LEYDSCHE COURANT. Nd. 20. MAANDAG 16 FEBRUARIJ. bijitenlandsche berigten. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BWNENLANDSCBE BERIGTEN. LEYDEN14 Februarij. 4ran wege de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, is ons de plaatsing verzocht van een woord aan de Handelaars, Fabriekanten, Win keliers en neringdoende Ingezetenen dezer stad. Zie het Bijvoegsel. In de openbare bidstond lot uitbreiding van het Evangelie onder de Chinezen, die aanst. Maandag avond, te half 8 ure, in de Doopsgezinde kerk zal gehouden worden, zal Dr. Neumann, opvolger van Dr. GutzlafF te Hong- Kong in China, in het Hoogduilsch het woord voeren, D5. van Rhyn van Wassenaar zal het Hoogduitsch in het Nederduitsch overbrengen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenenbedroeg gedurende deze week dagelijks 282 lot 310 personen. De Letterkundige Afdeeling van de Kon. Academie van Wetenschap pen, zal op Maandag aanst. te Amsterdam eene gewone vergadering houden. Uit Lisse wordt ons het volgende gemeld: De Leydsche Vereeniging Nut en Vermaakgaf op den lldcn dezer alhier eene Soiree De'clamatoire ten voordeele onzer algemeene armen, die de som van 81.50 heeft opge- bragt. De armen dier gemeente zeggen dank aan de Leden van die Vereeni ging, voor den ijver en de moeite daaraan ten koste gelegd en wenschen dat de Vereeniging steeds in bloei moge toenemen. Het Tijdschrift van Ned. Indie bevat een advies van deu Heer Mr. Thorbecke, over het ontwerp van een reglement op de drukwerken in Indië, waarin de Heer T. o. a. aantoont, hoe onder heerschappij van zulk eene verordening, een schrijver in Nederland, die niet zou aarzelen de ver antwoordelijkheid van zijn werk, in het belang der zaak, te dragen, in Indië geen verspreider zal vindenzoo dat Indië voor de verspreiding zal gesloten worden. »Hetgeen" zegt de S. o. a. verder, de censuur niet zou weren, zal door den schrik voor de daad van verspreiden worden belet. Zoo er geen andere gemeenschap tusschen Nederland en Indië mag bestaan dan die de Regering goedvindt, dan moest bovenal hel Bijblad van de Slaats-Cour. worden verboden. Zoo lang men toch de overzeesche bevol king bij onze parlementaire debatten tegenwoordig laat zijn, zal de poging om voor het overige den litterarischen omgang te belemmeren, slechts een gevaarlijk verlangen naar hetgeen onthouden wordt, opwekken." «Indien" aldus besluit de S. «dergelijk ontwerp ongedrukt bleef, nie mand zou daarbij, mijns inziens, verliezen." In eene openbare vergadering van de Amslerdamsche Afdeeling der Nederl. Maatsch. tot afschaffing der slavernijeergisteren avond gehouden heeft de Voorzitter, de Heer J. de Ncufville, o. a. verslag gedaan van de pogingen door de maatschappij in den laatslen tijd aangewend lot vrijkooping van slaven. Aan 24 slaven die zich door vlijt, spaarzaamheid en goed ge drag hadden onderscheidenwaren voorschollen verstrekt om hen in het bezit der vrijheid te stellen; II van de 24 hadden gezamentlijk eene som van ƒ865 uitgekeerd, als teruggave van een gedeelte of wel van het geheel der voorgeschoten penningen. De slaven beschouwen de vrijheid als een uitnemende weldaad, ook dan, wanneer zij den prijs, die voor hunne vrij kooping vereischt wordt, zeiven moeten betalen door dien met handenarbeid in te winnen. Bij die gelegenheid heeft Dr. Doedes van Rotterdamin het belang der zaak, eene uitmuntende redevoering gehouden. De Heer B. te Rotterdam stond deze week voor den brandenden haard de brieven te openen, die de post voor zijne firma had aangebragt, waar onder er een was inhoudende een bankbillet van ƒ300. Dezen brief geopend hebbende, nam hij een stuk wit papier er uit, waarin het bankbillet ge vouwen was en dit met niet genoegzame voorzorg openendeviel het stukje van waarde er uit en in het vuur, waar het vernietigd werd voor er tijd was iets er van te redden. (flbl.) Volgens een rapport van den Havenmeester in de Kaapstad, zon het «chip Zalt-BommelKapt. Juta, bij liet verlaten van de Tafelbaai gestrand zijn. De Heer Beelaerts van Blokland berigt in de N. R. C. dat zoodra er betreffende dit ongeval naauwkeurige berigten zullen zijn ingekomen, hij zulks door middel der dagbladen zal mededeelen. Er beslaat nog geene redenom zich over eenig menschenleven te beangstigendaar in bovenge noemd rapport hiervan niets voorkomt. Te Ilarlingen is men ijverig bezig om het schip Dirkje AdamaKapt. O. Mehlen, bestemd naar Groenland ter robben- en walvischvangst, onder tuig te brengen om nog in deze maand de reis te aanvaarden. Het schip wordt bemand met meer dan 50 koppenwaarvan het grootste gedeelte be lang bij de vangst heeft, waarom het te wenschen is, dat de reis voor- deelig moge alloopen. Het getal der werklieden aan het te graven kanaal door Zuid-Bevc- land, zal binnen kort tot een 5 of 6000-tal worden gchragt, en daarom de bezetting van het fort Bath vermeerderd worden, ten einde bij het ont staan van wanordelijkheden, in staat te zijn, dadelijke en krachtdadige hulp te verleenen. Onder Zevenbergen (Noordbrabant) heeft zich de bekende longziekte onder het vee vertoond. Uit Luxemburg verneemt men dat de aanleg van de 4 spoorwegen, die zich op dat punt zullen vereenigen, zoo goed als zeker wordt geacht. Op die wijze zal bet land in verband worden gebragt roet de Belgische en Duitsche spoorwegen. Men verwacht van deze onderneming voor de stoffelijke welvaart des lands veel goeds. De openbare staatkundige aange legenheden schijnen te rusten. De Regering wacht de uitkomst af van de vervroegde herziening der kiezers-lijsten, vermoedelijk om daarnaar eene verordening op de verkiezingen te maken. 's GRAVENHAGE 14 February. Z. M. heeft benoemd tot Burgemeester van de gemeente 's Hertogenbosch Jhr. Mr. E. de Kuyper. Tot lstcn Luitenant bij het 3dc reg. dragonders is benoemd de 2dc Lui tenant W. G. K. A. van Ovcrveldt, van het corps. Volgens de IJ. C. heeft Z. M. op voordragt van de Ministers van Oor log en Koloniën besloten, dat er tot bekoming van vrijwilligers voor hét leger in onze Overzeesche bezittingen een werfdepot zal worden opgerigt aan de Zwitsersche grenzen. Door den Groot-Hertog van Baden is verlof verleend om gemeld depót op te riglen in de stad Lorrachin het noorde lijk gedeelte van Badenop korten afstand van Bazel. Tot Bevelhebber daarvan is benoemd de Luit.-Kolonel Scharten van hel Neèrl. Ind. leger. Gisteren avond heeft er op nieuw eene luisterrijke Soire'e musicale et dramatique bij H. M. de Koningin-Moeder plaats gehad. Men verneemt, dat de Heer Mr. C. C. E. d'Engelbronncr, laatstelijk Secretaris-Generaal bij het Departement van Justitie, dezer dagen bedankt heeft voor het hem toegekende wachtgeld, en dat die fleer zich heeft laten inschrijven als Advocaat bij den Hoogen Raad der Nederlanden. BELGIË. BRUSSEL, 13 Februarij. Uit Antwerpen wordt het volgende gemeldEenige dagen geleden waagden zich drie jongens op hel ijs in de grachten der citadel, verdwenen, op eene plaals waar het ijs te zwak was, uit het gezigt en zouden ontwij felbaar verdronken zijn, indien niet de 14-jarige dochter eens kleedermakers, Isabella Gilade, de eenige getuige van het ongeluk, ter hulp toegeschoten was. Zij liet zich, voorover op den huik liggende, op het ijs glijden, tot aan de plaats waar dit was doorgebroken, en wierp haar voorschoot aan de drie onvoorziglige jongens toedie zich daaraan vastklemden en het hoofd boven water bielden, tot dat, op het hulpgeschreeuw van hel meisje, de noodige bijstand was opgedaagd. Hel meisje op het stadhuis geroepenheeft de haar aangebodene geldelijke belooning volstandig van de hand gewezen. In genoemde stad is eene vrouw, die aan den drank verslaafd was, des avonds te huis komende van de trappen gevallen en in haren val aan eenen haak blijven hangen. Men vond haar 's morgens in dien toestand dood. Te Luik zijn 2 personen, Hollanders van geboorte, gevangen geno men, die een aantal wapenen gekocht en met wissels hadden betaald, die men veronderstelt valsch te zijn. Het gekochte dat reeds afgezonden was, heeft men nog in beslag kunnen nemen. ENGELAX». LONDEN, 12 Februarij. In het Lagerhuis is de begrooting van uitgaven voor het Depart, van Marine over het aanstaande dienstjaar voorgedragen. De uitgaven van dit depart, zijn tot een totaal van 8 mill. ingekrompen, terwijl daarvoor in 1855 ruim 24 en in 1856 ruim 16 mill. zijn besleed. De begrooting van hel Departement van Oorlog is van het cijfer van 34,998,504 tot dat van 11,000,000 tcruggebragt. De aanzienlijke vermindering der uitgaven voor oorlog en marine stelt de Regering in staat om voortaan in de behoeften der schatkist te voorzien zonder de opcenten, die tijdens den oorlog op de incometax gelegd zijn; zoodatvolgens de Timesdie belasting met 9 penningen verminderd kan worden. Dit berigt heeft den prijs der Engelsche fondsen doen rijzen. In de zitting van heden is Lord Palmerslon teruggekomen op de verkla ring door hem afgelegd, nopens het tusschen Frankrijk en Oostenrijk be slaande tractaat bij 't welk aan Oostenrijk het bezit zijner Staten in Italië zon zijn gewaarborgd. Lord Palmerslon heeft daarbij het door

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1