LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 18 FEBRUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en 'Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar de afzonderlijke Nomrners ivorde?è tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 17 Februarij. Wij herinneren onze lezers aan het groot Militair Concert op aanst. Donderdag door het Muziek-Corps onzer Schutterij in den Schouwburgzaal, ten voordeele der algemeene armen te geven. Waar de welwillendheid van weinigen ten gunste der armen, zich zoo veel moeite en inspanning getroost, mogen zij wel vertrouwen dat de me dewerking van velen hunne pogingen zullen ondersteunen en alzoo dit Con cert door ruimen opbrengst hun die aangename voldoening verschaffc, waarop zoowel hun mededoogen met de armen als hun talent billijke aanspraak mag maken. Vrijdag 11. heeft te Heemstede de aanbesteding plaats gehad van hel bouwen van eene Protestantsche kerk in den Haarlemmcrmeerpolder; er waren 22 inschrijvings-billelten ingekomenen van deze was de Heer D. van Houten te Harmeien, voor eene som van ƒ33,910, de minste inschrijver, aan wjen dit werk voorloopig is gegund. Voor het bouwen van eene pas torij voor de Hervormde gemeente aldaar, is aannemer geworden de Heer P. N. Broers te Utrecht, voor ƒ13,578, dit werk is mede voorloopig ge gund. De stichting zal plaats hebben in sectie J. J. N°. 3 op een halvcn bunder lands, daartoe kosleloos afgestaan door den Heer Lammers te 's Gravenhage. Het gemeentebestuur van den Haarlemmermcerpolder heeft ook nog aanbesteed het bouwen van een hnlpschoel, dat gegund is aan den Heer lleyinck van Amsterdamvoor ƒ1848. Volgens de Grondwet heeft Z. M. de Koning in zoo verre afwijzend beschikt op het adres, door de boekhandelaren van Batavia ingediend, be trekkelijk het Indische drukpers-reglement, dat hun te kennen is gegeven dat, zoo de toepassing van het reglement werkelijk mogt blijken bezwaren op te leveren, daarop zou worden gelet. De St.-Cour. bevat een pverzigt van de opbrengst van 's Lands mid delen, over de maand Januarij van 1857, waaruit blijkt, dat die be dragen hebben ƒ4,065,028.19zijnde 277.8C2.00i minder dan over genoemd tijdvak in 1856. Uit Hellevoetsluis wordt gemeld, dat het koopvaardijschip Gouver neur-Generaal RochussenKapt. la Seur„ op den Hinder geheel is veronge lukt; de bemanning en passagiers zijn gered, zoo ook de goederen, papie ren, enz. Behalve de lading van 900 balen koffij, had hij naar men zegt, eene lading voor de Regering in. Men verwacht dat spoedig een aanvang zal worden gemaakt met den aanleg van het dok te Nieuwe Diep. De werkzaamheden zullen geschieden onder leiding van den Ingenieur Slroolman. Tot Directeur Hoofd-Onderwijzer van het Huis van Verbetering en Opvoeding te Alkmaar is door den Minister van Justitie benoemd de Heer A. Meeter Pz.Onderwijzer te Arum, in Friesland. Het zoontje van den regements-hoefsmid van Horssem te Deventer, dezer dagen met een vlieger spelende, ontsnapte die aan zijne hand en viel op het ijs van de zeer diepe stadsgracht; zonder aarzeling liep het kind zijn vlieger na, doch het ijs brak; zijn broeder, een jongen van 13 jaren, dit ziende, wendde dadelijk pogingen aan om hem te redden, doch ook hij zonk in de diepte, en na slechts korten tijd werden beide kinde ren, door den inmiddels toegeschoten vader, dood uit het water opgehaald. De Gemeenteraad van Zwolle heeft zich mede vercenigd met het adres van die van Haarlemten einde vrijstelling van zegelgelden te verkrijgen voor de registers van den burgerl. stand. liet Prov. Hof van Drenthe heeft den kolonist J. J. Brander, uit Veen- huizen wegens het schrijven van brandbrievenveroordeeld tot eene tucht huisstraf van 15 jaren. Naar men verneemt is voor de ontworpen spoorweg van Rlieine op .Zevenaarvan het daartoe benoodigde kapitaalgroot 5 miilioen gulden ongeveer 3 miilioen bijcengebragten men verwacht dat het nog ontbre kende gedeelte weldra zal zijn volgelcekeud. Men kan ook op eene krachtige ondersteuning van wege de Hannoversche Regering staat maken. Uit Vlissingen wordt omtrent de gezonken stoomboot Ravensborg ge meld, dat na de aankomst van 4 Engelsche duikers, de werkzaamheden zijn begonnen. Htm gevoelen komt daarin overeendat het scbip boven water kan gebragt worden, en het is hun gelukt 2 kettingen onder de kiel door te krijgen, om de stoomboot aan de kade vast te hechten; 7 ket tingen moeten er onder door, alvorens men tot het ophalen kan overgaan, hetgeen men toch hoopt te volbrengen. Intusschen is de, uil kisten met eijeren en vaatjes boter bestaande opperlast, reeds naar Antwerpen terug ge- hragtoveral is het water bedekt met drijvende appelenwaarvan eene groote hoeveelheid bereids publiek is verkocht. Twe-e stoombooten der General Steam Navigation Compagny liggen tot bijstand, dii alles geeft eene onbeschrijfelijke drukte. De aan het paalhoofd teweeggebragte schade moet zeer gering zijn. Te Domburg (Zeeland) had zich in de vorige week een behoeftig per soon naar de duinen begeven, op de slroopjagt van konijnen. Hij was voor een der holen gaan liggen, en had er zijn arm ingestoken, om de daaruit komende dieren meester te wordentoen de duin eensklaps instortte en bij onder het zand werd bedolven; eerst geruimen lijd later werd zulks ontdekt door zijnen makker, die zich met hetzelfde doel op ecnigen afstand vandaar bevond, doch het was reeds te laat, de ongelukkige was gestikt. 'sGRAVENHAGE, 17 Februarij. Tol Notaris te Wiltem, Arrond. Maastricht, is benoemd de Heer II. S. Hoho, Cand.-Notaris te Maastricht; en lot Ontvangers: te Muiden, de Heer E. D. W. Boschthans te Driebergen en te Doornen aldaar de Heer C. Rooseboomthans Commies in de bureaux van de rentebetaling dei- nat. schuld te Amsterdam. Bij den Minister van Financiën is ontvangen eene som van ƒ280, door een onbekende, onder het postmerk Rotterdam ingezonden, lot voldoening van successieregt van een mondeling gemaakt legaat, alsmede een coupon groot ƒ1.234, door een onbekende mede lot voldoening van verschuldigd successieregt, ingezonden. Volgens bet 's Grav. Weekblad heeft de Minister van Koloniën het ernstige yoornemenom de pogingen te ondersteunen van hendie eene directe stoompakctvaarl lusschen het moederland en Nederi. Indië wen- schen in te riglenen zou daartoe hoogst waarschijnlijk door het Rijk eene toelage worden verstrekt. Naar men verzekert zal de lleer Mr. d'Engelbronner den Koning verzoeken eene commissie te benoemenom zijne handelingen als Secretaris- Gencraal bij het Dep. van Justitie te onderzoeken. Men verzekert dat het wets-ontwerp op 't onderwijs thans bij den Raad van State in overweging is, onwaarschijnlijk binnen 14 dagen bij de Tweede Kamer zal inkomen. Van Regeringswege is bij de Tweede Kamer der Staten-Gencraal in gediend eene voordragt, strekkende lol vervanging van de wet van 1852, houdende de regeling van de jagt en visscherijmet eene toelichtende me morie van den Minister van Justitie. Het ontwerp is-vervat in 56 artikelen. De Baron d'André, buitengewoon Gezant en Gevolmagligd Minister van Frankrijk bij ons Hof, is op hel allersmartelijkst getroffen in zijne dierbaarste betrekkingen. Zijne echtgenoote, Mevrouw de Baronesse d'An dré, dochter van den Heer Boulet, Voorzitter van het Ilof van Appel te Amiens, is bezweken aan de gevolgen eener ongesteldheid, waaraan zij se dert eenige weken lijdende was. Algemeen is de deelneming in dit treffend verlies, daar Mevrouw d'André door ieder bemind en geëerd was, die het voorregt mogt hebben hare uitstekende verstandsgaven, haar beminnelijk karakter, hare huiselijke deugden en onbekrompen weldadigheid te kennen. Het stoffelijk overschot van Mevrouw d'André zal naar Amiens worden vervoerd, om aldaar in het familiegraf te worden bijgezet. Z. M. de Koning heeft een zijner Aides-de-Camp aan Z. Exc. den Baron d'André gezonden, om hem zijne deelneming in dit gevoelig verlies te betuigen. Gisteren was het voor onzen beroemden landschapsschilder, den be gaafden Andreas Schelfhout, een ware feestdag. Hij mogt zijnen 70sU'" verjaardag vierenen ondervond daarbij van alle kanten de ondubbelzinnigsle blijken van belangstelling. Van wege Z. M. ontving hij het Commandeurs kruis der orde van de Eikenkroon, en zijne kunstbroeders bragten hem door eene commissie hunne hulde, die besiond in de aanbieding van ceu rijk versierden perkamenten rol, prijkende met de handteekeningen van 225 kunstenaars uit alle oorden des Vaderlands. Moge Schelfhout nog lang voor het Vaderland en de kunst gespaard blijven. Ttceede Kamer der Stalen-Generaal. Zitting van Dingsdag 17 Februarij. Ontvangen: kennisgeving van het ontslag van den Heer Rochussen, die als lid der Commissie tot onderzoek van het regeringsverslag nopens Indië over 1854 door het lid Dullerl wordt vervangen. Voorts ingekomen 6 ont werpen van wet, o. a. die op de reglerlijke magt, en voorts eenige minis teriële missives. Met algemeene stemmen is aangenomen een voorstel van den Heer Mr. Thorbeekehoudende verzoek aan den Minister van Koloniën om mededee- Jing aan de Kamer van de verordeningmemoriëninslructiën en corres pondenten, betreffende de drukwerken in Ned. Indië, voor zoover daarte gen bij de Regering geen bezwaar beslaat.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1