LEYDSGHE COURANT. 1857. V RIJ DAG 20 MAART. De Courant wordt MaandagJVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. BUVNENLANDSCOE BERIGTEN. LEYDEN, 19 Maart. Volgens berigt van de Britsche postadministratie wordt de tweede maandelijksche dienst van de Indische landpost in de rigting van Singapore en China, welke in het laatst van 1854 was opgeheven, nog in den loop dezer maand hersteldom weder geheel op den vorigen voet te worden uit gevoerd. Deze op nieuw geopende gelegenheid zal ook tot het verzenden van brieven naar Nederl. Indie worden benuttigd. Er zuilen derhalve voortaan wederom twee gelegenheden tot verzending in de maand zijn, waarvoor de uiterste termijnen van vertrek uit Amsterdam, enz. berekend, aldus bepaald zijn: over Southampton den 2dcn en den 18dcn der maand; over TriSst den S"1™ en den 21stcn der maand; over Marseille den 9dcn en den 25slen der maand. De nieuwe verzending uit dit rijk over Southampton en over Triest zal eerst in de volgende maand April beginnendoch over Marseille zal er reeds op den 25sten Maart aanst. eene brievenmaal ver trekken. Slaats-C Door den Heer J. A. C. Voorhoeve te Rotterdamis een adres inge diend aan de Commissie, benoemd door de Tweede Kamer der Stalen-Ge- neraal in hare zitting van 16 Februarij 1856, ter overweging of en in welken zin een voorstel zal worden gedaan omtrent de middelen lot be strijding of uitroeijing van het misbruik van sterken drank. De adressant geeft bij dit adres in bedenking, of niet de mogelijkheid beslaat het regl van patent tot verkoop van sterken drank zoodanig te verhoogendat het onmogelijk wordt, immers hoogst moeijelijk, dat verkoopen van sterken drank als bijzaak te beschouwen; bedoelende de verzoeker voornamelijk den verkoop in het klein van sterke drankendie niet alleen worden ver kocht door zoogenaamde slijters en anderen, maar ook door banketbakkers, kruideniersverkoopers van victualiënscheerdersturf- en houlverkoopers en dergelijkenterwijl ook in water- en vnurneringen overvloedige gele genheid wordt aangeboden die te verkrijgenaehiende hij het hoogst wen- schelijk dat de gelegenheden om zich aan dal misbruik schuldig te maken, die nu niet alleen voor mannen, maar ook voor vrouwen en zelfs voor kinderen zoo ruimschoots geopend zijnzoo veel mogelijk worden beperkt. Hel Prov. Genootschap van Kunsten en Wetenschappen in Noordbra bant heeft aan den schrijver van de Verhandeling Sparsa coegi, ter beant woording van de prijsvraag, waarbij verlangd werd eene geschiedenis van de Heeren van Cuykde zilveren eerepenning toegewezen. Omdat het ant woord niet in allen deele volledig was, kon de uilgeloofde gouden medaille niet worden toegekend. Den 27slcn dezer zal van Harderwijk eene afdeeling troepensterk 200 man, naar Rotterdam vertrekken, om onder geleide van den 2im Luit. der infanterie J. G. D. Oberschofzheide, met het schip Noordbrabant naar Oost-Indië overgevoerd te worden. Eergisteren is te Doesborgin den ouderdom van 82 jarenoverleden de Heer W. C. Baron de Perponcher-Sedlnitzkygepensioneerd Luitenant- Generaal enz. In Overijssel komt thans eene belangrijke onderneming ter sprake, de verveening namelijk van het westelijk gedeelte van het Staphorster-veld groot 2000 bunders, waarin naar eene matige berekening een kapitaal veen- stof aanwezig is, gelijkstaande met 28 mill. guld. Zoo dit plan mogt ver- wezentlijkt worden, zou de welvaart van die provincie er groolclijks door bevorderd worden. Uit Meppel wordt gemelddat van een schipper die zich des nachts alleen in zijn vaartuig op de Hoogeveensche vaart bevondde kleederen door zeker toeval in brand zijn geraakt, met het noodlottig gevolg, dat men den man levenloos in zijn vaartuig vond, terwijl zijn lijk zeer was verminkt. Den 24sten dezer zal te Vlissinger. het bouwen van eene R. K. kerk worden aanbesteedwaarvan het plan in Gothischen stijldoor den Heer Molkenboer, Architect alhier, in dit vak zoo gunstig bekend is ontworpen. De lossing van de stoomboot Rarensbourne voor Vlissingen gezon ken, vordert zeer langzaam. Er is nog geen derde van de lading geborgen. Door het onstuimige weder is de arbeid der duikers moeijelijk en gevaar- Ijjk geweest. De Surinaamsche Cour. deelt mede, dat Z. M. den Koning aan de Moravische Broedergemeente te Paramaribo, jaarlijks, tot wederopzeggens toe uit de koloniale kas de som van ƒ4000, ten behoeve van het opvoe dingsgesticht Beekhuizen, heeft toegekend, en voorts den Gouverneur ge- magtigd, om de vestiging van vaste zendingsposten dier gemeente binnen de kolonie zoo veel mogelijk te bevorderen. De Gouverneur vertrouwt dat dit blijk van 's Konings belangstelling aan eigenaren en administrateuren van slaven tot spoorslag zal strekkenom gevolg te geven aan de hun in den aanvang van dit jaar gedane nitnoodiging, tot plaatsing van meer daar toe geschikte jongens op voormeld opvoedingsgesticht. 'sGRAVENIIAGE 19 Maart. Z. M. heeft aan Maria van Leyen, huisvrouw van Jan Schaap, laatst wonende te Wageningen, kwijtschelding verleend van de straf des doods, waartoe zij, door het Prov. Geregtsbof in Gelderland, was veroordeeld ter zake van vergiftiging, en die straf verwisseld in eene tuchthuisstraf voor ten, een trein-bataljon en 100 Officieren van Gezondheid. Onder weg zal deze magt versterkt worden door 2 brigades infanterie, die op het eiland Mauritius zullen worden aan boord genomenen door 5 regementcn die van Indië naar Hong-Kong zijn vertrokken. Wanneer de expeditie in China zal aangekomen zijn, zal onze scheeps- magt aldaar 31 schepen met 572 stukken geschal lellen. Uit Hong-Kong wordt gemeld dat de bakker, die aldaar aan het hoofd der zamenzwering lot vergiftiging der Europeanen stond, na van zijne mis daad te zijn overtuigd, was doodgeschoten, welke strafoefening nog al in druk had gemaakt. Overigens was het rustig. De Admiraal Seymour heeft zijne strijdkrachten van rondom Canton bij den tijd van 20 jaren. Gelijke beschikking is door Z. M. genomen ten op- zigte van A. Notelaar, wedc. J. de Bock, door het Prov. Hof van Zeeland, mede wegens vergiftiging, ter dood veroordeeld. Men verneemt dat 11. M. de Koningin den aanstaanden zomer weder het paleis Het Iluis ten Bosch zal betrekken. Maandag aanst. zal er een groot diner ten Hove plaats hebben. Tengevolge van de opzegging door de Belgische Regering van het met Nederland gesloten tractaat van 20 Sept 1851moeten krachtens de wet van 1 Sept. 1854, de gevolgen dier opzegging door de wet worden gere geld. De Regering moet dan ook, binnen 6 maanden na de opzegging, een wets ontwerp aan de Staten-Generaal voordragen, waarbij de regten van de in het Nederlandsch-Belgisch tractaat genoemde goederen, opnieuw worden vastgesteld. De regeling zal zich niet bepalen lot de regten op de goederen in evengenoemd tractaat vermeld, maar zal in meer algemeenen zin plaats hebben. Het voorloopig ontwerp is reeds door de Regering vastgesteld. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. KELfilK. BRUSSEL, 18 Maart. De Regering en ook deze stad zijn voornemens het huwelijk van Prinses Charlolte met den Aartshertog Maximiliaan, luisterrijk te vieren. De kerk van Sl. Gudule zal rijk versierd worden en de bloem der natie uit alle provinciën zich daar vereenigen. Men spreekt ook van het houden eener wapenschouwing en van het bouwen eener groote zaaldie na de huweiijkspleglighedeii zou dienen voor eene tentoonstelling van schoone kunsten. EltfGEEAltï®. LONDEN, 17 Maart. In het Hoogerhuis heeft Graaf Derby eene redevoering uitgesproken, in welke hij het door de Regering genomen besluit lol het ontbinden van het Parlement en het doen van een beroep op de Natie, ten ernstigste gispte. Daarna wijdde hij over den flnanciëlen toestand uit, beweerde dat Engeland ten jare 1860 een tekort zal hebben, indien de inkomsten-belas- ting niet behouden blijft, welke belasting het Parlement van 1853 echter stellig beloofd had in dat jaar te zullen afschaffen. Hij raadde de Regering aan, eene vreedzame houding tegenover vreemde Natiën aan te nemen, en verstandige bezuinigingen in de uilgaven in te voeren, en besloot zijne rede met zich krachtig legen de door Lord Palmersion aangenomene buitenland- sche staatkunde te verzetten. Lord Granville heeft de staatkunde der Re gering verdedigd en aan de vergadering medegedeeld dat de Regering voor nemens was verschillende voorstellen, o. a. dat op de hervorming van het kiesstelsel betrekkelijkaan de goedkeuring van het nieuwe Parlement te onderwerpen. Lord Elgin, die als Regerings-Commissaris naar China vertrekt, is 46 jaar oud en heeft reeds een vrij lange administrative loopbaan volbragt, gedurende welke zijne uitgebreide kundigheden, zijn beleid en zijne be kwaamheid gebleken zijn. Voor 11 jaren tot Gouverneur-Generaal van Ka- nada benoemd, op een tijdstip toen dat gewest in vollen opstand verkeerde, heeft hij er het gezag van Grcot-Briltannië welen te herstellen en te doen eerbiedigen. Hij zal op zijne reize begeleid worden door eene afdeeling van 4 compagnien artillerie van Woohvich, 1000 zeesoldaten, 100 geniesolda- De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1