LEYDSCIIE COURANT. 1857. MAANDAG 2 FEBUUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. BÜ deze Courant belioort Bijblad B1IVNENLANDSCHE BEKIGTEN. LEYDEN, 31 Januarij. Wij vernemen met genoegen dal onze stadgenootde Heer A. J. Wetrens voornemens is op Woensdag den li11™ Febr. a. s.alhier een groot Vocaal- en Inslrumentaal-Concert te geven, waarop zich, behalve den Concertgever, zullen laten hoorenMej. Telly Rosa, eerste Sopraan, en de Heer Kren eerste Baszanger der lloogduitsche opera te Amsterdam. Bij gelegenheid van de sneeuwstratennemen wij hier, volgens onze vroegere belofte (zie ons n°. van 14 Maart 1856), de navolgende artikelen op uil de Aigemeene Policïe-Verordening Art 81. Niemand mag de sneeuw of het ijs van de stralen met ijzeren werktuigen weghakken of doen weghakken. Art. 82. Bij hel wegruimen der sneeuw van stoepenmag deze in de gracht, doch niet op straat geworpen worden. Art. 83. Het op straat werpen van sneeuw, water of eenige andere za ken van daken of uit goten is verboden. Art. 85. Wanneer er sneeuw of ijs op de straat ligt, mag niemand met schaatsen daarop rijden of glijbanen maken. Art. 86. Het werpen met sneeuwballen is verboden. liet getal der in het Werkhuis alhier opgeriomenen, bedroeg gedurende deze week dagelijks 287 tot 308 personen. De lieer Heringa, Directeur van 't Postkantoor te Schiedam, heeft een uitvoerigenaauwkeurige en zeer goedkoope Kaart ontworpendoor den Heer Bogaerts te Breda, op steen gebragt en uitgegeven bij J. G. en W. Altorlïer te Middelburg. Vroegere uitgaven zoo van twee Postkaarten, als van zijn Jaarboekje voor de Posterijen en Aardr. Handwoorden!), van Ne derland hadden reeds getoond dat den Heer Heringa zulk een arbeid zeer goed is loebetrouwd. De Kaart vindt dan ook zoo veel bijval en aftrek, dat de eerste druk, al voor eenige opentlijke aankondiging was uitverkocht. Zie de Adv.} De Java-Courant van 12 Nov. 11. bevat de 0. I. drukperswetons te uitvoerig ter overnamewaarvan wij de uitvaardiging reeds in ons vorig N°. hebben medegedeeld. Die wel bevat zeer strenge bepalingen en moet daardoor de O. I. pers en den Nederl. boekhandel uitermate belemmeren. Hel is wel zeer te bejammeren als dergelijke bepalingen noodig geacht wor den en de pers in de O. Indische bezittingen aan zulke knellende banden moet worden gelegddat vrees voor misbruik de vrijheid der drukpers al daar zoodanig beperkt, dat ze bijkans geheel verloren gaat. Onkruid zal er wel altijd op iederen akker opschieten; maar 't blijft toch eene bedenke lijke zaak om van wege 'tonkruid, de tarwe mede uit te roeijcn. Geen wonder dat deze wet de bezorgdheid van velen in ludie heeft op gewekt. Eenige inwoners van Batavia hebben deswege een adres aan de Tweede Kamer opgezondenwaarin men zich over de knellende banden en strafbedreigingen dier verordening ernstig beklaagt en betoogt, dat eene ge matigde vrijheid van de drukpers, zoo in het belang van het bestuur als van bestuurders gevorderd wordt. Ook de boekhandelaren in Indie zijn zeer verslagen over deze drukperswet en hebben zulks in een betamelijk adres aan Z. M. te kennen gegeven. Zij toonen het onbillijke van eenen borgtogt tegen 5 ten honderddaar zij hierdoor bij voorraad te kort worden gedaan voor de mogelijkheid van een nog niet be gaan misdrijf, als ook van het verbieden van den boekhandel aan een per soon, zonder voorafgegaan misdrijf, en de groote bezwaren die er tegen de meeste overige bepalingen beslaanen van wier gegrondheid zij innig overtuigd zijn, en eindigen met de betuiging dat zij, wetende dat een eerbie dig en bescheiden beroep op Z. M. nimmer vruchteloos zijn kan, en dat hare getrouwe onderdanen steeds verzekerd mogen wezenvoor de mededecling hunner grievenbij Z. M. een open oor en hart te zullen vindenmet het meeste en volste vertrouwen een goedgunstige aanname van hun adres te gemoet zienhetwelk zij met den diepsten eerbied aan Z. M. aanbieden met het ootmoedig verzoekdat het Z. M. behagede bij dit adres kenbaar ge maakte bezwaren, in goedgunstige overweging te willen nemen, y Te Gouda heeft eene vergadering plaats gehad van ingezetenen, om maatregelen te beramenten einde de bij de gemeentebegrooting over dit jaar vastgestelde directe belasting, onnoodig te maken en door vrijwillige bijdragen, bij wijze van een don gratuit, te doen vervangen. Naar men verneemt, bestaat er gegronde hoop, dat dit plan verwezentlijkt zal worden. Op 3 Febr. aanst. zullen voor de Arrond.-Regtbank te Amsterdam, 5 drukpers-overtredingen worden behandeldin ieder van welke Jhr. Salvador hetzij als klager, hetzij als aangeklaagde is betrokken. De Amst. C. meldt dat zich te Weesp hel zonderlinge geval voor doet, dat onder de lotelingen voor de Nationale militie, die in dit jaar zullen moeten opkomen, zich een meisje bevindt, dat bij hare geboorte, door welke omstandigheid is onbekendin de registers van den Burgerlijken Stand is ingeschreven als een kind van het mannelijk geslacht, aan het welk den naam van Anthonius is gegeven. Te Nijmegen is door Mej. E. Reynen, lid van de Ned. Herv. gemeente aldaar, en onlangs overleden, vermaakt: aan de armen van de Ncd. Her vormden ƒ4000, der Lutherschen ƒ1000, der R. K. ƒ1000, der Israëliten ƒ1000; alles vrij van successie-regten. Te Harderwijk meiden zich nog voortdurend vrijwilligers aan voor onze Oost- en West-Indische bezittingen, meest allen herkomslig van het ont bonden Krim-leger; het zijn veelal Zwitsers en Duitschers, die na hunne betrekkingen te hebben bezocht of zich in Hamburg een tijd lang te hebben opgehouden, van het gunstig aanbod om zich voor onze koloniën te ver binden gebruik makenof liever moeten maken. Aan weinig tuchtzoo het schijnt, gewoon, geven zij in Harderwijk handen vol werks; maar zoodra zij een weinig gedisciplineerd zijn, roemt men deze lieden zeer als uiterst geschikte en handelbare menschen. Onder het thans hier liggende detachement, sterk 143 man, hetwelk met het schip WalviscK naar Oost- Indië zal vertrekken, telt men slechts 7 Hollandsche soldaten; voor de rest behooren allen tot het vreemden legioen. Er moeten op dit oogenblik, naar men verzekert, nog wel omtrent 100 man van die vreemdelingen in Harderwijk beschikbaar zijn. Er bevinden zich onder hen vroegere Offi cieren en zelfs gedecoreerden met verschillende medailles. U.C Te Zierikzee, alwaar eenige dagen geleden de gas-verlichting is inge voerd is Maandag 11. de gaskuip gebarstenzoodat de stad op nieuw met olielampen moet verlicht worden. Men zal het gebrek zoo spoedig moge lijk herstellen. Te Hcinkcnszand (Zeeland) is in den nacht van Woensdag op Donder dag brand ontstaan ten huize van den Heer Mr. van der Bilt. Deze Heer en zijne echtgenoote zijn met moeite gered, terwijl de dienstmaagd daarbij is omgekomen. Van den inboedel is niets gered. De oorzaak is onbekend. Volgens eene opgave in de St.-Cour. bestond de Nederlandschc koop vaardijvloot op 31 December 1856 uit 2343 schepen, metende 296,692 lasten, zijnde 113 schepen meer dan in 1855. In 1856 zijn ingeklaard 7977 zee schepen, zoo onder Nederlandsehe als andere vlaggen, en uitgeklaard 4806 zeeschepen als voren. 'sGRAVENHAGE 31 Januarij. Z. M. heeft benoemd tot Ridders van de Orde van den Nederlandschen Leeuw Mr. N. S. van Meurs, Burgemeester der gemeente Heerde, en Jhr. Mr. C. E. J. F. van Nispen van Pannerden, Burgemeester der gemeente Zevenaar. Tot Burgemeester van de gemeente Adorp is benoemd de Heer J. Wit kop van Roijen en lot Aspirant-Ingenieur voor het stoomwezen de Heer S. L. Kempen. 11e soiree musicale et dramatique, die eergisteren bij H. M. de Ko ningin-Moeder plaats had, was zeer luisterrijk en heeft tot laat in den nacht geduurd. De kunstenaars die daartoe hebben medegewerkt, hebben van II. M. vele blijken van onderscheiding ontvangen. Morgen zal, bij gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Frederik der Nederlanden, een groot diner en gala ten Ilove plaats hebben. Voor het baldat Dingsdag ten Hove zal gehouden worden zijn ruim 800 personen zoo van hier als van elders genoodigd. Bij de Commissiebelast met de oprigting van een gedenkleeken voor den dichter Tollens, is van eenige Nederlanders te Smyrna gevestigd, eene bijdrage ontvangen van 50. De persoon van Jije Huisman, is van het Commissariaat van Politie gevankelijk overgebragt naar het huis van verzekering alhier. Deze persoon wordt verdacht als medepliglig aan den te Leydcn gepleegden diefstal. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. KËLei B. BRUSSEL, 30 Januarij. De Grootvorst Constantjjn van Rusland wordt in de maand April alhier verwacht. De Hoogleeraar Brasseur, te Gent, heeft aan zijne leerlingen bekend gemaakt, dat hij zijn ontslag aan den Minister van Binncnl. Zaken had ge vraagd. ENGELAND. LONDEN, 29 Januarij. De Morn. Herald beweert dat het Ministerie Palmerstonzoo als het thans is zamengesteld, zich mocijeljjk in het Parlement zal kunnen staande De Prijs der Courant is 12 in het jaar de afzo?iderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1