den polder met liet buitenwater in gemeenschap te brengenten nutte van de scheepvaart; om deswegens het gevoelen van deskundigen in le win nen, ten einde later deswegens eene voordragt aan Hoofdingelanden te kunnen doen. Ten aanzien van een verzoek van de Heeren WF. Heshuyzen, C. Burn en B. W. Croker, houdende, dat aan hen, voor een zeker aantal jaren, tegen een nader vast le stellen prijs, de drooghouding van den polder zou worden gegund, is goedgevonden om alsnog niet met de adressanten over dit onderwerp te onderhandelen. Burgemeester en Wethouders van Schiedam zullen op Zatnrdag 21 dezer aanbesteden: het leggen der IJzeren lloofd- en Diensthuizen voor de gasverlichtingalsmede het stellen der lantaarnpalen en branches. Heeren Studenten der Delflsche Academie, maken reeds voorloopig eenige toebereidselen voor eenen gecostumeerden Oosterschen optogt van den Vorst van Djocjokarta, welke in de maand Junij le Delft zal worden gehouden. Eenige dagen geleden is het aan den Officier van Justitie bij de Arr. Regtbank le Brielle, bij een onderzoek naar eenen plaats gehad hebbenden brand te Oude-Tonge op Flakkee, mogen gelukken om den vermoedelijken brandstichter in handen te krijgen, zijnde A. Luijendijk, oud G7 jaren, wonende te Oude-Tonge. Naar het huis van arrest te Brielle gebragl, heeft hij zich daar van heL leven beroofd. Bij de gehoudene instructie moet ook de treurige bijzonderheid gebleken zijndat de zoon zijn vader had aange klaagd. Ook is nog de persoon van Jacob Gazan, te Middelharnisgevan kelijk naar het huis van arrest le Brielle gebragl, als hoogst vermoedelijk schuldig van zijn huis in brand te hebben willen steken, welk huis en goederen zeer hoog tegen brandschade moeten verzekerd zijn. Te Workum (provincie Friesland) heeft in de vorige week de Heer J. Schuitemaker, Hoofd-Onderwijzer aan de lstc stads-sehool zijn 50-jarig jubilé als Onderwijzer gevierd, welke betrekking hij 42 jaren onafgebroken aldaar bekleedde. Als eene merkwaardigheid wordt medegedeeld, dat zijn vader C. Schuitemaker, voor nu bijkans 100 jaren den post van Onderwij zer aanvaardde, daarin algemecnen lof verwierf en, onder vele anderen, ook 6 zonen tot hetzelfde ambt opleidde, waarvan nu reeds 2 hun 50-jarig jubilé hebben gevierd. Van die zonen zijn enkelen weder door hunne zonen opgevolgd, zoodat aan het geslacht van Schuilemaker vele duizende men- schen hunne opleiding hebben te danken. Bij gelegenheid dat de 81-jarige geleerde Biotin de Fransche Academie eene gedachtenisrede hield op het lidden geschiedschrijver de Lacretellc in wiens plaats hij benoemd was, heeft het lid Guizot hem beantwoord. Die redevoeringen hebben eene te groote uitgebreidheid om ze over te ne men; ten proeve evenwel der voortreffelijke rede van den beroemden Guizot, laten wij hier het slot volgen: Na gezegd te hebben, dat er tegenwoordig een algemeene neiging bestaat om overal slechts bedrogene verwachtingen, teleurstellingen en misrekenin gen te zien vervolgt hij aldus »En, indedaad, al wat wij gezien en ondervonden hebben is wel ge schikt om ons van de menschclijkc en maatschappelijke lotsbestemming dit droevig denkbeeld te geven: daar waar wij op kracht hadden gerekend, ontmoette men zwakheideen vervroegd verval en een geweldige omkeering was het deel, van 'tgeen ons een langen duur scheen te voorspellen; de grootste oorlogshelden zijn overwonnen, de schranderste staatsdienaren hebben schipbreuk geleden, de edelste instellingen zijn gevallen. Wij heb ben midden onder de instortingen geleefd. De zucht naar wetenschap en waarheid alleen, is niet bedrogende overwinningen van den geest zijn alleen duurzaam gebleven; de verstandelijke grootheid alleen is onder zoo vele vervallen grootheden overeind gebleven. Duidelijke aanwijzing der we gen op welke wij ons altijd eenige zekerheid cn wczenllijk goed ge volg kunnen beloven. Meer dan eens heeft Frankrijk de fortuin zien te kort schieten in zijn streven naar eene vrije regeringsvorm; maar dan heeft het treurig, doch r.iet ter nedergeslagcnvoor een lijd in zijn vermogende werkzaamheid van geestandere vermaken en anderen roem gezocht en gevonden. Na de staat kundige nederlagen der staatspartij van de Fronde hebben de weten schappelijke werken en de letterkundige meesterstukken der J7dc eeuw zich in hunnen glans vertoond. En in onze dagen heeft bij het einde der revo lutionaire kwellingen, die ons al onze vrijheden verdacht hadden doen voorko men, de wijsbegeerte haar geestkracht hernemende, zich van de stof losge maakt en de letteren hebben hare blikken weder ten Ilcmel gewend 't geen zij hadden vergeten. Zoo heeft de menschmet berouw in de ver standelijke wereldwarsch van den tegenspoed cn de beschamingen der maat schappelijke kringen zich vertroostversterkt en opgerigt. En als de zielen zich alzoo weder gehard hebben in de nasporing en beschouwing van het ware cn het schoone, vinden zij weder de noodige hoop cn kracht om op nieuw de groote plannen der menschheid te beproeven. Naar deze heldere gewesten der studie en der gedachte, zal ik mij ver oorloven de geslachten die met onzekeren tred voorwaarts gaan, uit te noodigen: niet om, God beware mij daarvoor, van de wezentlijke regtcn der waarheid, op de monschelijke maatschappijen afstand te doen en aan hare zegepraal te wanhopen; maar zich le oefenen in hare regto-kennis, zich voor le bereiden om haar wel te dienen, door, vóór er aanspraak op te maken, al de voorwaarden van haar rijk aan le nemen. De Goddelijke Meester der menschen sprak tot zijne leerlingen op den berg rondom Hem vergaderd, woorden die ik ten slotte zal durven herhalen; want zij gelden voor het heil der volkenzoo wel als voor dat der zielenZoekt eerst het Koningrijk Gods en Zijne geregtigheid cn al deze dingen zullen u toe geworpen worden." (Malth. VI. 33). 'sGRAVENHAGE, 10 Fcbruarij. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot Bewaarder der hypotheken en van het kadaster te Maastricht, dc Heer C. Winkelman, thans Directeur der regis tratie en domeinen in het Hertogdom Limburg; tot Directeur der registratie en domeinen in het Hertogdom Limburg de Heer J. van Diest, thans Inspec teur der registratie van de lstc kl.tot Inspecteur der registratie en domeinen van de lsle kl. de Heer D. II. van de Poelthans Inspecteur van de 2de kl. cn tot Inspecteur der registratie en domeinen van de 2de kl. de Heer S. Cats, thans Inspecteur van de 3de kl. Bij Kon. besluit van 20 Jan. is bepaald, dat tot aanvulling der Iand- magt in de Overzeeschc Bezittingen, in den loop van dit jaar 2G00 militairen naar Indië zullen worden uitgezonden. Dit cijfer overtreft dat van vroegere jaren, met een getal van 1200, en ten gevolge daarvan zijn de verschillende autoriteiten door den Minister van Oorlog uitgenoodigdal het mogelijke aan te wenden, om de werving voor Indië op gepaste wijze te bevorderen. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is, ingevolge de vroegere bepa ling, tegen den 17dCQ dezer bijeengeroepen. Van hier wordt aan de Arnst. Cour. geschreven: Ik verneem dat de Heer F. W. Conrad, President der commissie voor de doorgraving der land engte van Suez, cn die zich thans, zoo als men weet, in Egypte bevindt, zich naar Jeruzalem zal begeven, of denkelijk thans reeds hegeven heeft; van daar zal.hij de terugreis naar het vaderland aannemen, en waarschijn lijk nog vóór het einde dezer maand hier aankomen. De Heer Ingenieur Schneilhcr, die, zoo als bekend is, zich mede aldaar bevond, is naar Konstantinopel vertrokken, om van daar insgelijks herwaarts terug lekeeren. Ten behoeve van de noodlijdenden op het eiland Groot Sangir in Ned. Indie, is nog bij hel Ministerie van Koloniën ontvangen 115.37, zoodat het totaal der giften voor de genoemde personen thans 3934.32j bedraagt. Bij gelegenheid der zamenkomst, op den 23 Dec. jl. van eenige tot de bezetting der citadel van Antwerpen in December 1832 behoord heb bende Officieren, is besloten in den loop van dit jaar, de 25ste verjaring van dat wapenfeit alhier le herdenken, en ter vermijding der moeijelijk- hcid, om de meer verwijderde leden in den wintertijd te vereenigen, dit omstreeks den 17 Junij eerstk. te doen plaats hebben. Op de schroefschoener Japan zijn nog geplaatst ten overvoer naar Japan, de Officier van Administratie 2dc klasse A. A. Gijsberti Ilodcnpijl en de Officier van Gezondheid 2dc klasse Jhr. J. L. C. Pompe van Meer- dervoort. AMSTERDAM9 Februari). Gisteren heeft de Engclschc Hervormde gemeente alhier haar 250-jarig bestaan gevierd. Donderdag avond 11. had reeds de Heer Mac Ilraith in eene sierlijke rede de lotgevallen der gemeente herdacht, maar de dienst op gis teren morgen was bepaaldelijk aan dit eeuwfeest gewijd. De Heer Bisset hield eene leerrede over Psalm LI: 12, denzelfden tekst, die in den jare 1607 aan John Pagctt, den eersten Leeraar dezer gemeente, tol onderwerp zijner inwijdings rede had gestrekt. De Wcl-Eerw. Zeer Gel. Ileer S. Hoekstra, Bz.nieuw benoemd Hoogleeraar bij de Kweekschool der Doopsgezinden alhierzal den 17d™ dezer, in de groote gehoorzaal van het Athenaeum Illustre, zijne plcgtige intree-rede houden. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. IIELCIG. BRUSSEL, 9 Februarij. De Graaf Felix de Merode, Minister van Staat, en lid van de Kamer van Afgevaardigden, is overleden. Hij maakte in 1830 deel uit van het voorloopige Bewind. De Abt Combalot tracht zich hier een naam te maken, door op den kansel hevig uit te varen tegen andersdenkenden, waarbij hij alle palen van welvoegclijkheid le buiten gaat. De Protestantsche leeraars hebben hem uitgenoodigd zijne lasterende beweringen met bewijzen te slaven, maar hij heeft geweigerd daarop le antwoorden. Daarom heeft de Heer Anet een krachtigen brief legen hem openbaar gemaakt. Hij gaat inlusschen op het ingeslagen spoor voort en spaart evenmin Bossuet als Luther. De Abt moet reeds vroeger in Frankrijk van wege zijne onverdraagzaamheid, door de policic in zijne redevoeringen gestuit en lot gevangenisstraf veroor deeld zijn. Een spoorweg-wachter le Jurbise, Troupin genaamd, heeft dezer dagen lj kan jenever gedronken, waarop hij spoedig is overleden. Bevel van aanhouding is verleend legen den persoon die dc drank betaald en lot het verbruik aangezet heeftalsmede tegen den herbergier die ze heeft geschonken. L'Echo du Luxemb. meldt dat onlangs een zieke bedelaar le Wellins door barmhartige lieden werd opgenomen. Hij weigerde hardnekkig zich uit te kleeden, ja zelfs de borst te onlbloolen, zeggende dat hij altijd ge woon was zich gekleed naar bed le begeven. Na zijnen dood heeft men de reden daarvan ontdekt. In zijne kleederen was eene hoeveelheid geld ge naaid, bestaande in francs, halve francs, heele en halve stuiverstukken en 204 onde Luiksche en andere oordjes. Zijne zuinigheid was reeds lang ge leden begonnenwant de laatste muntsoorten zijn reeds sedert een 30-tal jaren buiten omloop gesteld. Zijne gehccle schat bestond uil 35 fr. en woog 7 ESGELAMD. LONDEN, 8 Fcbruarij. Aan onderscheidene regemenlen is het bevel gezonden, zich lot insche ping naar Oost-Indië gereed le houden. De Sullyvan Bordeaux, is nabij Holyhead vergaan. De Kapitein, bootsman cn 12 matrozen zijn daarbij verdronken, en slechts 2 personen gered. De Koning van Corea, onafhankelijk Vorst, maar Ieenpligtig aan den Keizer van China, heeft zijne zeehavens voor den handel van alle volken opengesteld. Corea is zeer vruchtbaar en levert even goede thee en zijde op als China.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2