Voorts wordt nog melding gemaakt van scholen van bijzonderen aard als bewaar-herhaling-zondag-werk- en industrie-zang- en gymnastie- scholenin verscheidene plaatsen gevestigdalsmede van onderwijzers gezelschappen en vorming van onderwijzers en onderwijzeressen, en 't geheel van 't verslag door eene menigte staten toegelicht, ter aanwijzing van al zulke bijzonderheden wier vermelding in getallen bestaat. Het geheel geeft een uitnemend overzigt over den toestand van het onderwijs hier te lande, in al zijne verschillende instellingen en vakken. 'sGRAVENHAGE21 Februarij. Z. BI. heeft aan den Heer F. Heukensfeldt Slaghek, Consul van Tos cane te Amsterdamvergunning verleend tot het aannemen van de Ridder- Orde van San Giuseppe, hem door den Groot-Hertog van Toscane geschonken. Bij Kon. besluit is benoemd tot Bewaarder der hypotheken en van het kadaster, alsmede tot Ontvanger der registratie te Heerenveen, de Heer J. G. W. Zahn, thans Ontvanger der registratie te Alkmaar. Voorts zijn nog benoemd tot Ontvangers: te Anjum, de Heer II. Lunsingh, thans te Meeden en Bluntendamte Bleeden en Muntendamde Heer AV. F. van Nouhuys, thans te Ballum en iNes op Ameland, en te Ballum en Nes, de Heer J. AY. D. van Hemert, thans interimair visiteur der in- en uitgaande regten te Rotterdam. Z. BI. heeft aan de bouwlieden H. Vulders, J. Vulders, C. Vulders, L. van den Berk, A. van den Berk en L. van de Bicerakker, die zich in den nacht van 15 op 16 Jan. bij het voorgevallene te St. Oedenrode in Noordbrabant, zeer verdienstelijk hebben gemaakt in het opsporen en gevan gen nemen van eenige booswichten, ieder eene gratificatie van 10 verleend. Naar men verneemt zal Z. BI. de Koning afstand doen van het kasteel Bronbeek. Reeds heeft men een aanvang gemaakt met het inpakken van de zich aldaar bevindende meubelen, die zoo naar het Loo als naar de re sidentie zullen worden overgebragt. De Minister van Binnen). Zaken heeft bepaald dat de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer der Stalen-Generaal in het kiesdistrict Alk maar, ter vervanging van den Heer J. J. Rochussen, die zijn ontslag heeft genomen, zal geschieden op Dingsdag den 17den Blaart aanst. Gisteren heeft de Blinister van Justitie aan de hoofdambtenaren van zijn Departement een diner gegeven. Bij den Minister van Financiën is ontvangen een coupon, groot 14.85, door een onbekendeonder het postmerk Rotterdamtot voldoening van te min betaald successieregt ingezonden. De Heer BIr. C. C. E. d'Engelbronner, heeft den gevorderden eed als Advocaat bij den Hoogen Raad afgelegd. Het Res. bl. verzekert dat op het verzoek van genoemden Heer, tot be noeming eener Commissie om zijne handelingen te onderzoekendoor Z. Bl. nog niet is geantwoord, zoo min als op het bekende adres van den Boek handel over het Reglement op de drukpers in Indië. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten Generaal hebben zich gisteren nog bezig gehouden met het onderzoek van het voorstel van den Heer Sloet tot Oldhuis, nopens de tienden, en heden hebben zij het ontwerp van wet wegens de Blomboirkamers in overweging genomen. Bij arrest van den Hoogen Raad der Nederlanden is uitspraak gedaan in de zaak van F. C. S. Schultz. De Raad heeft het vonnis der regtbank te Bliddelburg vernietigd, omdat daarbij niet met redenen omkleed is het gevoelen der regtbank, waarom de instructie voor de geneeskunstoefenaren niet verbindend is. De Raad was daarom buiten staat ten principale regt te doen en is de zaak verwezen naar het Hof van Zeeland. (fPbl. v. h. liegt.) BUlTENLAiVDSCHE BERIGTEN. ENGELANB. LONDEN, 19 Februarij. De Perzische Gezant heeft zijne reize herwaarts uitgesteld. Arolgens de Mom. Post zal die in het geheel geen plaats hebben. Hoewel er in den laalsten tijd veel is geklaagd over armoede en werkeloosheid, bedroeg volgens officiële opgave, het getal armen, die in den openbaren onderstand deelden, in Engeland en AA'ales op den lstcn Jan. dezes jaars 843,430, dat is 33,225 minder dan een jaar vroeger. In Ierland hebben nog telkens sluipmoorden plaats. Dezer dagen werd er weder een schot van achter eene haag gelost op een landeigenaar, die gelukkig ontsnapte door eene beweging van zijn paard. Er zijn thans 7 sluipmoorden gepleegd, waarvan de daders verborgen blijven. Het schroefstoomschip Great-Britain is met ruim 500 passagiers en eene rijke lading van Liverpool naar Blelbourue vertrokken. De stukken betreffende de Napelsche zakendoor de Regering aan het Parlement overgelegd, geven de dagbladen aanleiding om nogmaals hevig uit te varen over den slaat der gevangenissen te Napels. Die van Blonte- Sarchio is eene vochtige plaats, met naauwe vensters, diepe kelders en zonder versche lucht. Daar vertoeft de dichter Poërïo, met blindheid be dreigd, met Sehiavoni, die reeds een oog heeft verloren; Sticco, die geen voedsel meer verdragen kan; Nisco, beroemd schrijver, wiens gestel door koude is ondermijnd; Pica, vermaard reglsgeleerde en Alphonse Zeulieen jong mensch van 34 jarenbeiden in stervenden staat. Zij hebben niets tot rustplaats dan cenen steenen bank tegen den muur. Zoo een hunner eene klagt doet hooren, wordt hij in een ondcraardschen kelder gebragt en aan den grond vastgehecht. Het is te hopen dat deze hunne opgaven niet van overdrijving vrij zijn. FRANKRIJK. PARIJS, 19 Februarij. De Moniieur berigt, dat de Keizer aan 329 militaire veroordeelden ver giffenis verleend en aan 173 anderen verligting van straf heeft geschonken. Ook deelt genoemd blad de lijst der personen mede die met den eerepenning voor moedige daden zijn begiftigd. Bij Graaf AValewski heeft een prachtig gemaskerd bal plaats gehad. De Keizer en de Keizcriij waren daarbij tegenwoordig en hebben herhaalde malen hunne vermomming veranderd. De Keizerin sprak veel met den Perzischen Gezant, zeker zijnde dat hij haar niet zoude herkennen. In het Russische gezantschaps hotel hebben vele verfraaijingen plaats, dat in verband staat met de aanstaande komst van den Grootvorst Constantijn. De soldaat die op 30 Dec. II. een Amerikaansch koopman, die voor schulden gevangen was, heeft doodgeschoten, is door den krijgsraad vrij gesproken. Arolgens berigten uit de Chinesche zee, door le Pays medegedeeld, loopeade tot 25 Dec.is de tijding van het zenden van Keizerlijke Com missarissen naar Canton, tot regeling der zaken, ongegrond. Het eenige wat de Chinesche Regering gedaan heeft, ls de afzetting van den Onder- Koning, omdat hij de stad niet goed legen de Eugelschen had verdedigd. Op de nieuwe Almabrug zal men de 18 voet hooge beelden van een Zouave, een infanterist, een artillerist en een jager plaatsen. Te Poissy heelt de tentoonstelling van vee plaats gehad, waaruit 2 vette ossen voor de vasten-avond vermakelijkheden worden genomen. De verkozen ossen schat men op eene zwaarte, de eerste van 850 Ned. ffi en de tweede van 775 Ned. Een dagblad van Verviers meldt dat Blaandag 11. te Blassau, nabij de brug van Pepinster, onder de gemeente Cornesse, een treurig voorval heeft plaats gehad. Een rotsbrok is van een berg los geraakt en heeft in zijnen val de woning van een hout-handelaar, Cormeau genaamd, doen instorten. Cormeau en zijne echtgenoole waren wegens zaken afwezig en een der kin deren speelde op de straat, maar twee andere kinderen en de meid zijn onder de puinhoopen omgekomen. Hoe spoedig men de opruiming bewerk stelligde, men vond slechts hunne lijken. Brieven uil Syrië maken gewag van eene ongeoorloofde handeling van den Pacha van Beyruth. Bij het lossen van een schip met krijgswapenen, zou hij de in de haven aanwezige Franschen, in weerwil hunner vertoo- gen, gedwongen hebben daarin behulpzaam te zijn en hen als lastdieren hebben gebruikt. Zelfs waren ten opzigte van de onvvilligen stok en ke tenen niet gespaard. Hoewel dit berigt uit eenen goeden bron is geput, heeft het nadere bevestiging noodig. Zoo het waarlijk gebeurd is, zal onze Regering zulks niet ongestraft laten, en de Porte zal ook niet aarzelen een einde te maken aan handelingendie maar al te zeer toonenhoezeer som mige Pacha's tegen de Europesche magten en de AVestersehe beschaving zijn ingenomen. ZWITSERLAND. Het Journ. de Genève deelt het volgende mede: De Bisschoppelijke Curie van Como had, met het doel om der bevolking van genoemde gemeente schrik en angst in te boezemen, aan den Pastoor van Loco de bevoegdheid ontnomen om de biecht af te nemen. Toen het Gemeentebestuur kennis had gekregen van het Bisschoppelijke verbod, vergaderde de Gemeenteraad op het Raadhuis en nam het volgende besluit: »De Raad van Loco; «Overwegende dat door de Curie van Como aan onzen Pastoor Bluraldi de bevoegdheid is ontnomen de biecht aan te hoorenen dat diensvolgens al zijne parochianen van dat sacrament zijn verstoken; «Overwegende dat de oorbiecht niet door Jezus Christus ingesteld, maar door de Kerkvergaderingen en de Pausen met nevenbedoelingen uilgevonden is gewordenen dat uit deze instelling dikwijls zeer ernstige onheilen voor de maatschappij en tweedragt in de gezinnen ontstaan; Besluit «De oorbiecht is afgeschaft in de parochie Loco, en de biechtstoelen zullen uit de kerk weggenomen en op de openbare markt verbrand worden." ITALIË. De Fransche bezetting van Rome zal, naar men verneemt, eertsdaags wederom vers'erkt worden. De droogmaking van de moerassen bij Ostia, is Onder leiding van Fransche waterbouwkundigen, reeds begonnen. Te Sezza, in den Kerkelijken Staat, leefde sedert eenige jaren eene jonge dochter, bekend onder den naam van Catarinella, die zich voordeed en door velen beschouwd werd als eene heilige en met wondergaven bedeelde persoon. Zij gaf voor, de verborgenheden van de toekomst en van het menschelijk hart te kunnen ontdekkenberoemde zich op verschijningen van Christus en van de II. Blaagdhad visioenen en geestverrukkingen enz. In het afgeloopen jaar, toen de Pans te Porto d'Anzo was, begaf hij zich naar Sezzaen bezocht met 2 Bisschoppen het wonder-meisje. Blen begon te twijfelen, en meende dat er bedrog achter schuilde. Eene Ro- meinsche Dame begaf zich voor eenige weken, op den wensch van den Paus, met een vicariaat-ambtenaar naar Sezza, en bragt het meisje naar Rome. Hier moest zij eenige onderzoekingen doorstaanwaaruit nu bewezen werd dat zij eene bedriegster was, die de Iigtgcloovige en bijgeloovige menigte, met behulp van haren Biechtvader en 2 andere Geestelijken, wist te bedrie gen. Haar vonnis, door de A'ierschaar der Inquisitie uitgesproken, is den 11 Feb., op uitdrukkelijk bevel van den Paus, op 3 plaatsen der stad afge kondigd. Arolgens dat vonnisis zijwegens voorgewende heiligheidtot 12-jarige opsluiting in een geestelijk slraflocaal veroordeeld. Haar biecht vader is als medepligtige tot 20 jaren opsluiting en 2 andere Priesters, die in de zaak betrokken warenzijn tot mindere straf veroordeeld. 1» ES M Si SKA'. BERLIJN, 19 Februarij. Onze Regering heeft met die van Saksen eene overeenkomst gesloten tot den aanleg van een spoorweg van hier op Leipzig. Deze weg zal de linie van AVillenberg naar Halle, op de hoogte van Bitterfeld doorsnijden. Te Bremen heeft eene hevige brand plaats gehad in de pakhuizen van de HII. Fritze en C°.achter de Stephanuskerk gelegen. Binnen 2 uren

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2