BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. BELGIE. BRUSSEL, 26 Januarij. Het huwelijk van Z. K. H. den Aartshertog Ferdinand Maximiliaan, thans benoemd tot Stedehouder van Lombardye, met de oudste dochter van onzen Koning, zal in de maand Junij plaats hebben. Alhier hebben onderscheidene geleerden het plan gevormd, om al de werken van Ph. van Marnix van St. Aldegonde, welke gewigtig zijn voor de geschiedenis der Hervorming in de Nederlanden, uit te geven. Zijne ge- zamentlijke werken zullen in 6 deelen verschijnenwaarvan de 4 eerste zijne Tableaux des diffe'rends de la religion, en de 2 laatste zijne in het Vlaamsch geschrevenBijenkorf der Roomsche kerkmet een overzigt in de Fransche taalzullen bevatten. De Heer E. Quinet zal eene inleiding en aanleekeningen leveren. Volgens het dagblad van Gent heeft de geestelijkheid aldaar van eene hooggeachte koslschoolhouderesse geeischt twee leeraren aan hare inrigting verbondenweg te zendenomdat zij deel uitmaakten van het onderwijzend personeel bij het Athenaeum. Die eisch is steeds dringender geworden; zoodat de onderwijzeressc die bemoeijingen moede, voornemens is hare in rigting te sluiten. Eergisteren heeft Mej. Vifquin, te Doornik, bij notariële akte al hare bezittingen aan de armen van die stad geschonken. Hoewel men het bedrag daarvan nog niet juist kan opgeven, berekent men dit echter op 4 mill. fr. Het kasteel Villers-sur-Lesse, nabij Rochefort is door brand vernield. De bewoonster, de Gravin de Cunchy is met hare dienstboden ter naauwer- nood het vuur ontkomen. Te Bruyelles (Henegouwen) heeft een jong mensch, die den veldtogt in de Krim had mede gemaakt, Zondag 11. eene weddingschap aangegaan om eene kan jenever en eene kan brandewijn uit te drinken. Bij het laatste glas viel hij dood neder. De Cour. du Limb, deelt het volgende geval mede: Op vele plaatsen is het in Limburg nog de gewoonte om aan personen die voor de tweede maal in den echt treden een charivari of ketelmuziek te brengendat men loeien noemt, welke gewoonte ontstaan is door dat in vroeger tijd de tweede huwelijken in verachting waren. Men gaat met deze muziek voort tot dat de gehuwden eene boete (gewoonlijk eene zekere hoeveelheid bier) betalen, zoodat zulks soms wel gedurende 14 dagen plaats heeft. Dezer dagen was dit het geval in het gehucht Wimeswael, en de orde werd al daar zoodanig gestoord dat de gendarmerie meende tusschenbeide te moeten treden. Deze krijgslieden werden echter door den hoop zoodanig in het naauw gebragt, dat zij van hunne wapenen moesten gebruik maken, ten gevolge waarvan een persoon op de plaats dood bleef. ENGELAND. LONDEN, 25 Januarij. De Vcreeniging die zich ten doel stelt de vermindering van de belas ting op de inkomsten te bewerken, heeft weder eene vergadering gehouden, waaraan ook leden van het Parlement deel namen. Het algemeene gevoe len der deelnemers was, dat de verhooging, welke de belasting ter zake van den oorlog ondergaan heeft, met April aanst. behoort op te houden, en dat de belasting op billijker grondslagen gevestigd moet worden. Eene Commissie van de genoemde Vereeniging is bij den Kanselier der schalkist toegelaten. De Voorzitter, Majoor Reed, heeft het oogmerk van de Vcreeniging blootgelegd, namelijk de intrekking van de wet te verkrij gen, waarbij vroeger de genoemde belasting, uithoofde van den oorlog, is verhoogd en eene betere verdeeling, ter gunste van handel en nijverheid. Hij heeft erkend dat de Regering regt op de invordering had tot op 5 Aug. 1858, maar hoopte dat, met het oog op den hevigen tegenstand, zij zulks niet zoude doordrijven. De Minister heeft geantwoord, dat de inkomsten belasting door het publiek onreglvaardig werd beoordeeld. Eene belasting die 16 millioen opbragt kon maar zoo niet in eens afgeschaft worden zonder iets anders daarvoor in de plaats te stellen. De schatkist kon nog geene vermindering van inkomsten lijden, uithoofde van de verpligting om vroeger aangegane verbindtenissen na te komenzoo als hel betalen der rente van de tijdens den oorlog gesloten leeningen en de intrekking van schalkistbillelten. Ook wist men nog niet zeker tot welke uilgaven het rijk iu dit jaar zoude geroepen worden. De Regering kon zich alleen ver binden geene noodelooze lasten te zullen opleggen. De Times verklaart dat de Regering voor de intrekking der schatkist- billetlen 8 millioen noodig heeft van de belastingwaartegen men zich thans algemeen verzet. De Globe herigt, dat te Weenen de tijding ontvangen is dat Perzië de voorstellen van de Britsche Regering heeft aangenomen. De invoeren van edel metaal, gedurende het afgeloopen jaar, uit alle oorden der wereldhebben naar men berekent 25,600,000 bedragen legen een uitvoer van 31,000,000 In het afgeloopen jaar zijn alhier geboren 86,833 kinderen en over leden 56,786 personen. Hier te lande is van wege het bestuur der Euphraat-spoorwegmaat- schappij bekend gemaakt, dat zij van de Porte vergunning voor die onder neming heeft bekomen. De firma Kuper en C°. alhier heeft het leggen der helft van den electrieken kabel, die Ierland met Terra Nova verbinden moet, aangenomen, welk gedeelte, ter lengte van 1260 mijlen, reeds in de maand Junij aanst. moet worden geleverd. Hier te lande is een toestel uitgedacht dat in den zak kan gedragen worden, ten einde het zakkenrollen onmogelijk te maken. In Great Pcarlstreet heeft een geduchte brand gewoedwaardoor een oud huis, bevattende een 20-tal kamers en bewoond door verschillende huis gezinnen werd in de asch gelegdeenige policie-agenten hebben daarbij wonden bekomen. Te Portsmouth worden thans schepen gereed gemaakt, om ongeveer 1000 man troepen naar St. Lucia en Barbados in Amerika over te brengen. Op een der pleinen van Cork zal een gedenkteeken opgcrigt worden voor den R. K. Priester Matthew, den bekenden Apostel der matigheid. De berigten van de Kaap de Goede-Hoop van 25 November luiden gunstig. De Kaffers waren bijna overal tot het beploegen en bezaaijen hunner akkers overgegaan. Men kan zich een denkbeeld maken van het verbruik van papier in de Vcreenigde Statenals men in aanmerking neemt dat aldaar door 750 papier fabrieken 2000 werktuigen voortdurend in beweging worden gehouden. In het vorige jaar hebben die werktuigen 270 millioen Engelsche ponden papier voortgebragt. Berigten uit Bombay bevestigen de inneming van Boeschir. Yan de Engelschen zijn 4 Officieren en 20 soldaten gedood. De troepen zijn ver schanst tusschen de stad en het kasteel. Berigten uit Hongkong melden dat de Gouverneur van Canton, door de Mandarijnen en het volk gesteund, halstarrig weêrstand blijft bieden. De Engelsche en Amerikaansche zeemagt heeft het French Folly-fortdat door de Chinezen zeer zwaar gewapend en sterk bezet was, vernield. Daarentegen hebben de Chinezen de factorijen in brand gestoken en ver woest. Eenige handelsbanken staan mede in vlammenzonder dat er kans is om de gebouwen te beveiligen. De Heer Lane, een neef van den Gouver neur Bowring, is onder een instortenden muur bedolven. De wegen naar het binnenland zijn door hen onbruikbaar gemaakt. Men zegt dat de stad Canton niet langer zal gespaard wordenen de vloot reeds begonnen is de stad met bommen en congrevische vuurpijlen te beschieten. Men heeft de voorzigligheid gehadreeds sedert den aanvang van het geschil uit die Europesche gebouwende schattenboeken enz.weg te nemen en naar Hongkong te brengenzoodat de Chinezen in hunne verwachting om aldaar veel buit te vindente leur gesteld zijn. Het leger van het Chinesche rijk bestaat, volgens geloofwaardige op gaven uit 700,000 manzoo wel Tartaren als Chinezen. De Tartaarsche troepen zijn gerangschikt onder acht verschillende vaandels of standaarden, elk 10,000 man bevattende en vormen een staand leger van 80,000 man. De ruiterij bestaat hoofdzakelijk uit Tartaren en is slecht gewapend. Het geheele leger van 700,000 soldalen is verdeeld over het gansche rijk op zulk eene wijze dat de manschappen zooveel mogelijk geplaatst zijn in de distric ten waar zij geboren zijn en waar zij gebezigd worden voor de bebouwing van den grond, of voor de uiloefening van eenig ander beroep. FBANHRIJK. PARIJS, 25 Januarij. De Kardinaal Morlot, Aartsbisschop van Tours, is, zoo als men ver moedde, benoemd tot Aartsbisschop van Parijs. De benoemde is thans 62 jaren oud en was Bisschop van Orleans van 1839 lot 1842, wan neer hij tot Aartsbisschop van Tours werd bevorderd. Hij is onder de geestelijkheid zeer geacht wegens zijne uitgebreide kennis. Van regeringswege is eene Commissie benoemd om te onderzoeken, of de geestvermogens van Verger, den moordenaar van den Heer Sibour, in zulk eenen slaat zijn, dat hij voor zijne daden verantwoordelijk gesteld kan worden. De Moniteur des Hópitaux had aangekondigddat hij een vertoog zon leveren om de krankzinnigheid van A'erger te bewijzen. Tijdens het ter perse leggen van dit stuk is de openbaarmaking van hooger hand verboden. De Moniteur hel berigl mededeelende dat de Perzische Gezant bij den Keizer ten gehoore is toegelatenzegt dat Z. M. de volgende woorden tot hem heeft gerigt: Ik heb met leedwezen vernomen, dat tusschen uw land en mijn innigsten bondgenoot een oorlog is uilgebroken. Ik hoop dat uwe zending zal bijdragen tol herstel van dei: vrede. De Gezant heeft voor den Keizer de Orde van de Zonvoor de Keizerin een halssieraad van paarlen en voor den jongen Prins een kostbaar zwaard medegebragt. Dr. Kern, buitengewoon Zwitsersch Gezant, heeft met den Keizer een langdurig onderhoud gehad. Men zegt dat de Heer Barman, die lot hiertoe Zwitserland heeft vertegenwoordigd, zeer gevoelig dat hij op den achter grond is geschoven, zijn ontslag wil nemen. Onlangs is door den krijgsraad alhier ter dood veroordeeld de soldaat Lcbegrigaud, van de Zouaven der Keizerlijke garde. Hij was voor den krijgsraad gebragt wegens insubordinatie, door het aanranden van een korporaal. De Keizer heeft de doodstraf veranderd in eene correctionele straf, uit aanmerking van de gewiglige door dien soldaat in de Krim bewe- zene diensten. "ij is versierd met de medaille van verdiensten en verschei dene ridderorden en heeft, onder anderen, met groote scherpzinnigheid en moed, alleen, en na daartoe bepaaldelijk door den Maarschalk Pélissier te zijn aangewezenden Mameion of Groenen-Heuvel van Sebastopol verkend en tot uiterste tevredenheid zijner meerderen verslag gedaan van de stelling der Russische batterijen. Ten einde zich van zijne zending te kwijten, was hij van rots tot rots gekropen, om een punt te bereiken, waar hij den toestand behoorlijk kon opnemen. Lebegrigaud zal naar Algerië worden overgebragt, om een jaar aan de openbare werken te arbeiden. Deze persoon is reeds acht malen door den krijgsraad gestraft, wegens da den van geweld, voortspruitende uit zijn driftig karakter. De Minister van Binnenl. Zaken heeft eene circulaire gezonden aan den Voorzitter van de hier bestaande bijeenkomsten, waarin hij zegt dat hem klagten over het buitensporig spelen zijn ter oore gekomen. Hij herinnert hen aan de straffen, waarmede het hazardspel is bedreigd. Sedert 1 Jan. heeft de Heer Veuillot nog niets in de Univers van

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2