vateur heeft dezer dagen ecne niet onbe angrjjke opsomming gedaan van de geestelijke Vereenigingen in deze stad aanwezig, en van de uitgestrekte gebouwen waarin zij gevestigd zijn. Maandag middag heeft alhier een huis- en rijtuigschilder een moord aanslag gepleegd op zijnen 33-jarigen zoondie van een half-vasten feest te huis kwam. Hij wilde hem een mes in de borst steken, maar werd hierin door het slagtoffer verhinderd. Slechts eene belangrijke wonde aan het oog was het gevolg van den aanval. De vader is in verzekerde bewaring genomen, alsook een persoon die zich tegen diens inhechtenisneming wilde verzetten. Het Belgische stoomschip P. de Caters heeft in den avond van den 18d™ op de Elbe het Hollandsche kofschip Catharina Elisabeth in den grond gevaren. De bemanning is gered. De Kapitein van het stoomschip zegt alle mogelijke voorzorgen in acht te hebben genomen en dat het on geluk aan de achteloosheid van de bemanning van het kofschip is te wijlen. Aan de geschutgieterij te Luik is eene buitengewoon groote bestel ling voor Turltsche rekening ontvangen. EKCELAS9. LONDEN, 24 Maart. De Koningin heeft aan den afgetreden Voorzitter van het Huis der Ge meenten het Pairschap verleend. Lord Palmerston heeft thans ook zijne staatkundige gevoelens in een manifest aan de kiezers van Tiverton openbaar gemaakt. Na de opsomming van al hetgeen het Ministerie verrigt heeft, zegt hij steeds gezind te zijn voor vrede, bezuiniging en hervorming. Gij hebt thans te beslissen, aldus spreekt hijof gij mannen wilt ondersteunen die het gezag weder in han den pogen te krijgen door hun Vaderland in vernedering te brengen, of dat gij de staatkunde der Ministers wilt goed keurendie den vrede willen zonder aan de eer te kort te doen. Zijne tegenstanders betwijfelen de op- regtheid zijner verklaringen. Onlangs is alhier een zeer rijke brouwer overledendie zich steeds beroemd had de 6 fraaiste violen ter wereld te bezitten. Deze zijn nu in liet openbaar verkocht en bragten op: een Guarnerius, bijgenaamd Koning Joseph, 250 een Straduarius 200 eert dito 165 een Guarnerius 150 en twee alto's van Straduarius 212 en 00 Te Alverstoke, nabij Gosport, zijn 17 woonhuizen afgebrand, waarbij eene vrouwdie nog iets van hare have wilde reddenin de vlammen is omgekomen. Volgens de bij Lloyds ontvangen berigten, hebben in de stormen ge durende de vorige week niet minder dan 40 schepen schipbreuk geleden. Verscheidene daarvan zijn met de geheele bemanning vergaan. De Chinesche bakker te Hong-Kong die in Januarij 11. ter dood is veroordeeld, omdat hij vergiftigd brood aan de buitenlanders had geleverd, heeft bij het geregtelijke verhoor verklaard, daartoe door bepaalde bevelen en bedreigingen van den Onder-Koning van Canton gedrongen te zijn. Hij deed het als eene dwaling zijner bedienden voorkomen, dat het vergiftigde brood niet alleen aan de Engelschenmaar ook aan alle vreemdelingen zon der onderscheid was verkocht. FRANKRIJK. PARIJS, 25 Maart. Het huis waarin Napoleon I te Sl. Helena woonde, is door bemidde ling van Graaf Persigny, aan Frankrijk afgestaan, liet huis is thans eene boerderijdoch zal op kosten des Keizers eene meer waardige beslemming erlangen. Omtrent de zaak van Neufchatel kan alleen gemeld worden dat thans eindelijk de zittingen der conferentie zijn hervat. Hoewel men over 't al gemeen eenen goeden uilslag aan de onderhandelingen blijft toeschrijven, verkeert men steeds in onzekerheid over den legenwoordigen stand der zaak. De hoofdpunten van de nieuwe instructie aan den Pruissischen Gezant verleend en onlangs medegedeeld, worden volgens eene bijna officiële verklaring uit Berlijn voor valsch verklaard. De Koning van Pruissen schijnt niet gezind zijne aanspraken op het Vorstendom geheel op te geven. Bij de vierde zitting is Dr. Kern, Vertegenwoordiger van Zwitserland, toegelaten. De vorming van een Scandinavisch rijk begint meer en meer de ge moederen bezig te houden. Naar men zegt is Denemarken in eene circu laire aan de Hoven van Parijs, Londen, Petersburg en Stockholm reeds tegen dit denkbeeld opgekomen. Pater Ventura heeft zijne vierde vaslen-predicalie voor het Hof gehou den, en lot onderwerp gekozen het toenemend zedebcderf en de verkrach ting van het geweten. Het kan zonder overdrijving gezegd worden, dat hij nog stoutmoediger in zijne woorden was dan vroeger. Hij heeft noch het Hof noch de hoogere standen in de maatschappij gespaard. Te Marseille heeft de wegens moord ter dood veroordeelden Matraccia zijne straf ondergaan. Hij had verzocht dat zijne papegaai, aan welke hij zeer gehecht was en die verscheidene volzinnen in 5 talen kon uiten, hem tot op het schavot mogt vergezellen; dit verzoek is hem toegestaan, waarna de vogel op zijn verlangen aan den bestuurder der gevangenis is geschon ken. Omtrent 50,000 personen woonden de leregtstelliiig bij en de. policie heeft handen vol werk gehad, om een 50-tal in zwijm vallende vrouwen weg te voeren, en aan eene die des nachts ten 2 ure onder de toegevloeide menigte moeder werd de noodige zorg te wijden. Naar men verneemt, is men zoowel bier als te Londen werkzaam, om een spoorweg tot stand te brengendie Konstantiuopel aan Duitschland zal verbinden over Weenen, en aan Parijs en Londen over Triëst en Zwitserland, In eene gemeente van het arrondissement Yvelot is het huwelijk afge kondigd tusschen een 57-jarige vrouw, die reeds 4 mannen door den dood heeft verloren, en een 71 jarigen grijsaard. SPANJE. MADRID, 20 Maart. De straf van 6 maanden gevangeniswaartoe de Generaal Prim was ver oordeeld, is gewijzigd in G maanden arrest in de stad Alicante. Te Sevilla heeft een zonderling geval plaats gehad. Op den 12den en 13den dezer zijn meer dan 6000 personen aldaar door het koliek aangetast. Men weet daarvan de oorzaak nog niet. Gelukkig hebben er geen sterf gevallen plaats gehad. IF A LSI]. De Aartsbisschop van Keulen is door den Paus met groote plegligheid ontvangen. Den 19dcn Maart heeft hij in een openbaar Consistorie den Kardinaalshoed ontvangen. Mistress Slowe, de schrijfster van the Uncle Tom's Cabin, is aan den Paus voorgesteld. Zij heeft op hare reize van Marseille naar Rome veel tegenspoed ondervonden. Men wil dat de Fransehe Bisschop Menjaud een eigenhandigen brief van Keizer Napoleon aan den Paus heeft overhandigd, over de netelige zaak van den Bisschop van Moulins. Reeds gedurende 2 jaren heeft te Rome eene school bestaan van de broeders der Christelijke leer van Frankrijk, waarin de Fransehe taal, reken- en aardrijkskunde enz. werd onderwezen. Met goedkeuring van het geestelijk gezag opgerigt, kon men deze inrigting van geene buitensporige vrijzinnigheid beschuldigenen echter de Jesuitendie de opvoeding der jeugd in handen hebben, zullen er in slagen ook deze inrigting, ten spijt van de alhier wonende Franschen, ten gronde te helpen. Kardinaal Vicari heeft den Opzigter der school bij zich ontboden en hem gelast het getal zijner leerlingen tot 50 te verminderen; er bijvoegende, dat wanneer die 50 jongelieden hunne studiën op de school zullen hebben volbragt, geene nieuwe leerlingen meer mogen worden aangenomen. Ook de Vertegenwoordiger van Sardinië bij het Hof van Weenen is teruggeroepen en de bescherming der Sardinische onderdanen aan den Fran schen Gezant opgedragen. De Sardinische Regering heeft gemeend de om- zigligbeid van de Ooslenrijksche Regering in het terugroepen van haren Gezant op die wijze te moeten beantwoordenen niemand zal haar dit ten kwade duiden, daar zij in den laatsten tijd vele pogingen heeft aangewend om de goede verstandhouding te bewaren. Uit Civila-Vecchia wordt gemeld, dat de staalkundige gevangenen die in het kasteel van Paliano zijn opgeslotengetracht hebben te ontvluglcn. Zij zijn echter ontdekt, en 4 hunner door de soldaten gedood en 5 ge kwetst. Dit voorval heeft diepen indruk gemaakt. PRUISSEN. BERLIJN, 24 Maart. De Koning heeft aan den Heer von Rochow kwijtschelding verleend van den overigen tijd zijner vestingstraf, vvegens het in een tweegevecht dooden van den Heer von Hinckeldey. De veroordeelde heeft 9 maanden van zijn' straftijd ondergaan. OOSTENRIJK, WEENEN, 23 Maart. De Aartsbisschop van Weenen heeft aan den Minister van Onderwijs ver zocht een aantal bnitenlandsche dagbladen te verbieden, omdat zij eene tegen het Katholicismus vijandige strekking hadden. De tot Gouverneur van het Lombardysch-Veneliaansch Koningrijk be noemden Aartshertog Maximiliaanheeft in Triëst 3000 fl. voor instellingen van weldadigheid verleend, en beloofd, met zijne jeugdige gemalinjaar lijks gedurende eenige weken in deze stad te zullen verblijven. Naar de toebereidselen te oordeelen die in Hongarye gemaakt worden, zal de ontvangst des Keizers aldaar zeer luisterrijk zijn. Te Debreczin wordt een corps van 1000 ruiters gevormd, die in echt Hongaarsch kostuum als lijfwacht dienst zullen doen. KUS LAN 5). Uit Petersburg wordt gemelddat 's Keizers daden meer en meer getui gen, dat hij den weg van vooruitgang wil bewandelen. Vooral is dit blijk baar uit de opheffing van de aldaar bestaande geheime censuur op de druk werken, en uit de mildere voorschriften daaromtrent aan de openbare censuur gegeven. Ook heeft de Keizer de uitgave van een Fransch dagblad voor letterkunde enz. toegestaan. De beroemde Russische schrijver Wossowoloschski is te Moskou, in den ouderdom van 85 jaren, overleden. Zijne werken over geschiedenis en natuurlijke historie hebben hem een grooten naam verworven. TUKKYE. Het Journ. de Const, deelt het uitbreken van eenen opstand in Perzië mede. In het westen des lands heeft het eene deel der bevolking tegen het andere de wapenen opgevat; het door den Shach naar Afghanistan ge zonden leger is aan hel muiten geslagen en maakt zich aan allerlei rooverijen schuldig. Een aantal oproermakers had zich van den Gouverneur van Kur- destan, een oom van den Shach, meester gemaakt en voor hem een zwaar losgeld geëischt. In de Zwarte zee hebben hevige stormen gewoed. Door de Ajaccio zijn 11 gestrande schepen nabij Varna gezien. Men verneemt dat de roovers die de zee van Marmora onveilig maaktenna een bloedig gevecht zijn ten oi,der gebragt. De 350 Polen, Hongaren en Russische deserteurs die op de Circassi- sche kust zijn ontscheept, zijn door de onderscheidene hoofden der stam men aldaar zeer goed ontvangen. Uit Jeruzalem wordt gemeld dat die stad door 6000 pelgrims is bezocht.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2