werken van Andubonover de vogelen van Amerika en over de vier voetige dieren van Noord-Amerika. Op last van den Minister van Openbaar Onderwijs, zijn die werken in de Keizerlijke bibliotheek geplaatst. De Academie van wetenschappen heeft in hare gewone jaarlijksche openbare zitting de groole wiskundige prijs aan Prof. Kummer te Breslan toegekend. De slerrekundige prijs viel aan de fleeren Chacoruac en Gold- schmidt alhier en den Heer Pogton te Oxford te beurt. Men verzekert dat de beroemde schilder Horace Vernet, eerstdaags eene reis naar de Vereenigde Stalen zal doenom aldaar een half jaar te verblijven. Er moeten hem daartoe zeer voordeelige aanbiedingen zijn gedaan. Men spreekt van de oprigting van een bisdotn van Teheran, in parli- bus, waaraan onze Regering een jaargeld zon verleenen. Zondag 11. heeft alhier eene vrouw haren man vermoord. Bij hare ge vangenneming bood zij zoo veel weèrstand, dat de gendarmes genoodzaakt waren haar aan een hunner paarden te binden. In onderscheidene streken is eene groote hoeveelheid sneeuw gevallen. In de Pyreneën zijn verscheidene wegen onbegaanbaar. - Omtrent de daders van den diefstal ten nadeele van de Noorderspoor weg-maatschappij gepleegd, worden uit New-York nog de volgende bijzon derheden gemeld: Grellet Jr. en Félicité Debud willen niet afzien van den eisch tot schadevergoeding, en moeten daarom steeds in hechtenis blijven. Zij hebben te zamen met Grellet Sr. en Parod een verzoek lot volkomen invrijsteliing bij eene andere reglbank ingediend. De zaak van Carpentier zal afzonderlijk worden behandeld en is aan een bekwaam regtsgeleerdc toevertrouwd. De genoemde personen worden altijd bewaard in eene zoo genaamde gevangenis, die zich in niets van een gewoon huis onderscheidt, in eene der geringste wijken van New-York gelegen cn bewoond door een bewaarder en diens gezin. Deze ambtenaar is voor de gevangenen verant woordelijk en zoo zij ontsnappenmoet hij de sommen betalen waarvoor zij vervolgd worden. Als bezoldiging geniet hij alleen hetgeen hij op 1 fr. 75 centimes, die hij dagelijks voor iedere gevangene krijgt, kan besparen, want de aardappelen en de rijst zijn te New-Y'ork goedkoop. Op zijn eigen gezag heeft hij ook bepaald, dat men de gevangenen die voor schulden ge kerkerd zijn, slechts van 10 ure des morgens lot 3 uren 's namiddags mag bezoekenen dit brengt hem nog menigen dollar op. Ook heeft hij nog vertrekken ingerigt tot afzonderlijk verblijf van hen die 50 fr. in de week willen betalen, en deze vertrekken staan nooit ledig. Het is echter zeld zaam, dat de gasten aldaar zoo lang vertoeven als Grellet, Parod en Car pentier, maar men ontmoet ook niet dagelijks dieven die millioenen stelen. IPlïfJB. MADRID, 30 Januarij. De Minister van Financiën peinst steeds op middelen om hel cvenwigl tusschen de inkomsten en uitgaven te herstellen. Men verzekert dat hij daartoe aan de Cortes eene verhooging van de directe belastingen wil voor slaan ook de instandhouding van de belasting op de levensmiddelenonlangs bij Koninklijk besluit hersteld en eene wijziging van het tarief der in- en uitgaande regtenwaarbij sommige regten op den in- en uitvoer afgeschaft en andere verminderd zouden worden; eindelijk nog eene uitbreiding van de regten op liet zegel en de hypotheken. Op 30 Dec. 11. heeft de policie huiszoeking gedaan bij den Heer Jose Vecino, een alhier wonend Protestant, en aldaar een aantal boeken en ge schriften in beslag genomen. Nadat hij eenigen daarvan had geleekend, ten bewijze dat ze hem toebehoorden, is hij naar de gevangenis gevoerd. Men gelooft dat zijn naam voorkwam in een brief door den Heer Mora aan zijne vrouw geschreven, en dat dit tot zijne gevangenneming beeft geleid. In de provincie Andalusie heerschen de kinderpokken zeer sterk. Naar men zegt zijn reeds 700 personen daarvan bet slagtoffer geworden. ITALIË. De Paus heeft den aanleg van eene nieuwe haven bij Pesaro goedgekeurd hetgeen aldaar veel vreugde heeft veroorzaakt, en lot eene algemcene ver lichting aanleiding gaf. Dit werk zal 7 jaren duren en aan den Ingenieur Cialdi worden opgedragen. De haven zalzoodanig woiden ingerigt, dat ze schepen van de grootste soort zal kunnen bergen. De Apostolische Prefect van Quang-lon, Quang-si en llai-Non, Mgr. Guillemindie zich thans te Rome bevindtis door den Paus lol Bisschop van Cyristi gewijd. Zijne mededeelingen over China zijn van dien aard dat de Paus gaarne het personeel der zending aldaar zou willen verdubbelen. De Kardinaal Viale Prela, te Bologna, is ernstig ziek. llij is door eene borstkwaal aangetast. De Koning van Napels is niet gezind het voorbeeld van den Keizer van Oostenrijk te volgen, in het verleenen cener onbepaalde amnestie. Alleen wil hij kwijtschelding van straf verleenen aan hen die daarom vragen en zich onder eede willen verbindenom niets tegen de beslaande orde van zaken te ondernemen. Alzoo zijn sederL December 74 personen in vrijheid gesteld, van welke sommige tot dwangarbeid van 7 lol 25 jaren waren ver oordeeld. Thans bedraagt het aantal der niet begenadigde staalkundige veroordeelden G45; waarvan 480 in de dusgenaamde presidien, 34 op de galeijen; 100 binnenslands en 34 buitenslands verbannen, cn onder deze laatste 25 levenslang. Al de berigten uit Napels komen daarin overeen, dat de toestand van het rijk uiterst hagchclijk is, en gewiglige gebeurtenissen doen voorzien. De gevangennemingen duren voort. De Koning is niet zonder vrees voor zijn persoon, en in zijn verblijf te Caserta worden ongehoorde voorzorgs maatregelen genomen. De stralen van Napels zijn des avonds na 9 ure stil en verlatenen het toezigt van de policie strekt zich zoo verre uitdat men zich in de kolfijhuizen van geene puntige messen mag bedienen; zjj moeten allen afgerond zjjn. Een monnik, met name Angelo di Tito, die onlangs is gevangen geno men heeft erkend dat hij voor Mazzini aanhangers gewonnen had. Een brief van hern die in handen der policie gevallen is, behelst volledige be kentenissen. Het aantal der in vrijheid gestelde staatkundige gevangenen, ten ge volge van de door den Keizer van Oostenrijk verleende algemeene amnestie, bedraagt omstreeks 100. Hierdoor wordt het gerucht, van onderscheidene kanten uitgestrooid, alsof de gevangenissen in Lombardye volgepropt wa ren, gelogenstraft. Aan den spoorweg van Milaan naar Venetie wordt met ijver gewerkt. De ontwerpen voor prachtige stations te Milaan en te Venetie zijn in ge reedheid. De Koning van Beijeren wordt te Milaan verwacht. Te Milaan waren op het laatste hof-concert 2000 personen tegenwoor dig, waaronder 400 uit den hoogen adel. Omtrent de voortbrengst van katoen in de onderscheidene Italiaansche Stalen wordt bet volgende medegedeeld: Napels geeft jaarlijks aan ruwe katoen 13,200,000 ffi, (waarde ongeveer 1) mill. Ned Sicilië 12 mill, ffi, (waarde ruim 1 mill. Ned.); Malta 11,582,000®, (waarde bijna IJ mill. Ned.) In geheel Italië en Malta te zamen, beslaan ten minste 200 katoen-spinne rijen, met 1000 magazijnen en ten minste 10,000 arbeiders, terwijl buiten dien eene groote menigte katoen uit de hand wordt gesponnen. De Kamer van Afgevaardigden in Sardinië heeft, bij de behandeling van het wets-onlwerp betrekkelijk het openbaar onderwijs, hel artikel goed gekeurd, dat het Katholieke geloof aan het onderwijs daar te lande ten grondslag zal verstrekken; doch dal alleen aan kinderen van Katholieke ouders dat onderwijs zal worden gegeven. Het onderwijs van tot andere gezindheden behoorende kinderen wordt geheel aan de ouders zeiven over gelaten. Slechts eenige weinige leden hebben zich tegen het aannemen van dien grondslag verklaard, uit overweging, dat daardoor het beginsel der gewetens-vrijheid zou worden gekrenkt. Dc Russische vloot in de Middellandsche zee is door een storm be- loopen. Het Admiraalschip heeft te Genua en nog andere schepen te Toulon een schuilplaats gevonden. Pltl'ISSEN. BERLIJN, 3 Februarij. De finanliëlc ontwerpen door de Regering aan de Wetgevende verga dering voorgedragenvinden veel tegenstand. De Minister heeft namens de Regering verklaard, dat ook al werden de uitgaven verworpen, zij van haar grondwettig regt gebruik zou inaken, om bare voordragt kracht van wet te geven. Men vermoedL dat de Regering, in dat geval, lot eene ontbinding van het Huis der Afgevaardigden zal overgaan. Voor de bibliotheek alhier is van een oudheidkundige aangekocht een exemplaar van een boek, dat met houten platen is gedrukt. Er bestonden van dit bock slechts twee onvolledige exemplaren. Het nu aangekochte exemplaar is geheel volledig. Aan den Koning van Saxen is van wege Keizer Napoleon het Groot kruis der Orde van het Legioen van Eer overhandigd. Bij de opneming van den Koning van Hanover in de Orde der Vrij metselaars, is in de statuten een artikel gelascht, inhoudende dat de Vrij metselaars-Orde eene zuiver Christelijke instelling wordt, weshalve van nu af geen Israëliet in eenige Hanoversche loge zal kunnen worden opgeno men. Dit besluit heeft groot misnoegen verwekt, cn men zegt dat het Groot-Oosten een zeer krachtig verloog legen deze uitsluiting, om verschil in godsdienstige belijdenis, zal indienen. OOST K X Et IJ K. WEENEN, 2 Februarij. In de zitting van de Duitsche Bondsvergadering van 29 Jan. heeft de gemagtigde van Luxemburg verslag gedaan van de in dit Groot-Hertogdom genomene maatregelenten einde de Grondwet te herzien en in overeen stemming te brengen met de beslaande grondwettige verordeningen van het üuitsch Verbond. De Vergadering heeft, op voorstel van hare commissie, besloten om haren dank te betuigen aan den genoemden gemagtigde voor deze mededeelinguit welke zij met genoegen had geziendat door de Luxemburgsche Regering aan bet Bonds-besluit van Augustus 1851 was voldaan. De voorgenomene vermindering van het leger zal, naar men berekent, eene besparing van ruim 100 millioen opleveren, zoodal daardoor eene groote schrede tot herstelling van bet evenwigt in de finanlien zal gedaan worden. Dc Graaf J. Palfy heeft aan de Hongaarsche Academie der Weten schappen medegedeeld, dat hij haar eene jaarlijksche bijdrage van 4000 11. zal schenken. Volgens eene officiële opgave, bezit de Oostenrijksche Donau-stoom- scbeepvaart-maatscliappij nu 102 sloombooten en schroefstoombootenter oorspronkelijke waarde van 10,200.000 11. Bovendien zijn nog eenige sloom booten in aanbouw. Het aantal transportschepen van die maatschappij be loopt 330. De gezamenllijke waarde van al hare schepen wordt op 14) millioen 11. begroot. REDLAND. Onlangs is melding gemaakt van eenen aanval der Russische vloot in de Kaspische Zee op de Turkomansche zeeroovers, welke bet grondgebied van de Perzische provincie Mazenderan gedurig verwoesten. Dat berigl heeft zich bevestigd: de Russen voeren in die wateren, ter voldoening aan een met Perzië gesloten verdrag, sedert lang krijg tegen de roovers; maar de jongste ontmoeting is het ernstigste gevecht, hetwelk nog in dien strijd voorgevallen is; de Russen hebben, hoewel niet zonder verlies, de boven hand behoudenen de roovers hebben eenen slag bekomenwaardoor zjj eenigen tjjd magteloos zullen zijn.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3