LEYDSCHE COURANT. 1857. H*5 27. WOENSDAG 4 MAART. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is 12 in het jaar de afzonderlijke Kommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN3 Maart. Het op den 19Jc" der vorige maand door het Muziekcorps der dienst doende Schutterij gegeven militair Concert heeft zuiver opgebragt eene som van ƒ328.35, hetgeen door Commissarissen aan het Gemeentebestuur is ter hand gesteld, om onder de verschillende armbesturen te worden verdeeld. Hel gewone en buitengewone contingent voor de onderscheidene ge meenten in Zuidhollandvoor de ligting der nationale militie van het loo- pende jaar, is vastgesteld op 1781 manschappen. Naar men verneemt, zou Z. M. de Koning, op de voordragt van den Minister van Koloniën, de verwezentlijking hebben bevorderd van het voor nemen om hier te lande een doelmatig koloniaal invaliden-gesticht op te riglen, met de drieledige bedoeling om oude en gebrekkige krijgslieden uit de koloniën van den Staat behoorlijk te verplegen den lust voor de kolo niale dienst bij onze Iandgenooten op te wekkenen de actief dienenden te bemoedigen door het uitzigt op eene goede verzorging na eene eervolle en moeijelijke loopbaan. (II. C.) In de Kerk. Cour. leest men het volgende: De laatste hand werd in deze dagen gelegd aan de uitvoering eener hoogst belangrijke onderneming vóór jaren reeds door de Synode ontworpen, waartoe zij niet dan na rijp beraad is overgegaan en die, indien zij wèl gelukken zal, aan de Hervormde kerk in Nederland een rijk gewin belooft. Eene geldleening slaat onder hare leden geopend te worden van tvvee millioen gulden, tot doel hebbende de uitbreiding der Evangeliebediening, door Predikants-plaatsen in nieuwe gemeenten te vestigen, in bestaande gemeenten aan de gevestigde toe te voegen; door candidaten lijdelijk aan de dienst van gemeenten te verbinden en door Catecheten te vormen en aan de Predikanten ter zijde te stellen. Het berigt en de voorwaarden dezer leening heeft de Algemcene Synodale Commissie, op last der Synode, behoorlijk in artikelen geordend; een woord heeft zij aan de geioofsgenooten geschreven om hen tot ruime deelneming op te wekken. Deze stukken in de gemeenten rond te deelen, onder allen, die maar iets vermogen, is de taak die de Commissie aan de kerkeraden wil hebben opgedragen. Dr. A. de Jager, te Rotterdam, mogt Zaturdag 11. het voorregt her denken van gedurende het vierde eener eeuw aan het hoofd eener bloeijende school in genoemde stad te hebben geslaan. Niet alleen van zijne leerlin gen, maar ook van zijne talrijke vrienden en vereerders vielen hem blijken van deelneming te beurt, en niet ten onregle. Iedereen kent de groole verdiensten van den man als Onderwijzer, en zijne bedrevenheid in de vak ken van taal- en letterkunde. De Maatschappij der Ned. Letterkunde alhier erkende dit reeds in 1838 door zijne benoeming tot lid. De Groningsche lloogeschool zette daarop de kroon, door hem honoris causa het doctoraat in de letteren op te dragen. Dit Vcenhuizen wordt gemeld dat de typhus daar zeer aan het afne men is. In de laatste dagen waren er geene nieuwe gevallen bijgekomen, en de nog lijdenden waren meestal herstellende. In verhouding tot de aan getasten, was de sterfte zeer gering geweest. Het gouverncments-hölel te Maastricht, een eigendom van de gemeente, is door het rijk aangekocht voor eene som van ƒ45,000, en deze gelden, gevoegd bij eene te doene geldleening van ƒ75,000, zullen aangewend wor den tot het aanleggen van eene gas-inrigting voor rekening van de stad. In de memorie van beantwoording op de bedenkingen ten aanzien van het voorstel tot regeling van het gebruik van het koloniaal batig slot over 1854, door de Regering bij de Tweede Kamer ingediend, komt o. a. het volgende voor: De Regering wenscht de voldoening aan art. 00 der grond wet te doen gepaard gaan met eene eerbiediging van het verband tusschen Js Rijks financiën en de koloniale geldmiddelenen acht het daartoe noodig de vaststelling der regelen omtrent 's Rijks comptabiliteit af te wachten, alvorens een ontwerp van wet tot regeling der wijze van beheer er. verant woording der koloniale geldmiddelen in te dienen. De zaak zelve wordt hierdoor niet tot eene onzekere toekomst verschoven: want het wets ontwerp betreffende 's Rijks comptabiliteit ligt reeds gereed en kan weldra der Tweede Kamer ter overweging worden aangeboden. Eene proef om eene militaire school op Java te stichten heeft niet aan het doel beantwoordde Minister vermeent dat langs den sedert ingeslagen weg het Indische leger met mindere kosten steeds van bekwame in Neder land wetenschappelijk gevormde Officieren zal kunnen worden voorzien, maar dat de Regering overtuigd is van de behoefte aan eene of meer inriglingen van middelbaar onderwijs op genoemd eilanden het bestuur aldaar heeft verklaard, dat eene inrigting op den voet van die van Herwijnen zoo noo dig is, dat de Regering eene dergelijke, des noods, op hare kosten behoort op te rigtendat reeds vroeger is overwogenof, door het verlecnen van ondersteuning aan het instituut te Herwijnen, dit niet zon kunnen wor den dienstbaar gemaakt aan eene tegemoetkoming aan min vermogende ou ders voor de opvoeding hunner kinderendat deswegens onderhandelin gen hebben plaats gehad, en dat deze laatstelijk weder zijn hervat. De Regering heeft gelast, dat de aanwerving van Afrikaansche rekruten voor Neêrl. Indië zal worden hervat, maar heeft uitdrukkelijk bepaald dat de werving uitsluitend tot vrije mensehen beperkt zal blijven, en men zelfs den schijn van slaven te hebben aangenomenzal vermijdenmaar dat, in weerwil van een verhoogd handgeld van ƒ40 lot ƒ80, men niet meer dan 10 rekruten heeft kunnen aannemen. 'sGRAVENHAGE3 Maart. Z. M. heeft aan den Heer W. Clermont, te Maastricht, vergunning verleend tot het aannemen van de Ridderorde van den Rooden Adelaar 4de kl.hem door den Koning van Pruissen geschonken. Z. M. heeft benoemd: bij den plaatselijken Staf, tol lstc" Luitenant, de 2dd Luit8. J. F. Gobius en C. A. de Quay, plaatselijke Adjudant der 2de kl. te Grave en te Willemstad; bij het wapen der infanterie, bij het 2de reg.lot Kapitein van de 3de kl.den lstcn Luit. J. P. Hellvan het in structie bataillonbij het 4de reg., tot Ist™ Luit., den 2de Luit. L. C. Eras, van het corps; bij het 5de reg., lot Kapitein van de 3dc kl., den lstenLuit.- Adjudant J. A. K. W. Beeckman, van het 4dc reg. van het wapen; bij het 8sle reg., tot lslcn Luit., den 2del> Luit. F. C. M. Sterk, van het corps. De lstc Luitenant P. M. Netscher, van het reg. grenadiers en jagers, is voor den lijd van 3 jaren gedetacheerd bij de landmagt in West-Indie, en de 2dc Luitenant G. 11. Bernie, van het 2dc reg. vesting-artillerie, voor den tijd van 5 jaren bij hel wapen der artillerie in Oosl-Indie. Bij Kon. besluit zijn bij het Depart, van Koloniën benoemd: tot Hoofd- Commiesen: Jhr. F. E. M. van Alphen, thans Hoofd-Commies titulair bij dat Departement, en J!ir. Mr. J. K. W. Quarles van Ufford, thans Commies bij het Depart, van Binnenl. Zaken; tot Commiesen: S. A. Ovcrgaauw en G. H. J. Elliot Boswel, thans Adjunct-Commiesen bij het Depart, van Kolo niën, en tot Adjunct-Commiesen Mr. J. Capadose, Advocaat bij den Hoo- gen Raad der Nederlanden, en Mr. C. J. van Bell, Adjunct-Commies bij het Depart, van Finantien. De Koning heeft gisteren den Oostcnrijkschen Minister ten gehoore ontvangen, die Z. M. brieven van Keizer Frans Joseph overhandigde, hou dende kennisgeving van het overlijden van de Aartshertogin Maria Elisabeth. De Minister van Marine zal op Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Volgens het 's Grav. JFeekbl. zal ook de Baron Schimmelpenninck van der Oye zijn ontslag nemen als lid der Tweede Kamer. Tweede Jfniurr dei' Slaten-Generaal. Zitting van Maandag 2 Maart. In deze zitting hebben de Commissien van Rapporteurs voor de wets ontwerpen: tot aflossing van schuld ten laste van de directie der haven van het Oude Schild op Texel; tot wijziging der regten op den in- en uitvoer van viseh; en op de zeevisscherijen; hare eindverslagen uitgebragt. De Ka mer heeft de beraadslagingen over die wets ontwerpen bepaald op Vrijdag a. s. De vergadering heeft in overweging genomen het wets-onlwerp tot rege ling van het gebruik van het koloniaal batig slot over 1854. Aan de zeer breedvoerige beraadslagingen namen deel de lleeren van Hoëvell, Slolle, van Bosse, van Lynden en Sloet lol Oldhuis, die onderscheidene in de ge wisselde stukken behandelde onderwerpen ter sprake bragten. Nadat de Minister van Koloniën de gemaakte opmerkingen beantwoord hadis het wets-ontwerp met algemcene (55) stemmen aangenomen. Met algemeene (55) stemmen en zonder beraadslaging vereenigde zich de vergadering met het wets ontwerp lot onteigening van percelen ten behoeve van den aanleg van een kanaal van Deventer naar Dalmsholte. De Heer van Hoëvell heeft van de Kamer verlof bekomen om op cencn later te bepalen dag den Minister van Koloniën te interpelleren over de cultuur contracten in Indië, met het doel, om na hel bekomen der inlichtingen van den Minister, een bepaald voorstel daaromtrent aan de Kamer te doen. De afdedingen hebben een begin gemaakt met het onderzoek van hel ontwerp van wet op het lager onderwijs. AMSTERDAM2 Maart. Zaturdag II. hield de Natuurkundige Afdeeling der Kon. Acad, van We tenschappen eene gewone vergadering. Tegenwoordig de HIT: Slamkarl, Oudemans, v. Oordt. van Breda, Donders, G. Vrolik, de Vriese, v. d. Hoevenv. d. Boon Mesch UartingBuys BallotW. Vrolik Storm Buysing v. Rees, Miguel, v. Hasselt, Schroeder v. d. Kolk en Voorhelm Schneevoogt. Nadat de Secretaris mededeeling had gedaan van eenige ingekomen stuk ken, leest de Voorzitter een brief van den Heer Leemans, te Leydenver zoekende eenige inlichtingen van de Academie nopens het vinden van spelden

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1