en op hem aanlegde. Het schot ging af, maar miste zijn doel. Hij wil terugkeerenmaar een man verspert hem den weg en legt een tweede pis tool op zijne horst aan. De Voorzitter bukt en slechts een gedeelte van de lading treft hem aan het hoofd. Deze beide losbrandingen hadden natuur lijk een aantal personen op de been gebragt en aan den gekwetste werd de noodige hulp verleend. De moordenaars voegden zich bij elkander en verwijderden zich met spoed, na alvorens hunne wapenen op nieuw te heb ben geladen. Zij begaven zich naar hunne woning en versperden daarvan den toegang. Op den eisch van de regterlijke magt om de deur te openen antwoorden zij weigerend, met bedreiging tegen hem die het mogt wagen binnen te dringen. Op bekomen bevel wordt echter de deur opengebroken maar tegelijkertijd vallen er verscheidene schoten. Eenige policie-dienaren werden gekwetst en een gedood. Spoedig waren nu echter de moordenaars gevangen genomen. Het was een zekere Bosquet met zijne vrouw, die reeds meermalen in handen der justitie zijn geweest. Hun zoon bevindt zich op de galeijen. Kaar de reden van den moordaanslag ondervraagd, gaven zij op, dat zij zich in den persoon van den Voorzitter op de regt- bank hadden willen wreken; dat het hun leed deed, dat zij al de over heidspersonen van de stad niet hadden kunnen ombrengen, maar dat zij hoopten dat hun zoon eenmaal hun werk zou voltooijen. Voor het leven van den Heer Bazire bestaat geen gevaar. ITALIË. Te Napels verwacht men eerstdaags den Koning van Beijeren. Het fregat Fernanda wordt aldaar gereed gemaakt om 240 gevangenen naar Zuid-Amerika over te brengen. Het gebruik van de dolk blijft nog aan de orde van den dag. Een ondergeschikt ambtenaar der policie is gevonden met een dolk in den rug en bij hem een geschrift, inhoudende: Eerste wraakneming voor de vermoorde verdedigers der vrijheid. Eenige dagen vroeger had de Directeur van policie het alleen aan een toeval te danken, dat hjj een dergelijken moordaanslag ontkwam. PEtlSSEK. BERLIJN, 15 Maart. Daar het gebleken is dat het getal van hen die zich aan den Onderwij zers-stand wijden, hier te lande langzamerhand afneemt, en dat verschei dene Onderwijzersplaatsen onbezet zijnzoo heeft de Regering 10,000 Ih. toegestaan, om de bezoldiging van de Onderwijzers op sommige plaatsen te verhoogen. De Hoogleeraar A. Boeckh alhier, viert thans zijn 50-jarig Doetors- jubile'. Groot is de deelneming die hij van alle kanten ondervindt. Van de onderscheidene Duilsche lloogescholen zijn deputation hem komen ver welkomen, terwijl hem van wege de Studenten eene luisterrijke serenade door 2 muziek-corpsenbegeleid door 500 fakkeldragers, is gebragt. Door de lloogeschool is Prof. Boeckh levenslang tot Curator van de Boeck-stich- tïngeene inrigting tot bevordering van de Pbilologie benoemd. De overeenkomst betrekkelijk den Sondlol, is gisteren avond te Ko penhagen door het grootste deel der daarbij betrokken Mogendheden ge- teekend. Met 1 April zal zij van kracht zijn. Voorts zal iedere Staat afzonderlijk met Denemarken onderhandelen over de wijze van betaling der afkoopsom, de rente enz. Belgie heeft nog een afzonderlijk verdrag met Denemarken gesloten, ten einde de opheffing van den Scheldetol als vergoeding aan te nemen voor den Sondtol. Uit Hamburg wordt gemeld dat de scheepvaart in het Noorden weder in vollen gang is. De stoomboot van Gothenburg naar Hamburg, heeft op de laatste reis zulk verschrikkelijk weder doorgestaan, dat de Kapitein bevel heeft moeten geven de paarden die aan boord waren in zee te wer pen. Zij behoorden aan eene troep paardrijdersdie in Belgie kunstvoor- sieilingen wilde geven. De Gemeenteraad van Elberfeldt heeft GO,000 Ih. verleend voor de oprigting van eene school voor weverijfabriek-model-teekenkunde en andere bedrijven. OOSTEIRIJH. WEENEN, 14 Maart. De Aartshertog Albrccht heeft aan den Keizer de verordeningen voorge dragen, betreffende de geldelijke aangelegenheden en het burgerlijk bestuur van Hongarije, welke aldaar wcnschelijk worden geacht. Naar men ver neemt, heeft de Keizer reeds zijne toestemming aan deze verordeningen verleend. De Keizer heeft eene volledige amnestie geschonken aan alle krijgs lieden beneden den rang van Sergeant-Majoor, die in 1848 en 1849 het leger in Italië verlaten hebben. De ontruiming der Donau-Vorstendommen heeft een aanvang genomen; zij zal echter wel niet voor het laatst van deze maand afgeloopen zijn daar de troepen wegens het jaargetijde slechts korte dagmarschcn kunnen maken. De Heer Suzenbeth te Frankfort, heeft eene groote wijziging en ver eenvoudiging gebragt in de wijze van vervaardiging der lucifers. Hij ge bruikt daartoe drie machines, de eerste levert in 24 uren 9 millioen zorg vuldig gesnedene houtjes; deze machine is 7; ellen lang, 2j ellen breed en is van 8 paardenkracht. De tweede machine vervaardigt in 24 uren 30,000 stuks doosjes uit zeer dun blik, zink of nieuw zilver; dit werktuig is G ellen lang en 2j ellen breed en vordert tot zijne drijving 1 paardenkracht. De derde machine, welke 7 ellen in de lengte en 2 ellen in de breedte beslaat en 1 paardenkracht vereischt, levert per dag 1 millioen geheel afgewerkte lucifers, dat wil zeggen: zij doopt de door de eerstgenoemde machine ver vaardigde houtjes in den phosphorus, droogt ze en levert ze afgeleid in de doosjes af. Deze drie machines vereischen tot hare bediening 6 volwassen arbeiders en 14 kinderenen leveren even veel als 81 werklieden naar hel gewone stelsel. Daarbij komt nog, dat de werklieden niet langer aan de schadeljjke uitdampingen van den phosphorus zijn blootgesteld. RUSLAND. Te Petersburg houdt men het voor zeker dat de Keizer voornemens is eene reis naar Frankrijk en Italië te doen. Gedurende zijne afwezigheid zou het rijk bestuurd worden door een Regentschap, met de Grootvorsten Nicolaas en Michael aan het hoofd. Aan Yorst Gortschakoff is van wege den Paus eene zeer hooge onder scheiding te beurt gevallen. Hij is benoemd tot Grootkruis der Pius-Orde. Deze Ridderorde is ingesteld door den tegenwoordigen Paus Pius IX, in de eerste dagen na zijne verheffing lot de hoogste kerkelijke waardigheid ter nagedachtenis van zijnen voorganger Pius IV, en bestaat slechts uit twee graden. Aan den eersten graad, of het Grootkruis, is de erfelijke adelijke rang verbonden; aan den tweeden graad de persoonlijke Adel. De Russische oorlogsvloot is sedert het herstel des vredes vermeerderd met 9 fregatten, 14 korvetten en 100 kanonneersloepenalle voorzien met eene stoomschroef. TURKTE. De Regering heeft thans in de oprigting eener handelsbank door Engel- sclie kapitalisten bewilligd. De maatschappij had de door de Regering ver langde veranderingen in de statuten gebragt. De Regering heeft eene wet op de drukpers uitgevaardigd, waarbij onder anderen is bepaald, dat geene drukkerij zonder goedkeuring van de Overheid bestaan mag; dat van alle drukwerk een exemplaar ter beoor deeling en goedkeuring aan den lloogen Raad van onderwijs voorgelegd moet worden, en dat het nadrukken verboden is. STADS BERIKTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den 19den Maart 1857, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen: 1°. Rekening van Regenten der R. C. Armen 1854. 2». van Regenten van het R. C. Wees- en Oudeliedenhuis 1854. 3°. van dezelfde Administratie 1855. 4°. Verzoek van Regenten van hel Minnehuis, tot verhooging van het sub sidie over 1857. 5°. Adres van den Pastoor der R. C. St. Petruskerk, tot bebouwing van de Plaatsteeg. 6°. Benoeming van 2 Regenten der Armbakkerij. 7°. Verhuring van het huis aan de Witte Poort. 8°. Verordeningen tot heffing en invordering van liggeld van Vaartuigen. Tweede Zitting van den Militieraadover het Kanton LeydenN°. 15. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, doen te weten, dat de Tweede Zitting van den Militieraad, voor de dienstpligtige lotelingen dezer Gemeente, behoorende tot de ügting van net jaar 1357, zal plaats hebben in de Lakenhal aan den Ouden Singel op MaandagDingsdag en Woensdag den 2324 en 25 Maart aanstaandedes namiddags ten 1 ure, en op Donderdag den 26 Maart's morgens ten 10 uremet vermaning, om op die dagen voor boven- genoemden Militieraad te verschijnen, ten einde hunne vrijstelling op hunne inge diende reclames, of wegens personele ongeschiktheid, te vernemen; terwijl zij, bij gebreke hiervan, al ware het, dat het billet tot oproeping van ieder hunner in 't bijzonder, niet behoorlijk aan hen mogt zijn bezorgd, ingevolge art. 38 der wet van den 27 April 1320, zullen geacht worden geenerhande reder, tot vrijstel ling te hebhenen voor de dienst finaal worden gedesigneerd. En zal deze door aanplakking en plaatsing in de Leyd. Cour. worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN LIMBURG ST1RUM, Burgemeester. Leiden, 17 Maart 1857. v. PUTTK.AMMER, Secretaris. KEKKlt BEU WS. Tot vervulling der vacature van de Predikantsplaats in de Hervormde gemeente te Vleutenis overeenkomstig de door de leden des Kerkeraads gedane keuze, uit eene door het Dep. voor de zaken der Herv. Eeredienst opgegevene nominatie, bij Kon. besluit de benoeming uitgebragt op den Heer C. W. F. Wiardi BeekmanCandidaat. Bij de Hervormde gemeente te Delden in Overijssel is tot jongsten leeraar beroepen Ds. B. ter Haar Bz.Predikant te Arkel. AD VERTEN TIEN- Na eene kortstondige ziekte, overleed heden ons jongste Kindje, in den ouderdom van nagenoeg vier maanden. G. G. van BUTTINGIIA WICHERS. Leyden 13 Maart 1857. G. C. van BUTTINGIIA WICHERSWernink. Tot onze diepe droefheid, overleed heden, in den nog jeugdigen leef tijd van twintig jarenonze hartelijk geliefde Dochter JACOMINA PLONIA MARIA. H. P. C. STOFFELS. Leyden, 1G Maart 1857. A. J. STOFFELS, Bazendijk. Heden overleed, in den ouderdom van bijna 69 jarenmijn geliefde Echt genoot, de Wei-Eerwaarde Heer W. SP1ERINGH Hz., Rustend Predi- dikant der gemeente Oudekerk aan den IJssel. Leyden, 16 Maart 1857. A. C. JACKSON, Wed. Spieringu. De Ondergeteekende betuigt zijnen dank, voor de bewijzen van deelne ming bij de bevalling zijner Echlgenoote ondervonden. Leyden 17 Maart 1857. P. F. J. YSSELSTEYN.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3