wijziging in de begrooting van den eerstgenoemde, met 28G tegen 20G stemmen verworpen. In het Hoogerhuis heeft Lord Derby eene rede gehoudendie 3 uren duurde en ten slotte waarvan hij voorstelde dat het Huis zijne afkeuring zou uitspreken over de jongste vijandelijke handelingen der Britsehe Gezag hebbers tegen Canton. Door Graaf Clarendon werd in een zeer breed voerig beloog de handelwijze dier Gezaghebbers verdedigd, en als wettig en billijk voorgesteld. Daarentegen beweerde Lord Lyndhurst, dat de onderneming tegen Canton niet te verdedigen was, dat hij noch in eenig wetsbeginselnoch in eenigen regel van staatkunde er ecnigen grond voor za<r. De Lord-Kanselier verklaarde, dat de Chinezen het tractaat hadden geschonden. Graaf Grey ondersteunde het voorstel van Graaf Derby, doch zij werd bestreden door den Hertog van Argyll. Het huis C. Franghiadt en Zoon, dat veel handel op het Oosten en Egypte dreef, heeft de betalingen geschorst. Het passief moet 80,000 bedragen. Bijzondere berigten uit China van 3 Jan. melden, dat de Gouverneur van Shanghai, de Mandarijn Syh, plotseling was overleden. Deze gebeur tenis had aldaar veel opgewondenheid onder de lage en dweepzieke klasse der bevolking veroorzaakt, daar zij zijnen dood op rekening der Europeanen stelde. Gedurende 2 dagen was men voor onlusten bevreesd, maar door de houding van de Engelsche en Fransche zeemagt, alsmede door de geest kracht van den Bevelhebber der Tarlaarsche troepen is de rust bewaard gebleven. Over Triëst zijn de volgende berigten van 15 Januarij ontvangen: Eene talrijke Chinesche vloot heeft de Engelsche stoomschepen aangevallen, die voor het fort te Canton lagen. De aanval is mislukt maar de vloot is in goede orde terug getrokken. Lord Seymour had troepen ontscheept, die de voornaamste voorsteden van Canton hadden in brand gestoken. De vloot der opstandelingen zou zich met die der Keizerlijken te Whampoa hebben vereenigd! FRA1VKRMK. PARIJS, 24 Februarij. Aan den Minister van Openbare Werken is een buitengewoon crediet van 8 millioen fr. verleendten behoeve van de werken die ten gevolge van den jongsten watersnood onvermijdelijk moeten worden uitgevoerd. Bij de Regering zijn niet minder dan 38 aanvragen om vergunning tot aanleg van spoorwegen ingekomen. Drie Pastoors van Moulins hebben zich bij den Aartsbisschop en tevens bij den Raad van State, over hunnen Bisschop beklaagd, die een hunner heeft geschorst en twee met diezelfde straf bedreigdzonder reden te geven. Men is zeer benieuwd naar den uitslag dezer zaak. De drie geestelijken, die de grootste achting en innigste liefde hunner gemeenten mogen genie ten, vinden niet weinig deelneming. Ook de Minister van Eeredienst heeft tegen den Bisschop, wegens misbruik van gezag, een klagte bij den Raad van State ingediend. Sedert men de verschijning eener groote komeet heeft uitgestrooidver zamelen zich alhier des avonds talrijke groepen op de straat, rondom zoo genaamde reizende sterrekundigendie voor eenig geld iets over de zon en maan verhalen, en als men hen naar de komeet vraagt, zich weten te redden door de verzekeringdat die slechts tusschen 4 en 5 ure des morgens met de grootste werktuigen is te zien. Alhier trekt men van alles partij. Het dagblad le Progrès de Calais is in beslag genomenomdat daarin eene herziening der grondwet en eene verandering der drukpers-wetgeving was verlangd. In de onderscheidene zeehavens wordt aan een groot aantal matrozen verlof gegeven. De Koning van Dahomey heeft 2 zijner zonen naar Frankrijk gezon den ten einde hunne opvoeding te ontvangen. De Mon. de la Plotte deelt daaromtrent het volgende mede: Hun vader, de Koning Guezo, is een der magtigste hoofden op de Westkust van Afrika. De hoofdplaats van zijn ge bied is Wydah, aan de golf van Guinea, eene stad van omtrent 25,000 zielen. Aan onze handelaren is het vergund geworden aldaar eene factorij op te rigten. Een vijftal jaren heeft de Scheepsbevelhebber Bouet, als Ver tegenwoordiger van Frankrijk die streek bezocht, en is aldaar zeer goed ontvangen. De Koning had ter zijner eere eene afdeeling van zijn leger, uit 2000 vrouwen-soldaten of amazones bestaande, bijeengebragt:. De Ko ning Guezo regeert reeds sedert 1817 en heeft door oorlogen zijn gebied ten koste zijner naburen uitgebreid. Hij heeft 3 Ministerseen voor Binnenl. Zaken, een voor Justitie en een voor de Finantiendie hun ambt levenslang waarnemen. De magt van den Minister van Justitie is zeer uitgebreid. Iedereen is bevreesd voor zijne gevangenissen, waaruit het moeijelijk is te geraken, en zoo iemand bij hem ontboden wordt, gaal hij bevende naar hem toe, zijne ambtsbroeders niet uitgezonderd. Na hen volgen in rang de Gouverneur van Wydah, de district-hoofden en de krijgsbevelhebbers. Iedere rang zoo in de burgerlijke als in de krijgszaken vindt men onder de vrouwen des Konings terug. Men heeft ook 3 vrouwen-Ministers enz., enz. Het leger is 40,000 man sterk en het gezag des Konings wordt geëerbiedigd. Aan den ingang der stad wordt een tiende geheven van al de in- en uit gaande koopwaren. Het land brengt geene steensoorten op, men is verpligt geweest de muren van aarde, met ijzererts vermengd, te bouwen, die echter verscheidene jaren duren. Aan den Bevelhebber van het stoomschip die 's Konings kinderen heeft afgehaald is een luisterrijk onthaal te beurt gevallen. ITALIË. De Koning van Beijeren is te Rome aangekomen en heeft reeds een onderhoud met den Paus gehad. Men zegt dat de Groothertog van Toscane op het punt is mede eene amnestie uit te vaardigen, echter met eenige uitzondering. De Aartsbisschop van Genua heeft verscheidene naamlooze brieven ont vangen, waarin hij met moord bedreigd werd. De schrijver dier brieven, een voormalige Monnik, is in hechtenis genomen. P REIS SENT. Te Maagdenburg heeft zich eene commissie gevormd, tot oprigting van een gedenkteeken voor den veldslag bij Rosbach, alwaar op 5 November 1757 Frederik de Grootemet Seidlitz en 25,000 Pruisseneen meer dan dubbel aantal vijanden versloeg. Te Casselin Hessenheeft men aan den Gemeenteraad het verzoek gedaan, om wegens den lagen stand der huishuren een aantal onaanzienlijke gebouwen omver te halenten einde den huurprijs van de andere te verhoogen. OOSTENRIJK. WEENEN, 23 Februarij. De Aartshertog Wilhelm is tot Opperbevelhebber des legers benoemd. Bij Keiz. besluit is een nieuw stelsel ten aanzien van de passen der reizigers hier te lande ingevoerd. Vele belemmeringen zijn opgeheven. De vroeger vermelde leening wordt thans bepaald tegengesproken. De Commissie met de regeling der grensscheiding in Bessarabië belast, die hare werkzaamheden wegens de builengewone koude had moeten staken heeft die thans hervat. De Geestelijkheid blijft voortgaan hare regten, door het Concordaat verkregen, te handhaven. Dezer dagen overleed een Staf-Officier, van de Protestantsche belijdenis, en wel onverwachts, terwijl hij op reis naar Moravie was. De overledene bezat goederen in dat land en ook een eigen familiegraf. Men heeft het lijk daarin ter aarde willen bestellen; doch de Geestelijke aldaar aanwezig, heeft zich daartegen verzet, omdat dit graf oorspronkelijk was bestemd voor lijken van belijders der R. K. godsdienst. Men heeft zich tot den Bisschop te Briinn gewenddoch deze heeft den Geestelijke in 'tgelijk gesteld, zoodal het lijk, 'twelk inmiddels in eene herberg was nedergezet, niet in het familiegraf, maar ergens anders is begraven. De Koning van Beijeren heeft uit eigen beweging aan de dagbladen in zijn rijk de vrijheid geschonken, om de oproeping, ter bijeenbrenging van gelden, van wege de commissie tot oprigting van een gedenkteeken voor Luther te Worms, op te nemen. In Beijeren heeft de Minister van Eeredienst, ten gevolge van het houden van predikatiën door de Jesuiten aldaar te lande, eene circulaire aan de Bisschoppen gerigt, waarin hij hun herinnert, dat de wet van 7 Nov. 1843 nog in volle kracht is, en dat, door buitenlandsche geestelijken geene priesteroefeningen mogen gehouden worden, en het den Bisschoppen niet meer vrij staat Jesuiten tot dat doel te beroepen, daar het houden dier oefeningen voorzeker met even goed gevolg door in het land gevestigde Priesters geschieden kan. TURKTE. De Regering heeft afgezien van het voornemen om 10,000 man troepen naar de Üonau-Vorstendommen te zenden, ter vervanging van het Oostenrijk- sche bezettingsleger, maar zal, ter verzekering der rust, in de nabijheid eene afdeeling troepen gereed houden, welke des noods in Moldavië of Wallachye zou kunnen trekken. In het Perzische leger moet veel ontevredenheid heerschenomdat het sedert geruimen tijd geene soldij ontvangen heeft. De moeder van den Shach moet haren invloed aanwendenom het herstel des vredes met Enge land te bevorderen. Bttr0crIt;fcc Stanb. Van den ÏO tot en met den 25 Februarij 185?. BEVALLEN A. W. F. van Dissel, gcb. van der Blom, Z. L. Dttsoswa geb. StraatmanD. D. Kokgeb. van de WeteringD. D. du Pree, geh. Maartense, Z. E. M. Hann, Z. W. C. Koremangeb. Wendel, Z.— C. Kriek, geb van Zonneveld Z. J. C. G. Rozendaalgeb. van Pulten D. W. de Bruingeb. StikkelorumD. E Eykelenboomgeb. TurionZ. H. Ouwerkerkgeb. BavelaarZ. M. Derogee, Z. M. J. Hoekgeb. van Oos tenZ. M. C. van der Markgeb. van SolingenZ. J. M. Ramgeb. Roe- landseD. C. Schenk, Z. M. van Duurengeb. MulderZ. A. van der Voordengeb. van Beek, D. A. van Oijengeb van der Veer, Z. G. van der Meer, geb. van Rhyn, Z. A. C. van Zutphen geb. van der MaasD. J. M. Righart van Geldergeb. VervoornD. levenl. A. E. van BuggemenD. le- venl. C. Couveegeb. HuibregtsenZ. levenl. J. van der Pluymgeb. Schou ten, D. J. W.Kok, geb. Jong, D. P. J. A. Ysselsteijngeb. Timmermans, Z. C. M. Brittijn D. en Z. tweel. GEHUWD: U. Graaf, Jm. en J. Kreuzer, Jd. J. Tiele Jm. en J. Simons, Jd. J. Louwerier, Jm. en M. Stavlen, Jd. J. M. D. WitmansJm. en J. J. van der KaayJd. J. J. Groen, Jm. en M. Segaar, Jd. OVERLEDEN: M. II. G. Chrisliaanse, Z., 9m. Joha Plaizier, 18j. D. H. L. Mollzer, geb. Muller, 68j. J. van Wageningen, D., 2£ j. J. Over- duyn,87j. M. Biegstralen, geb. Looijens, G4j. G. Durks, 50j. F. van den Berg, Z.11 m. G. B. Verburgt, Z., 1 m. C. P. Eichman, geb. Yeef- kind36 j. J. FranchimonZ.7 w. G. Jansengeb. Gabriel, 65 j. E. J. Luberti, geb. Humbert, 60j. J. M. Choufour, 64j. J. Korenhof, geb. Baart, 57 j. M. L. Heys, geb. van Erkel, 72 j. Ma. Bonte, 36 j. M. A. Richard, Z.3 m. A. C. Schenk, Z., 2d. M. F. van Dissel, D., 2 m. K. D. Coevoet, geb. van der Linden, 39 j. A. Gerlach, geb. Blankhart, 82j. C.W. Ankerna, D.2 m. KERSCt i E t IV8. Z. M. heeft goedgekeurd de beroepingen van Predikanten door de Kerke raden van de volgende Ilerv. gemeenten: van Ter Aa, op P. A. T. Nahuys, Cand.; van 's Heer-Abls- en Sinoutskcrke, op W. Kluever, Pred. te Cothen; van Hendrik-Ido-Ambacht, op C. P. van Tooren, Pred. te Bergeik; en van Zevenhuizen, op G. II. van Borssum Waalkcs, Pred. te Herwijnen.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3