Guizot verpligt waswegens gebrek aan financiële hulpmiddelen om te voet door alle weêr en wind te gaan. Gedurende haar leven hield de Prinses von Lieven reeds haar rijtuig ter zijner beschikking en heeft na haren dood dit vriendschappelijk bewijs willen doen voortduren. In 1855 zijn naar het buitenland 1,800,000 ter waarde van 11 millioen fr.aan parfumerien en dergelijken uitgevoerd. Eene weldaad wordt altijd beloondzegt het spreekwoord. On langs gaf een herbergier te Drives, aan eene bedelares, wier toestand zijn medelijden opwekteeene kop koffijdie een reiziger had laten slaan. Eenige dagen later overleed zij aldaar in het gasthuis, en had aan haren weldoener hare bezitting, 1500 fr.vermaakt. Op Martinique moet de gele koorts zeer sterk hecrschen. Van de 56 aldaar aanwezige zendelingen waren er 11 bezweken; ook 4 nonnen stier ven de voor anker liggende schepen verloren gemiddeld elk 10 matrozen. ITALIË. De Keizer van Oostenrijk heeft aan de armen te Pavia 1000 fl. geschonken. Men verzekert dat de pogingen van Oostenrijk om een of- en defensief verbond van alle Italiaansche Regeringen, met uitsluiting van Piemont, te vormen, mislukt is, van wege de tegenkanting van de Napelsche en Tos- caansche Hoven. Het is te Rome gedurende de carnavals-vermakelijkheden wederom van wege de policic verboden, gemaskerd op straat te verschijnen. FRUISSEJV. BERLIJN, 17 Februarij. Als gerucht wordt hier verspreid dat de Keizer der Franschen door onzen Koning tot bevelhebber van het te Aken in bezetting liggende 28ste linic- regement is benoemd, terwijl aan Z. M. den Koning het bevelhebberschap over een regement der Keizerlijke garde zon toegedacht zijn. OOSTENRIJK. WEENEN, 16 Februarij. De Börsenhalle berigt dat er in den laatsten Ministerraad, onder voor zitting des Keizers, te Milaan gehouden, besloten is het burgerlijk bestuur van dc vier groote dcelen des rijks aan Kcizerljjke Vorsten op te dragen dat van Hongarye aan den Aartshertog Albertdat van Boheme aan Aartshertog Reinier; dat van Galicië aan Aartshertog Karei Lodewijk, en dat van het Lombardysch Venetiaansch Koningrijk, gelijk men weet, aan Aartshertog Maximiliaan. Zij zouden allen den titel van Gouverneur- Generaal voeren. Naar men wil zal de Keizerin tot in de maand Junij te Milaan ver- bljjvenomdat de luchtstreek gunstig op haar gestel werkt. Een dagblad deelt mede, dat een Officier te Peterwardein voor eenige jaren van een onbekende voor 2 11. eene viool kocht, met het volgende op schrift: Josephus Quamerius Cremonae 1693 fecit. Onlangs heeft een koopman hem dezen schat voor 400 11. afgekocht. De violen van Quarnerius worden tot dusverre als onovertroffene instrumenten beschouwd cn er zijn slechts 8 stuks van die violen als overgebleven bekend. Te Kraszna in Zevenbergen stierf onlangs een hoog bejaard geitenhoe der, die, kort voor zijn overlijden, den opziener der gemeente tot zich deed roepen cn hem de besparingen zijns langdttrigen levens, ten bedrage van 1000 Weener guldens, overreikte, welke hij aan de Hervormde ge meente aldaar vermaakte, onder bepaling dat de helft daarvan tot stichting van een schoolgebouw zou worden aangewend. RUSLAND. De Generaal Suwarow is door den Keizer benoemd tot Gouverneur van Moskou, en het opperbevel over de Russische provinciën aan de Oostzee is aan den Generaal Prins Alexander van Hessen opgedragen, met den titel van Gouverneur-Generaal. Men verzekert dat de Keizer zijne reis naar Nizza in het begin van April zal ondernemen. Volgens een verslag van den Russischen Minister van Binnenl. Zaken, zijn in hel oorlogsjaar 1855 in Rusland, met uitzondering van den Caucasus en het land van de Donsche kozakken849,700 menschen door besmettelijke ziekten aangetast geworden en 163,000 daarvan overledende grootste helft van deze getallen komt op rekening van de cholera. TURKTE. Tc Konslantinopel is een Gezant van Schamyl aangekomen. De Regering heeft een stuk grondsin de voorstad Peraaan de Vereeni- ging van Vincentius de Paulo afgestaanlot oprigting van een gasthuis waarin zieken van alle volken zullen worden opgenomenen dat den naam van Gasthuis des Yredes zal dragen. Er is sprake van de oprigting van een Ministerie voor Openbaar Onder wijs, ten einde aan die zaak hier te lande eene noodzakelijke uitbreiding te geven. De Perzen zijn ijverig bezig met het versterken der verdedigingswerken van Herat, en brengen daar groote hoeveelheden levensmiddelen cn andere benoodigdheden bijeen; hetgeen schijnt aan te duiden, dat zij voornemens zijn verder in Afghanistan door te dringen. Van de Britsche zijde is aan sommige Gouverneurs in de provinciën kenbaar gemaakt, dat, indien zij geenen tegenstand bieden, zij door Enge land als onafhankelijke Vorsten zullen worden erkend en behandeld. Volgens berigt uit Teheran is de geestdrift der bevolking aldaar ten top gestegen; duizende vrijwilligers worden naar het zuiden des rijks ge- bragt. De hoop op het behoud des vredes blijft nog bestaan. Door Russische stoomschepen wordt een groot getal troepen op de kusten van Circassie ontscheept, zoodat men aldaar gewigtige gebeurtenis sen te verwachten heeft. STADS RERIGTEN. looting voor tie JVationale JUilitie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEYDEN, ontvangen hebbende de alphahetisclie naamlijst van al de personen, die aan de ligting der Nationale Mi litie, van dezen jare 1857, deel moeten nemen; doen te weten, dat voornoemde naurnlijst voor elk der daarbij belanghebbenden ter visie zal liggen, in een der ver trekken van het Raadhuis, van Vrijdag den 20st™ Februarij aanstaande, tot Zalurdag den 28stcn daaraanvolgende, 's morgens van 10 tot des namiddags ten 3 ure, ten einde een ieder in staat zoude zijn, om, ingeval hem op die lijst eenige personen of omstandigheden mog ten'voorkomendie daarop nog zouden bebooren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weggelatenhiervan aan den Luitenant-Kolonel Militie-Commissaris kennis te geven; alsmede, dat de loting zal plaats hebben op de Groote Pers van het Raadhuisen wel Op Maandag den 2dcn Maart 1857. Des morgens ten 10 ure, voor de ingeschrevenen, wier familie-naam begint met de letters: A, B, C, D, E, F, G, H, I, J en K. En op Dingsdag den Maart 1857. Des morgens ten 10 ure, voor de ingeschrevenen, wier familie-naam begint met de letters: L, M, N, O, P, Q, It, S, T, U, V, W, X, Y en Z. Ieder opgescbrevene zal bij een billet worden opgeroepen, om tot de loling ter voorz. plaatse op te koinen, op den dag en het uur in deze kennisgeving uitge drukt; terwijl door hen, wier woning, wegens onnaanwkeurige opgave, niet is te ontdekken, cn welke uit dien hoofde zoodanig billet niet hebben ontvangen, dit twee dagen vóór den dag der loting, ter Secretarie kan worden afgehaald; zullende de lotelingen het regt hebbenom bij de oprolling van de loting-nommers op den 2den Maart 1857, 's morgens ten 10 ure, zich te komen overtuigen, dat aide nommers, welke daartoe worden vereischt, werkelijk zijn opgerold. En vermanen Burgemeester en Wethouders voornoemd, alle degenen, wien zulks moge aangaan, om tot de loting op te komen op de plaats, den dag en het uur, in bet oproepings-billet vermeld, en redenen van vrijstelling hebbende, deze alsdan aan den Luitenant-Kolonel Militie-Commissaris op te geven. En zal deze door aanplakking en plaatsing in de Leydsche Cour. w orden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 19 February 1857. VAN LIMBURG STIRUM, Burgemeester. V. PUTTKAMMER, Secietaris. Burgerlijke Van den 12 tot en met den 18 Februarij 1857. BEVALLEN: G. M. E. Planjc, geb. de Jong, D. J. M. C. Torenhoul, geb. van der Woerd, Z. H. C. van Damgeb. Lambert, Z. W. P. de Groot, geb. van HarleveltZ. J. M. Oudshoorngeb. SchretlenZ. C. van den Ende D. J. Sladelman, D. H. Plattel,geb. Vlinkervleugel, D. C. Varkevisser, geb. YeenstraZ. J. Loeber, geb. Bavelaar, Z. J. Koet, geb. in 'tHol, Z. C. P. Eichman, geb. VeefkindD. M. J. de Goeygeb. SteukerD. L. de Graaf, geb. CarreeZ. J. Montagne, geb. SIoos, Z. M. Bavelaar, geb. Steen- beker, Z. J.M. Colpa, geb. Midderhof, Z. C. Welselaar, geb. de Graaf, Z. E. Kroes, D. D. P. Hoogteylinggeb. de JongD. G. van der Tuin geb. Hakkert, D. S. van der Linden, geb. van Groningen, D. A. van der Kolkgeb. Luyt, Z. J. M. van der Assengeb. WillemseZ. J. Harlwijk geb. HelfensteynD. J. Lepelaar, geb. Larrewijn, D. A. Bienen, geb. CoclenZ. J. W. van der ReydenD. A. P. CornelissenZ. J. R. van den Dop, D. C. J. van Beek, geb. van Egmond, Z. J.C. van Hest, geb. van Wijk Z. C. Slikkelortim D. GEHUWD: J. NieuwenbttrgWedr. en M. G. van HeiningenWed. II. Coert, Wedr. en E. Lepelaar, Wed. J. H. Meyer, Jm. er. M. M. Larde', Jd. S. II. van Iterson, Jm. en K. Platteel, Jd. J. H. Marijt, Wedr. cn S. J. Boogers, Jd. OVERLEDEN: G. van der Starre, 74 j. M. Huge, D.lj.en6m. G. Laman D., 5 w. Geerlr3. Elis1'. Valk, 17 j. II. Reichert, geb. van Weeren, 30 j. K. Koetgeb. Krct64 j. J. F. SpeelZ.1 d. C. Knippenberg 28j. F. Melkslop, geb. van de Graaf, 71 j. II. M. van Reen, D., 4 j. en 4 m. A. dellaaygeb. Ouwerkcrk, 34j. II.C. Harlwijk, D.8j.en4m. Ma. Adra. Constantia Rudolph36 j. W. de Vinkgeb. Wijnnobel, 27 j. J. Schonberg, Z., 14j. en8m. P. van Zijp, Z.13 m. N. B. Beuzemaker, 22 j. P. van der Maare, D., 4 d. - E. van Rhcen geb. Roudnin 66 j. J. Peyster, Z.5j. S. Selier, geb. Melet, 34 j. A. F. Knippenberg, geb. Lecli- leitner, 60 j. J. W. Kettenes, D.5 j. M". Angenent69 j. G. J. Korbee, Z., 4j. en 10m.P. J.Elshof, Z.6 w. P.Riedijk, 24 j. P.Bonda24j. W. F. Buis, Z., 4j. S. II. Bronsgeest, Z.2j. en 5 m. P. llofkes, 29j. B. van Oosten, D.7j. en 5 m. L. Olefif, 54j. G. A. Tijken, 61 j. KKKKN HEIT WS. Z. M. heeft goedgekeurd het beroep van een Predikant, uitgebragt door den Kerkeraad der Herv. gemeente te Opheusden, op J. J. Knap, Pred. te Pullen. Ds. J. J. van ToorenenbergenPred. te Vlissingenheeft voor het be roep naar de Herv. gemeente te Woerden bedankt. Ontvangen voor de Kerk in den Haarlemmermeerpolder een muntbillet van ƒ10, gegeven in het Kerkzakje van 15 Feb. 11. in de Pieterskerk alhier. Leyden, 19 Februarij 1857. A. RUTGERS van der LOEFF. AD VERTLNTIEN Heden overleed alhier in den ouderdom van ruim 64 jaren de Wel-Edele Heer JAN de HAAN Pieierszn. diep betreurd door zijne Betrekkingen en Vrienden. Amsterdam, 16 Februarij 1857. Den 17dcn Februarij 1857 is te Leyden, in den ouderdom van bijna 69 jaren, overleden DOROTHEA HENRIETTA LOUISA MULLER, Huisvrouw van Ml J. F. C. MOLTZER.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3