Ten einde gevolg te geven aan liet verzoek van den Ier dood veroor deelden Verger, om zich in cassatie te voorzien, heeft de Griflier Roycr zich naar de gevangenis begeven. Men nam hem toen het dwangbuis af, om hem in staat te stellen het stuk te teekenen. Niet één woord van af keuring of verwijt kwam daarbij over zijne lippen. Toen de opzigter bevel gaf hem het dwangbuis weder aan te trekkenvroeg hij of men hem van dezen voorzorgs-maalregel niet kon verschooncn. Op een ontkennend ant woord van den opzigter heeft hij zich daarover in gematigde uitdrukkingen beklaagd, zeggende dat deze gestrengheid voor hem eene ware pijniging was, omdat hij daardoor niet kon werken. Hij heeft ook weder toegestaan dat de Abt Notlelet hem bezocht, en schijnt voorts met ongeduld den uitslag zijner zaak af te wachten. Den nacht van Zondag op Maandag heeft Verger zeer onrustig doorge- bragt, reeds vroeg stond hij op en was zeer ncerslagtig, te vergeefs be proefde hij te ontbijten. Daar de vader van den veroordeelde verlof had bekomen zijnen zoon te bezoeken, kwam deze aan de gevangenis; de opzigter, die een hartverscheurend tooneel had verwacht, zag zich in die verwachting bedrogen, daar de aandoening aan beide zijden slechts zeer ge ring was; de vader sprak het eerst en zeide tot zijnen zoon: Uwe zaak heeft mij veel moeite veroorzaakt en ik heb menigen voet voor u moeten verzetten, doch thans zijt gij ter dood veroordeeld." Verger antwoordde dat hij zich in cassatie voorzien en ook een verzoek om genade aan den Keizer gerigt hadneenzeide hijhet is nog niet gedaan. Aan den op zigter der gevangenis heeft hij verzocht zijn verzoek aan den Keizer spoedig op te zendenwantzeide hijde zaak is van gewigt en ik ben verlan gend de beslissing des Keizers te vernemen. De veroordeelde is naar de ge vangenis van Roquelte overgebragt. Een geneeskundig blad beweert dat men voornemens is, op wetenschappelijke gronden, het bewijs te leveren dat op Verger de wet niet toepasselijk is, maar dat hij alleen onschadelijk moet gemaakt worden. De Presse heeft van het nommer waarin van het regtsgeding van Verger verslag werd gegeven 51,000 exemplaren op de openbare straat verkocht. De Kardinaal MorlotEissehop van Tourswaarvan men de benoeming tot Aartsbisschop van Parijs verwacht, is van Rome te Marseille aangeko men. De Heer Veuillot heeft van hem gezegd: »Hij zal niet voor ons, maar ook niet tegen ons zijn." Naar men zegt is hij een man van een vast karakter, in staat de ultramontaansche partij in bedwang te houden. Men zal binnen kort de photographie aanwenden om de Assyrische, Egyptische, Grieksche en Romeinsche opschriften in het Museum van de louvre en op de Keizerlijke Bibliotheek voorhanden, aan de vergetelheid te ontrukken en voor de geschied- en oudheidkundigen toegankelijk te maken. Ook zal van het beroemde opschrift van Rozette, dat in 3 talen is geschre ven en Champollion tot de ontcijfering der hieroglyphen heeft geleid, door middel van de galvanoplastie een groot aantal afdrukken worden genomen. Er wordt thans bepaald gesproken van eene expeditie naar China, door de vereenigde Engelsch-Fransche en Amerikaansche magten. De Const. bevestigt, dat daaromtrent reeds bepaalde inslructien aan onzen zaakgelas tigde zijn gegeven. Dit eskader zou tegen het voorjaar zee kiezenen zoo sterk zijn, dat het al de havens van het Hemelschc Rijk zou kunnen vermeesteren. Te beginnen met Februarijzullen de pakketbooten naar Konstanti- nopel slechts ééns in plaats van tweemaal 's weeks van Marseille afvaren; doch voortaan de reis in 5, in plaats van 7 dagen afleggen. SPANJE. MADRID, 16 Januari). De Maarschalk Concha heeft onderscheidene provinciën des Rijks bezocht, en is dezer dagen teruggekomen. Hij heeft aan de Koningin verslag omtrent den slaat der zaken gedaan en aan H. M. al de gevaren voorgehouden die het land en het Koninklijk stamhuis bedreigen, ten gevolge van de staatkunde des bestuurs. Hij heeft zijne woorden kracht bijgezet door de overlegging van brieven van de invloedrijkste personen in de provinciëndie eene omwenling onvermijdelijk achtenen aangedrongen om zonder verwijl eenen anderen weg in te slaanwaardoor alleen redding mogelijk was. De Koningin moet in zijn gevoelen gedeeld en lot hem gezegd hebbenVerzeker u van de ondersleuning van O'Donnell, en alsdan zal ik u zoo spoedig mo gelijk met de zamenstelling van een nieuw Ministerie belasten. De Maar schalk Concha zou daartoe bij O'Donnell reeds pogingen hebben aangewend, die niet ongunstig waren uitgevallen. Op het vernemen van dit alles moet de gemaal van de Koningin vuur en vlam hebben uitgebraakt, omdat daar door zijn voornemen lot hel invoeren van eene absolute regeringsvorm zou verijdeld worden. Hij moet het reeds zoo verre hebben gebragt, dat toen de Maarschalk Concha met alles gereed was, de Koningin hem verklaarde zijne diensten niet noodig te hebben. De Minister van Binnenl. Zaken heeft eene circulaire aan de hem on dergeschikte overheden en ambtenaren gerigtbetrekkelijk dé verkiezingen tot vernieuwing der gemeentebesturenwelke eerlang zullen plaats hebben. De Minister verklaart daarindat alle lieden van monarchale en gods dienstige denkwijzewelke aanzoek om de stem der kiezers zullen doen door de Regering als hare Candidaten zullen aangemerkt worden. Volgens den hof-almanak voor 1857 zijn er op dit oogenblik hier te lande 6 Kapiteins-Generaal, 76 Luitenants-Generaal, 137 Generaal-Majoors, 366 Brigade-Generaals, in het geheel 585 Generaals; voorts 51 Ridders van het Gulden Vlies, 351 Grootkruisen van Karei III, 517 Grootkruisen van Isabella de Katholieke en eindelijk 1359 Spaansche Grandes en Kastiliaan- sche Edelen. In den nacht van 31 December is in de provincie Alicanteinzonderheid te Sanet y NegralsTormesTorinosBenemelli en Pegoeene zware aard beving gevoeld. De drie elkander snel opvolgende uitbarstingen deden een geluid als van zwaar geschut ontslaan. Den 2'1™ dezer werden nog ligtcre schokken waargenomenmaar het blijkt niet dat deze aardbevingen aan merkelijke schade hebben aangerigt. ITALIË. Te Rome is de dood van den Aartsbisschop Sibour met groote ontsteltenis vernomen. Op last van den Paus is in de kerk der Twaalf-Apostelen eene plegtigc lijkdienst gevierd. Al de te Rome aanwezige Aartsbisschoppen en Bisschoppen hebben, gekleed in groot kerkelijk gewaad, deze godsdienst oefening bijgewoond, mitsgaders de Gezant de Rayneval, de Generaal Graaf de Goyon met al zijne Slaf-Oflicieren en de Kardinalen Morlot en de Villecourt. Omtrent den intogt van den Keizer van Oostenrijk te Milaan wordt het volgende gemeld. HH. MM. zijn aan de Porte Oriëntale, alwaar een prachtig paviljoen in Moorschen stijl was opgerigt, door het grootste gedeelte van den adel verwelkomd. De Vorstelijke personen hebben zich stapvoets naar het plein voor de Domkerk begevente midden van eene juichende menigte en in die kerk de plegtige godsdienstoefening bijgewoond. Zij zijn daarna te voet naar den Keizerlijken burg gegaanvan welks balkon H. M. zich aan de volksmenigte heeft vertoond, terwijl de Keizer de troepen der bezetting in oogensehouw nam. Des avonds was de verlichting algemeen, en zijn HH. MM. in den schouwburg della Scala, door de zeer talrijke aan wezigen met geestdrift begroet. De personen onlangs te Napels in een tweetal kofRjhuizen gevangen genomen, waren verdacht van deel te hebben aan eene geheime zamenspan- ning, in verband met de Mazzinische vereenigingen van Genua en Turyn. Vele dezer gevangenen zijn dadelijk ontslagen, doch ten aanzien van som mige hunner is een gestreng onderzoek bevolen. Men blij ft aldaar voortdurend in groote ongerustheid verkeeren. De policie neemt buitengewone voorzorgsmaatregelen. Op het koninklijk palcis heeft men uit vrees, dat men de gaspijpen mogt doen ontploffendie vervangen door olielampen. Ook heeft men verbodende brieven op den post in de gewone bussen te werpen, uit vrees, dat men ontplofbare zelfstandigheden daarin wierp of wel brieven aan den Koning zond, wier oorsprong onbekend was. De brieven moesten persoonlijk aan de postbeambten overhandigd worden. Ook is een 7-tal koflijhuizen gesloten en de huiszoekingen zijn aan de orde van den dag. In de Sardinische Kamer van Afgevaardigden heeft een der leden, de Heer Brofferio, het Ministerie geïnterpelleerd over den toestand van Italië. Hij herinnerde aan de woorden door Graaf Cavour, 8 maanden geleden uit gesproken, nadat het vredes-verdrag te Parijs was geteekend, en aan de hoopvoUe verwachting die daardoor onder de vrienden van de Italiaansche onafhankelijkheid was opgewekt. Hij vroeg verder of de gebeurtenissen die taal hadden geregtvaardigd; in welk opzigt de toestand van Italië was ver beterd en wat het Kabinet had verrigt om de gedane beloften te vervullen. Hij verweet ook aan Graaf Cavour dat hij de ontwaakte vrijheidszucht be streed, in plaats van die tot heil van het Italiaansche vaderland te onder steunen. Waarom, riep hij uit, hebt gij de uitgewekenen die het Hertog dom Modena wilden redden aangehouden? Waarom hebt gij niet een eskader naar de wateren van Sicilië gezonden, toen men daar het teeken tot bevrij ding gaf? Het was voor den Voorzitter van den Ministerraad eene gemakkelijke taak hem te beantwoorden. Hij heeft in 't algemeen verklaard dal de toe stand van Italië, zoo niet stoffelijk, echter zedelijk veel verbeterd was, en voorts zich onder daverende toejuiching der Kamer, verklaard tegen het denkbeeld om hulp of steun te verschaffen aan revolutionaire pogingen, ge rigt legen Mogendheden waarmede Piemont in vriendschapsbetrekking staat, en met krachtige woorden de aanslagen afgekeurd - die onlangs legen de Kroon en zelfs tegen het leven van den Koning van Napels hebben plaats gehad. De Voorzitter is krachtig ondersteund door een ander lid der Kamer, de Graaf Mamiani, die op zijnen beurt vroeg, of het in het oog van den Heer Brofferio gering was, dat de Regering dagelijks blijken van goedkeuring van het buitenland ontving, en dat door haar toedoen het beslag op de goede ren van Lombardysche uitgewekenen, was opgeheven. PRUISSEN. BERLIJN, 20 Januarij. De Minister-President heeft aan het Huis der Afgevaardigden medege deeld, dat vermits de Neufchèlelsche gevangenen onvoorwaardelijk zijn in vrijheid gesteld, de aanleiding tot den oorlog was weggenomen. Hij gaf ook te kennendat er mogelijkheid bestondom hel hoofdpunt van het ge schil met de groote Mogendhedendoor middel eener conferentie te regelen. Over 'talgemeen is men hier zeer tevreden over den afloop der quaestie, daar Zwitserland niet door eene dreigende houding van Pruissen belet is, met gematigdheid te handelenen de Mogendheden toch hebben kunnen ontwaren, dat onze Regering met klem zou handelen, indien zulks noodig ware. Zij heeft steeds bewijzen gegeven van gematigde beginselen en van hare zucht om tot een billijk vergelijk te geraken. Men hoopt nu, dat de aanslaande onderhandeling spoedig moge afloopen, zonder eenige belemme ring te ondervinden. De Russische Grootvorstin Catharina, dochter van Grootvorstin Helena, en gemalin van Georg, Hertog van Mecklenburg-Schwerin, is te Konings bergen van eene dochter bevallen. «OSTENRIJK. WEENEN, 19 Januarij. De Aartshertog Maximiliaan is benoemd tot Gouverneur-Generaal van het Lombardysch Veneliaansch Koningrijk. De Generaal Giulay tot Opperbevel hebber van de troepen te Verona en de Generaal Degenfeld lot Bevelhebber der troepen te Milaan.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 3