LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 13 MAART. De Prijs der Courant is 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN12 Maart. Morgen avond ten 7 ure het laatste Dames-Concert van Musis Sacrum voor dezen winter. De vijfde Symphonie van Beethoven, de Ouverturen van Fidelio en den Freischützhel gezang van de Liedertafelonder de lei ding van onzen verdienstelijken A. J. Wetrens, en eindelijk het spel van een onzer uitstekendste jonge violisten, Jona Greebe uit Rotterdam, belo ven eenen heerlijken avond. Moge deze medewerken tot instandhouding van een gezelschap waaraan het genoegen van alle en het bestaan van enkele geachte ingezetenen min of meer is verknocht. In ons Nommer van 11. Vrijdag G dezer gaven wjj onder Parijs ver slag van het groote prachtwerk van den Heer L. Perret, Catacombes de Rome. Architecture peintures murales; inscriptionsfigures et sym- boles des pierres sépulcralesverres grave's sur fond d'or; lampes vases, anneauxinstrumentsetc. des cimetières des premiers Chretiens, par Louis Perret, ouvrage publiépar ordre du Gouvernement sous les auspi ces de M. Ie Ministro de 1'Intérieurin fol. met 327 platen, in 6 deelen die 1300 francs kosten en eene beschrijving bevatten van 60 onderaardsche kerkhoven die Rome omgeven. Wij vernemen dat door de zorg der Commissie van ruiling van boekwer ken onder verschillende volkenthans reeds 5 deelen van dit kostbare en voor de Christelijke oudheid hoogst belangrijk werk de boekerij onzer Hoogeschool tot sieraad strekken. Het Iicrigt en Voorwaarden eener geldleenir.g tot oprigting van een Hulpfonds voor de Hervormde Kerk in hel Koningrijk der Nederlanden, ten behoeve der Evangelie-bediening in de gemeentenbevat hoofdzakelijk het volgende Er wordt gevraagd eene geldleening ten bedrage van 2 millioen gulden, bepaaldelijk met het doel om tc voorzien in de dringende behoeften van nieuw opgekomen of grooielijks uitgebreide gemeenten, door vermeerdering van het aantal predikantenhulppredikers en cateche'ten. Hel kapitaal wordt verdeeld in 2000 aandeelen a 1000, genummerd N°. 1. tot N°. 2000. Er zullen ook onder-aandeelen worden afgegeven van ƒ500 en ƒ100, onder e'e'n nummer, eerstgemelde geleekend met A. B., laatslge- melde met a-lc. Het slaat aan de deelnemers vrij de aandeelen te nemen op naam of in blanco. Deze leening geschiedt renteloos, doch na het vijfde jaar zal een aanvang worden gemaakt met de geregelde jaarüjksche uilloling van minstens 2pCt. van het genegolieerde kapitaalen zullen de uitgelote aandeelen G maanden daarna worden afgelost met 10 pCt. premie hel eersle jaar, met 11 pCt. het tweede jaar, en alzoo opklimmende met 1 pCt. premie ieder jaar, tot dat de schuld geheel zal zijn afgelost. De Synode behoudt zich voor om, wanneer te ceniger tijd de toestand van hel fonds zulks gedoogt, de geheele nog overig zijnde schuld in e'e'ns, of een grooter gedeelte dan hiervoren als verpligtend is vastgesteld, af te lossenzonder evenwel voor het meerdere of het geheel hoogere premie te betalendan voor dat jaar was bepaald. De leening wordt opengesteld gedurende 6 weken. De storting der gelden zal moeten geschieden in 4 gelijke driemaande- Ijjksche termijnen: op 1°. Julij, 1°. October 1857, 1°. Januarij en 1°. April 1858, ten kantore van den Quaestor Generaal of een der daartoe benoemde agentenblijvende het echter vrijgelaten om de slortingen in e'e'ns te doen. Het kapitaal wordt belegd in inschrijving van 2* pCt. Werk. Schuld, en op het Groothoek gesteld ten name van het Hulpfonds voor de Herv. Kerk in het Koningrijk der Nederlanden ten behoeve der Evangelie-bediening in de gemeentendoch in twee afdeelingen gesplitstnamelijk als eerste af- deeling het oorspronkelijke bedrag der leening, hetwelk ten behoeve der geldschieters verbonden blijft tot op de geheele en finale aflossing toe, en waarvan alzoo geene afschrijving zal mogen geschieden dan uitsluitend ten behoeve der aflossing zelve, en dan eerst wanneer het kapitaal der tweede afdeeling zal zijn uitgeputen als ticeede ofdeeling wat uit de renten van het hoofd-kapitaal en andere inkomsten later zal worden opgelegd en gekapitaliseerd. Om vóór alles de aflossing en premien te verzekeren, wordt van de ren ten van het oorspronkelijk ingeschreven kapitaal, gedurende de eerste vijf jaren drie vierde, en in de volgende jaren de helft, afgezonderd. Na de sluiting der geldleening zal de Synode beslissen, of de deelnemin gen al of niet worden aangenomen. De deelneming kan geschieden o. a. voor Leyden, bij de Heeren Lezwyn en Eigemau. De Drentsche kanaal-maatschappij heeft besloten om het Vrijdag II, te Meppcl aanbestede kanaal voor hare rekening, onder opzigl van een be kwaam deskundige, te doen uitvoeren. De Heer Bekker, die daartoe voor ƒ133,000 had ingeschreven, heeft de hem aangeboden som van ƒ118,000 van de hand gewezen. Naar men verneemt bestaat er plan tot droogmaking der plassen ge legen nabij Delft, in de Pijnackersche en Bieslandsche polders. Zoo deze onderneming tot stand komt, zal eene oppervlakte van ruim 300 bunders water in vruchtbaar land worden herschapen. Het Hbl. berigt dat het hij de behandeling der zaak van den Heer Salvador voor de Arrond.-Regtbank te Amsterdam op gisteren, zeer onstui mig is toegegaan. Die Heer wilde geen gehoor geven aan de aanmaningen van den Voorzitter, om zich stil te houden, zoodat eindelijk de Regtbank gelast heeft, dal de zaak buiten zijne tegenwoordigheid zou worden behan deld. Op zijne weigeringom de kamer te verlatenis hij toen de deur uitgezet en daar hij niet loopen wilde, den trap afgedragen. Op de plaats van het Paleis van Justitie moet hij op den grond zittende, de vergaderde menigte hebben aangesproken. Daar het hierdoor veroorzaakte gerucht voor de zitting hebbende kamers der Regtbank hinderlijk was, heeft men hem verwijderd lot voor de poort van het Paleis. Ook daar echter ging hij voort met toespraken te houden, zoodat men hem eindelijk naar het politie bureau heeft vervoerd, d. i. gedragen, omdat hij ook toen weigerde te loopen. Tc Harderwijk is Zondag II. een Poolsch Israëliet, die van het vreemde legioen uit de Kriui afkomstig, zich thans tot de dienst in onze overzeesche bezittingen heeft verbonden, uit overtuiging tot het Herv. kerkgenootschap overgegaan. Als lidmaat aangenomen door Ds. Molenaar werd hij op ge noemden dag pleglig door hem bevestigd en gedooptZ. Eerw. had daarbij tot tekst zijner rede gekozen Hand. II vs 39. Uil Vlissingen wordt gemelddal de harde wind in de laatste dagen veel oponthoud heeft veroorzaakt in het lossen der goederen uit het stoom schip Ravonsbourne. Een der duikers in het ruim is in het ongereede ge raakt, terwijl tevens de luchthuis hij den anderen brak, toen ook deze zich onder water bevond, waardoor zij bijna hel leven verloren. Intusschcn heeft men sedert den 4dCD dezer gered 77 huidenG kisten zink7 vaatjes zinkwit, 4 vaten talk, 1 haal manufacturen, 2 kisten koopmansgoederen, 3 kisten met spiegels, enz. De landaanwinning maatschappij op de Oosterschelde zet hare werk zaamheden met kracht door. Met G00 werklieden is men begonnen met de indijking van een nieuwen polder omtrent 700 bunders grootdoor van Krabbendijke een dijk te leggen in de rigling, eerst van Halsteren en ver volgens naar den eerst ingedijklen polder. Aan het kanaal door Zuid- Bevcland werken thans een 2000 werklieden. Oin de behoorlijkle diepte te verkrijgenmoet men op de meeste plaatsen 7 a 8 el beneden den beganen grond graven. Wanneer te Wemeldiugen het stoomgemaal tot oppomping van liet welwater zal geplaatst zijn, hoopt men dezen zomer de werkzaam heden met een 5000 arbeiders voort te zettenzoodat een groot getal werk lieden hier hun brood kunnen vinden. liet verslag van de algemeeuc Commissie voor de liquidatie der zaken van de voormalige weeskamersover de dienst van 1856den 31stcn Dec. vastgesteld, is aan de Tweede Kamer medegedeeld. Daaruit blijkt o. a. dat ten name dezer Commissie is ingeschreven een kapitaal van ƒ4,975,400 2j pCt. Ned. Schuld, ƒ144.500 3 pCt. en ƒ1,069,200 4 pCt. Schuld. Het saldo op 1 Jan. heeft bedragen G2,171.901, de inkomsten hebben met in begrip daarvan beloopen 275,871.011de uitgaven ƒ241,864 221- cn het saldo op 31 Dec. 1856 ƒ34.006 69. De Commissie van Rapporteurs der Tweede Kamer, betreffende de voor gestelde wet nopens de regeling der zaken van de voormalige Weeskamers heeft mede het voorloopig verslag vastgesteld van hel onderzoek in de Af deelingen. Zonder aan den ijver der algemeene Commissie iets te kort te willen doen oordeelen de meeste leden dat de uitslag harer werkzaamheden niet geheel en al beantwoordt aan hetgeen men zich ten aanzien eener spoe dige regeling dezer aangelegenheid had voorgesteld, en wordt ook uit dien hoofde eene bepaalde regeling der bij de voordragl bedoelde boedels en fondsen wenschelijk geacht, te meer, vermits het beheer derzelve eigenlijk vreemd is aan den werkkring eener Commissie van liquidatie. Hoewel er verschil van gevoelen bestond ten aanzien van de opruiming van een deel der fondsen en boedelsis het voorgedragen stelsel der Re gering, omtrent het blijvend beheer der overige, nagenoeg eenstemmig afge keurd. Men heeft het ongeraden geacht om aan Burgemeester en Wethou ders een rekenpliglig beheer op te dragen, eigenlijk geheel vreemd aan hunnen werkkring; waarbij van lieverlede misbruiken zouden kunnen ontstaan. Liefst zagen zijdie tegen eene opruiming gestemd war endat voor het

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1