LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 27 MAART. 1857. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven uit Zaturdag Avond. Die van Maandag komt De Prijs der Courant is 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINKENLANDSCI1E BERIGTEN. LEYDEN26 Maart. Met genoegen vernemen wij, dal de Boekhandelaar P. II. van den Heuvel], alhier, zal uitgeven een portret van Z. K. H. den Prins van Oranje. Dit portret zal naar de onlangs door den beroemden Kunstschilder N. Pieneman vervaardigde en op het Instituut van den Heer Dr. P. de Raadt berustende schilderijop steen geteekend en gedrukt worden ter met lof bekende steen drukkerij van den Heer C. W. Mieling. De namen van den Kunstschilder en van den Lithograaf, als ook die van den Uitgever doen ons met regt eene goede uitvoering verwachten en wij gelooven dat dit portret door velen met belangstelling zal ontvan gen worden. De uitgave van het Biographisch Woordenboek der Nederlandenwaar van tot nu toe de Heer A. J. van der Aa de hoofdredactie had op zich genomen, zal ten gevolge van diens overlijden, door den lieer K. J. R. van Harderwijk, lid van de Maatschappij der Ned. Letterkunde, wonende te Noordwijk worden voortgezet. De Natuurkundige Afdeeling van de Koninklijke Akademie van We tenschappen zal op Zaturdag aanst. te Amsterdam eene gewone Vergadering houden. De voorjaars-vergadering der Prov. Commissie van Onderwijs in Zuid- holland zal aanvangen op Maandag den 20slcn April. De examens voor den derden cn vierden rang zullen plaats hebben op Dingsdag 21 April; die voor den eersten en tweeden rang, alsmede die voor vreemde talen, zoowel van onderwijzers als van onderwijzeressen, op Woensdag 22 April, en van degenen die eene akte van algemeene toelating als schoolhouderesse begeeren, op Donderdag 23 April. Onlangs is door eenige werklieden te Delft eene vereeniging gevormd, welke ten doel heeft om door onderlinge bijdragen elkander bij het over komen van ongelukken te ondersteunenen aan haar die op zoo noodlottige wijze weduwen mogten worden, althans een jaar lang, het gemis harer inkomsten eenigzins te vergoeden, waardoor haar inmiddels gelegenheid wordt gegeven naar andere middelen van bestaan uit te zien. Te Rotterdam is op uitnoodiging van den Heer J. W. L. van Oordt, eene vergadering gehouden van reeders en verdere belangstellenden bij den zeehandelgevestigd in de provincie Zuidhollandmet het doel om te be raadslagen in hoe verre men door algemeene zamenwerking zou kunnen geraken lot de inrigling van eene maandelijksche sloom-pakkelvaart tus- schen Nederland en Java. 124 belanghebbende personen waren daartoe op komen. Nadat de Heer van Oordt het belang der zaak had uiteengezet, werd er besloten lot het benoemen eener Commissie, om het onderwerp, zoo als het door den Minister van Koloniën is voorgedragenin overwe ging te nemen, daarover verslag uit te brengen en de noodig geoordeelde voorstellen te doen. De leden dier Commissie werden nog in deze verga dering gekozenen het Voorzitterschap daarvan opgedragen aan Z. K. H. Prins Hendrik. De raad van beheer van den Holl. spoorweg, heeft een verslag over 1856 voor de deelhebbers opgemaakt van den staal der maatschappij waarin o. a. de volgende bijzonderheden voorkomen. Hel dubbel spoor tusschen Veenenburg en Haarlem wordt ter bezuiniging opgenomen en door twee uitwijksporen vervangen. Eenige bruggen zullen moeten vernieuwd worden. Die over de Haarlemmervaart bij onze stad is reeds afgebroken en door een noodbrug vervangen. Met April zal er een ijzeren brug gereed zijn. Er zal in dit jaar voorzien worden in betere eindverbindingen der houten roosters. Er zijn 20 locomotiven voorhanden, 4 o::de zijn voor 4 krachtiger, af komstig van den Rijn spoorweg, vervangen, met nog 4 oude zal 't zelfde gebeuren. Er zijn 209 rijtuigen; die der 2de klasse zijn zeer verbeterd. De uildeeling zal neerkomen op ten honderd van 't maatschappelijk kapitaal of 32 50 per aandeel. De algemeene ontvangst was ruim ƒ25,000 minder dan in 1855de uit gaaf ruim 34,000 meer. Uit de toeneming der uitgaven van 1851 af, van ruim ƒ46,000 lot ƒ61,000 schijnt men vooreerst geene gunstiger uilkomsten te moeten verwachten. Nog blijkt het, dat het verkeer in 1856 ruim 81,000 personen meer heeft bedragen cn ƒ9,856.meer is ontvangen, doch aan goederen, vee, enz. ruim ƒ41,000 minder. Dingsdag morgen heeft men den stoker op de Hoornsche stoomboot, door kolendamp gestikt gevonden. Men meent dat de kolen in den oven weêr zijn ontglommen en dat de ongelukkige, wiens vertrekje nabij den oven en geheel gesloten was, op die wjjze is omgekomen. Ilet water van de Zuiderzee is in den laalslen tijd bijzonder laag ge weest. Uit Yollenhovcn wordt daaromtrent gemeld, dat men uren ver in zee kon loopen zonder water te bespeuren. De wagens konden 1 uur ver in zee rijden om den visch uit de schuiten te halen. Schippers, die voor Kraggenburg lagen en zich naar de genoemde stad begavenverzamelden onder weg ieder 60 ffi visch. Van Vollenhoven kon men Kuinre te voet bereiken. Het heeft thans op nieuw de aandacht getrokken dat de noor delijke kusten der Zuiderzee meer cn meer ophoogen. Uit Zwolle wordt als eene bijzonderheid vermelddal door een land man in den omtrek van die gemeente drie melkkoeijen en een stier zijn verkocht voor den tot heden ongeleenden prijs van ƒ1050, en wel twee der koeijen elk tegen ƒ300, eene voor ƒ350 en dc slier tegen ƒ100. In de vorige week was er op de markt te Groningen een paar vette schapen aangevoerd, die de eigenaar voor ƒ140 niet wilde afstaan. Te Waalwijk is dezer dagen overleden de lieer H. van Nimwegen, die de betrekking van Notaris aldaar sedert het jaar 1804 had vervuld. Eenige dagen geleden is de van Maastricht komende treinbij het station te Akentegen eenen zich aldaar bevindenden spoortrein aange- loopen. Eij dit ongeluk werd eene locomotief verbrijzeld, alsmede een der Conducteurs en een Pruissisch beambte zwaar gewond. 's GRAVENIIAGE 26 Maart. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot Regler in de Arrond.-Regtbank te HeerenveenMr. J. I. Schotborgh Simonthans Regter-Plaatsvervanger in en Procureur bij die Ilegtbank; en tot Regter in de Arrond.-Regtbank te AmsterdamM'. B. J. Ploos van Amstelthans Regter-Plaatsvervanger aldaar. Tot Notaris te Geldrop is benoemd H. J. D. van der Voort, Cand.- Notaris te Boxmeer. Heden middag is er ten Hove groot diner, en morgen avond zal cr bij Z. K. 11. Prins Frederik eene grootc soiree dansante worden gehouden, tot welks bijwoning ruim 500 personen zijn genoodigd. Dc Arnh. Cour. meldt dat de lieer Mr. d'Engelbronner zich op nieuw tot Z. M. heeft gewend met verzoek zijn wachtgeld te mogen behouden, maar ontslagen te worden van de voorwaardenhem aanvankelijk daarbij gesteld. Bij de Regering is ontvangen hel op 14 dezer door Denemarken met Nederland en andere belanghebbende Stalen geteekend verdrag tot afkoop van de tollen voor de schepen, die de Sond en de Belten doorvaren, mits gaders ter vermindering van doorvoerregten langs de wegen en kanalen, welke de Noordzee en de Elbe met de Oostzee verbinden. Met 1 April zal de betaling der lollen ophoudendoch door de schippers daarvoor borgtogt moeten gesteld worden tot dat door de Regeringwaartoe zij behooren het verdrag zal bekrachtigd zijn. Voor zoo veel de Nederlandsche schepen betreft, zal genoegen worden genomen met eene verklaring, onderteekend door den schipper, houdende, dat de verschuldigde lollen zullen betaald wordenwanneer de Nederl. Regering het geteekende verdrag niet be krachtigde. De Russische Vice-Admiraal Glazenap, die de inrigtingen van ons zeewezen in oogensehouw heeft genomenbegeeft zich heden naar Parijs. - Volgens de bij het Dep. van Koloniën uit Suriname ontvangen berig- ten, bleef de gezondheidstoestand aldaar voldoende, met uitzondering nog- tans van eene algemeen heerschende verkoudheid en eenige gevallen van mazelen, beide echter van geen belang. Behalve het wegloopen van eenige slaven van sommige plantages aan de Beneden-Commewijne, heerschten allcrwege rust en orde. De Heer Mr. J. W. Gefken is den lldcn Febr. te Paramaribo in eene vereenigde zitting van de Burgerlijke cn Militaire Gereglshoven als Procu reur Generaal en Advocaat-fiscaal plegtig geinstalleerd. BUITENLANDSCIIE BER1GTEN. BEUGIE. BRUSSEL, 23 Maart. In de Kamer van Afgevaardigden heeft een der ledende lieer Orts het voorstel gedaan om eene statistieke lijst te doen opmaken van de gees telijke vereenigingen en corperatifin hier te lande, ten einde eene naauw- keurige opgaaf te verkrijgen van het getal der daartoe behoorende manne lijke en vrouwelijke leden. De Heer Lumortier, van de kerkelijke partij, is daarop in hevigen toorn ontstoken en heeft onverwijld in de Kamer verklaarddatingeval de meerderheid dit voorstel aannamhij zou voor stellen, dal de Regering ook eene statistiek der Vrijmetselaars-loges en hel daartoe behoorende personeel zou doen opmaken en drukken. De Obser-

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1