezen dan: vrijheid tot belemmering, voor zoo veel lot verzekering der openbare orde noodig is, ten aanzien van het openbaren van gedachten of gevoelens dooi de drukpers, en het toelaten van elders dan in Nederland gedrukte stuk ken; en verpligling lot onbelemmerde toelating van in Nederland gedrukte stukken, behoudens ieders verantwoordelijkheid. Wat evenwel openbare orde is en tot verzekering daarvan dienen moet, bepaalde art. 110 niet. Het oordeel bleef daarover vrijgelaten aan de magt, die geroepen was de algemccne verordening, bjj dat artikel bedoeld, vast te stellen. De Regering, raadplegende wal hier de openbare orde geboodheeft geens zins de regten en behoeften miskend der in Indië gevestigde Nederlanders en andere Europeanen. Eene kleine maatschappijdie zoo veel goeds tot stand brengt, die hare roeping begrijpt, en, onder Teel ontbering en op offering, de bereiking van haar doel slechts zoekt in arbeidzaamheid en volharding, in de betrachting van pligt en deugd, is waardig, dat men haar eere en beschermc. Maar het reglement zou ook toepasselijk zijn op de inlandsclie en daar mede gelijkgestelde bevolking, over ontelbare eilanden verspreid, duizend maal talrijker dan de Europeanen aldaar gevestigden van dezen in velerlei opzigten verschillende. De Regering moest zorgendat de drukpers voor haar eene weldaad wierd, voor anderen eene weldaad bleef, en dat onder elk tijdperk van ontwikkeling'l welk Indië te gemoet gingde eenmaal vastgestelde ver ordening ook den waarborg voor rust en orde met zich bragt. Al de afkeurende stemmen over het drukpers-reglement hebben de over tuiging der Regering nog niet geschoktdat die verordening licht en leven in de Indische maatschappij zal opwekkenmaar wel heeft zij zich de vraag gedaan of zij daarbij ook te mild geweest zij. Het reglement toch Iaat iedereen vrijheid tot het bedrijf van boekhande laar, drukker en uitgever; hel openbaren van gedachten en gevoelens, over

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1