LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 26 JANUARIJ. 1857. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. N°. 1-1. De Prijs der Courant is 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BIJ dcic Courant behoort Bijblad AT°. 1. Ill Ni\ENLANDSCIIE BEKIGTERI. LEYDEN, 24 Januarij. Bij besluit van 22 dezer, heeft Z. BI. benoemd tot Rector-Blagnificus bij de Hoogeschool alhier, voor het Academiejaar 18571858, den Hoogleeraar F. Kaiser. Door den gemeenteraad alhier is mede besloten tot adhaesie aan het bekende adres van den Gemeenteraad van Haarlem, waarbij de vrijstelling wordt verzocht van de zegelgelden van den burgerlijken stand. Aanstaanden Zaturdag den 31stim dezer, zullen de Wachtmeester Wuillemin en de Sergeant Steenbergen, beiden alhier in garnizoen, een Assaut of voorstelling in de schermkunst geventen behoeve der algemeene armen dezer stad. Gaarne maken wij onze lezers daarop opmerkzaam en wenschen dat deze militairen hun edel hoofddoel, Waarvoor zij al die moeite wel willen op zich nemenmet eenen gewcnschten uilslag mogen be kroond zien. (Zie de Adv.) In den loop van de volgende maand zal het muziek-corps van de Schut terij alhierin den Schouwburg een groot militair concert geventen voor- deele van de algemeene armen te dezer stede. De loling voor de Nat. Militie zal alhier plaats hebben op 2 en 3 Blaart. De zittingen der Militieraden zijn bepaald op 9 Febr.23 Blaart, 14 en 27 April. Aan de Utr. C. is uit 's Ilage nog nadere opgave gedaan van de gar nizoensverwisselingen die met 1 Blei aanst. zullen plaats hebben. Daaruit blijkt dat ook het 4de bat. jagers, onder bevel van den Blajoor de Bock, alhier in bezetting, zal vervangen worden door het lste bat. grenadiers, onder bevel van den Blajoor Sweemer. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenenbedroeg gedurende deze week dagelijks 301 lot 320 personen. Door de Ned. Handelmaatschappij zullen op Blaandag 23 Blaart te Amsterdam geveild worden 198,418 balen Java- en 1,381 balen Padang- kolFij, aldaar liggende, en 39,817 balen Java-kolfij, liggende te Dordrecht, en te Rotterdam op Donderdag 26 Blaart, 171,265 balen Java-kolBjaldaar liggende en 32,742 dito, liggende te Schiedam. De Officier van Justitie te Rotterdam heeft medegedeelddat de ver moedens welke gerezen waren betrekkelijk den te Berkel plaats gehad heb benden brand, zich sedert niet hebben bevestigd. Op den Ist™ Jan. 1857 hebben zich te Voorburg opgehouden twee bedelaars (man en vrouw), welke vertelden zeer wel te weten welke personen van hun beroep zich in dien nacht omstreeks de verbrande woning hadden kunnen bevinden en vermoe delijk de daad van brandstichting wel zouden bedreven hebben. De man gaf op, met nog een ander in het begin van 1856 wegens bedelarij te zijn aangehouden in het Wcstlanden te Rotterdam deswege veroordeeld te zijn geweest. Werkelijk zijn in het voorjaar van 1856 twee personen onder Blaasland wegens bedelarij aangehouden en daarvoor tereglgeslcld. Het getal geplaatste aandeelen, tot oprigting van een' zoölogischen tuin, te Rotterdam, is reeds zeer aanzienlijk; meer dan 100,000 is ge plaatst, terwijl er 200,000 benoodigd is. Te Calantsoog is eenige dagen geleden het Engelsche barkschip Ilalt- wistle gestrand, dat van Batavia kwam en naar Hamburg bestemd was. De bemanning is gered, maar een der twee aan boord zijnde loodsen is ver dronken. De andere loods werd door een golf op het strand geworpen en uitgeput van vermoeijenis en doodsangst sleepte hij zich voort in de duinen tot dat hij door koude overmand zich neder moest zetten, onmagtig eene schrede verder te doen. Na 2 uren in dezen toestand te hebben doorge- bragt, werd hij door een jongeling toevallig opgemerkt, die hem, meer dood dan levend, naar Calandsoog bragt, alwaar hij liefderijk verzorgd en naar zijne betrekkingen werd terug gebragt. Het lijk van den veronge lukten loods is nabij Huisduinen aangespoeld. Uit Frederiksoord wordt gemeld dal de vrees dat de Blaatschappij van Weldadigheid in staat van kennelijk onvermogen zou verklaard worden, grootendeels is gewekenten gevolge van de hoop die men meent te mogen koesteren, dat die vaderlandsche instelling zal kunnen behouden blijven, ten gevolge van met een nieuw te benoemen bestuur te maken schikkingen. Naar men verneemt is de persoon van Kerkhoff, die, ten gevolge van de inbraak in den nacht van 15 op 16 dezer bij de wed. II. de Kinderen te Verrenhout gepleegd, door de gebroeders Vullcrs werd gevangen geno men (zie ons vorig nommer), in het tuchthuis te 's Hertogenbosch aan de gevolgen der bekomen slagen op hel hoofd overleden. 'sGRAVENHAGE24 Januarij. 1. BI. heeft tot Ridder der Orde van de Eikenkroon benoemd den Heer Franquinet, Advocaat te Maastrichtdie zich onderscheiden heeft door zijne studiën en werken over de archaeologie van Limburg en door zijne ijverige bemoeijingen ten behoeve van den landbouw in dat gewest. Z. BI. heeft benoemd lot President der Arrond.-Regtbank te Amster dam Jhr. BIr. I). Rutgers van Rozenburg, thans Vice-President, en tot Vice- President Jhr. BIr. C. Dedel, thans Regter in die Regtbank. Aan het Nederlandsch-Indisch leger een hernieuwd blijk van belang stelling wenschende te geven, beeft het Z. BI. den Koning behaagd, bij besluit van den 22sle" dezer, Z. K. II. Willem Nieolaas Alexander Frederik Karei Hendrik, Prins van Oranje, te benoemen tot Luitenant-Kolonel bij het wapen der infanterie van dat leger, en te plaatsen a la suite van hetzelve. Eerstdaags zal er weder eene groote soiree bij II. BI. de Koningin- Bloeder worden gehouden. II. K. II. Prinses Frederik, die sedert eenige weken eenigzins ongesteld is geweest, heeft hare gewone wandelrid weder gedaan. Bij den Blinister van Financiën is ontvangen een muntbiljet van ƒ10, door een onbekende, zich tcekenende N. N.uit Vlissingentot voldoening eener schuld aan 's Rijks schatkist ingezonden. Dr. Simons is van het Loo naar Doetichem vertrokken. ABISTERDAB123 Januarij. Bij den Gemeenteraad alhier is ingekomen eene missive van den Commis saris des Konings in de provincieten geleide van eene gemeenschappelijke beschikking der Blinistersvan Finanlicn en van Binnenl. Zaken op het adres van den Raad, slrckkcnde dat de Rijks personele belasting moge worden opgenomen onder de inkomsten der gemeenten, waarbij deze Blinistcrs, door Z. BI. daartoe geitiagtigdna de verschillende bedenkingen te hebben uiteengezet, waartoe bedoeld adres hun heeft aanleiding gegeven, oordeelen dat aan het' verlangen van den Raad geen gevolg kan worden gegeven doch er bijvoegen dat de llooge Regering ernstig bedacht is op eene her ziening van hel Rijks-belastingstelselwaarbij de belangen der gemeenten in liet oog gehouden en mét die van het Rijk in overeenstemming gebragt zullen worden. BU1TENLANDSCHE BEUIGTEBi. IS E lifll E, BRUSSEL, 23 Januarij. De ingevolge de wet plaats gehad hebbende volkstelling heeft doen zien dat Belgie in het geheel 4,611,066 inwoners lelt, waarvan 1,214,791 in de sleden en 3,396.275 ten platte lande. Yièr Werklieden alhier hadden dezer dagen een feest gehouden en tot slot in eene herherg 3} kan jenever gedronken. Een dezer beklagenswaar- digen, vader eens huisgezins, moest dientengevolge naar het gaslhuis worden vervoerdwaar hij is overleden. In Luxemburg is de groote handschoenen-fabriek van den Heer Sclimit afgebrand. Blen begroot de schade op bijna ƒ50,000. ESCEIiAS D. LONDEN, 22 Januarij. De Mom. Herald berigt dat er een Kabinetsraad is gehouden die hoofdzakelijk over de zamenstelling van een nieuw Blinisterie heeft geloopen. Vroeger moeten reeds van onderscheidene kanten aanbiedingen daartoe zijn gedaan. Lord Aberdeen, Sir J. Graham en de Heer Gladstone hadden bij eenkomsten daarover met den lleer Sidney Herbert. Bovendien had Lord Aberdeen tweemaal een onderhoud met Lord Palmerslon. Hier beslaat weinig twijfel aan de aftreding van Sir Charles Wood als eerste Lord der Admiraliteit, en algemeen houdt men het er voor, dal hij door sir George Grey zal worden opgevolgd. Sir J. Graham zal weder aan het bewind ko men. Voorts wordt gezegd dat de Heer Gladstone Kanselier der schatkist zal worden; eens die betrekking aanvaard hebbefide zal hij, naar men ver wacht, eene nieuwe belofte doen lot vermindering van den income-tax. Eindelijk wordt de aftreding van Sir Robert Peel als Lord-Commissaris der Admiraliteit verwacht, omdat zijne onlangs gehoudenc redevoering, waarin hij verslag gaf van zijn verblijf in Rusland tijdens de krooningsfeesten algemeen wordt afgekeurd. Lord Palmerston heeft de ministeriële leden van het Parlement uitge- noodigd, om zich op 3 Februarij bij de hervatting der werkzaamheden, op hunnen post te bevinden, aangezien er zaken van hoog gewigt zullen be handeld worden. De Koningin van Oude heeft een prachtig feestmaal gegeven aan den Voorzitter, den Ondervoorzitter en de bewindhebbers der O. I. Compagnie. De vergaderingen der handwerkslieden die zonder werk zijn worden alhier bestendig voortgezet, en voor de vele honderden die aldaar zamen- komen de hevigste redevoeringen gehoudenzonder dat liet bestuur zich

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1