houden. Op dil oogenblik is er nog niet e'éne paragraaf van de troonrede vastgesteld. Lord Russell is uit Florence, waar hij de laatste maanden heeft door- gebragt, hier teruggekomen. Ruim 1000 werklieden hebben gevolg gegeven aan hunne bedreigingen en zich bij de armenhuizen in Islington en Clerkenwell aangemeld om on derstand. De aanvrage geschiedde gedeeltelijk door vertegenwoordigers der lijdende ambachtslieden, waarvan eenige op staande voet in de werkhuizen toegelaten werden. Deze slap zal waarschijnlijk door anderen gevolgd, en de eenmaal verleende hulp spoedig op grootere schaal ingeroepen worden. Ook hebben zich nog een aantal werklieden naar het armhuis in Lamhcth begeven, die echter weigerden om 3 uren arbeid te verrigten voor een half pond brood per man op grond dat die tijd beter besteed kon worden aan het opzoeken van werk. Een ander voorstelhun gedaansloegen zij mede van de hand, zoodat hun oogmerk slechts geweest kan zijn eenig opzien te verwekken. De geheele zaak krijgt een zeer onaangenaam aanzien. Te Hexham in Northumberland overleed dezer dagen zekere John Bell, in den buitengemeen hoogen ouderdom van ruim 110 jaren. Hij was pach ter, maar maakte zich ook als ondernemend smokkelaar berucht, en ont kwam meermalen met levensgevaar degenen die hem als zoodanig vervolg den. Zijne levenswijze was altijd bijzonder matig. In het graafschap Forfor zijn in de laatste dagen 3 vrouwen dood onder de sneeuw gevondenmen vreest voor meer dergelijke ongelukken. Berigten uit Canton meldendat de goederen van buitenlandsche han delaren, opgestapeld in Chinesche pakhuizen, lot dus verre nog onaange- last zijn gebleven; doch dat er weinig waarschijnlijkheid is, dat men die goederen zal kunnen verwijderen naar plaatsendie men hetzij nu of later veiliger acht. FRANKRIJK. PARIJS, 30 Januarij. Bij gebrek aan staatkundig nieuwshoudt men zich alhier bezig met financiële vraagstukken, vooral betrekkelijk de vermeerdering van het kapi taal der bank, en met wijzigingen in de begrooling te brengen, ten einde het evenwigt in de uilgaven en inkomsten te verkrijgen. Ten opzigte van het eerste punt doet de Moniteur eene mededeeling, waarin gewezen wordt op hel gevoelen van Keizer Napoleon Idie meende dat de bank zich alleen tot het disconteren van handelspapier bepalende, dat 3 maanden te loopen heeft, bijna in de onmogelijkheid is om verliezen te lijden; zoodat er geen groot kapitaal noodig is. De fondsen van de Bank kunnen beter belegd worden in staatspapieren, omdat deze bij nood zakelijkheid gemakkelijk gerealiseerd kunnen worden. De begrooting zal noodwendig verandering moeten ondergaan. De Minis ters van Oorlog en van Marine, moeten op last des Keizers, uitgebreide maatregelen tot besparing nemen. Naar men verzekert zouden er weder 45,000 man ontslagen worden, en zoo er niets bijzonders plaats heeft, later nog 30,000 man. Men weet dat reeds vroeger 80,000 man zijn naar huis gezonden. Het berigt dat de Regering voornemens was om de aandeelen in nijver heids-ondernemingen te belasten, was uit de lucht gegrepen. Volgens opgaaf van den Minister van Justitie is gedurende het jaar 1855 het aantal der misdaden, welke door de Hoven van Assises zijn onder zocht, met 13 ten 100 verminderd, en de wanbedrijven, door de correctio nele reglbanken behandeldmet 8 ten 100. Aan Verger, die nog al kalm van geest scheen, is het Zondag 11. vergund geworden de dienst in de kapel van de gevangenis bij te wonen; maar aldaar werd hij weder zoo opgewondendat hij den prediker begon te vervloeken en men hem voor het eindigen van de dienst moest wegleiden. Het Hof van Cassatie heeft het beroep van den veroordeelde verworpen. Zijn Advocaat had drie redenen tot vernietiging van het vonnis ontwikkeld, die door den Proc.-Generaal zijn bestreden, en waarop het Hof het vonnis heeft bevestigd. lieden morgen ten 8 ure is het doodvonnis reeds aan Verger voltrokken. Hij was zeer ter neêr geslagen en de helpers van den scherpregter hebben i hem op het schavot moeten dragen. Op het oogenblik dat zijn hoofd onder de bijl werd gebragt, riep hij uit: Leve de Keizer! Leve Jezus Christus! Meer dan 10,000 personen woonden de tereglstelling bij. Naar men verneemt is de Voorzitter van het Hof, Delangle, door den Keizer berispt over de ongehoorde haast, bij de behandeling van de zaak van Verger gemaakt. Men zegt dat het lijk van Prinses Lievenin 71-jarigen ouderdom overleden, van hier naar Rusland, haar vaderland, zal worden overgebragt om daar te worden begraven. Men verneemt dat zij vóór haren dood hare gedenkschriften voltooid en ze aan den Heer Guizotharen ouden vriend, vermaakt heeft. Men zegt dat de rondgaande ministeriele brief omtrent het buiten sporig spelen uitgelokt is door het geval dat een jongeling die met meer anderen uit den schouwbnrg komende, in eene Vereeniging den avond was gaan doorbrengenaldaar 40.000 fr. verloor. Naar men uit Lyon meldt zou de Heer Sauzet, voormalig President van de Kamer van Afgevaardigden onder Lodewijk Philips, voornemens zijn monnik te worden. Sedert 1848 helde de Heer Sauzet daartoe overvooral ten gevolge van een langdurig verblijf te Rome. Het verlies van zijne vrouw, die onlangs is overleden, heeft hem het verlangen ingeboezemd, om zijn leven in een klooster te eindigen. De voormalige Minister, de be roemde gezelschapsman, die zoo onuitputtelijk in geestige zetten was, zal dus in een Franciskaner monnik hervormd worden. Nabij Boulogne sur Mer is dezer dagen de stoomketel van eene ijzer gieterij gesprongen, 2 werklieden werden gedood en 5 meer of minder gewond. In de gemeente Marquise (Pas de Calais) is een grijsaard van 78 ja ren door zijne dochter vermoord, met medepligtigheid van hare moeder, die reeds 84 jaren telt. De man had tot hiertoe van bedelen zijn beroep gemaakt, en was daartoe niet meer in staat, zoodat hij tot last van zijne vrouw en dochter kwam. Om zich hieraan te onttrekken heeft men hem het leven benomen. De schuldigen zijn gevat. In Algerië heeft men op den llJe" en 12dcn dezer zeer ruw weder ge had. Te Constantine was de wind zeer sterk en de lucht verduisterd door de sneeuw. Daarna is er eene zware plasregen gevallen, die alles onder water heeft gezet. Te Bona woedde de storm ook vreeselijk en de sneeuw lag aldaar 2 ellen hoog. ZWITSERLAND. De Heer Kern heeft het honorarium voor zijne eerste zending naar Pa rijs, 800 fr.aan het hulp-comité van zijn kanton geschonken. Uit deze som blijkt het dat de Zwiisersche Regering aan de diplomatie weinig te koste legt. Omtrent het oogmerk van de tegenwoordige zending van Dr. Kern naar Parijs zijn de gevoelens verschillend. Naar men wil zou hij in last heb ben te beproeven, of het niet mogelijk zou zijn de verdere quaestie van Neufchatel met den Pruissischen Gezant te Parijs afzonderlijk te regelen, ten welken einde hij de bemiddeling des Keizers inroept. SPANJE. MADRID, 26 Januarij. Volgens de Leon Espagnolis er een verborgen voorraad wapenen ontdekten zijn verscheidene bewijsstukken van gewigt en omstreeks 30,000 gedrukte proclamatien in handen der Regering gekomen. De per soon bij wien dal een en ander bewaard werdis in hechtenis genomen. ITALIË. De Koning van Napels heeft eene overeenkomst geteekend met de Argenlijnsche republiek met het doel de staalkundige gevangenen, die daarin toestemmenop haar gebied op te nemen. Reeds is door de Rege ring aan eenige hoofden van de vrijzinnige partijdie sedert geruimen tijd gevangen zitten, vrijheid aangeboden om onder de bepalingen dier overeen komst naar Zuid-Amerika te verhuizen, maar dat aanbod is onder anderen door den Heer Poerio afgewezen. Nog onder den indruk van het gebeurde in Frankrijks hoofdstad, ver neemt men uit Napels, dat Verger reeds een navolger heeft gevonden, en dat zijne woede besmettelijk is geweest. Een Priester heeft een moord aanslag beproefd op den Aartsbisschop die te Matera bezig was in de kerk de dienst te verrigten. De moordenaar was met twee pistolen gewapend. Bij het eerste schot viel de Aarfsbisschop gewond neder. Een kanunnik schoot den Prelaat te hulp en trachtte hem te verdedigenmaar ontving toen ook het tweede schot en viel dood neder. Men is den moordenaar meester geworden. De Koning van Sardinië is te Nizza aangekomen en aldaar feestelijk ontvangen. Z. M. heeft een bezoek bij de Keizerin-Weduwe van Rusland afgelegd. Te Turyn is dezer dagen de Opperrabbijn der Israëlitische gemeente, de Heer Selio Cantoni, met veel plegtigheid begraven. Hij was algemeen geacht, niet alleen bij zijne geloofsgenootenmaar ook bij alle inwoners en had zijne betrekking 25 jaren bekleed. Zijne begrafenisplegtigheid werd door eene groote menigte volks bijgewoond en de lijkkoets werd door 178 rijtuigen naar het graf gevolgd. De houding der bevolking bij deze gele genheid toonde de groote vorderingen der godsdienstige verdraagzaamheid. Uit Turyn wordt aan de Guz. de Satoie het volgende geval gemeld ten bewijze van de noodzakelijkheid van de invoering eener wet op het burgerlijk huwelijk. Een burger van MontbercelliSosso genaamd, huwde onlangs eene jonge dochter, Antoinette Gagliardi. Twee maanden na de vol trekking des huwelijks, heeft de Pastoor, die vernomen had dat zij in eenen zekeren graad bloedverwanten waren, hen bevolen te scheiden, met bedrei ging om bij weigering de magt van het burgerlijk gezag te zullen inroepen. Het huwelijk was tot hiertoe gelukkig en de jonge echtgenoote verkeerde in gezegende omstandigheden; maar ln weerwil van dit alles heeft men moeten gehoorzamen. Naar men wil zal Koningin Maria Christina van Spanje voor goed haar verblijf te Rome vestigen. Na de vrijlating der staatsgevangenen is de geestdrift voor den Keizer van Oostenrijk te Milaanzeer toegenomenzoo zelfs dat de Keizer die tot hiertoe zijne koele deftigheid had bewaard, door de blijken van erkentelijk heid van hel volk zigibaar getroffen werd en zijn dochtertje de kleine Prinses Sophie aan het volk heeft vertoond. Bij zijne komst in den schouwburg duurde de toejuiching 3 minuten voort, en verschilden zeer van eenige dagen vroeger, en werd niet alleen gedurende de voorstelling nog tweemalen herhaald, maar verzelde bij 't uitgaan HH. MM. tot aan het paleis, liet volk liep zingend langs de stralen en er is zelfs eenige wanorde ontstaan, voor de huizen van eenige grooten die geen licht hadden. Dit alles heeft den Keizer doen besluiten zijn verblijf te verlengen. Op 3 Febr. zullen de Ooslenrijksche troepen hel Hertogdom Parma verlaten. OOSTENKD It. WEENEN28 Januarij. Aartshertog Ferdinand Maximiliaan heeft aan de kerk van het H. Graf te Jeruzalem verscheidene zilveren altaarvoorwerpen geschonkendie bereids derwaarts zijn afgezonden. Te Munchen (Beijeren) is in eene der koffijhuizen eene geheime speel- club ontdekt; de spelers zijn gevangen genomen. KIJüLANO. Naar men verzekert heeft de Keizer van Rusland van een beambte te Peterswardein eene viool van den ouden beroemden meester Stein afkomstig,

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2