LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 25 MAART. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 24 Maart. Wij vestigen de aandacht onzer stadgenooten op de hierachter voorko mende Advertentie van de Commissie voor Musis Sacrum. Het zou ieder die op kunstbeschaving prijs stelt, leed doen, wanneer de pogingen der Commissie door gebrek aan belangstelling en deelneming moesten mislukken. Aan den Heer G. B. van Goor, te Gouda, is door Z. M. den Koning van Wurlemberg de groote gouden medaille voor kunsten en wetenschap pen geschonken, voor de aanbieding van een pracht-exemplaar zijner Bij beluitgave, welke aan H. M. onze Koningin is opgedragen. De broodbakkers te Rotterdam hebben aan den Gemeenteraad verzocht de melkkeur in te voeren, ten einde de vervalsching van dat artikel te beletten. Te Gorinchem is Zaturdag 11. in den ouderdom van 64 jaren overle den de Heer A. J. van der Aa, bekend door de uitgave van onderscheidene geschriften op de geschiedenis en aardrijkskunde van Nederland betrekkelijk. Hij was sedert 1843 lid van de Maatschappij der Ned. Letterkunde alhier. De Heer A. van der Yen, Resident van Palembang, is op zijne terug reis naar het vaderland lot herstel zijner gezondheid, op de hoogte van S'. Helena overleden. Tc Zaandam is de vijlenkapperij van den Heer H. Kley, nagenoeg ge heel afgebrand. Donderdag aanst. zal het Rectoraat der Hoogeschool te Utrecht, van den Hoogleeraar Yisscher op den Hoogleeraar van Goudoever overgaan. De plegtige rede zal door den Prorector, den Hoogleeraar van Hall, worden gehoudenwegens ongesteldheid van den Rector. De gepensioneerde Kolonel Charter is onlangs van Harderwijk met 4 Onderofficieren naar de Zwitsersche grenzen vertrokken, om aldaar eene werving voor onze O. I. bezittingen te openen. Vooraf is hij echter we gens zijne bemoeijingen met de werving in Engeland, tot Kolonel bevor derd, met een buitengewoon jaargeld van ƒ1800 gedurende zijn verblijf in Baden. Te Arnhem is in een koffijhuis de Heer G.Deurwaarder te Eist in Over Betuwe, terwijl hij aan het biljard stond, plotseling ineen gezakt en overleden, waarschijnlijk ten gevolge eener beroerte. Dezer dagen is door de Leeraren der gymnasien en Latijnsche scholen in de noordelijke provinciën een adres aan den Minister van Binnenl. Zaken opgezondenhoudende verzoekdat er hij de aanstaande wet op het onder wijs in ieder gewest althans één of meer staats-gymnasien mogen worden opgerigt. Volgens een berigt in de Amst. C. is het stoomschip Japandat voor rekening van de Japansehe Regering hier te lande in aanbouw was, thans gereed om de reis naar zijne beslemming te aanvaarden. Ieder die dit vaartuig bezigtigd heeftbewondert het zoowel wat den vormde in wendige verdeeling als het sierlijk tuig betreft. Behalve de bemanning, bevindt zich aan boord een 10-tal zeer bekwame werklieden uit de stoom fabrieken hier te lande, die bestemd zijn om de Japanezen te onderrigten in de behandeling der menigvuldige machineriënwelke dit jaar door de Regering naar Japan zullen worden gezonden. Men mag met. grond van de uilzending van dit schip, waarvan de Officieren met kennis en alle ver- eischte middelen zijn toegerust, om beschaving onder de Japanezen te ver spreiden de beste gevolgen verwachten. 'sGRAVENHAGE24 Maart. Door Z. M. is benoemd lot lid der Provinciale Commissie van genees kundig onderzoek en loevoorzigt in Zuidholland, gevestigd te Dordrecht, Dr. J. B. Molewater, eersten Geneesheer van hel ziekenhuis te Rotterdam. Bij Kon. besluit is op verzoek van Mr. J. G. van Nes, een eervol ontslag verleend uit de betrekking van lid van het collegie van Curatoren der Hoogeschool te Utrecht, en tevens benoemd lot lid en President van dat collegie den Minister van Staat, Mr. D. J. van Ewyck van de Bilt, die tevens eervol wordt ontslagen als lid van het collegie van Curatoren der Hoogeschool le Leyden. Tot Notaris te Amsterdam is benoemd G. J. C. van Vianen, Candi- daat Notaris aldaar. Dezer dagen is, na bekomene goedkeuring van plan en grondteekening voor het Idioten-geslicht, ter dezer stede, van wege Z. M. den Koning, de belangrijke verbouwing van het daartoe gekochte huis aanbesteed, voor de som van ƒ6848. Men hoopt dus vóór den winter de Inrigting, eenig in ons Vaderland, en in Frankrijk en België nog geheel onbekend, te openen, om die verder zonder latere bjjdragen, van de verpleeggcldcn te onderhou den. Bij de toenemende belangstelling in deze weldadige onderneming, is hei te wachten en le hopendat het der hoofddirectie aan de middelen niet moge ontbreken, om die nog dit jaar tot stand te brengen. Naar men met zekerheid verneemt, zal Z. K. H. de Grootvorst Kon- stantijn van Rusland in het begin der maand Mei aanstaande, een bezoek bij het Nederl. Hof afleggen. De Minister van Binnenl. Zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat er voor de dienst van den Waterstaat, na vergelijkend onder zoek, vier of meer opziglers van de 4de klasse zullen worden benoemd, op eene jaarlijksche bezoldiging van 700. Voor het vergelijkend onderzoek moet men zich vóór of uiterlijk op den lslen Mei 1857 bij het Ministerie van Binnenl. Zaken hebben aangemeld, met een op zegel geschreven adres, bevattende naauwkeurige opgaaf van naam, voornaam en woonplaats. De St. Cour. deelt eene opgave mede van de kundigheden, die tot die betrek king worden vereischt. Bij den Minister van Finantiën is ontvangen ƒ30.90, door een R. K. Pastoor, onder hel postmerk Valkenswaardtot voldoening van aan 's Rijks schatkist verschuldigde gelden ingezonden. Men verwacht, dat de Rapporteurs van hel voorloopig verslag op het ontwerp van wet op het lager onderwijs, nog voor Pasciicn met het verslag gereed zullen zijn, en zoo het antwoord van de Regering niet te lang mogt uitblijven, dat dan in het laatst van de maand April met de openbare be raadslagingen in de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal kunnen worden begonnen. De St. Cour. behelst de voorwaarden waarop de Minister van Kolo niën alle Nederlandsche gegadigden oproept, om mede te dingen, tot het aangaan eener overeenkomst met de Regeringtot inrigting van eene maan- delijltsche geregelde pakketvaart tusschen Nederland en Java. De aanbie dingen moeten uiterlijk den 30stcn April aanst. geschieden. De instructie in de zaak der Maleijers, die zich te Rotterdam bevin den is thans reeds zoo ver gevorderddat de stukken bereids aan den Procureur-Generaal bij het Prov. Hof van Zuidholland zijn opgezonden. De openbare behandeling der zaak voor het Hof kan alzoo binnen eer. paar maanden te gemoet worden gezien. Ook zijn bij arrest van het Prov. Hof, van 10 dezer, naar de openbare teregtzitting van voormeld Hof verwezen de personen Salomon van Ulm en Levie Huisman, als beschuldigd van poging tol diefstal bij nacht, in een bewoond huis te Leyden door middel van valsche sleutels, en zulks met betrekking tot beide beklaagden, na reeds te voren tot gevangenisstraf van meer dan één jaar te zijn veroordeeld geweest. Men verwacht de be handeling van die zaak in de eerste helft der volgende maand. Door de regtbank alhier is een te Naaldwijk gevestigden persoon, welke het bedrijf van zoogenaamd oudroest uitoefent, veroordeeld tot eene geldboete van ƒ100, ter zake van het verkoopen van rattenkruid, aan een jongeling van 16 jarenzonder order van een Geneesheer. Hij was gewoon het rattenkruid in pakjes van 5 centen te verkoopen. Eene visschersvrouw te Scheveningen19 jaren oudhad het ongeluk dat haar been door eene ziekte werd aangetast en daarbij de onvoorzigtig- ligheid de behandeling aan eene vrouwdaartoe onbevoegdtoe te vertrou wen. Hierdoor is de ziekte zoodanig verergerd, dat het been moest wor den afgezet. Door giften van Z. M. den Koning en van de Prinsen Hen drik en Frederik zijn de kosten der kunstbewerking bestreden, terwijl H. M. de Koningin voor de ongelukkige een kunstbeen heeft doen vervaardigen. zettelijk van Parijs doen komen, die 500 fr. daags ontvingen. Sommigen der schuldeischcrs hebben zich failliet moeten geventen gevolge van de niet betaling hunner uilschottenandere hebben hunne vorderingen voor 50 pCt. verkoeht. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 23 Maart. De Minister van Finantiën zal aan de Kamers een wets ontwerp indienen waarbij aan Prinses Charlotte eene huwelijksgift van 500,000 fr. wordt toegekend. Eenige dagen geleden zijn in de Kamer de Julijfeeslenter viering van de 25-jarige troonsbestijging des Konings, ter sprake gekomen, uit hoofde er voorzien moest worden in de daarvan nog niet betaalde kosten. Bij die gelegenheid zijn belangrijke bijzonderheden aan het licht gekomen. Het schilderwerk op hout en op doek van een der eerebogendie voor 3 dagen waren opgerigt, heeft 26,000 fr. gekost, terwijl de grootste en een der prachtigste schilderijen van Gallait, de afstand van Karei F, door den Staat voor 25,000 fr. is aangekocht. Men liecft decoratie-schilders op-

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1