jaarlijks zal opleveren. De fabriek zal geplaatst worden in de duinen bij het Scheveningsche kanaal, waar het overvloedig aanwezig water voor de fabricage van bier uitmuntend is. AMSTERDAM, 4 February. In September 1856 werden hier een vijftal diefstallen met braak ge pleegd jn onbewoonde kantoren en bureaux. Behalve geldmunt- en bank papier "Werden ook andere voorwerpen vermist, o. a. een zakje, met no- tenmuscaat. De policie had eenigen tijd daarna twee personen opgemerkt, die dan eens als werkliedendan weder als Heeren gekleed waren. Twee policie-agenten ontdekten later die beide personen, wandelende met een pakje, waarmede zij bij zekeren winkelier binnentraden en zonder dit ver trokken. Het bleekdat zij aldaar eene hoeveelheid notenmuseaat hadden verkocht. Die notenmuseaat werd van wege den bijzonderen vorm erkend de gestolene te zijn. De beide personen, Pullen en Lega genaamd, werden daarop in verzekerde bewaring genomen. Men vond hen in het bezit van verschillende voorwerpen, bij die diefstallen vermist, benevens eene som gelds, die vrij wel overeenkwam met hel bedrag der gestolen sommen enz. Later bleek het dat de een in 1853 wegens diefstal tot 2 jaren gevangenis straf, de andere in 1848 wegens bedelarij tol opzending naar de bedelaars kolonie was veroordeeld. Den 17dcn dezer zullen zij voor genoemde feiten teregt staan. Alhier is eergisteren avond aan eene gehuwde vrouw door een mans persoon eene gevaarlijke wond in de buik toegebragt. De dader heeft vroeger reeds een vonnis van acht jaren gevangenisstraf ondergaan, wegens aanslag op het leven van dezelfde vrouwdie destijds ongehuwd was en met welke hij jn kennis stond. Uit eigen beweging heeft hij zich in arrest begeven. De vrouw bevindt zich in zorgelijken toestand. BUITENLANDSCHE BKRIGTEN. BELGIË. BRUSSEL, 4 Februarij. Onlangs is aan den Gemeenteraad alhier het verzoek gedaan om eene bijdrage voor den bouw van een nieuw orgel in de Sl. Gudulekerk alhier. Dit orgel wordt vervaardigd in de werkplaats van den Heer Merklin, naar het ontwerp van den Heer Fétis, bestuurder van de Koninklijke muziek school. Het zal behalve voor de kerkdienst, ook gebruikt worden tot het geven van onderwijs aan de kweeltelingen van de muziekschool. De Mi nisters van Justitie en Binnenl. Zaken zullen ieder eene subsidie verleenen; terwijl het kerkbestuur in eene toelage ven 22,000 fr. heeft bewilligd. Door den Burgemeester is voorgesteld uit stads kas 20,000 fr. te verleenen. Het geheele werk zal 150,000 fr. kosten. De Vereeniging die zich de hervorming van het handelslarief ten doel stelt, heeft Zalurdag 11. alhier weder eene bijeenkomst gehouden, die rus tiger is afgeloopen dan de vorige te Gent. In weerwil van verscheidene omstandighedendie men meende dat aan eene groote opkomst van de leden zouden in den weg slaanhadden zich tusschen de 3 a 400 personen ver- eenigd. De vergadering heeft de volgende punten aangenomendal het be houd van het thans in Belgie bestaande beperkende handelsstelsel, de vol- komene ontwikkeling van den algemeenen voorspoed belemmert; dat men met meer kracht dan ooit, de hervorming van dit stelsel in den zin van eene voortgaande vermindering der in- en uitgaande regten moet doorzetten; dat de pogingen tot dat doel door de regering of door de burgers aange voerd aangemoedigd en legen allen tegenstand ondersteund behooren te worden. Volgens VEcho des Flandres, vraagt de Hoogleeraar Brasseur alleen zijn ontslag als Leeraar in het natuur-regt, en zal hij zijnen leerstoel in de staatshuishoudkunde behouden. Door een edel menschenvriend is eene landhoeve met 4 bunders land, aan de Kiel gelegen, geschonken tot oprigting van een gesticht voor 200 ouden van dagen. EVGELAV». LONDEN4 Februarij. Het Parlement is in naam der Koningin geopend. De bij die gelegenheid uitgesproken rede bevatte de navolgende hoofdzaken: Hare Majesteit heeft ons opgedragen u mede te deelen dat de moeijelijk- heden, die gerezen waren met betrekking tot de uilvoering van sommige punten van het vredeslractaat van Parijs, op de meest voldoende wijze zijn uit den weg geruimd. Ingevolge H. M. bevelen beluigen wij het leedwezen dat H. M. gevoelt, dat de handelwijze der Perzische Regering geleid heeft lot vijandelijkheden met den Shach van Perzië. De Perzische Regering heefttrots de haar gedane herhaalde waarschuwingenen met schennis der door haar aange gane verbindtenisscn, de belangrijke stad Herat belegerd en ingenomen. Wij hebben in last u levens te verkondigen, dat de Britsche zee- en land- magtvan Bombay afgezondenhet eiland Karrack en de stad Boeshire heeft in bezit genomenmet oogmerk om den Shach te bewegenvoldoe ning te geven aan de billijke eischen van onze Regering. Met yeel genoe gen heeft II. M. gezien, dat de bij deze gelegenheid gebezigde zee-en land- magt hare gewone dapperheid en beleid heeft aan den dag gelegd. Op bevel van H. M. deelen wij u mede, dat daden van geweld en der Britsche vlag aangedane beleedigingenbenevens overtreding van het be staande tractaat, door de Chinesche plaatselijke bewindhebbers te Canton bedreven, en hunne volstandige weigering om het gedane onregt te herstel len, het voor H. M. Ambtenaren en Bevelhebbers in China noodzakelijk hebben gemaakt, tot maatregelen van geweld over te gaan om voldoening te verkrijgen. Volgens de laatst deswege ontvangen beriglen zijn die maat regelen met groote voorzigtigheid genomen; doch hebben zij een schitteren den uitslag gehad, met het oog op de conflicten die er toe aanleiding had den gegeven. Wij zijn gemagligd u te berigten, dat H. M. in het vertrouwen verkeert, dat de Regering van Pekin de noodzakelijkheid zal inzien om de gevraagde genoegdoening te gevenen de bij tractaat op zich genomen verbindtenissen na te komen. Betrekkelijk de binnenlandsche aangelegenheden werd nog gezegd: dat de begroolingcn werden in gereedheid gebragt met het oog op bezuinigingen. Wijzigingen der wellen met betrekking lot het Charter der bank van En geland zullen worden in overweging genomen. Ten slotte wenschte 11. M. het Parlement geluk met den staat van voorspoedwaarin het rijk verkeert. Door de beide Huizen zijn reeds de antwoorden op de troonrede aan genomen. Bij de beraadslagingen daarover heeft in het Hoogerhuis de Heer Grey een amendement voorgesteld, om de handelwijze van de Regering te genover Perzië te laken. Dit voorstel is verworpen. Lord Derby heeft de buitenl. staatkunde der regering aangevallen en aangedrongen op de afschaf fing der income-tax in het jaar 1860. In het Huis der Gemeenten gispte de Heer d'Israëli het verleden jaar tusschen Frankrijk en Oostenrijk gesloten geheime tractaat ter waarborging van de Ilaliaansche bezittingen. Hij be streed den tegen China en Perzië ondernomen oorlog. Hij verklaarde de intrekking der belasting op de inkomsten te zullen voorstellen. Lord Pal- merston ontkende, dat er een geheim tractaat bestond. Het is blijkbaar dat de Regering grooten tegenstand heeft te verwachten. Onze Indische Regering, na den woester, stam der Santals, die haar zoo veel handen vol werks heeft verschaft, met geweld tot de orde te heb ben teruggebragt, heeft thans de hulp der Anglicaansche zendelingpredikers ingeroepenom hen duurzaam tot rust te brengen. De zendelingen zullen in hunne pogingen om de Santals te beschaven, van regerinswege op allerlei wijze ondersteund worden en zelfs dwangmiddelen mogen bezigen om de inboorlingen naar de door hen op te rigten scholen te trekken. De Santals hebben schier gcene godsdienst, en belijden noch het Ilindosche, noch het Hohammedaansche geloof; men meent alzoo, hunne bekeering te kunnen beproevenzonder gevaar van aansloot aan de in Indië heerschendc secten te geven. Men verzekert dat de Admiraliteit bevel heeft gegevenom met den groolslen spoed toebereidselen tot eene aanzienlijke expeditie naar China te makenterwijl aan de Engelsche Bevelhebbers te Canton depêches afgezon den worden, die hun voorschrijven de strengste maatregelen te nemen, ora de onverwijlde en geheele onderwerping der Chinezen af te dwingen. De stoomboot Ripondie den 4dcn dezer afvaart, brengt nagenoeg 800,000 bijna geheel in zilver, naar Indië en China over. Volgens beriglen uit China van 15 December, had de Admiraal Sey mour, op verzoek van de vertegenwoordigers der vreemde Mogendheden, de noodige maatregelen genomenten einde in het vervolg de magazijnen en verdere eigendommen der buitenlandsche kooplieden te sparen. Hij had zich bepaald tot het bezetten der op de Chinezen veroverde militaire posi- tiënin welke hij zich versterkte. Voor 't overige hadden de aanzienlijkste handelshuizen Canton verlaten en zich te Shangaï gevestigd. Volgens de Morn. Postis de thee-invoer uit China hier te lande in de laatste 20 jaren van 44 tot 81 millioen ffi geslegen en die van zijde van 737,000 tot 4 992,000 De thee levert aan de schatkist 6 millioen op. Tusschen de beide landen wordt jaarlijks 16 a 18 millioen omgezet. In de werkplaatsen van het tuighuis te Woolwich bestaan thans 68 slooin-machinesdie 2773 werktuigen van onderscheidene soort in beweging brengen. Als al de inriglingen voltooid zullen zijnzullen zij ten allen tijde alle krijgsbenoodigdliedcnin zoo groote hoeveelheid als gevorderd mogt worden, kunnen leveren. Er is eene geweer-fabriek opgerigt, die wekelijks 1000 geweren zal kunnen leveren. Met eenen daartoe ingerigten toestel kunnen per minuut 500 minie'-kogels vervaardigd worden. De ijzer gieterij is derwijze ingerigt, dat des gevorderd dagelijks eene hoeveelheid van '200 ton kanonkogels en bommen geleverd kan worden; reeds tijdens den laatsten oorlog werden in één etmaal meer dan 10,400 bommen ver vaardigd. Dagelijks zullen vijf stukken geschut van zwaar kaliber gegoten, en 500 brandpijlen afgeleverd kunnen worden. Te New-York is onlangs overleden de Ingenieur R. Stevens, die in zijne jeugd de zamensteliing van eene bom heeft uitgevondenen aan de Regering der Unie verkocht, waarvoor hij gedurende zijn geheele leven een inkomen van ƒ12.50 per dag heeft verkregen. Te Albion (Slaat New-York) is een bloedig gevecht tusschen Ameri kanen en Ieren voorgevallen. De Ieren waren kanaalwerkers, die na hun loon te hebben ontvangen, zich beschonken hadden gemaakt. Twee hun ner bleven dood op de plaats, en vier Amerikanen werden zoo gevaarlijk gekwetstdat men voor het behoud van hun leven vreest. FRANKRIJK. PARIJS, 3 Februarij. Bij Keiz. besluit is aan den Minister van Oorlog voor 1856 een buitenge woon crediet toegestaan van 25,955,000 fr. De Keizer en de Keizerin hebben de eerste voorstelling van het blijspel van Alexandre Dumas, den zoon, getiteld: Question d' Argentbijgewoond. Men zegt, dat Mirès aan Dumas 100,000 fr. had aangeboden, indien hij het stuk niet deed opvoeren; doch dat deze geweigerd heeft. liet vroeger door sommige Engelsche bladen medegedeelde gerucht, dat Perzie tegen over Engeland in onderwerping was gekomen, is onge grond. De voorstellen tot schikking door de Engelschen gedaan, zijn door het hof van Teheran naar Feruck-Khan te Parijs opgezonden, die daarvan bij de onderhandelingen die, misschien onder medewerking van onze rege ring zullen plaats hebben, kan gebruik maken. De Regering der Vereenigde Stalen van Noord-Amerika heeft aan onze Regering ten geschenke gezouden een exemplaar der twee pracht-

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2