drager der firma Baltazzi dezelfde som komt opeischen. Toen helderde alles zich op. De diefstal was alleen door de verstrooijing van gedachten des schippers mislukt. Toen namelijk de bewuste persoon hem op het aange duide punt niet gevonden had, moest hij noodwendig op het denkbeeld komen dat zijne list ontdekt was. Gewoonlijk dienen in de Levant drie cognossementenliet eene wordt aan de administratie der paketbooten over handigd, het tweede aan den geconsigneerde gezonden en het derde door den afzender behouden. Men vermoedt dat het dit laatste geweest zal zijn dat in het bezit van dezen doortrapten gaauwdief was. Aan den schipper is eene belooning van 500 fr. geschonken. SPAAJE. MADRID, 25 Januarjj. De Ministerraad waarin tot de bijeenroeping der Cortes is beslotenwerd door de Koningin, en in dit geval bij uitzondering, door diens gemaal bij gewoond. De Minister Nocedal heeft de bijeenroeping hevig afgekeurd, tot groot genoegen van den Koning; maar de Maarschalk Narvaez heeft in eene krachtvolle rede betoogd dat zulks het eenige middel was om eene omwen teling te voorkomen. Het slot is geweest dat al de Ministers het besluit hebben onderleekend. De staatkundige toestand des lands is daardoor eenig- zins opgeklaard. De verkiezingen voor de Cortes zijn op 25 Maart bepaald. De Minister van Buitenl. Zaken is gemagtigd tot de openbare aanbe steding eener stoombootdienst lusschen Spanje en de Antilles. Vier stoom- booten, ieder van 1500 tonnen en 400 paardenkrachten, zullen in de vaart worden gebragt. De Gaceta bevat de aankondiging, dat het paleis van Koningin Maria Christina alhier, natuurlijk op haren eigen last, openbaar zal worden verkocht. De Generaal Oribe is in hechtenis genomen. Als reden geeft men op een tekort van 3 millioen realen in zijne rekeningen als Inspecteur-Generaal van het corps gendarmerie. De Bisschop van Barcelona heeft aan de Koningin verzocht om de be trekkingen met het Ilof van Rome spoedig te herstellenen te gelijker lijd aan de burgerlijke Overheden te gelasten aan de Bisschoppen de noodige hulp te verleenen, ingeval zij tegen de dagblad- en andere schrijvers ge- strengelijk moeten handelen, omdat hunne geschriften in tegenspraak met de denkbeelden der geestelijkheid zijn. ITALIË. De Koning van Napels is plotseling, onder militair geleide, naar Caresta vertrokken, hetgeen tot allerlei vermoedens aanleiding geeft. De afkondiging eener volledige amnestie heeft te Milaan groole vreugde verwekt. De stad werd algemeen verlicht en de Keizer met buitengewone geestdrift in den schouwburg begroet. De Italiaansche revolutionairen had den biljetten onder de bevolking verspreid, met aanmaning om zich niet door schijn te laten misleiden, maar hun oogmerk is mislukt. Ook in het buitenland wordt de stap van den Keizer zeer geroemd, als een blijk dal Oostenrijk aan Italië de bewilligingen door den geest des tijds gevorderd, wil verleenen en als een krachtige spoorslag ter navolging voor den Koning van Napels. Te Pavia zal het bestuur, bij het bezoek van den Keizer van Oostenrijk, aan 250 arme meisjes uitzet geven en de armen ruim bedenken met aalmoe zen; voorts zullen de renten van een kapitaal van 12,000 lires ten allen tijde besteed worden om twee gratis plaatsen in het doofstommen-instituut te schenken. Dr. Guarnerio, van Cefalu, in den laatslen Siciliaanschen opstand be trokken, is mede ter dood veroordeeld. PEÜI88EA. Volgens berigt uit Tilsit van 23 dezer, is in de Russische grensstad Tanroggen de runderpest uiigcbroken en dientengevolge de invoer over de grenzen bij Laugszargen verboden. Te Slraalsuud heeft men eene oude Dame, die zonder dienstboden leefde, in hare woning vermoord gevonden. Hoewel zij zeer rijk was, schrobde zij zelf de straat voor hare woning, en leefde zoo afgezonderd dat men haar soms in verscheidene dagen niet zag. Toen er na herhaald schellen niet werd open gedaan, had men de hulp van de Justitie ingeroe pen. Men vond haar vermoord en al hare effecten, die men op eene waarde van 200,000 th. schatte, verdwenen. Alleen 2000 th. aan contanten was nog aanwezig, die zeker door den moordenaar niet zijn ontdekt, ofschoon hij voorwerpen van minder waarde had medegenomen. Men heeft geen spoor van den booswicht kunnen ontdekken. OOSTEN! RIJK. WEENEN, 26 Januarij. De dood van den Aartsbisschop van Raab heeft aanleiding gegeven om art. 32 van het concordaat voor het eerst ten uitvoer te leggen. De inkomsten van het openstaande bisdom zullen niet aan den Keizer, als Ko ning vanHongarye, ten deel vallen, maar aan de kerkelijke fondsen worden toegevoegd. De censuur op de buitenlandsche dagbladen wordt hier ijverig toege past. 38 bladen zijn reeds verboden. Men wil hiermede de zedeloosheid onder de bevolking bestrijdendie meer en meer toeneemtblijkbaar uit liet groot aantal onechte kinderen in het vorige jaar geboren (naar men zegt, zouden van de 22,000 geboorten 13,000 onecht zijn); en uit het te vondeling leggen van velen dier kinderen; maar de zedelijkheid zon krach tiger kunnen bevorderd wordenindien men strenger toezigt hield op de gewone lectuur, die het volk onder allerhande vormen wordt aangeboden. De carnevals-vermakelijkheden zijn hier reeds in vollen gang. De Heer Daum heeft een gebouw, dat vroeger een Jesuitenkloosler was, gehuurd, en de kelders en onderaardsche gewelven tooverachtig met gas doen ver lichten. De eerste kelder is op Moorsche wjjze versierd en tot eetzaal in- gerigt; eene gang met schilderijen voert van daar in het uMohrhoff," al waar Stiermarksche Alpenzangers in hun nationaal kostuum zich doen hoo- ren. Dan gaat men een brceden trap af en komt in een danszaal, met een schitterend orkest en Oostersch gecostumeerde kunstenaars. Ter lin kerzijde komt men in eene in tweeën afgedeelde zaal, waarvan de eene afdeeling de Harem heet en alwaar serail-pantomimes uitgevoerd worden, terwijl in de andere afdeeling bij andere zaken, voorstellingen van levende beelden plaats vinden. De menigte volgende, komt men nog dieper neder dalende in een bierkelderalwaar harpspelers en zangers het orkest bezet ten, en van daar in een lang, smal en cirkelvormig verblijf, Eldorado genoemd, waar men als belooverd is door bloemengeur, prachtige decora- tien en het geflikker van breede watervallen. Hier bevindt men zich ten minste 8 ellen onder den grond. De diplomatie geeft zich mede veel moeite in weerwil van de afwezigheid des Keizers, om het carneval op te luisteren. Het eene feest is al schitte render dan het andere. Uit Munchen wordt gemeld dat aldaar eene verordening is uitgevaar digd, volgens welke in Beijeren voor betalingen geen vreemd munt-papier mag gebruikt worden; de Oostenrijksche bankbiljetten alleen zijn van dezen maatregel uitgezonderd. RCSLAND. Naar men zegt zou de aftreding van Prins Gortschakoff, als Stedehouder van Polen, niet onwaarschijnlijk zijn, omdat de Prins niet kan instemmen met de veranderingen in het regcrings beleiddie van Petersburg uilgaan. liet huwelijk van Graaf de Morny is te Petersburg voltrokken. De Circassiers hebben hunne magt in drie corpsen verdeeld. De Rus sische troepen worden op de oevers van de Koer bijeengetrokken. TCKHÏE. De eerste Kamerheer van den Sultan, Ne'chet-Bey, is ontslagen en door den tweede opgevolgd. Aan den eerstgenoemde is een pensioen en meer andere voordeelen verleend, ten bedrage van omtrent 3,000 's maands. Tc Konstantinopel is door de politie een Franschman gevangen geno men die ridderorden namaakte. Voor 200 fr. kon men eene ridderorde, benevens de akte van aanstelling verkrijgen. Een Circassier heeft zich dezer dagen bij een koopman alhier ver voegd, om hem de levering van eene aanzienlijke hoeveelheid wapenen en oorlogsbehoeften op te dragendie hij zich uit Engeland moest aanschaffen. De koopman bragt daartegen in, dat de uitvoer misschien belet zoude wor den, uithoofde van den oorlog met Perzië. De Circassier merkte aan, dat dit geene zwarigheid opleverde, daar Engeland niet ophield in de behoeften der Circassiers te voorzien. ©OS T-IAOIE. BATAVIA, 10 December. Door den Gouverneur-Generaal is uitgevaardigd een Kon. besluit van 8 April 1856, betreffende de regeling van bet toezigt der Regering op de drukpers in Ncderl.-Indiëen ter voorziening tegen misdrijven of overtre dingen welke door middel van drukwerken kunnen worden gepleegd. Alle hooge en lagere collegien en ambtenaren, een ieder, zoo veel hem aan gaat, zijn gelast om daaraan de hand te houden, zonder oogluiking of aanzien van persoon. Uit Palerabang wordt gemelddat het uillooven van premiën op het vangen en dooden van krokodillen gunstig werkte en dat vele dezer roofdieren waren afgemaakt. Van de Preanger-Regentschappen wordt geméld, dat in den namiddag van den G*1™ Nov. jl. een vreeselijk onweder boven Tjikao losbrak en de bliksem in het noodpakhuis sloeg, juist op het oogenblik dat zich onder de galerij 300 tot 400 man werkvolk bevond om betaling te erlangen. De bliksem wierp al de daar aanwezige inlanders ter aarde, met het gevolg, dat 9 hunner door den bliksem werden getroffen, waarvan één onmiddclijk dood was, en de 8 overigen den volgenden dag het gebruik hunner lede maten nog niet hadden teruggekregen. KERKNIEUWS. ROTTERDAM, 28 Januarij. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het emeritaat van Ds. R. Adriani, heeft de Kerkeraad der Ned. Herv. ge meente alhier het volgende 12-tal van Predikanten gevormd: DD. van Anrooy, te Kampen; Brouwer, te Oudkerk en Roodkerk; van Griethuy- sen, te Waddingsveen; Kits van Heyningen, te Deventer; van der Leeuw, te Alkmaar; Moens, te Edam; Oordt, te Alkmaar; ter Haar Romeny, te Gouda; van der Scheer, te Middelburg; van Tricht, te Woubrugge; te Winkel, te Bennebroelt, en van Wijk, te Weesp. WOERDEN, 27 Januarij. Door den Kerkeraad der Herv. gemeente al hier is uit het vroeger vermelde 12-tal Predikanten, het volgende 6- en 3-tal gevormd: DD. Losschert, te Bergambacht; Meerens, te Baarn; Molenaar, te Harderwijk; Fruitier Talma, te Scherpenzeelvan Toorenenbergente Vlissingen, en de Vijver, te Yeenendaal. 3-talMeerens, van Toorenen bergen en de Vijver. 23Iste Staats-LotcriJ. Trekking der Vijfde Klasse. 5de Trekking. N°. 5789 een prijs van ƒ25,000. Nos. 1278 en 12468 ieder een prijs van 1,500. N« 7063, 11040, 14578 en 15791 ieder een prijs van ƒ1,000. 6dc Nos. 505, 3289, 4784, 5300, 11564 en 18077, ieder een prijs van ƒ1,000. 7dl! N°. 14044 een prijs van ƒ5,000, gevallen in de Collecte van Mr. C. A. de Vasst, Collecteur te dezer stede. N°. 9248 een prjjs van ƒ1,000.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3