COURANT. LEYDSCHE VRIJDAG 13 FEBRUARIJ. De Prijs der Courant is 12 in liet jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond P.I\\R\LA\DSCilE BEP.iftTEtt,5 LEYDEN, 12 Februarij. Z. Exc. dc Russische Admiraal Glazenap, heeft gisLeren de Kon. Ned. Grofsmederij alhier bezigtigd, en daarbij zijne hooge ingenomenheid met die inrigting te kennen gegeven. Met genoegen vernemen wijdat de Leydsche Studenten-Vereeniging Arena het voornemen heeft om eerlang in onze stads schouwburg, die daartoe bereidwillig is afgestaan, eenc openbare voorstelling te geven, waar van de zuivere geldelijke opbrengst zal ter hand gesteld worden aan de Commissie van de hier gevestigde Kweekschool voor Zeevaart, ten behoeve dezer inrigting. Al wie uit bet verslag, dat wij onlangs in deze Courant S daarvan gegeven hebben, de doelmatige strekking en voor vele arme knapen lioogstweldadige werking dier Kweekschool heeft opgemerkt en daarbij ge let op hare dringende behoefte aan krachtdadige ondersleuning, zal gewis met ons deze edele poging onzer Academische jongelingschap van harte toejuichen. Wij twijfelen dan ook niet, of dit zal blijken uit eene ruime inteekening op de rondgaande lijsten door al onze stadgenootendie in de gemelde menschlievende inrigting belang stellen, en zich levens door hunne tegen woordigheid bij het aangekondigde Assaut wensehen te overtuigenhoezeer zoodanige voorstellingen niet slechts een aangenamen avondmaar ook zulk een eigenaardig kunstgenot opleveren, dat de algemeene bijval van Heeren en Dames, die aan de Utrechtsche Studenten-Vereeniging Ohjmpia te beurt valt, volkomen geregtvaardigd wordt. De Minister van Finantien heeft onlangs ter kennis van de belangheb benden gebragt, dat tot en met den laatsten December 1858, ten kantore van de Nederl. Bank, zal worden gevaceerd lol de verwisseling, van de reeds verjaarde muntbilleuenuitgegeven krachtens de wetten van 18 Dec. 1845 en 17 Sept. 1849, dat deze munlbilletlen ook gedurende dien termijn zullen worden aangenomen door 's Rijks Betaalmeesters, en dat na den laatsten Dec. 1858 geene gelegenheid tot verwisseling der muntbiljetten van 1845 en 1849 meer overblijft. De Wekker bevat onder het opschriftNood leert bidden een beroep op de liefdadigheid van Ncèrlands ingezetenen van wege eene commissie 8 tot oprigling van een schoolfonds te Schoon-Oordeene volkplanting van veenwerkers en zwervende huisgezinnen bij 'l Nieuwe Oranje Kanaal in 1 Drenthe. In die volkplanting, waar vroeger ruwheid en verwildering aan de orde was, doet zich thans de behoefte aan onderwijs meer en meer gevoelen. Men heeft het berigt ontvangen dat het te Dordrecht te huis behoorende Nederlandsche barkschip Timor, Kapt. F. Agema, op de terugreis van Soerabaija den 22,ten Dec. 11. bij de Kaapstad schipbreuk heeft geleden. Aan de loodsen en loodsleerlingendie bij de stranding van het Engel- sche barkschip Holtwistle nabij Calandsoog, al hunne krachten tot behoud I van schip en manschap hebben aangewend, zijn geldelijke belooningen tot aanmoediging uitgereikt; terwijl aan hen, die in een sloep den Kapitein en den Stuurman op levensgevaar af, van het schip hebben gehaaldieder eene belooning van ƒ50 is toegekend. In het Rijksmuseum van schilderijen te Amsterdamhet dusgenaamde Trippenhuis, heeft men onlangs eene belangrijke en hoogst gewenschle ver betering aangebragt door bet plaatsen van de namen der schilders op de lijsten der aldaar aanwezige schilderijen. Het lastige naslaan van den ca talogus bij elk kunstwerkwaarvan men den maker niet bij den eersten oogopslag herkent, wordt daardoor voortaan onnoodig gemaakt, en terwijl alsnu eene bloote aanwijzing (zoo als tot hiertoe in het lokaal te verkrij gen was) of eene lijst, zonder verdere waarde of kunsthistorisch belang, overbodig is gewordenmogen wij ons integendeel verheugen in het voor- uitzigt vanin verband met bovengenoemden maatregeleen catalogus van bet schoone museum te zullen verkrijgendie ook buiten het locaal eenige ja de meeste waarde bezit. Reeds is de hand gelegd aan den arbeid; alles geregligt ons lot de verwachting, dat hij met zorg en naar de eischen des tijds zal worden ten einde gebragt. lnlussehen worden er ook nog andere en belangrijke veranderingen voorbereid. Het zamenwonen der Akademie van wetenschappen cn van het museum van oude kunst blijkt meer en meer 1 met beider belang te strijden. Het museum verlangt niets liever, dan de g in vele opzigten ondoelmatige verblijfplaats te ruimen, mits hel bij den ruil iels winne. Zijn wij wel onderrigt, dan wordt de zaak ook van de zijde der Regering dus begrepen en zijn er reeds voorloopige maatregelen geno men om tot eene bevredigende uitkomst te geraken. (K. en L. B.) Als eene zeldzaamheid verdiend gemeld te wordendat bij den land bouwer N. Tronh te Nederhorst den Berg, eene koe vijf zeer schoone le vende kalveren heeft geworpen. Uit Yollenhove wordt gemeld, dat Vrijdag 11. aldaar 2 personen, die op de spieringvangst waren uitgeweest, des avonds nog niet uit zee waren teruggekeerd. Een ieder was daarover ongerust, maar gelukkig zijn zij beiden behouden gebleven. Een kwam reeds 's avonds ten 10 ure terug, na in grooten angst verkeerd te hebbenten gevolge van een' zwaren mist die op zee heerschte. De andere is verder zeewaarts ingeloopenen den vol genden dag, in den namiddag, op Schokland aangekomen, na veel honger en kommer en doodsgevaren te hebben doorgestaan. Zelfs is hij tot zijn mid den in een der vele wakken benoorden Schokland geraakt, waaruit hij zich gelukkig heeft kunnen redden. De spieringvangst is in deze dagen niet onbelangrijk. Te Blokzijl zijn er personen die meer dan 3000 stuks per dag vingen, die verkocht tegen 10 cents de 100, een dagloon van 3 opleverden. Menigeen die in behoefte verkeerde, heeft daardoor zijn brood kunnen verdienen. Bij voortduring ontvangt men uit verschillende plaatsen des lands bc- rigten van het omkomen van personendie zich op het zwakke ijs hebben gewaagd. Vrijdag II. hadden 2 jongelingen uit Nunspeet, zich op schaatsen op de Zuiderzee begeven. De voorste rijder zakte door het ijs, zijn broe der snelde hem ter hulp, doch ook deze viel er door, en beiden moesten er hun einde vinden, zonder dat er mogelijkheid was hun hulp te kun nen bieden. In de Vereeniging van Predikanten der prov. Groningen op 30 Sept. 11. gehouden heeft Ds. van Herwerden verslag gedaan van een bezoek door hem bij de Waldenzen afgelegd, en levens een beroep gedaan op de algemeene liefdadigheid, ten behoeve van de uitbreiding eener jongejufvrouwen kost school te La Tour, welke inrigting zoo bijzonder geschikt is om eenen gunstigen invloed uit te oefenen op den maatschappelijken en godsdienstigen toestand van Italië. Deze roepstem is dezer dagen door de Kerk. Courant ter algemeene kennis gebragt. Reeds zijn van onderscheidene zijden bij dragen ingekomen. Uit Vlissingen wordt gemeld dat de groote Engelsche stoomboot Ra- vensborgvan Antwerpen naar Londen, aldaar eenige passagiers willende afzetten, het ongeluk heeft gehad te kort aan de palen van bet Weslerhoofd te komen, waardoor de raderen in het paalwerk sloegen, cn door de buiten gewone inspanning om uit dien toestand te geraken, de machine zwaar be schadigd werd. Het is gelukt de boot van de palen los te krijgen, doch zij is met veel moeite en bijna in zinkenden toestand voor de monding der Westerhaven aangekomen. Kort daarop is het schip geheel gezonken. Van de lading is slechts weinig gered. Eene aanzienlijke hoeveelheid zijden stoffen en manufacturen, glaswerk, kisten met antiquiteiten enz. en eene som goud geld, is met het schip gezonken. De boot zit zeer gevaarlijk voor de binnenkomende schepen. Verleden winter vermiste een boer bij Nienhuis, in het Graafschap Bentheim, een zijner ganzen en rekende sedert volstrekt niet meer op hare terugkomst. Voor een paar dagen echter werd hij des nachts uit den slaap gewekt door een verschrikkelijk alarm in het ganzenhok en vond alstoen bij onderzoek tot zijne groote verwondering en niet minder tot zijne groote vreugde, dat niet alleen de voor een jaar vertrokken deserteur was terugge keerd, doch dat deze buitendien 86 wilde natuurgenooten met zich naar het oude hok zijns meesters had medegevoerd, die natuurlijkerwijze door dezen terstond voor buit verklaard werden. In de Landbouw-Cour. leest men het volgende: Hoe komt het, dat wij met vlak zuiden-wind verscheidene dagen lang eene vrij sterke vorst gehad hebben? Deze vraag hebben zich ongetwijfeld velen gedaan, want in de daad het is iets geheel ongewoons, dat wij uit de hemelstreek, van waar wij gewoon zijn meerdere of mindere warmte te ontvangen, thans zulk eene strenge koude gekregen hebben. Dit verschijnsel Iaat zich onzes inziens alleen daaruit verklarendat de zuidwaarts van ons gelegen hooge gebergten van Duitscbland en Zwitserland over buitengewoon groote uitge strektheden met sneeuw bedekt zijnwaarbij zelfs de bergreeks langs de noordkust van Afrikahare rol groolelijks mede spelen kan. De uit zijn aard warme zuidenwind strijkt daarover been, verliest al zijne warmte, wordt tot ver beneden het vriespunt afgekoeld en brengt ons strenge vorst aan. Is deze verklaring waar, zoo als wij het er voor meenen te mogen houden, dan kan men daaruit met de hoogste waarschijnlijkheid voorspel len dat wij tegen het voorjaar buitengewoon veel water te wachten heb ben en dat het voorziglig zijn zal om in tijds maatregelen te nemen, ten einde niet door overstrooming, dijkbreuken cn al de gevolgen van dien overvallen te worden. Men vindt in een dagblad een middel tegen de zeeziekte aangeprezen hetwelk doeltreffend zijn kan, maar waarvan het gebruik noglans niet zonder goedkeuring der geneeskundigen schijnt te mogen worden aangera-

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1