hem aangevoerde gewijzigden erkenddat dergelijk iractaat indedaad gesloten en geteekend is geworden; iets, 't welk hij vroeger had ge meend bepaaldelijk te kunnen ontkennen. Het is niet voor de eerste maal dat Lord Palmerston zich op die wijze ten loon stelt. Een achttal jaren geleden loochende hij mede de sluiting van een tractaat lusschen Engeland en Pruissen, en ook toen moest hij naderhand verklaren ongelijk te hebben. De Heer d'Israëli is thans volko men gcregtvaardigden Lord Palmerston mag zich gelukkig rekenen, in dien men hem slechts van liglvaardigheid beschuldigt. De Heer Cobden, de vertegenwoordiger van de vrienden des vredes, zal den 24sten in het Parlement eene motie doen over het gebeurde te Can ton. Men kan alsdan op gewigtige beraadslagingen rekenen. Maandag 11. werd alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Stanislas Worall, oud-lid van het Bewind van Polen in 1831, en sedert zijne uitwijking lid van het centrale Europeesch democratisch comité', al hier gevestigd. De andere leden van dat comité, Kossnlh, Ledru-Rollin Mazzini en Huge, hebben bij het graf toespraken gehouden, en 3 a 4000 uitgewekenen van alle natiënmet hunne banierenwoonden de plegtig- heid bij. Beriglen uit Hong-Kong van 30 December, melden dat men in Fe- bruarij aldaar de komst van Commissarissen te gemoet zagdoor den Keizer afgezonden om liet geschil met de Engelschen te Canton te regelen. Volgens dezelfde berigten zou de Gouverneur van Canton, Yeh afgezet zijn, ook zou er vergiffenis toegezegd zijn aan de opstandelingen, die, in vereeniging met de Keizerlijken, het plan hadden gevormd om Hong-Kong in brand te steken. De Engelsehen waren op hunne hoede en hadden de noodige voor zorgen genomen. In de Louisa Creek in Nieuw Zuid Wallis (Australië) is een klomp goud gevonden, die tusschen de 500 en 600 ffi woog en de waarde van welke op tusschen de 25,000 en 30,000 geschat wordt. Op llaïti of S'. Domingo beginnen de pogingen van de Prolestanlsche Zendelingen mede goede vruchten te dragen. Port a Prince bezit reeds een Prolestanlsch bedehuis en een Wcsleyaansch collegie met 22 leerlingen; de Kaap heeft een zendingspostnabij Gonaives bestaat eene Protestanlsche school met 150 leerlingenen onlangs heeft men te Cayes eene aanzienlijke som geld ingezameld om eene kerk te slichten. De inwoners zijn over 't algemeen welgezind, en zoo het personeel der Zendelingen grooter was en men meer togten door het eiland deedkon men op eenen goeden uit slag staat maken. Het is bekend dat de massa der bevolking zwart is en de Roomsche godsdienst belijdt; deze belijdenis is echter bloot vormelijk; de inlandsche Geestelijkheidzonder opleiding of tuchtheeft weinig of geen invloed op de bevolking. Deze laatste is inderdaad niet meer dan in naam Christen; hare ware godsdienst bestaat uit Heidensche pleglighe- den, die met de eerste ladingen slaven uit Afrika zijn ingevoerd, en welke de toovenaars, die eigenlijk de Priesters van de Zwarten op Haïti zijn, heimelijk in het digtste der bosschen vieren. Deze weinig gekende afgoden dienst, welke de negers zich beijveren aan de blikken der blanken te ont trekken, is altijd bij hen in stand gebleven en men verzekert, dat de Keizer zelf er deel aan neemt. Haïti dus biedt aan de Protestantsche Evangelisten een wel moejjelijk te bearbeiden maar toch uitgebreid veld aan. FR AIM KRUK. PARIJS, 12 Februarij. Uit hoofde de zending van den Graaf de Morny te Petersburg verlengd zal worden, is de Heer Schneider benoemd tot President van het Wetge vend Ligchaam. Volgens officiële opgave heeft de onzuivere opbrengst van het vervoer over de spoorwegen in Frankrijk in het afgeloopen jaar te zamen (na aftrek van het regt voor de schatkist) 281,150,203 fr. bedragen, dat is 22,152,934 fr. meer dan in 1855. Men kan het thans voor zeker houdendat de onderhandelingen over de zaak van Neufchalel in het begin van Maart alhier zullen geopend worden. De aanslaande begrooting zal waarschijnlijk gunstig voor de geestelijk heid zijnvooral voor de Bisschoppendaar hun dezelfde bezoldiging zal worden toegekend, als die welke zij onder de Restauratie genoten. Heden heeft in Nótre Dame de plegtige lijkdienst voor den overleden Aartsbisschop plaals gehad. De kerk kou de personen daartoe opgekomen niet bevatten. Een priester van Amiens heeft door zijne schoone bas-stem ieders bewondering opgewekt. Des namiddags ten 3 ure is het hart van Mgr. Sibour naar de kerk van St. Etiennc-du-Mont overgebragl. Op het stadhuis is dezer dagen de eerste vergadering gehouden van de in het vorige jaar opgerigte Keizerlijke zoölogische maatschappij van accli matisering, onder voorzitting van den Heer Gcoffroy St. Hilaire. Graaf Eprcmesnil bragt het verslag der Commissie voor de belooningen uitwelke belooningen bestonden in medailles, loffelijke vermeldingen en benoemingen lot eereleden der maatschappijonder de laatstbedoelden treft men aan Dr. Ph. Fr. von Siebold te Bonnvoor diens invoering van Aziatische plantge wassen te Leyden en te Bonn. De stad heeft de leening van 50 millioen fr.waartoe zij vergunning had erlangdmet het huis Calley-St. Paul gesloten. Volgens den Moniteur bedragen de giften, ten behoeve van de nood lijdenden door overslroomingthans 12,264,899 fr. De Perzische Gezant zal, naar men verneemt, spoedig naar Londen vertrekken. Hij heeft van zijne Regering den last ontvangen, al het moge lijke te beproevenom de geschillen uit den weg te ruimen. Te S'. Omer wilde dezer dagen een der ingezetenen zijne zuinigheid zoo verre drijven, om zelf de schoorsteen zijner woning te vegen; maar de man die niet tot de magerste behoorde, had zijne rekening mis gemaakt. Op een zeker punt gekomen, kon hij zich niet meer loswerken. Men wilde hem hulp verlecncn maar die schoot te kort. Men was genoodzaakt de schoorsteen lol op de helft af te breken om hem te bevrijden. Omtrent de ongelukkige schipbreukelingen van hel stoomschip Lyonnais had men tot hiertoe niets vernomendan alleen de redding van eenige wei nige personen door een vaartuig dat van New-York naar Bremen ging. Omtrent de overigen, die zich in booten en op een groot vlot hadden gered, was alle onderzoek vruchteloos geweest. Thans zijn uit Rio-Janeiro berig ten ontvangen, die ons omtrent de bemanning van het vlot vreeselijke bij zonderheden bekend maken. Twee schipbreukelingenTougar en Colas, de eerste stoker en de tweede passagier, zijn op 8 November door het Ameri- kaansche schip Essex gered en te Rio aan wal gebragt. Het verhaal van Tougar komt op het volgende neder Den 4dcn des morgens bevond Kapitein Devaulx zich nog met den Genees heer, eene vrouw en 5 matrozen in de jol, maar legen 11 ure geraakten zij uit ons gezigt. Ik verliet hel vlot en begaf mij naar het schip en werd daarin door een 20-tal matrozen gevolgd. Allen, op vier na, maakten zich meester van de levensmiddelen en den wijn. Wij spoorden hen tot den arbeid aanmaar ontvingen lot antwoorddat zij op het schip wilden sterven. Wat ons betreft, op zelfbehoud bedacht, vervaardigden wij nog twee kleine vlotten, die in gemeenschap met het groote vlot werden ge bragt. Een dezer kleine vlotten, waarop de hofmeester en 4 matrozen, kapte tegen 11 ure des avonds, bij een storinachtigen zee de touwen en dreef op goed geluk weg. Op dit oogenblik stond de zee zeer hol. Iedere beweging van het schip bragt het groote vlot in gevaar en de ongehtkkigen die daarop waren deden hartverscheurende kreten hooren. Zij verzochten dat wij de touwen, die het vlot aan net schip verbond, wilden kappen, omdat zulks aan hunnen kant onmogelijk was. Maar zouden wij het vlot, het eenige middel tot onze redding, laten vertrekken? Wij besloten eerst nog den dageraad af te wachten. Maar helaas! toen de dag aanbrak, had men de kreten in lang niet meer gehoord en wij zagen van het vlot niets meer dan het stuk dat met het louw aan het schip was gehecht. Het was met allen die daarop waren vernietigd. Naast ons sliepen onze makkers, dronken, met hel halve lijf in het wa ter liggende. Wij wekten hen, zeggende dat het schip noch slechts eenige uren konde boven blijven, en dat men zich met de vervaardiging van een nieuw vlot moest haasten. Een hunner opende de oogen, en ziende dat het regendezeide hij lk werk niet als het regent. 4 mannen echter begaven zich met mij aan het werk en spoedig hadden wij weder een vlot gereed. Het water stond toen gelijk met het dek en niet een oogenblik was er te verliezen. Wij begaven ons, te weten 5 personenzonder levens middelen en bijna naakt op een vlot van omtrent 10 vierk. ellen in omtrek. 15 personen bleven er nog op het schip. Wij zagen hen van wege het toenemende water naar den voorsleven vlugten, en weinig tijds later zagen wij dat gedeelte zich in de hoogte rigten, het schip sloeg naar de regter- zijde om en verdween in de schuimende golven. Wij hadden op ons vlot, dat uit planken en watervaten was vervaardigd, noch roer noch zeilen, de golven dreven ons voort. Den gelieelen dag hadden wij regensneeuw er. hagel. Op den 6dcn sloeg ons vlot om en een onzer verdronk. Een ander wierp zich mede uit wanhoop in de zee. Een derde volgde hem, maar werd door ons gered; later toen het vlot nogmaals omsloeg, is hij echter verdwenen. Wij bleven toen nog maar met ons beiden over. De zee bleef onstuimig tot op den avond van den 7dcn. Wij waren uitgeput van honger en vermoeijenis, en als door den hagel gegeeseld; onze handen en voeten waren opgezwollen en wij moesten echter worstelen legen den slaap. Ein delijk in den morgen van den 8stc" zagen wij een schip, maar wij werden niet opgemerkt. Ten 4 ure weder een ander, die ons nabij kwam en.... wij waren gered. Matrozen sprongen op ons vlot en wij werden van wege onze zwakheid aan boord van hel schip gehesehen. Het was de Essex, op 5 November met eene lading ijs naar Rio vertrokken. De Kapitein en zjjne echlgenoole hebben ons al de hulp verleend die onze toestand vorderde. SPANJE. MADRID, 8 Februarij. Men verzekert dat de Ministers besloten hebben de korting op de bezol digingen der Staatsambtenaren, die lot hiertoe plaals had, te doen op houden. De Minister van Justitie heeft eene aanschrijving gerigt lot al de Bis schoppen waarbij bun aangeraden wordt om aan al de Pastoors de ver- pligting op te leggen des nachts hunne kerken te doen bewaken. Deze aanschrijving is uitgelokt door de menigvuldige diefstallen, die tegenwoordig in de kerken plaats hebben. Ook de burgerlijke Gouverneur van Lcrida heeft de Burgemeesters in zijne provincie aangeschreven, om strenge maat regelen te nemen, tegen de personen, die, in weerwil van de vermaningen der Pastoors en de voorschriften der kerkniet ophouden gedurende Zon en Feestdagen te arbeidenalsmede tegen de godslasteraars. De bevelen van de Burgemeesters zullen des noods door de gewapende magt onder steund worden. De Gouverneur van Barcelona is afgezet. In het Theatre des Varieic's alhier is eene bewaarplaats van wapenen en kruid ontdekt. De Directeur is gevangen genomen. ITALIË. De Keizer van Oostenrijk heeft aan den Minister Baron von Bach, het Grootkruis der II. Slephanusorde verleend. Dit is de grootste onder scheiding, welke aan een Oostenrijksch onderdaan kan te beurt vallen. Genoemde Minister heeft den dichter Manzoniop wiens gaven het heden- daagsche Italië roem draagt, een bezoek gebragt; hetwelk op de bevolking een gunstigen indruk heeft gemaakt. De Keizer heeft wederom aan 29 gevangenen te Milaan het overige van de tweede helft van hun straftijd, en aan 13 crimineel beschuldigden te Brescia, 9 te Como en 7 te Pavia hun geheelen straftijd kwijtgescholden; alsmede het hangende proces tegen 24 anderen opgeheven. De beraadslagingen omtrent het vaststellen van de instrucliën voor den

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2