LEYDSGHE COURANT. 1857. MAANDAG 23 MAART. De Courant wordt MaandagfVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. Bij deze Courant behoort Bijblad Jf'. 8. BINNENLANDSC1IE BEHIGTEN. LEYDEN, 21 Maart. Donderdag 11. werd de tweede jaardag van de stichting der Bewaar school voor arme en hacelooze kinderenalhier in de Groenesteeg geves- tigd, treffend gevierd. De Voorzitter van het Bestuur, Mr. Snellen van Vollenhovcn, gaf in de Ooslerkerk openbaar verslag van den staat dei- school, welke thans 380 kinderen bevat, waarvan de oudsten bij die gele genheid sprekende proeven van zeer gewenschte vorderingen gaven52 van dat getal', thans den leeftijd van 6 jaren bereikt hebbende, (bestemd om in het voorregt te deelenvan nog twee jaren lang onderwijs op de Tusschenschool te genieten,) ontvingen keurige kerkboeken, naar de be hoeften van elke godsdienstige gezindte. De beide vorige dagen hadden de Dames-patronessen dezer school zich bezig gehouden met het uitdeden van een duizendtal nieuwe kledingstuk ken haar door de welwillende en ijverige belangstelling van edele vrien dinnen dezer instelling, verstrekt. Aandoenlijk was het, die net gekleede kinderen te aanschouwen en te hooren, hoe zij met uitnemende vrucht hel doelmatig gegeven onderwijs bijwonen. Hoogst aangenaam was het gewis voor Dames-patronessen en Directeu ren dat een zoo talrijk en aanzienlijk publiek tot deze plegtigheid was opgekomen; daarin mogen zij den grond van hope vinden, dat de vrien delijke belangstelling in het verschaflen van kleedingstukken niet zal ver- flaauvvenkrachtige geldelijke ondersteuning niet zal verzwakken en menige stadgenoot, wiens naam nog op de lijst der begunstigers wordt gemist, volgaarne eene bijdrage aan eene inrigting zal schenkenwier invloed zoo gunstig werkt op de laagste klasse der maatschappij. Zoo zij ook de vol gende jaardag dezer schoolwat deze geweest is een feestdag voor rjjken en armen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenon, bedroeg gedurende deze week dagelijks 142 lot 1G4 personen. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft er in den Haarlenl- mermeerpolder eene hevige brand plaats gehad. Eene groote boerenwoning met twee daarbij staande graanbergen zijn verbrand; niets is gered kun nen worden dan het vee. De eigenaar N. Vos, zijn zoon en knecht zijn nagenoeg ongekleed ontkomen. De oorzaak is onbekend, maar hel schijnt dat de brand in een der hooibergen was aangekomen. De woning is voor ƒ12,000 en het graan voor ƒ7000 verzekerd. Voor de te Botterdam op te rigten diergaarde is aldaar met hel fregat schip Vooruit, toebehoorende aan den Heer II. van Ryckcvorsclvan Batavia aangebragt, een casuaris, Javaansche gevlekte panther en carbouw, zijnde de eerste een geschenk van den Gouverneur-Generaal van Nederl. Indiii en de beide laatste dieren van den Heer 11. van Ryckevorsel. Een groote Lampongsche aap, een Macassaarsehe aap en eene slang zijn onderweg gestorven. Door de Nederl. Handelmaatschappij zijn bevracht 30 schepen: als voor Amsterdam 16, voor Rotterdam 9, voor Dordrecht 2, voor Middelburg 1 en voor Schiedam 2. Bij de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Slaten-Ge- ncraal in het kiesdistrict Alkmaar, zijn uitgebragt 1321 geldige stemmen, waarvan: 606 op Jhr. Mr. R. J. Schimmelpenninck370 op den Heer Mr. K. A. Poortman, 236 op den lieer Mr. L. Meiman en 86 op den Heer Mr. F. A. Baron van Hall. Eene herslemming tusschen de twee eerstgenoemden zal plaats hebben op Dingsdag 31 Maart aanslaande. In eene vergadering van het algemeen beurs-comité te Amsterdam is beslotende 3 pCls. Spaansche obligatien bij Mirès niet te noterenzoo lang Spanje niet zal hebben voldaan aan al zijne vroeger aangegane ver- bindlenissenof daaromtrent in eene billijke schikking zal zijn getreden. De Arrond.-Regtbank te Eindhoven heeft uitspraak gedaan in een ge schil tusschen de gemeente Moergestel en eenige boeren uit die gemeente, ten opzigte van den eigendom eens perccels. De Regtbank heeft het tot gemeente-eigendom verklaard. De zaak was nog al belangrijk want het perceel, waarvan men de waarde op ƒ30.000 a 40,000 schat, was door een zamenloop van omstandigheden sedert 500 jaren in het bezit der boeren geweest, en altijd in de doode hand verbleven, omdat het altijd moest blijven liggen voor de nakomelingen. 'sGRAVENHAGE21 Maart. Bij Kon. besluit is ten gevolge van het overlijden van O. A. Graaf van Bylandt, in leven Land-Commandeur der Duilsche Orde Balye van Utrecht, aan B. R. W. Baron Sloet van Hagensdorp, Coadjutor dier Orde, agreatie verkend als Land-Commandeur. Tot Regter in de Arr.-Regtbank te Haarlem, is benoemd Mr. M. S. F. de Moraaz Imans, thans Substituut-Griffier bij die Regtbank, en tot Sub stituut-Griffier Mr. T. A. van Bommel, Advocaat aldaar. Z. M. heeft benoemd tot lstcn Luitenant bij het 4dc reg. dragonders, den 2den Luitenant V. W. 11. Baron Bentinck tot Schoonheten, van het corps; en tot Kapitein 3dc kl. bij hel 5de reg. infanterie, den l5len Luitenant W. II. C. R. Graaf van Bylandt, van het reg. grenadiers en jagers. Bij den Prov. Staf, tot Luit.-Kolonel den Majoor J. II. de Lange van Be- tuw, Adjud. in het prov. kommandement van Friesland; bij den Pladtsel. Staf, tot Kolonel en plaatsel. kommandant te Utrecht, den Luit.-Kolonel G. 11. R. Thomasset, van het 7de reg. infanterie. Bij hel lstc reg. infanterie: lot Kapitein van de 3de kl. den Ist™ Luit. C. J. Jensen, van het 3de reg.; bij het 2de reg., tot lsten Luit. den 2den Luit. Jhr. A. W. Storm van 's Gravesandc, van het corps; bij hel 3dc reg., tot lstcn Luit. den 2de" Luit. II. F. C. A. van der Plas, van het corps; bij het 5dc reg., tot Kolonel, den Luit.-Kolonel J. J. Verschoor, Commandant van het corps; bij het 6,le reg., tot Majoor, den Kapitein der lsle kl. B. II. Frackers, van het lsle reg., en tot 2den Luit.-Kwartiermeester den Fourricr A. A. Burgdorfer, van het inslructie-bataillonbij het 7do reg., tot Com mandant, den Luit.-Kolonel J. II. Engelbregt, Commandant van het in slructie-bataillon; tol Luit.-Kolonelden Majoor D. G. Beijers, van het 4de reg., en lot l6tcn Luit.-Kwartiermeester, den 2den Luit. N. J. 11. van den Bos, van het corps; bij het inslructie-bataillon, tot Majoor en Commandant den Kapitein J. H. Schuak, van den Staf der infanterie; bij het wapen der artillerie: bij het reg. rijdende artillerie, lot Kapitein-Kwartiermeester den lstcn Luit.-Kwartiermeester J. H. G. Karis, van hel Gdc reg. infanterie. De lste Luitenant A. T. Engelbert van Bevervoorde, van het 2de reg. in fanterie, is door Z. M. uit de dienst ontslagen. Het vertrek van Z. K. II. Prins Hendrik, naar Luxemburg, dat op lieden bepaald was, is onbepaald uitgesteld. Naar men verneemt zal Z. K. 11. de Prins van Oranje bij het aan slaande Paaschfeest, voor den Wel-Eerw. Heer Ds. Ruitenschild, in tegen woordigheid van het Koninklijk gezin zijne geloofsbelijdenis afleggen. - Van hier wordt aan de U. C. het volgende geschreven. Men verze kert, dat Z. K. H. de Prins van Oranje dit jaar weder een zeetogt zal doen, en nu aan marine-manoeuvres op grootere schaal dan vroeger, deelnemen. Ten dien einde zal er eene vloot worden te zamengeslelden wel uit de korvet met stoomvermogen Groningen, waarop Z. K. II. als l!tc Officier zou fungerenhierin geassisteerd door den Luit. ter Zee ls,e kl. de Casembroot, de zeilfregalten Doggersbank, ds Ruiter, het stoomschip Gedeh en het fregat met stoomvermogen de Wassenaarhet laatste onder bevel van den Kol. ter Zee de Vaynes van Brakell, terwijl het geheele eskader onder de bevelen zou komen van den Schout-bij-Nacht 't Hooft, die zijn vlag op de Wassenaar zal hijschen. Den lstcn Junij zou men in zee steken en koers zetten naar de Middellandsche zee; de zeetogt zou 4 maanden duren. De Minister voor de Herv. en andere Eerediensten heeft ter kennis van de provinciale collegien van toezigt gebragl, dat op de begrooting voor gezegd Departement eene bijdrage van ƒ15,000 is toegestaan tot verbetering van lage Predikants-tractemcnten met het doel, om, zoo mogelijk, in alle gemeenten, waar het Prcdikanls-traclement geen ƒ800 bedraagt, hetzelve lot die hoogte te helpen opvoeren. Van de gemeenten zelve waar het niet die som bedraagt, zal de helft van de vermeerdering tol 800 moeten wor den betaald. Dezer dagen hebben 2 personen zich op eene arglistige wijze in het bezit weten te stellen van papieren van geldswaarde, toebehoorende aan eenen Duitschen Heer, wien zij den weg wezen. Spoedig is het geble ken, dat zij bij een bankier alhier een zoodanig stuk verwisseld hadden. De bedoelde personen zijn naar hel huis van verzekering overgebragt. Dezer dagen heeft zich bij een der aanzienlijkste familien alhier, een treurig geval voorgedaan. Een der dienstmeiden is ontijdig van een dood kind bevallen en ook de moeder is overleden. De huisknecht, een gehuwd persoon van 40 jarenen vader van 4 kinderenheeft daarop de dienst verlaten, zonder dat men weet waarheen hij zich heeft begeven. IIUITENLANDSCHE BEU1GTEN. ENGELAN C». LONDEN, 19 Maart. Lord Clarendon heeft in het lloogerhuis verklaard, dat de vloten dei- verbonden Mogendheden Napels hadden verlaten cn dat de Regeringen be- rigt hadden ontvangendat een langer vcrbljjf der vloten aldaaraanleiding tot opstand zonde geven. De Prijs der Courant is 12 in het jaar de afzonderlijke No?nmers worden tegen 10 Centen afgegeven.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1