Bij Kon. besluit is benoemd tot Rector Magnificus aan dc Hoogesehool te Utrecht voor het Academiejaar 1857—1858 de Hoogleeraar L. C. van Goudoever. floor Z. M. zijn benoemd tot Ontvangers: te Waardenburg, de Heer Jhr. C. W. von Weiier, thans te Norg; en te Norg, de Heer J. C. Baron van Alderwerelt Houlwijn, thans Surnumerair ter provinciale directie van Friesland. Tot Substituut-Griffier bij dc Arrond.-Regtb. te Zutphen is benoemd: Mr. W. J. L. Umbgrove, plaatsvervangend Kauionregter en Advocaat aldaar. 11e Minister van oorlog heeft bekend gemaakt dat ouders of voogden die hunne kinderen of pupillen in dit jaar op de Kon. Academie voor de land- en zeemagt willen geplaatst hebbenvoor 1 Mei daartoe een ver zoekschrift moeten inleveren. Er kunnen geplaatst worden70 kadets voor de dienst hier te lande, en 70 voor de dienst in de koloniën. Bij hel Dep. van Koloniën is nog ten behoeve van de noodlijdenden op het eiland Groot Sangir ingekomen 46.59j, waardoor het totaal der giften thans ƒ3,980.92 bedraagt. De Fransche Gezant, Baron d'Andre', is eergisteren avond alhier teruggekeerd. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Maandag 9 Maart. In deze zitting is het wets-ontwerp tot goedkeuring van het handels- en scheepsvaartverdrag met de Dominicaansche republiek met algemeenc stem men aangenomen. Alsmede de conclusie van het rapport der Commissie tot onderzoek der bescheidenaan de Kamer door den Minister van Koloniën toegezondenbetrekkelijk het reglement op de drukwerken in Nederl. Indie. Bij de beraadslagingen hierover heeft de Heer van Zuylenten einde te verhinderen dat de zaak verder onbepaald werd uitgesteld en ter zijde gelegd, voorgesteld, dat de Voorzitter der Kamer zou worden uitgenoodigd om de vergadering, welke nu op het punt is om hare werkzaamheden voor een oubepaalden tijd te schorsenbijeen te roepenwanneer de schriftelijke inlichtingen der Regering zullen zijn ingekomen, of de Minister zich bereid zal hebben verklaard om die inlichtingen te geven. De Minister van Koloniën heeft daarop gezegddat het ook der Regering aangenaam zal zijnspoedig in de gelegenheid te wezen om hare handelin genten aanzien van het bedoelde reglement, in het ware daglicht te stel len; dat hij zich zal beijveren om de overwegingen der commissie zoo spoedig mogelijk schriftelijk te beantwoorden. De Heer Thorbecke heeft daarna aangemerkt: 1°. dat de commissie in haar rapport niet verder gegaan is dan het gedane voorstel, omdat zij meende, slechts den eersten grond voor het onderzoek te moeten leggen; 2°. dat het geenszins de bedoeling der commissie is geweest, een uitstel der verdere behandeling van de zaak uit te lokken. De Heer van Zuylen heeft daarop zijn voorstel aldus gewijzigd: De Ka mer besluit, dat de Voorzitter gemagligd wordt om, zoodra de schriftelijke inlichtingen ter zake van het reglement op de drukwerken in Nederl. Indië, door den Minister van Koloniën in te zenden, zullen zijn ingekomen, die te doen drukken en aan de leden ronddeelen, en die levens te stellen in handen der Commissie ad hoe benoemd, en dat hij uitgenoodigd wordt om, wanneer de Commissie gereed zal zijn met haar rapport, de Kamer bijeen te roepen. Dit voorstel is met 41 tegen 9 stemmen aangenomen: Tegen stemden de HH. Nolthenius, Kien, v. Foreest, v. Franek, Oosting, Delprat, v. Heiden, de Kempenaer en Birks. Na het uitbrengen van nog cenige verslagen is de Kamer tot nadere bij- cenrocping gescheiden. AMSTERDAM9 Maart. De Letterkundige Afdccling van de Kon. Academie van Wetenschappen hield heden hare gewone vergadering. Tegenwoordig waren de IIII. Bake, Koenen, Bosscha, Leemans, Roorda, Janssen, Delprat, Hulleman, Opzoo- mer, Millies, Moll, Bakhuizen v. d. Brink, Karslen, dc Vries, DozijKist, Ackersdijck en Nijhoff; van de natuurkundige afdeeling de Heer Vrolik. lie HH. Brill, de AVal, Schollen, Sloet en van Lennep waren verhinderd de vergadering bij te wonen. De Secretaris deelde mede, de ontvangst eener missive van den Minister van Koloniën, over het voorstel van den Heer Hoffmann, betreffende de bevordering der beoefening van de Japansehe en Chincsche talen, daarbij kennis gevende, dat de daarop betrekking hebbende stukken aan den rijks commissaris in Japan zijn gezonden. Aangenomen voor kennisgeving. Vervolgensdat de commissie van redactie voorstelt het antwoord van den Heer Janssen, op de voordragt van den Heer Rutgers, over de Tabulae Eugubinae, in de verslagen en mededeelingen op te nemen. De Heer Hulleman brengt, ook namens de 1111. Karslen en Delprat, ver slag uit over de ingekomen Latijnsche dichtstukken op de prijsvraag van wijlen den Heer lloeufft. Er zijn ingekomen vier antwoorden, getiteld: 1°. Deus trismegistus2°. In Joannem Saxoniae Regem3°. In Bacchum; 4°. Ootaviae querela. De eerste 3 zijn der bekrooning niet waardig gekeurd; omtrent de laatste elegie, ofschoon den gouden eereprijs niet waardig gekeurd, wordt voor gesteld daaraan den zilveren eerepenning toe te kennen, doch levens den dichter uit te noodigen, indien hij zich bekend maakt, van de gemaakte aanmerkingen voor de uitgave gebruik te maken. De Heer Kist brengt, ook namens de 1111. Leemans en Moll, verslag uit over het voorstel van den Heer Janssentot het uilgeven van afbeeldingen van de belangrijkste middeleeuwsehe Nederlandsche kunst-monumenten met beschrijving. De conclusie strekt, om het voorstel goed te keurende daartoe benoodigde gelden aan te wijzen en ecne commissie te benoemen, belast met toezigt op het technisch gedeelte. Na eenige woordenwisseling is de strekking van het verslag aangenomen. Op voorstel van den Heer de Vries is de Heer Janssen uitgenoodigd in de volgende vergadering een voorstel te doen tot benoeming eener commissie, belast met het ontwerpen van een plan voor de algemeenc uitgave van soortgelijke gedenkstukken. Ook is besloten met de uitgaaf der muurschilderijen, in de Gorinchem- sche kerk aanwezigeen begin te makenwaarvoor 200 zullen worden FRAlïKItyK. PARIJS, 8 Maart. Ten gevolge van de goede verstandhouding tusschen Frankrijk en Perzië is bepaalddat in laatstgenoemd Rijk een Bisdom zal worden gevestigd ten behoeve der talrijke Armeniërs, die in de Stalen van den Shach de Katho lieke godsdienst belijden. Pater Amanthon, Prior van de orde der Domini- kanen, zou dezen Bisschopszetel beklecdenwelke gevestigd zou worden te Ispahan en niet te Teheran, waar hel leven voor vreemdelingen niet ver kieselijk is. De Heer Barrot heeft bij den Senaat zijn voorstel nopens de alge- mecne raden, naar men zegt, ten gevolge van een wenk van hooger hand, ingetrokken. De Raad van State heeft beslist dat de handelingen van den Bisschop van Moulins eene schending zijn van de artikelen van het concordaat en dat derhalve hij den Raad eene klagt wegens misbruik van gezag kan worden ingediend. De Moniteur heeft een brief uil Hong-Kong opgenomen, waarin ge meld wordt, dat er tusschen Frankrijk en Engeland volkomen overeenstem ming bestaat, om gemeenschappelijk de uitvoering der tractalcn en het ver krijgen van zekere handelsvoordcelen in China te bewerken. De Prins van Canino heeft vergunning verkregen om zich in den Plan tentuin te vestigen. Hij zal de vertrekken van den bestuurder bewonen. De Vladika van Montenegro, Vorst Danielo, die aan het hötel van het Louvre is afgestapt, is vergezeld van zijne vrouw en 4 personen van zijn gevolg. Ilij is een man van omtrent 35 jaren, en zeer klein van ge stalte; zijne gelaatstrekken geven den man van versland te kennen. Hij is naar de wijze van zijn land gekleed en draagt roode laarzen met gouden sporen. Bij zijne aankomst was hij omhangen van eenen met goud gestik- len rood fluweelen mantel. Zijne vrouw is op Europesche wijze gekleed. De Officieren die hem vergezellen zijn buitengewoon lang, dragen hun rijk nationaal cosluumen hun gordel is van een geheelen wapenwinkel voorzien. Het Grieksche grondgebied is thans door onze troepen ontruimd. aangevraagd. De Heer Dozy verzocht wegens het vergevorderde uur zijne toegezegde inedcdeeling te mogen uitstellen. Daarna is de vergadering gescheiden. In de algemeene vergadering der Ned. tclegraaf-maalschappijlieden alhier gehouden, is besloten voor 1856 eene uitdeeling van 5; pCt. per aandeel te doen. BU1TENLANDSCI1Ë BEU8GTËN. ES EbCI K. BRUSSEL, 9 Maart. Het huwelijk van den Aartshertog Maximiliaan van Oostenrijk met Prinses Charlotte, is op 21 Julij aanst.den 26sten verjaardag van de troons bestijging des Konings, bepaald. ENCiELAKI}. LONDEN, 8 Maart. De nederlaag van Lord Palmerston in het Parlement blijft steeds de gemoederen in beweging houden. Men hoort van niets dan van het houden van vergaderingen en het teekenen van adressen om Lord Palmerston tot volharding aan te moedigen en hem te bewegen den strijd op het gebied der verkiezingen te wagen. Misschien komt men later nog wel tot andere gedachten. Het meerendeel der dagbladen is mede gunstig voor hem gestemd en verheft zijne verdiensten hemelhoog. Zijne tegenstanders worden niet gespaard. De Morn. Post spreekt van een verbond Ych-Gladstone. Men verwacht de ontbinding van het Parlement tegen Paschen, en daar men voor eene algemeene verkiezing 6 weken noodig heeft, kan de nieuwe vergadering in het laatst van Mei bijeenkomen. De Observer stelt de ont binding op 25 Maart. Te Portsmouth worden met grooten spoed drie oorlogschepen gereed gemaakt ter versterking onzer zeemagt in de Chinesche wateren. Een corps van 1000 zeesoldaten zal mede derwaarts vertrekken. De Times zegt dat de Regering niet gezind is om een enkel oogenblik te dralen met het nemen van krachtige maatregelen tot afdoening der Chi nesche aangelegenheid. Binnen kort zal een gevolmagtigde van hier naar China vertrekken met de noodige bevoegdheid om vrede te kunnen sluiten. Ook zal onverwijld een militair bevelhebber met 5000 man troepen naar het tooncel der onlusten afgezonden worden. Deze krijgsmagt zal, gelijk van zelf spreekt, worden vermeerderd, indien het terrein der vijandelijkheden zich uitbreidt. De gevolmagtigde zal, naar wij meenen te weten, trachten in regtstreeksche gedachlenwisseling met den Keizer, en niet met Yeh, den Onderkoning van Cantonte treden. De laatste tijdingen uit China berigten dat John Bowring met zijn gezin gelukkig, bij de plaats gehad hebbende vergiftiging, aan den dood zijn ontkomen. Een zijner bedienden is echter, in weerwil van de ijverigste pogingenbezweken. In eene steenkolenmijn in Derbyshire heeft eene ontvlamming van bus kruid hetwelk tot het doen losbarsten der steenkoollagen wordt gebruikt plaats gehad; bij dit ongeluk hebben eenige personen het leven verloren. Ook te Lees, nabij Oldham, is de stoomketel eener fabriek gespron gen waardoor 5 personen gedood en eenigen gewond werden.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2