9 jaren geen berigt had ontvangenzoodat hij dus reeds als overleden werd beschouwd. In de laatste jaren had hij zich met de kustvaart in Australië bezig gehouden. 'sGRAVENIIAGE, 29 Januarij. Door Z. UI. zijn benoemd tot Notarissen te Oisterwijk, S. Rypperda; te Gilze, J. Verhoeven, en te Terheyden, G. A. van Goor, allen Candi- daat-Notarissen. Heden avond zal er bij H. M. de Koningin-Moeder eene groote soire'e plaats hebben. De Hooge Raad der Nederlanden heeft uitspraak gedaan in de zaken van M. van Leijen, huisvrouw van J. Schaap, en A. Notelaar, Wed. van J. de Roek, beiden ter zake van vergiftiging door de Hoven van Gelderland en Zeeland tot de doodstraf verwezen. De Raad heeft het beroep van de beide personen verworpen en het vonnis bevestigd. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. BEL. O IB. BRUSSEL, 28 Januarij. De Graaf van Vlaanderen is uit Engeland teruggekeerd. Maandag 11. heeft te Antwerpen de jaarlijksche tentoonstelling van vee plaats gehad. De os die de medaille heeft gekregen, woog 1063 Ned. de minste 700 Ned. ENGELAND. LONDEN, 27 Januarij. De Koningin zal het Parlement niet in persoon openenmaar de openings rede op 3 Fcbr. door de Lords-Commissarissen doen mededeelen. De Times berigt nog aangaande de overgave van de Perzische stad Boeschiradat znlks plaats had na eene beschieting van 4 uren. Het fort was reeds vroeger bemagtigd. Men zag aldaar versterking van krijgsmagt te gemoet. Waarschijnlijk zal Engeland, hetzij de vrede gesloten wordt of niet, genoemde plaats voor goed in bezit houden. Genoemd blad deelt nog uit Hongkong het berigt mede, dat Sir J. Bowring bij de Indische Regering aanvrage om troepen had gedaan, en dat een ge deelte der te Ceylon liggende troepen zich tot vertrek naar China gereed maakten. Volgens de Mom. Post heeft onze Gezant te Konstantinopel het be rigt overgezonden, dat hij uit Teheran de tijding had ontvangen dat de Shach van Perzië, nadat de inname van Boeschir hem ter oore was geko men, de Engelsche voorwaarden heeft aangenomen. Genoemd blad geeft echter de vrees te kennen, dat de Shach welligt terug zou treden, indien hij kcnr.is droeg van de zwakke krijgsmagt over welke de Engelschen al daar te beschikken hebben. De Regering heeft zich bereid verklaard om aan de onderneming die zich de telegrafische verbinding van Europa en Indie ten doel stelt, gedu rende 25 jaren eene zuivere opbrengst van 6 pCt. in het jaar te waarbor gen, onder beding dat zij nooit meer dan 12,000 in een jaar zal hebben te betalen; dat zij, wanneer de zuivere opbrengst meer dan 12 pCt. be draagt eene verlaging in het tarief der kosten mag brengenen dat zij een lid van het bestuur der maatschappij zal benoemen. De stoomboot Bacchante is te Southampton aangekomen van Oporto met eene lading ossen. Van de 124 stuks die zij had ingenomen, moesten er van wege het ruwe weder onderweg 72 over boord geworpen worden. De pogingen aangewend om de stoomboot Tyne vlot te krijgen zijn door de onophoudelijke stormen mislukt. Men zal later die pogingen hervallen. Derwent-House, te Milford nabij Derby, is aangekocht, om lot een nonnenklooster te worden ingerigt. Het officiële dagblad van Rome geeft eene opgave van den tegenwoor- digen staat van de Katholieke kerk in Groot-Britannie, ten bewijze van de uitbreiding dier kerk hier te lande. Zij lelt thans in Engeland 730 kerken en kapellenen 164 in Schotlanddat is 45 meer dan een jaar vroeger. Het aantal Bisschoppen en Priesters is 1162, dat is 20 meer dan in het vorige jaar. In Engeland bestaan 23 vcreenigingen voor godsdienstige zamenleving van mannen, in Schotland geene; in Engeland 100 zoodanige vereenigingen voor vrouwen en in Schotland 6; terwijl er in het voorafge gane jaar slechts 18 kloostervereenigingen voor mannen en 91 voor vrouwen waren. De Katholieke hiërarchie bestaat uit; 1 Aartsbisschop en 12 Bis schoppen voor Engeland; 4 Aartsbisschoppen en 26 Bisschoppen voor Ier land; 6 Aartsbisschoppen en 46 Bisschoppen voorde koloniën. In Engeland bestaan 10 Katholieke collegien voor de opvoeding van jongeliedenen e'e'ne zoodanige inrigting in Schotlandterwijl er ruim 40 scholen voor jonge- jafvrouwen zijn, meestal onder het bestuur van kloosterzusters staande. Eenige jaren geleden is men te New-York en te Bostor. begonnen eene proef te nemen, om de straatkeijen door een ijzeren plaveisel te vervangen, en die proef moet naar wensch zijn geslaagd. Dit plaveisel bestaat uit ijze ren bussendie vertikaal in den grond worden aangebragt en stevig en on wrikbaar met elkander zijn verbonden. De bovenrand is plat maar heeft hier en daar geutjes, waardoor het uitglijden van paarden en raderen on mogelijk wordt gemaakt. Deze bussen zelve en de ruimte tusschen dezelve zijn uit zand, schelpen en kleisteentjes aangestampt. Zoowel wat.het ge ratel van voertuigen enz. en het stof aangaat, als met betrekking tot duurzaamheid en goekoop onderhoudmoet dit nieuwe plaveisel zich boven het oude aanbevelen. FRANHRUK. PARIJS, 27 Januarij. Aan den Raad van State is door den Minister van Financiën een ontwerp ingediend, waarbij eene belasting van 1/4 pCt. wordt voorgesteld op alle spoorweg- en andere industriële aandeelen. Het wets-ontwerp om aan den titel van Hertog van MalakofF, aan Maarschalk Pélissier verleend, een jaargeld van 100,000 fr. te verbinden, vindt in den Staatsraad tegenstand, niet om de som zelve, maar alleen om de erfelijkheid die er bij voorgesteld wordt. Het Hof van Cassatie zal eerlang zijne einduitspraak vellen in de vraag, of men bij verkiezingen ingevulde stembiljetten aan de kiezers uitreiken mag zonder vergunning van den Departements-Prefect. Het aantal regtsgeleerden die zich in de dagbladen voor de bevestigende beantwoording dier vraag verklaard hebben, bedraagt thans reeds 25. Men acht dit punt van groot gewigt voor de vrijheid der verkiezingen, daar hier te lande bij het alge- meene slcmregt het meerendecl der kiezers builen staat is om zelf het slem biljet in te vullen. Men spreekt voortdurend van het ontslag van den Maarschalk Randon, als Gouverneur-Generaal van Algerië. Het Joum. des Debatslaat zich over de benoeming van den nieuwen Aartsbisschop van Parijs aldus uit: Van ganscher harte juichen wij de door de Regering gedane keuze toe. Zij doet den Bewindslieden indedaad eere aan. Wij zijn verpligt aan te merken, dat de publieke opinie zelve reeds den Kardinaal Morlot voor de hooge en moeijelijke betrekking van Aartsbisschop van Parijs had aangewezen. De Regering heeft alzoo niets anders gedaan dan deze aanwijzing te bekrachtigen. De magt van het Episcopaatdeze zoo uitsluitend zedelijke magtberust geheel op vertrou wen en op den toestand der gemoederen van diegenenop welke die magt moet worden uitgeoefend. Reeds vóór zijne benoeming bezat de Kardinaal Morlot, dat vertrouwen. Met het volste regt mag hij op dat vertrouwen aanspraak blijven maken door zijnen medclijdenden aard zonder vertooning, zijne nederige deugdzaamheidzijn verlicht verstand en de liefderijkheid van zijn hart. Al de klassen der Parijsschc bevolking zullen met vreugde de benoeming van den Kardinaal Morlot vernomen hebben. De behoeftigen kunnen er zeker van zijn, dat zij in hem een weldoener en een vader zul len vinden; voor de geleerden en de geletterde personen zal hij een ver draagzame en vredelievende gids zijn, een vriend, ja bijna zouden wij zeggen, een medebroeder; de maatschappij zal zich aan hem kunnen spie gelen als aan een voorbeeld van deugd. De Univers deelt alleen het Keizerl. besluit van de benoeming mede, zonder er iets bij te voegen. Dit stilzwijgen is veelbeteekenend. De nieuw benoemde Aartsbisschop van Parijs Morlotzal in het Aartsbisdom van Tours vervangen worden door Mgr. Bonnechose, Bisschop van Evreux. Mgr. Cóeur, Bisschop van Troye, die men ook niet ongaarne tot opvolger van Mgr. Sibour benoemd had gezien, zal Aartsbisschop van Aix worden. Verger blijft steeds opgewonden. Hij moet ook aan Prinses Mathilde hebben geschreven. Omtrent den uitslag van het geneeskundig onderzoek is nog niets bekend geworden, wel zegt men dat de verwerping van de cassatie waarschijnlijk is. Ook verneemt men dat de Pauselijke Nuntius bij den Keizer op begenadiging heeft aangedrongen. Een telegrafisch berigt meldt dat de Russen het Slangeneiland en de stoomschepen der Engelschen de Zwarte zee hebben verlaten. De in de staalkundige wereld niet onbekende Prinses Lieven is alhier overleden. De griep heerscht in deze stad wederom zeer sterk. Volgens eene statistieke opgaaf zijn in geheel Frankrijk thans 14,258 Med. Doctoren en 6765 Officiers van Gezondheid. Over de 7662 gemeen ten zijn 5540 Apothekers verdeeld. Te Lyon is eergisteren eene schok van aardbeving gevoeld. Sommige gebouwen zijn ligt bewogen geworden en van oude muren zijn de stecnen afgevallen. De Courr. de Lyon deelt liet volgende mede: Op den 22sten dezer was eene groote menigte nieuwsgierigen aan hel stationsgebouw bijeenvergaderd, om een oudmet wonden bedekthinkend kameel te ziendat in een prachtig oostersch dekkleed was gehuld. Onder de leiding van een Sergeant der Afrikaansche jagers, en door twee jonge Arabieren gevoerd, was dat dier het voorwerp der zorgvuldigste oplettendheid. Op één dag met Abd-el- Kadergeborendeelde dat kameel al de lotgevallen des emirs, en droeg hem, toen hij nog een kind was, in het gebergte. In een gevecht tegen de Fran- schen werd Ad-el-Kader zwaar gekwetst, en toen had hij met zijne twee meest begunstigde vrouwen het behoud van hun leven aan dat dier te dan ken. Daarom wilde ook de emir zich van zijn trouw kameel niet scheiden. Daar hij het echter nu, niettegenstaande de beste oppassing, ziet wegkwij nen, zendt hij het naar Parijs, om het daar door den besten veearts te doen behandelen. Met zijne geleiders van Broessa vertrokken, begeeft het zich met kleine dagreizen naar de Fransche hoofdstad. Te Marseille zijn wederom 55,000 mudden graan aangevoerd. De Keizerl. sloombootdienst te Marseille is bijna het slagtoffer gewor den van eene aanzienlijke diefstal. Bij de aankomst der laatste paketboot begaf zich een persoon, die van een uit Konstantinopel gedagteekent cog nossement voorzien was, naar de haven en zeide tot een schipper: Ga aan boord van de Borystheneom voor de firma Baltazzi, waarvan ik agent ben, de 141,000 fr. te halen, welke aan die firma geadresseerd zijn. Ik heb in dit oogenblik groote haast. Gij zult mij op het gindsche punt der haven terug vinden." De schipper begaf zich aan boord en ontmoette den Seheepsluitenantdie hemna inzage van het cognossement genomen te hebben, de 141,000 fr. ter hand stelde. In het bezit dier som, keert de schipper terugmaar herinnert zich niet juist de hem aangeduide plaats der kade. Daar hij na lang wachten niemand ziet komen, gaat hij ander maal aan boord en verzoekt den Luitenant het geld terug te nemen. Deze, die het cognossement in handen heeftraadt den schipper aan naar de kade weder te keeren, naardien iemand die eene zoo belangrijke som te ontvan gen heeft, wel niet nalaten zou weder te komen. De schipper begeeft zich op nieuw naar dezelfde plaats, maar zonder beter gevolg. Hij gaat nog maals aan boord van de Borysthene, op het oogenblik dat de eerste geld-

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2