LEYDSCHE COURANT. 1857. N° /fCP' MAANDAG 2 MAART. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort Bijblad IV». 5. BINIXENLANDSCÜE BERIGTEN. LEYDEN, 28 Februarij. De 60stc verjaardag van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden is heden op de gebruikelijke wijze gevierd. De bezetting hield op den middag eene parade op het Ruïneplein. Wij vernemen dat de Heer de Raadt van HIï. Burgemeester en Wet houders autorisatie gevraagd en verkregen heeftlot bet oprigten binnen deze stad van een Instituut voor Middelbaar en Hoogcr Onderwijs voor meergevorderde jongeliedenmet het doel om voor hen den overgang tol de vrijheid van het Academie-leven geleidelijk te makenen eene gelegen heid open te stellen lot eene laatste voorbereiding voor de lloogeschool. Onder zijn bestuur zal een man van kunde en bekwaamheid aan hel hoofd staan, terwijl hij zelf, even als lot nu toe, aan Noorthcy werkzaam blijft. Wij kunnen niet anders dan het plan toejuichen, dat zoo zigtbaaar strekt ten nutte der Nederlandsche jongelingschap. De plotselinge overgang van de Voorbereidende school tot de Universiteit is reeds menig een duur te staan gekomen. Gisteren heeft een stads-werker, die op de Garenmarkt bezig was een boom te snoeijenhet ongeluk gehad uit den top te vallenen zich daarbij ernstig te bezeeren. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenenbedroeg gedurende deze week dagelijks 225 tot 249 personen. Wij ontvingen het eerste nommer van La Voix des Ëcoleswaar omtrent wij in ons nommer van Woensdag den 25slen dezer een brief van de Redactie uit Parijs hebben medegedeeld. Dat blad heeft de grootte van ons Handelsblad, doch is dubbel, welke 8 bladzijden, echter door grootere letter en ruimen druk, niet meer bevat ten dan de 4 bladzijden van het Ilblad. De inhoud van het eerste nommer is als volgt: Een inleidend artikel. Courrier du quarlier Latin. Les Sonnets de Shukspeare. l'Odeon et la jeunesse d'aujourd/iui. Mlle de Maupin et sa préface. Un conté moral. A propos de la longue universelle. Correspondance. Notice sur Ch. F. Gauss. Une Lettre de Louvain. Bouffées de cigareen een feuilleton voor Revue dramatique en Légende. De arlt. zijn, volgens de wet, alle door de schrijvers geteekend. In het artt. ter inleiding wordt hoofdzakelijk gezegd dat deze Voix ten doel heeft om letterkundige betrekkingen onder de studenten van alle landen aan te knoopen. Er zijn duizende jonge lieden, die leven en denken als wij, zegt de S.wier harten als de onzen, al wat schoon en groot is, toejuichen, die met ons duizende aanleidingen hebben tot toenadering. Het blad zal dan moeten dienen lot een band des geestes. Ieder schrijver zal door een' landgenoot worden beoordeeldbeter dan een vreemdeling geschikt om te beoordeelen wat er in zijne moedertaal geschre ven is; zij zullen ons op het tooneel hunner tijdgenoolen en in hunne tegenwoordige letterkunde inleiden en wij zullen van de onze spreken. Die smaak voor Letterkunde, die men bij ons bijna niet meer vindt, zal zich herstellen, door de aanraking met andere jonge lieden die hem zorgvul diger hebben onderhouden: voorheen waren de Fransche studenten iets, zij hadden hunnen eigen geest. Men had toen de Letterkunde met geestdrift lief, men maakte gedichten, nu zingt men er geen meer! er is nog wel jeugd en veerkracht onder ons, maar men moet zonder uitstel strijd voe ren tegen die verslapping van den geest, die ons ten laatste zou doen ge- looven, dat wij volkomen ongevoelig zijn voor, en vreemd aan de bewe ging van onzen tijd. Er is soms alleen een edel denkbeeld noodigom de harten te verwarmen en de geestdrift op nieuw te ontsteken. Moge dan dit denkbeeld van verecniging en letterkundige broederschap magtig uitspruiten bij de Euro- pesche jeugdMoge dit beroep overal bijval vindenwant dit blad is niet het orgaan van eenigen; alle worden geroepen om het zamen te stellen, het te doen leven; alle zullen er hunne gedachten, hunne gevoelens, hunne verwachtingen in uitdrukken, en zoo ons oordeel niet altijd juist en gron dig ishet zal opregt wezenals wij ons bedriegen zal het ter goeder trouw zijn; jonge lieden laten zich gemakkelijk verleiden, maar men koopt ze ten minste niet. Het stuk over eene aanstaande algemeene taal bevat goede denkbeelden dat het slot er van is, dat die taal de Fransche moet zijn, spreekt van zelfs. Wjj zullen niet beweren, dat er niet veel voor te zeggen is. De onderneming heeft veel waardoor ze zich aanprijst, bovenal heeft ze den geest des tijds in haar voordeelover 't algemeen beveelt het blad zich door lezensvvaardigen inhoud aanmogelijk ware het gepaster om zich min der met de voorstellingen in de schouwburgen, als iets meer plaatselijks in te laten. "Wij stellen ons voor met dit blad nader kennis te maken, en van tijd tot tijd eenig verslag er van te gevenwant ook hier moge het woord van den ouden Chremes gelden: «homo sum et nihil humanum a me alienum puto." De Amst. C. bevatte gisteren eene waarschuwing aan belanghebben den, wegens de dezer dagen plaats gehad hebbende uitgifte van de wel verschenen maar nimmer betaalde coupons der Amerikaansche bankactiën a 100 doll, of/250. Door den Gemeenteraad van Delft zijn de kosten der gasfabriek, daaronder begrepen het verleggen der keijen en het herstellen der opgebro ken riolen, vastgesteld op ƒ164,819.90. Ook is aan die fabriek een exploi tatie-kapitaal toegekend van 15 a 20,000. Door den Gemeenteraad van Gouda is met 7 tegen 5 stemmen een ontwerp van Burgemeester en Wethouders tot invoering van eene nieuwe directe belasting aangenomen, bij welk ontwerp de huurwaarde lot maat staf van klassificatie strekt, doch in dier voege, dat verschillende perso nen, in dezelfde klasse gesteld, lot een minimum of maximum, voor elke klasse verschillend aangegeven, kunnen worden aangeslagen: derwijze, b. v., dat van twee personen, in dezelfde klasse geplaatst, de een tot 14 en de ander tot ƒ175 zal kunnen worden aangeslagen. De Arr.-Reglbank te Utrecht heeft uitspraak gedaan in de zaak van de HH.Kemink en Zoonten opzigte van het verspreiden van aanbevelings briefjes bij de verkiezingenzonder naam van drukker of verspreider. 11c Reglbank heeft Dr. li. II. Kemink schuldig verklaard aan de politic-over treding van met zijn welen te hebben medegewerkt tot de verspreiding van een gedrukt geschriftwaarin de naamberoep en woning van den schrij ver of drukker niet was uitgedrukt, doch onder de omstandigheid van den drukker te hebben bekend gemaakten hem mitsdien bij verstek veroordeeld tot eene boete van ƒ5, ten bate der gemeente Utrecht, en in de kosten van het regtsgeding ten zijnen aanzien gevallen. Tevens heeft de Reglbank verklaard, dat de schuld van N. D. Kemink aan het hem ten laste gelegde feit niet is bewezen en hem vrijgesproken, de kosten te zijnen aanzien ge vallen te dragen door den Staat. Te Zaandam is de slijfsel-fabriek van den Heer Brat nagenoeg geheel afgebrand. Uit Nijmegen wordt nog het volgende gemeldTot aanvulling van het berigt, betrekkelijk de verleende vergunning lol aanleg van eenen spoorweg van Maastricht naar Nijmegen, langs den regler Maas-oever, over de ge meente Heumen en Malden, zijn wij in slaat te berigten, dat door de Neder landsche Regering, die vergunning is verleend aan de Parijsche firma A. Kuentler Maze Voisine et Ponchard, met bepaling der rigting van Maastricht, over Roermond en Venlo, langs den regter Maas-over op Nijmegen, om zich aldaar aan te sluiten aan den spoorweg op Cleve en Crefeldterwijl die weg zal leiden lot verlenging naar Arnhem door bruggen over de Waal en den Rijn. Op die wijze zal onze stad aan het Europesche spoorwegnet worden verbonden en onze handel zich in al de voordeden van zulk eene uitge strekte gemeenschap kunnen verblijden. Te Zalt-Bommel heeft eergisteren een treurig ongeluk plaats gehad. De Heer B. G. M. Klop alleen in zijne houtzagerij bezig zijnde eenigc werkzaamheden aan het stoomwerktuig te verrigten, terwijl het nog in volle werking was, geraakte met de slip van zijnen jas in hel rad van dit werktuig, met het gevolg, dat hij daarin vastgeklemd, vreeselijk verminkt werd en spoedig daarop overleed. Het schip Dirkje AdamaKapt. Mehlente Harlingen ter walvisch- vangst uitgerust, is Dingsdag 11. van daar uitgezeild. De bemanning be draagt 56 koppen. De Engelsche Regering heeft aan W. A. Bowbyes, Gezagvoerder van den reddingskotler Willem van Houten, te Zierikzec, de gouden medaille en aan elk zijner manschappen eene zilveren medaille toegewezenwegens hun gedrag bij de redding van de onlangs gestrande schooner New-Castle. Ook heeft genoemde Gezagvoerder eene gratificatie van 5 en elk der manschappen 2.10 van eene bijzondere instelling ontvangen. Met behulp van de duikers, zijn uit het gezonken stoomschip Ravens- borg, voor de haven van Vlissingen liggende, gered: 1 vat olie, 3 vaten talk, 3 kisten koopmansgoederen, 350 geweerkolven, 20 vaten appels en 19 kisten appels. De Köln. Zeil. deelt de opgave mede der sommen door de onder scheidene Staten tot afkoop van den Sondtol te betalen. De geheele som bedraagt 35 millioen rijksdaalders, waarvan 1,408,060rijksdaalders ten laste van Nederland komen. Het geheel moet in 40 termijnen, met de daarbij behoorende rente worden betaald.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1