LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 18 MAART. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is 12 in liet jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BWNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN17 Maart. Naar wij vernemen, zal Donderdag 19 dezer, het jaarlijksche verslag der Bewaarschool voor arme en havelooze kinderen, alhier in de Groenesteeg gevestigd, voormiddags te 11 ure in de Oosterkerk plaats hebben. In ons nommer van den 2(Icn dezer vermeldden wij de uitgave van een Europeesch Akademiseh blad, dezer dagen te Parijs opgerigt, onder den naam van La Voix des Écoles, en gaven daarbij een overzigt van het eerste ons toegezonden nommer. Wij hebben toen beloofd om er van tijd tot trjd j cenig verslag van te geven. Thans ziet N°. 4 het licht en bevat o. a. de volgende stukken: La Jeunesse des Écoles (poe'sie); College de France, Cours de M. Charles l'Êvêque; De 1'Archéologie en littératureLe Ro man; Charles Lamb (de 1'Anglais)Lettres de Gand et d'Oxford etc. Er is in degelijkheid van inhoud in dit nommer vooruitgang in vergelijking met N°. 3. Wij kunnen ons overigens hier in geene beoordeeling begeven die ons, inzonderheid wat het artikel Roman betreft, en waarvan diL nommer slechts een gedeelle bevat, te ver zou heen voeren. De brief van Gend door den Voorzitter van het Studenten-Corps geteekend, getuigt van veel overeenstemming en gezindheid lot medewerking. De brief van Oxford bepaalt zich tot eenig berigt omtrent sommige gebruiken aldaar, zooals o. a. het nog steeds dragen van die vreeselijke zwarte toga, dit zoo lastige mid- deleeuwsch costuum, en hoe de Studenten nog altijd onder de strengste tucht slaan van zedemeeslers, Proctors geheelcndat het bezoeken van den schouwburg hun niet geoorloofd is, enz. Naar mate het blad meer aan alle Hoogescholen bekend wordt, en de jongelingschap zich er mede in betrekking stelt, zal het van zelf, in be langrijkheid en keur van inhoud toenementervvijl het overigens veel van j de redactie zal afhangen, die door de zorg voor, en de keuze van oorspron- 9 kelijke en ingezondene stukkenden toon aan hun blad moeten gevenof die loon steeds wetenschappelijk, onderhoudend, welluidend zal zijn, en alzoo het blad doen beantwoorden aan 't doeldat zich de redactie in hare inleiding voor N°. 1 voor oogen stelde, de stichting eener letterkundige broederschap onder de Enropesche jeugd der Hoogescholeneen band des geestes voor al wat schoon en groot is. Bij deze gelegenheid moeten wij doen opmerkendat de woorden die in N°. 3 pag. 1kol. 1, 11 échange vermeld staanals voorkomende in de aankondiging van La Voix des Écolesin ons nommer van Maandag 2 dezer, daar noch nergens door ons geschreven zijn, zoodal we die voor rekening der Redactie van dat blad laten. De St.-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's Lands mid delen, over de maand Februarij van 1857, waaruit blijkt, dat die be dragen hebben ƒ8,492,860.18)zijnde ƒ204,929.41) minder dan over genoemd tijdvak in 1856. Gedep. Staten van Zuidholland hebbenten gevolge van de aanmer kingen door den Minister van Binnenl. Zaken gemaakt, omtrent eenige be palingen van het vroeger vastgestelde en Koninklijk goedgekeurde reglement voor de polders in de provincie Zuidholland, vastgesteld een ontwerp tot wijziging van genoemd reglement, en besloten aan de onderscheidene hoog heemraadschappen en polderbesturenexemplaren daarvan te doen toeko men ten einde die gedurende eene maandter inzage van de belangheb benden neder te leggen. Men verzekert dat bij de Regering het voornemen bestaat, om, wan neer hiertoe door de betrokkene Hervormde gemeenten wordt bijgedragen, de jaarwedden der Predikantenvoor zoover zij minder dan ƒ800 beloo- pen, zoo mogelijk tot dat bedrag op te voeren. De Kerk. Courant meldt, dat de nadere bijeenkomst ter vestiging eener Nederlandsche Protestantsche Unie zal gehouden worden te Utrecht in het locaal der vorige vergaderingop Donderdag 16 Aprildes voor middags ten 11 ure. De werkzaamheden zullen aanvangen met de behan deling van het volgende artikel: »Er bestaat in Nederland eene Vereeciging van Protestantendieom den aard van haar streven uil te drukkenzich den naam geeft van Nederlandsche Protestantsche Unie." Z. M. heeft onlangs aan de Heeren de Wilde en van Hoegaerden te Rotterdam vergunning verleendter oprigting eener naamlooze vennootschap tot bet in werking brengen van eene uitvinding, betreffende een nieuw stelsel van horizontale en vertikale schroefvoorlstuwing door stoomvermogen. In verband daarmede willen genoemde Heeren eene stoomvaart oprigten voor goederenvervoer tusschcn RotterdamSchiedamAmsterdamAntwerpen en Brussel. Bij de meer dan voldoende getuigschriften van den Heer Kolb Hoofd ingenieur van het Dep. du Nord, en van een onzer voornaamste Hoofd-Ingcnieursomtrent de booten die, naar dat stelsel gebouwd, in Frankrijk reeds in de vaart zijn gebragt, schijnt het plan zeer goede uit komsten te beloven. De kosten der vaart worden door verminderd verbruik van steenkolen zeer verlaagd, en de kanalen hebben veel minder van de booten, naar dit nieuwe stelsel gebouwd, te lijden. De St. Cour. berigt, dat de landbouwtentoonstelling, welke dit jaar te Parijs had moeten plaats hebben, onbepaald is uitgesteld en dat zij althans zeker niet in 1858 zal worden gehouden. Door den Gemeenteraad van Schiedam is de ontwerp-verordening aan genomen, regelende de grondslagen eener plaatselijke directe belasting, tot een bedrag van hoogstens ƒ44,000. Er zal 3 ten honderd van hel midden- getal der klasse van vertering, waartoe de belastingschuldige behoort, ver schuldigd zijn. Aan den Boschweg onder de gemeente Kralingen is de vrouw van ten Route bevallen van 3 dochters; de kinderen zijn allen in leven. Door het Prov. Hof van Drenthe is wederom een kolonist, wegens hel schrijven van brandbrieven, lot 15 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Door den storm van 9 dezer, is op den N. Oosthoek van Terschelling gestrand, bet gekoperde Bremer brikschip Marianne, Kapt. II. H. Clausen, met steenkolen van Cardiff naar Breinen. De Kapitein en diens vrouw en een scheepsjongen zijn verdronken; de stuurman en 7 matrozen zijn door de reddingsboot gered, liet lijk van den Kapitein is op het strand gevonden. Uit Goes wordt gemeld: In onderscheidene dagbladen leest men, dat de werkzaamheden der landaanwinning-maatschappij met kracht worden voortgezet en men den 8stcn dezer met 600 man aan de indijking van eencu nieuwen polder, met 2000 man aan het te graven kanaal werkte. Dit be rigt is onjuist en de verhouding juist omgekeerd, daar men met 2000 man aan de indijking en slechts met 600 man aan het kanaal werkzaam was. 'sGRAVENHAGE17 Maart. Z. M. de Koning zal zich na Pasehen naar Amsterdam begeven. Na dit bezoeken dus tegen het einde van Aprilvertrekt Z. M. naar het Loo. Tol Ontvanger te Heerle is benoemd de Heer J. W. de Ge'rard, thans te Swalmenen tot Inspecteur der registratie en domeinen 3dc klasse de neer J. L. Becking, thans Ontvanger der registratie te Almelo. Het heeft den Koning dezer dagen behaagdaan de Onderofficieren voor het wapen der Infanterie, eene geldelijke tegemoetkoming te verleenen elk van ƒ10; (de Onderofficieren der 5de compagnie van elk regement Infan terie 15)zullende die sommen in het kleeding- en reparatiefonds der belanghebbenden worden gestort. De Minister van Justitie heeft bepaald, dat de mindere beambten van rijks en gemeentelijke policie, die zich in het bijzonder ouderscheiden door ijver en pligtsbetrachtingvoortaan zullen kunnen beloond worden: 1° door eervolle vermelding in het Algemeen Policieblad2° in enkele gevallen door toekenning eener gratificatie, al of niet gepaard met de bedoelde eer volle vermelding. Bij den Minister van Financiën is ontvangen ƒ30door een onbeken de, onder de letter X, tot voldoening van verschuldigd successieregt in gezonden. De commissiën van rapporteurs voor de Tweede Kamer der Stalcn- Generaal, over de ontwerpen van wet, wegens het lager onderwijs en de regterlijke organisatie, houden zich ijverig met het opmaken van de voor- loopige verslagen bezig. 's Lands transportschip de Merwede is den 30sttn Dec. 11. in goeden slaat in de Tafelbaai, Kaap de Goede Hoop, ten anker gekomen, na eene reis van 85 dagen uit Hellevoelsluiswaarop veel tegenwind en stilte was ondervondende gezondheid van de Officieren en manschappen was allé- zins voldoende. Aan de Amst. C. wordt van hier geschreven: Ingevolge berigten, waarop ik geloof te kunnen staat maken, zijn de Heeren F. W. Conrad en Schneilher van hunne gedane uitstappen te Kaïro teruggekeerd. Zij zullen na de terugkomst aldaar van den Onderkoning van Egypte te hebben afge wacht de terugreis naar het vaderland aannemenen kunnen dus nog in deze maand alhier verwacht worden. Scheveningsche visschers hebben op Maandag den 9den dezer, tusschcn Zandvoort en Noordwijk, naar gissing 5 uren van den wal, ontmoet, naai zij meenen, een Engelsch koopvaardijschip, schijnbaar eene kolenbrik, dat de noodvlag had geheschen en veel geleden had5 schepelingen zagen zij op het dek; deze hieven een noodgeschrei aan. Het stormweder belette de visschers hulp te kunnen aanbrengen. Na verloop van hoogstens een vierde uurszonk het schip eensklaps weg.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1