LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 16 MAART. De Prijs der Courant is 12 in liet jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Cente?i afgegeven De Courant wordt Maandags Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond Bij deze Courant behoort Bijblad Af0. t. B1NNBNLANDSCHE KKRIGTEN. LEYDEN, 14 Maart. Bij besluit van gisteren heeft Z. M. benoemd tot Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw, Mr. A. 0. E. Grave van Limburg Stirum, Burgemeester dezer gemeente. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de hier achter voorkomende kennisgeving van het Bestuur onzer Maatschappij voor Toonkunst, en voegen daarbij het volgende dat ons van eene belangstellende hand werd toegezonden Van het goed slagen der poging in het belang van het Muziekgezelschap Musis Sacrum zal het grootendeels afhangen, of onze stad een blijvend, goed orkest bezitten en daardoor de gelegenheid behouden zal0111 groole composiliën te hooren uitvoeren, en aan vreemde meesters eene behoorlijke orkest-begeleiding aan te bieden. Daartoe is een personeel noodig, dat zich I onafgebroken te zamen oefent, dat zich genoeg aan elkander gewent, om, uit hoevele deelen ook zamengesteldeen goed geheel te vormen. De muzi kale krachten hier ter stede schieten daartoe te kort, er moet dus hulp van elders ontboden worden; maar die hulp is kostbaar, en de hier gevestigde meesters, die er zich aan wagen om de kansen van een groot concert voor hunne rekening te nemen, moeten meestal zonder cenige schadeloosstelling talent en lijd ten offer brengen, dikwerf zelfs het geldelijk verlies van een nadeelig saldo dragen. Wordt in zulk eenen staat van zaken geene ver andering gebragt, dan löopen wij gevaar van de sommen, die wij voor muzikaal genot willen of kunnen afzonderen, grootendeels aan vreemden te schenken, terwijl zij nuttiger en billijker lot aanmoediging van onze eigen meesters besteed hadden kunnen worden. Men denke maar eens aan de weinige voldoening, die de toehoorders zeer onlangs van de overhaaste voor- dragt eeniger solo's, zonder eenige, of met slechts zeer ongenoegzame, be geleiding, gesmaakt hebben. De Muziekkorpsen van het garnisoen kunnen het gemis van een vast en blijvend orkest niet vergoeden. De uilvoeringen van het muziekkorps der Rijdende Artillerie aangekondigd, kunnen, hoe goed ooknaar hunnen aard niet verschaffen, wat men alleen van een gemengd orkest van strijk en blaas-instrumenlen erlangen kan. De vereeniging van concert en casino zou op zich zelve reeds aan de uitvoering van grootere orkest-composiliën in den weg staan. Wie het om de muziek te doen is, blijft terug wanneer die muziek voor dans is bestemd, en die zich op hel laatste spitsen, hebben geene aandacht voor het eerste. Uit welk oogpunt ook beschouwd is het van belang te achten, dat het nieuwe plan, tot het geven van concerten met groot orkest, door het se dert zoo vele jaren hier gevestigde Musis Sacrum gevormd, genoegzame deelneming ontmoete, en zoodoende een verlies voorkomen worde, waar voor wij later niet ligt en niet zonder groote opofferingen herstel zouden kunnen vinden, en dat wij ons dan te laat zouden beklagen. net getal der in het Werkhuis alhier opgenomenenbedroeg gedurende deze week dagelijks 150 lot 189 personen. Wij vernemen, dat er zich een groot aantal sollicitanten bij het Mi nisterie van Koloniën heeft aangemeldom als kweekelingen bij het onder wijs in Neêrlands Indië geplaatst te worden. Reeds zijn door tusschenkomst van het Ministerie van Binnenl. Zaken, de vereischle inlichtingen ingewon nen, en dien ten gevolge de voordragten tot benoeming gedaan, waarvan spoedig de uilslag door middel van de Nieuwe Bijdragen van het lager schoolwezen zal medegedeeld worden. Ilbl Baron van Hall, die bij de aanstaande verkiezing in het kiesdistrict Alkmaar door sommige kiezers als Candidaat was voorgesteld, heeft ver zocht bij die keuze niet in aanmerking te komen. De lieer Beelaerts van Blokland heeft in de li. C. berigt, dal de kin deren die met het Engelsche barkschip Oryx, op 9 Dec. 11. uit de Tafel baai waren vertrokkenreeds den 14dcn Dec. te Port Elisabeth in de Algoa- haai behouden en welvarendmet den onderwijzer en de 2 timmerlieden waren aangekomen, en terstond zonder eenig letsel ontscheept, en dat de 3 leden der Commissie, die hen waren komen ontvangen, op het punt stonden om met hen op de daartoe afgehuurde ossenwagen de reis naar GraaffRcinet aan te nemen. Het Ilbl. berigt dat Jhr. Salvador, na Woensdag 11. voor de Arr. Regtbank te Amsterdam te zijn vrijgesprokentegen die uitspraak in hooger beroep is gekomenalsmede legen het bevel van die regtbank om hem bui ten de gehoorzaal te leiden. De Arnh. Cour. meldt, dat men door de edelmoedigheid der inleeke- naren op de afbeelding van den 112-jarigen Peters, te Arnhem, in staat is gesteld, dien bchoeftigen grijsaard een ruimen onderstand te vcrleenen, en dus den zwaren last zijner hooge jaren te verligten. In een der rieten keeten van de arbeiders aan het Schelde-kanaal werkzaamis Donderdag 11. brand ontstaandie spoedig verder ging. Een 50-tal keeten is vernield, waardoor omtrent 1000 arbeiders hun verblijf mis sen. De schade wordt op ruim 1000 geschat. In het Watergat nabij Renesse (Zeeland) is eenige dagen geleden ge strand de schooner Roby of Hartlepool, Kapt. G. Cleghorn, geladen met kolen, komende van Liverpool en bestemd naar Rotterdam. Van de be manning bestaande uil 4 personen, zijn 2 verdronken; de vader van den Kapitein en een matroos. Van de lading hoopt men nog een gedeelte te bergen. Uit Oslende wordt berigt dat het Hanoversche schip Mina Muller, Kapt. Muller, van Amsterdam naar Buenos-Ayres bestemd, met eene lading van 522 vaten gerafineerde suiker en 947 balen rijst, op de gevaarlijke banken van de Paardenmarkt is verongelukt. Treurig is het dat ook de geheelc bemanning daarbij is omgekomen. 'sGRAVENlIAGE14 Maart. Z. M. heeft benoemd lot Ridders van de Orde van den Ned. Leeuw, Mr. A. Schadee, Wethouder te Rotterdam en Mr. H. F. Baron van Zuylen van Nycvcll, Kamerheer des Konings. Aan Mr. F. A. S. A. Baron van Ittersum is, op verzoek, eervol ont slag verleend als Kantonregler te Elburg. Bij Kon. besluit is eervol ontslag met pensioen verleend aan den Generaal-Majoor Jhr. H. T. van Tcylingen van Hilvarenbeekals lid van het lioog Militair Gereglshof, met toekenning van den rang van Luit.-Generaal. Tevens is benoemd tot Generaal-Majoor en lid van hel Hoog Militair Geregts- de Kolonel J. J. Demoulin, Commandant van het 7ie reg. infanterie; en lot Generaal-Majoor de Kolonel L. F. F. W. Baron van Boecop, thans reeds lid van genoemd Gereglshof. Bij den Minister van Financiën zijn ten behoeve van 's Rijks schatkist ontvangen: eene som van ƒ6,235, ingezonden onder de letters E. 11.; en een muntbiljet van ƒ10, onder het postmerk Harderwijk. De schade, welke de pink van den reedcr A. Pronk, te Scheveningen geleden heeft, komt, naar men verzekert, niet ten nadecle van den eige naar, maar zij moet door de visschers worden ingewonnen. Zoo hel vaar tuig niet op het strand bad kunnen gebragt worden, dan zou het verlies uit eene onderlinge verzekering der reederij gevonden zijn, maar, zoo als het ongeluk nu is voorgevallen, moet de schade, volgens gebruik, door de arme visschers geleden worden. Eergisteren avond zijn door de policie te Scheveningen in de duinen drie zwervers gevangen genomendie bij onderzoek bleken te zijn gedeser teerd van het detachement koloniale troepen te Nieuwe Diep. Aan een hunner is het gelukt te ontsnappen. lUHTKNLANDSCHE I1E1UGTEN. ËNGELAS LONDEN, 12 Maart. In het Hoogerhuis heeft Lord Ellenborough de Regering ondervraagd nopens de verrigtingen in China. Lord Panmure heeft daarop geantwoord, dat de operalien zouden worden voortgezel en dat Engelsche troepen der waarts zouden worden gezonden, welke niet uit de Indische bezittingen zouden worden omboden. Door het Lagerhuis is de begrooting van oor log voor 4 maanden goedgekeurd. De sterkte van het leger is op 126,796 man bepaald. Men heeft alhier plakkaten aangeslagen, waarop stond: Leve Lord Palmcrston! Weg met Lord Russell. Lord Russell is op zijn vroeger genomen besluit teruggekomen en heeft zich op nienvv als Candidaat bij de aanslaande verkiezingen voor deze stad aangeboden. De toebereidselen voor de expeditie tegen China worden met kracht voortgezet. Behalve de drie linieregementen welke reeds tot hunne insche ping te Portsmouth gereed slaan, zal ook het 93sle reg. Hooglanders zich waarschijnlijk met dat doel derwaarts begeven, zoodat ruim 4300 man binnen weinige dagen die haven moeten verlaten, om door een groot aantal marine-soldalen vergezeld of gevolgd te worden. Behalve de Sanspareil, van 72 stukkenzijn nog 7 schepen voor die expeditie bestemd. De laatste tijdingen uit Hong-Kong vermelden geene nieuwe bijzon derheden. De toestand van Lord Seymour schijnt moeijelijk te zijn, daar de schepen door zulk een groot aantal Chinesche jonken waren omringd, dat het uiterst moeijelijk was zich van het noodigc te voorzien. Te Hong- Kong worden voortdurend strenge maatregelen genomen. 10 Chinezen heb ben van wege den toeleg om Europeanen te vergiftigenden doodstraf ondergaan.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1