COURANT. LEYDSCHE VRIJDAG 6 FEBRUARI J. 1857. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke No miners worden tegen 10 Centen afgegeven De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. BINNENLANDSCRE BERIGTEJJ. LEYDEN, 5 Februarij. Men verneemt dat door den Academisclien Senaat van de Hoogeschool alhier het Doctoraat in de Godgeleerdheid, honoris causa, is opgedragen aan de Heercn J. Tideman, Hoogleeraar bij het Remonstrantse!]S. Hoek stra Bzn., Hoogleeraar bij het Doopsgezinde en A. D. Loman, Hoogleeraar bij het Luthersch Seminarium te Amsterdam. Bij het Gemeentebestuur alhier is ingekomen ƒ98.60 ter verdeeling onder de algemeene armenals zuivere opbrengst van het door de Onder-Officieren der bezetting, J. 11. Wuillemin en J. H. Steenbergen, 11. Zaturdag gegeven Militair Assaut; waarbij de Heer A. van Pijpen, Kapelmeester der schutterij, met vele leden van dit muziekcorps geheel belangeloos het hunne hebben bijgedragen, om dit Assaut wel te doen gelukken en de Heer W. Oostveen alles wat tot de versiering der zaal noodzakelijk was, voor zijne rekening heeft genomen. De Inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt heeft ter kennis gebragt van ouders of voogden die voor hunne zonen of pupillen de toelating als kweekeling bij 's Rijks Kweekschool voor Militaire Geneeskun digen mogten verlangen, dat op den 6dc" Julij 1857 een vergelijkend examen over de adspiranten zal worden gehouden, en dat vóór den lstPn Mei 1857 een daartoe strekkend verzoekschrift aan hem vrachtvrij zal moeten worden ingezonden. Men verneemt dat een 13-tal gevangenen uit de strafgevangenis te Woerden waren ontvlugt. Aan ijverige nasporingen is het mogen gelukken allen weder in verzekerde bewaring te brengen. De bevroren gracht schijnt den boeven een uitweg te hebben verschaft, terwijl zij het oogenblik schij nen te hebben waargenomen, waarop de schildwacht aan die zijde een anderen kant opliep. In de vergadering van de Prov. Staten van Noordholland is mededee- ling gedaan van een Kon. besluit, bij 'twelk de koninklijke goedkeuring wordt onthouden aan het reglement voor het Hoogheemraadschap van Rijn land, door de Staten van Noordholland vastgesteld, en ook aan dat, 'twelk door de Stalen van Zuidholland voor het bedoelde Hoogheemraadschap is aangenomen. Van het Nieuwe Diep is naar Batavia vertrokken het schip Nieuw- Holland, Kapt. L. Tuk, aan boord hebbende 130 man koloniale troepen, onder bevel van den Majoor der genie Maurenbrecher. Op onze rivieren vertoont zich veel drijfijs, zoodat de scheepvaart is gestremd. De schipbruggen te KeulenArnhemDoesborgh en Zulphen en de gierbrug te Nijmegen, zijn weggenomen. De Hceren Bredius c. s. te Dordrecht, hebben vergunning aan de hooge Regering aangevraagd tot het aanleggen van eenen spoorweg van daar op Geertruidenberg over Tilburg, Eindhoven en Bilsen op Luik. Het laat zich alzoo aanzien, dat binnen de stad Tilburg, alwaar, behalve den Zeeuwsch-Limburgschen spoorweg ook het plan beslaat tot den aanleg van een spoorweg van Turnhout over Tilburg op Woensdrecht en Utrecht, een net van spoorwegen zal tot stand komen. Gedeputeerde Stalen van Gelderland hebben eene Commissie benoemd, ten einde te bevorderen dat de Geldersche landbouw op de wereldtentoon stelling in dit jaar te Parijs te houdendoor voortbrengselen van akkerbouw en veeteelt, met eere worde vertegenwoordigd. Be Staten der provincie hebben ƒ1500 beschikbaar gesteld voor kosten ter bevordering van de deel neming aan die tentoonstelling. Door de leerlingen van het stedelijk Gymnasium te Arnhem is een eenvoudig gedenkteeken geplaatst op het graf van wijlen den Rector Dr. J. W. Elink Sterk. Uit Arnhem wordt gemeld dat te Eibergen dezer dagen een huisgezin plotseling ongesteld is geworden na het nuttigen van soep, waarin bij ge daan onderzoek, ratlenkruid aanwezig is bevonden. Het is aan de Justitie nog niet gelukt den dader dezer misdaad in handen te krijgen. Men verneemt, dat aan de sehuldeisehers der Maatschappij van 'Wel dadigheid die zich lot het depart, van Binnenl. Zaken hebben gewendten einde voor te komendat die instelling in staal van kennelijk onvermogen zon worden verklaardhoofdzakelijk is te kennen gegevendal de Regering zich niet in de gelegenheid bevindt, in overeenstemming met dit verlangen te handelen. In de kolonie Yeenhuizen heerscht de zenuw-zinkingkoorts zeer sterk. Een aantal personen zijn reeds daarvan het slagtoffer geworden. Te Vlissingen is aangekomen het Engelsche stoomschip Ocean Bride Kapt Butterfieldom dienst te doen bjj de werkzaamheden van het kanaal hetwelk door Znid-Beveland gegraven wordt. In Maart zal eene belangrijke vermindering in het personeel van 's Rijks werf te Vlissingen plaats hebben. Eenigen worden gepensioneerd, terwijl anderen, niet op de vaste rol geplaatst zijnde, zullen worden be dankt. Het gezamenllijk aantal zal omtrent 80 personen beloopen. De algemeene vergadering der Yereeniging ter bevordering van fabriek en handwerks-nijverheid in Nederland, zal in dit jaar te 's Hertogenbosch gehouden worden. De aldaar gevestigde afdecling dier Vereeniging heeft het plan gevormd om bij die gelegenheid, in de maand Augustus, eene provin ciale tentoonstelling van Nijverheid te houden. Uit Curacao wordt berigt, dat 's Lands brik Lynx aldaar op 13 Dec.jl. is aangekomen en daarmede de lieer Mr. A. M. de Rouville, Procureur des Konings in die kolonie, met zijn gezin. Den 16den Dec. is die Heer, na in eene vergadering van den kolonialen Raad den vereischlen eed te heb ben afgelegdin functie getreden. Men hooptdat hij veel zal toebrengen lot verbetering van de policie, die aldaar nog al te wenschen overlaat. Hij heeft dan ook reeds eene herinnering aan de bevolking in de courant doen plaatsenwaarin hij haar tegen het plaats hebben van ongeregeldheden waarschuwt, zullende bij herhaling, met alle gestrengheid, die de wet aan de hand geeft, des noods en onverhoopt, door geweld van wapenen, tegen de overtreders te werk worden gegaan. Terwijl de dagbladen het decreet hebben medegedeeld der inquisitie, waarbij het protest des Aartsbisschops van Utrecht cn der Bisschoppen van Haarlem en Deventer legen het leerstuk der Onbevlekte Ontvangenis op de lijst der verboden boeken wordt geplaatst, verneemt men, dat in Frankrijk en Italië bij geestelijken en leeken der R. K. kerk het ook in die lan den nu bekend geworden Herderlijk onderrigtin ruime mate de be langstelling heeft opgewekt. Het ontbreekt niet aan de meest sprekende bewijzen, dat de voorstanders der Gallicaansche kerk, wier getal en in vloed zeer begint toe te nemen, eene buitengewone sympathie gevoelen voor de oud-bisschoppelijke Clerezy in Nederland, en den geest cn de kracht, welke zich hierbij in den laatsten lijd openbaart. Van de overzijde dei- bergen uit het hart van Italiëwerpt tegenwoordig meer dan ce'n geeste lijke zijn groet en gelukwensch toe aan de mannen hier die, krachtiger dan men daar nu nog durft, het leerstuk opentlijk bestrijden en bierbij tegelijk hunne gehechtheid aan de echte oude Roomsche kerk bewijzen. In de Roomsche kerk, waarin twee groole krachtige beginselen, het Jansenisti sche en Jezuitische elkander sedert eeuwen hebben bestredenschijnt in verschillende lauden door het drijven der Jezuitische partij, de Jansenisti sche geest al krachtiger te ontwaken. En het schijnt uit de allerlaatste benoemingen van Bisschoppen te blijken, dat de Fransche Minister Roulland krachtig het ullramontanisme wil tegenwerken. (Resid. BI.) 'sGRAYENHAGE 5 Februarij. Tot Burgemeester der gemeente den Bommel (Overflakkee) is benoemd de Heer A. van der Yelde Az. Bij Kon. besluit is benoemd tot Raadsheer in het Prov. Gereglshof in Noordholland Mr. P. Eliasthans Rcgler in de Arr.-Reglbank te Haarlem. Tol 2dcn Luitenant-Kwartiermeester bij het 5de reg. infanterie is be noemd de Sergeant-titulair J. II. C. VV. von Schmidt auf Altenstadt, van het 7dc regement van het wapen. Z. M. heeft aan den Heer Staatsraad in buitengewone dienst, G. Hol- tius, sedert 1 Oct. 1855 bereids builen werkelijke dienst, als Afdeelings-Chef bij het dep. van Financien, eervol ontslag verleend als Inspecteur-Generaal der registratie, ingaande met 1 Mei 1857, behoudens aanspraak op pensioen. Het bal, eergisteren ten Ilove gehouden, was zeer luisterrijk. De meeste leden van het Koninklijk Huis waren tegenwoordig. Onder de genoodigden melkte men op de leden van hel Corps Diplomatique, de Ministers enz. In het geheel werd het door ruim 700 personen bijgewoond. Men verzekert, dat bij de aanstaande hervatting van de werkzaamhe den der Kamersvan Regeringswege aan hare overwegingen zal worden onderworpen een ontwerp van wet tot het toeslaan der noodige geldentot uitvoering der voorgenomene emancipatie der slaven in YVest-Indie. Ook verneemt mendat van Regeringswege zal worden aangeboden een ontwerp van nieuwe wet op de Jagt en Visscherij. De Heer B. M. Perk alhier, heeft dezer dagen, behalve eene proeve eener wethoudende belasting op de bierenook een plan en statuten eener naamlooze vennootschap in omloop gebragtten doel hebbendede oprigling eener Beijcrsche Slootnbierbrouwerij te 's Hage, tevens ingerigt voor de fabricage van andere gezochte bieren. Het kapitaal wordt bepaald op ƒ250,000, verdeeld in 250 aandeelen van ƒ1,000 in 5 termijnen tot en met Maart 1858 te storten. Elk deelhebber zal uit de winst eene bepaalde jaarlijksche renie- uitdeeling genieten, berekend tegen 4 ten 100, over de door hem gedane stortingenen daarenboven deelen in de verdere winst, welke de vennootschap

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1