MET ALLE WAPENEN ES GYMNASTISCHS OEFENINGEN Aartshertog Maximiliaanals Stedehouder van Lombardycmoeten thans een gunstig einde hebben genomen. Als beginsel is aangenomendat de Aartshertog den Keizer onmiddellijk zal vertegenwoordigenen aan Z. M. verantwoordelijk zal zijn, en dat hij, ten aanzien der te volgen ge dragslijn, zoo veel acht zal slaan op de nationale wenschen en behoeften, als slechts eenigzins met de algemeenc belangen van den Oostenrijksehen staat kan worden overeengebragt. Alleen de aangelegenheden van het reglswe- zen blijven onder het beheer van den Minister van Justitie. Voor de verdere burgerlijke belangen worden den Gouverneur-Generaal ter beschikking en ter zijde gesteld de Graaf v. Tluin en de Ministeriële-Raad Lakenbacher, en voor de militaire zaken de Generaal Gyulay, of de Generaal Benedik. Na het vertrek van de Oostenrijksche troepen heeft de Regentes van Parma eene amnestie uitgevaardigd. Met zeer groote plegtigheid is op 31 Januarij jl. het beeld voor de Maria-zuil uit brons gegoten geworden. De Paus had gcwenscht dat dit op genoemden dag zou geschieden, omdat de 31 Januarij voor Rome een zeer strenge boete- en vastendag is gewordenals eene herinnering aan de aard beving in 1803. Het beeld is 18 Rom. palmen of 4 ellen hoog. De Sardinische Kamer van Afgevaardigden heeft na langdurige beraad slagingen de voorgestelde wet op het onderwijs, met 75 tegen 55 stemmen, aangenomen. Te Napels worden in 't geheim proclamation verspreid, waarbij de soldaten aangemaand worden om den dood van Milano te wreken. Er hebben aldaar weder talrijke gevangennemingen plaats gehadwe gens de verspreiding van het gerucht, waarbij aan den Koning het plan tot troonsafstand werd toegeschreven. Zelfs was een afschrift van het daartoe betrekkelijke Koninklijk besluit aan den Luit.-Generaal van Sicilië toegezonden. De gevangengenomen personen zijn meestal ambtenaren van het Ministerie, waaruil men zou opmaken dat de zaak in ernst is ter sprake gebragt. Naar men zegt is de Bisschop van Matera, sedert den aanslag op zijn leven, in zijne geestvermogens gekrenkt. PKV1SSEN. BERLIJN, 12 Februarij. Tusschen onze Regering en het llof van Rome hebben onderhandelingen plaats, over de benoeming van eenen Bisschop, die belast zou zijn met de godsdienstige belangen der Katholieken in ons leger. Te Maagdenburg is thans eene met aandeelen opgerigte groote brood- bakkerij in werking, die goedkoop en voedzaam brood levert; men is ook voornemens, op dat voorbeeld, aldaar eene slagerij op groote schaal tot stand te brengen, waardoor de nog hoog zijnde vleeschprijzen aanmerke lijk zullen verlaagd worden. Te Hamburg hebben wegens de aanhoudende daling der granen vele faillissementen plaats gehad. Dat van den Heer Lorensen, Burgemeester van Flensburg, heeft wegens het aanzienlijk cijfer, veel opzien verwekt. In Ilanover is de algemeene Slendenvergaderingnamens den Koning, geopend. De vorige Kamer was, gelijk men weet, ontbonden. De Koning heeft met genoegen uit de verkiezingen gezien dat in den wensch naar eene wijziging in de staatsinrigting algemeen gedeeld werd. Met de vorige Ka mer was het onmogelijk geweest de finantiën te regelen. In Zwitserland hecrschl eene strenge koude. Voor de eerste maal sedert 1829 is de Rhone zoodanig bevrorendal men over het ijs gaan kan. RU SLiAlVB. Het besluit der Regering omtrent den aanleg van spoorwegen is uit gevaardigd. Voor verschillende liniën is vergunning verleend en levens voor een zijtak tot aansluiting aan de Pruissische spoorwegen. De werken zullen binnen 10 jaren moeten voltooid zijn en de duur der vergunning is 85 jaren. Het kapitaal is 275 millioenen roebels; de aandeelen zijn van 500 fr. en zullen te Petersburg, Parijs, Londen, Amsterdam en Berlijn kunnen genomen worden. De eerste reeks, bestaande uit 600,000 aandee len is door de ondernemers zeiven genomen. De Keizer heeft ook de oprigting eener maatschappij goedgekeurd, welke den uitvoer van ijs naar hel buitenland zal ondernemen. Graaf Kisselefï', thans Russisch Gezant te Parijs, was vroeger Minister van het Dep. der Domeinen. De ambtenaren van dit Departement, alsmede vele boeren, voor wien bij gedurende 19 jaren bestendig zorg heeft gedra gen willen hem een blijk van erkentelijkheid geven en hebben daarom eene inteekening opengesteld, ter verkrijging van een kapitaal, waarvan de rente zal strekken lot uitloving van eene gouden medaille, die om de 2 jaren zal toegekend worden aan het béste werk betrekkelijk den boeren stand. De Keizer heeft dit plan en de tcckening der medaille goedgekeurd. Volgens le Nord, heeft de Keizer van den Minister van Binnenl. Za ken een verslag omtrent den toestand des lands in 1855 ontvangenhet welk zonder vleijerij zich onderscheidde door .waarheidsliefde. Dit voldeed den Keizer zoo zeer, dat hij het terugzond met de volgende eigenhandig geschrevene kantteckeningIk heb dit verslag met zeer veel belangstel ling gelezen; bovenal ben ik erkentelijk voor de openhartige aanwijzing der gebreken in het bestuur; naar ik hoop, zullen deze met Gods hulp en door aller ijverige medewerking allengs verdwijnen." Er zijn in de laatste dagen ophelderingen gewisseld tusschen het Ministerie van Buitenl. Zaken en het Engelsche Gezantschap, over drie voorname punten: het verlaten van de Zwarte zee, de ontruiming van Griekenland en het Perzische geschil. Lord Woodhouse, die gematigder was dan men verwacht had, heeft verzekerd dat de Engelsche vloot op 30 Maart de Zwarte zee zou verlaten hebben. Hierop heeft Vorst Gort- schakoff van zijnen kant verklaard, dal Rusland Engelsche Consuls in de havens van die zee zou toelaten. Lord Woodhouse heeft aan zijne regering gemeld, dat hij overtuigd is, dat Rusland thans aan geheel iels anders denkt dan aan vergrooting van grondgebied, namelijk aan de uitbreiding van de bronnen van volkswelvaart. Omtrent het reisplan van den Grootvorst en de Grootvorstin Constan- tijn, wordt het volgende medegedeeld. Waarschijnlijk zullen zij op den 28slcn Febr. te Nizza aankomen. De Grootvorst zal tot den 22sle° April bij zijne moeder blijven en den 23slcn April te Toulon aankomen, alwaar hij feestelijk zal ontvangen worden. Hij zal 8 a 10 dagen in Provence blijven en vooral Toulon naauwkeurig bczigtigen. De Grootvorst zal natuurlijk ook Marseille bezoeken en van daar waarschijnlijk den 5dc" of 6de" Mei te Parijs aankomen. Naar men gelooft, zal hij aldaar 10 dagen blijven, alwaar voor hem groote feestelijkheden toebereid worden. Na het vertrek van Parijs zal hij Cherbourg, Rochefort, Bordeaux en nog cenige andere Fransche steden bezoeken en zich hierop naar Brussel en 's Gravenhage begevenvan waar hij den lerugtogt naar Petersburg zal ondernemen. De Graaf de Morny heeft op naam zijner echtgenoote, eene heerlijk heid aangekocht van de familie Sevlosky, op korten afstand van Petersburg. liet is een schoon goed met 2500 boeren. STABS BEK1GTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien de Circulaire van den Staatsraad Commissaris des Konings in deze provincievan den 2dc" Februarij 1857 herinneren bij deze den belanghebbenden, dat, naar aanleiding van de wijziging van art. 5 van het Reglement op de uiloefening der Jagt en Vis- scherij in de provincie Zuidholland, vastgesteld door de Provinciale Staten van Zuidholland den 13dcn Jnlij 1853 en gewijzigd den lldcn Julij 1855, goedgekeurd bij Koninklijke besluiten van 29 Julij 1853 n°. 91 en 23 Julij 1855 n°. 37, met de opening der visscherij in dit jaar in werking treden de bepalingen in art. 4 van bedoeld Reglement gemaakt, dus luidende: De grootte van de mazen der vischnettenwaardoor verstaan wordt dê lengte van twee zijden der vierkante maas(le zamengenomen), nat te meten, mag niet minder zijn dan Voor de zegens: vleugcis 40, kuil 20 Ned. strepen; voor de schakels 05 Ned. strepen; voor de fuiken: vleugels 25, hel lijf 20, dc kubbe 15 Ned. strepen; voor de trommels 30 Ned. strepen; voor de vlouwnetten, vloei- netten en vleelnellen 70 Ned. strepenvoor de kruisnetten en gebben 20 Ned. strepen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden 10 Februarij 1857. YAN LIMBURG STIRUM, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. KEKKNIEUWS. Te Rotterdam is door den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente tot Pred. beroepen D8. P. G. te Winkelthans te Bennebroek. 231sle Staats-Loterij. Trekking der Vijfde Klasse. 15de Trekking. Nos. 3705, 8377, 12718 en 19530 ieder een prijs van 1,000. 16de N°. 14503 een prijs van ƒ1,000 en premie van ƒ30,000. 17dc en laatste Trekking. N». 16116 een prijs van ƒ70 en premie van ƒ3000. ASVERTENTIEN. Heden verloste zeer voorspoedig van een welgeschapen ZOON, J. M. SCHRETLENgeliefde Echtgenoot van M. P. OUDSHOORN Junior Leyden, 11 Februarij 1857. Donkersteeg. Eenige Kennisgeving. Verlost van eene DOCHTER, C. P. VEEFKIND, geliefde Echt genoot van Leyden, 12 Februarij 1857. J. II. EICHMAN. Heden overleed mijne innig geliefde oudste Dochter MARIA ADRIAN A CONSTANTIA. Leyden, 12 Februarij 1857. Wed. A. M. RUDOLPH, Badr. lieden ontsliep mijne geliefde Echtgenoot WILHELMINA WIJNNOBEL, in den ouderdom van ruim 27 jarenmij nalatende 2 Kinderente jong om hun verlies te beseffen. De hoop van een zalig wederzien, is mijn eenige troost. Leyden 12 Februarij 1857. W. F. de VINK. llad onze dierbare Moeder, ANNA FREDERIKA KNIPPENBERG, gel». Lechleitner, den lldcn dezer den dood van haren Zoon, onzen onvergete- lijken Broeder CAREL, te beriglen, weinig konden wij vermoeden dal wij reeds nu, den vierden dag daarna, ook haren dood zouden te betreuren hebben. De dierbare ontsliep dezen nacht, in den ouderdom van 61 jaren, zacht en kalm, na de vertroosting der Stervenden, in de R. K. Kerk, waartoe zij behoorde, gebruikelijk, te hebben ontvangen. J. W. G. KNIPPENBERG, Leyden, 14 Februarij 1857. Uit aller Naam. le geven doorHH. Leden van AfïJSAOa STBJososortiritl, ten voor- deele der alhier gevestigde Kweekschool voor Zeevaart, op Vrijdag 20 Februarij, des avonds ten 7 ure, in den Schouwburg. Entree 99 Cts. De Commissarissen L. G. F. BICCARD, C. BLANKENIIEYM, J. J. de BERSET.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3