gouden sieraden der dochterseen dezer laatste sprong uit een venster naar de hurendeze slaan onmiddellijk opterwijl de dochter zich verder begeeft bij de gebroeders Yullers, 3 zonen van eene weduwe en van on verschrokken karakter. Zij nemen elk een geladen geweer en volgen het meisje; de dieven waren inmiddels op de vlugt gegaan, zonder dat hun het geld was gegeven. De koene mannen willen echter het gevaar trolseren en de deugnieten vervolgen; de knecht der weduwe en nog 2andere personen, insgelijks met geweren gewapendvoegen zich bij de 3 broeders. Een half uur ver in het gehucht Boschkant, zagen zij licht in eenen kelder en 2 kerels er voor; de gebr. Vullers schoten en de dieven namen gewond de vlugt, een kon echter niet spoedig genoeg uit den kelder ontsnappen en werd met de kolf van een geweer omvergeslagenhij trachtte nog te ontkomen, maar door een tweeden slag viel hij in een kuil, waaruit hij geheel nat en be slijkt werd opgehaald. De bewoner des huizes durfde op het verzoek van zijne verlossers zelfs, niet open doenmen haalde een gebuur wiens stem hij kendewan neer hij open deed. De gevangene werd voor het vuur geplaatst en de po litie van St. Oedenrode, die inmiddels gehaald was, erkende hem voor ze keren KerkholF, die reeds driemaal gezeten heeft. De Burgemeester van St. Oedenrode zond een brief aan dien van Schijndel; deze liet 2 personen uit zijne gemeente van hun bed halen, en het bleek weldra dat beide met hagel in de beenen getroffen waren. Een vierde is Vrijdag avond gevat. De onverschrokkenheid van de gebr. Yullers, die met hunne gezellen eene bende dieven durfden vervolgen, wier getalsterkte hun onbekend was, verdient allen lof. Omtrent de aankomst van de met het schip Zalt-Bommel naar de Kaap de Goede Hoop vertrokken jongeliedendeelt de 11. C. het volgende mede, getrokken uit de Kaapsche Courant van 22 November: Zondag kwam alhier aan de Ilollandsche bark Zalt-BommelKapt. Juta, met 93 jeugdige emigrantenwaarvan 28 jongens en 8 meisjes alhier blij ven terwijl 45 jongens en 12 meisjes naar Graaf-Rcinet gaan. Dingsdag morgen omstreeks 10 ure, landden zij aan het Middenhoofd, en werden door eenige lleeren uit de Commissie aan het hoofd ontvangen. De kinde ren gingen daarna in optogt, twee aan twee, naar den Gouvernements tuinvergezeld van den Onderwijzer Jongeneel en eenige anderendie het toezigt over de kinderen aan boord gehad hadden. Zoodra was niet het laatste paar den Gouvernements tnin binnengekomen, of de meester deed hen het TVien Ncêrlands bloed door de aderen vloeitaanheffenhet welk een bijzonderen indruk op de daarbij zijnde toeschouwers maakte; daarop zongen zij God Save the Queen," met Ilollandsche woorden. Inmiddels had de optogt den Botanischen tuin genaderd en trok het hek binnen, alwaar de meester hen weder liet zingen, waarna zij zich in dien tuin eenigzins verlustigden. Vele inwoners waren inmiddels gekomen om deze kinderen te zien. Gisteren morgen ten 9 ure waren de jeugdige emigrantenvoor de Kaap stad en omstreken bestemd, in de groote kerk bijeengebragten nadat de onderscheidene personen die om hen hadden gevraagd, opgekomen wa ren werden beidede aanvragers en de emigrantenin de consistoriekamer vergaderdwaaralvorens tot de verdeeling over te gaande Heer O. J. Tru- ter, de Secretaris der Commissiede vergadering toespraknagenoeg als volgt: Wij verheugen ons dat het oogenblik eindelijk daar is, waarop aan onze beste wenschcn wordt beantwoord. Hartelijk was het verlangen om het tooneel dat zich thans voordoet te aanschouweneen aantal jeugdige Hol landers herwaarts gezondenom alhier niet alleen onder vaderlijke en moe derlijke zorg gesteld, maar ook om opgeleid te worden lot nuttige leden der maatschappij. Mijne jeugdige vrienden! Gewigtig voorwaar is voor u dit oogenblik; verwijderd van uwe ouders, staat gij geplaatst te worden onder het toeverzigt van degenen in wie uwe ouders vertrouwen hebben gesteld, en het zal voornamelijk van uw eigen gedrag, van uwe getrouw heid, van uwe hartelijkheid ten opzigle uwer diensthecren afhangen, welk lot u ontmoeten zal. Maar dit niet alleen. Een hooger doel moet worden bereikt. Gaarne zagen wij u nuttige leden der zamenleving wordenbrave Christenen, en getrouwe leden van onze Kerk; en wij hopen van harte dat deze onze verwachting niet zal worden teleurgesteld. Gij hebt reeds ge noegzaam van uwe ouders en van uwen meester vernomen, hoedanig gij u te gedragen hebt. Ik zal hier slechts bijvoegen, dat gij voornamelijk u op den Allerhoogste verlaten moet, die de Vader en Verzorger is van ons al len en die gereed is allen die Hem zoekenhulp te verleenen. Vergunt mij nu ookwaarde landgenoolendie om de diensten dezer emigranten hebben gevraagd, ook een woord tot u te spreken, en, zij het ook in zwakke taalechter onbewimpeld u hel gewigt van de taakdie gij op u hebt genomen, op het hart te drukken. Gewigtig is zij voor u zeiven, gewigtig voor de kinderen die gij onder uwe zorg zult nemen, gewigtig om uwe verantwoordelijkheid voor God. Het is, voorwaar, geene gemak kelijke taak om zulke jonge menschen behoorlijk op te leidenmaar de hoop op het groote loon, dal gij zelve smaken zult in het welgelukken uwer pogingenzal u bemoedigen in hetgeen gij ten hunnen beste zult aan wenden, en God geve u kracht om aan uwe roeping in deze te beant woorden. Het is u bewust, dat de Commissie die zich, zonder eenig be lang dan hel belang der kolonie te bcoogen, belast heeft met den invoer dezer jongelieden, ook eene groote verantwoordelijkheid op hare schouders heeft. Zij is verpligt toe te ziendat deze jonge menschen goed worden behandeld, en ook het oog te houden op hun zedelijk gedrag. Wij ver trouwen echter dat ons deze taak zal worden gemakkelijk gemaakt, aan de eene zijde door de zorg der Heeren, en aan de andere door het goed ge drag der jeugdige emigranten. De spreker bragt daarna in hartelijke taal hulde aan de Commissie in Nederland voor hare bemoeijingen in deze zaak en aan den Bevelhebber van de Zalt-Bommelvoor de zorg aan de jongelieden gedurende den over- togl besteed. Daarna ging men over tot het vcrdcelcn der onderscheidene jongens en meisjes, en tot het tcekenen der contracten, bij welke gelegen heid het opvallend was, dat van de eerste tot de laatste hunne eigene na men geteckend hebben, en vele in een schrift waarover een kantoorklerk zich niet zou behoeven te schamen. Na eenig verwijl zal de Zalt-Bommel met de overige 57 jongelieden naar de Algoabaai stevenenom hen aldaar te Port Elisabeth te ontschepenvan waar de Secretaris der Graaf Reinetsche Commissie hen met de noodige wagens naar Graaf Reinet zal overbrengen. De beroemde reizigster, Mevr. Ida Pfeiffer, die met het schip Zalt- Bommel mede aan de Kaap de Goede Hoop was aangekomen, heeft hare reis voortgezet en is over Mauritius naar Madagascar vertrokken. 's GRAVENnAGE 22 Januarij. Tot Ontvangers zijn benoemd: te Hulst c. a.de Heer F. Stubbe, thans Controleur van de 2de ld. aldaar, en te Mijdrecht, de Heer G. R. A. J. van Hasseltthans te Eibergen. De Minister van Binnenl. Zaken zal des Zaturdags van iedere week des middags ten 12 ure, te beginnen met Zalurdag eerstk. gehoor verleenen. Bij arrest van den Hoogen Raad der Nederlanden, is, met vernieti ging van het arrest van het Hof in Noordholland, waarbij H. G. Mulder, uilgever der Asmodéewas vrijgesprokendeze veroordeeld tot eene gevan genisstraf voor den tijd van 3 maanden, ƒ100 boete en ontzetting van alle regten, vermeld in art. 8 der wet van den 29sten Junij 1854, ter zake van laster jegens den Heer Mijer, Minister van Koloniën. Vermits de Heer Simons, naar luid van het Koninklijk besluit, uit sluitend wegens redenen van gezondheid is ontslagenmaakt men daaruit op, zoowel als uit zijne vervanging door zijnen ambtgenoot, den Heer van R.appard, en uit de benoeming van den Heer Wiardi Beekman, dat in de politieke rigting van het Kabinet in 'talgemeen, en ten opzigte van de aan gelegenheid van het onderwijs in 'tbijzonder, geene verandering zal plaats vinden. [II. C.) De Heer Duymaer van Twist, ond-Gouverneur-Generaal van Neêrl. Indie, die eenigen tijd in deze stad heeft doorgebragt, is gisteren wederom van hier vertrokken. AMSTERDAM21 Januarij. In den afgeloopen nacht is bij P. K., in de Lange Niezel, brand ont staan, welke zoo hevig toenam dat het huis spoedig in lichte laaije vlam stond en de bewoners met moeite zich gered hebben; het daarover gelegen perceel is mede in brand geraakt en beide huizen zijn geheel in de asch gelegdterwijl 6 percelen meer of minder geleden hebbendoch allen tegen brandschade zijn verzekerd. In het belang van de openbare veiligheid is het huis waar de brand ontstond, onder den voet gehaald en het daarover gelegen perceel gestut; de oorzaak is onbekend. [A. C.) BUITENLANDSCHE BER1GTEN. ENGELAA». LONDEN, 20 Januarij. Men verzekert thans algemeen dat de conferentie over de zaken van Neufchatel binnen deze stad zal gehouden wordenen dat als leden daarvan zullen optreden de vertegenwoordigers van de belanghebbende Mogendheden bij ons Hof aangesteld. Uit de bank zijn Zaturdag 11. 80,000 goud genomen, om op het vasteland zilver in te koopen. De onderzeesche telegraaf tusschen Calais en Dover is weder hersteld. In de haven van Liverpool heeft er op hel schip James Bogart, dat naar Mobile zou gaan, een bloedig gevecht plaats gehad. De bemanning bestond groolendecls uit negers, die men aangeworven had onder het voor geven, dat het schip naar New-York bestemd was. De negers, vernemende dat het schip naar Mobile koers zou zetten, kwamen in oproer; de boots man doodde daarop een der zwarten door middel van een geweerschot, doch dit lokte slechts een algemeen treffen uit, waarbij verscheidene perso nen gewond of gedood werden; ook de bedoelde bootsman ontving gevaar lijke wonden. De reden dat de negers niet naar Mobile wilden trekken is dat deze haven behoort tot den zuidelijken staat Alabama, waar de slavenhandel niet, gelijk in de meeste noordelijke, is afgeschaft. In de gebouwen van de Bank te Dublin is gisteren brand ontslaan, die echter door het nemen van gepaste maatregelen binnen weinige uren was bedwongen. De kantoren, waar de boeken werden bewaard, zijn groolendeels vernield, doch de boeken moeten meestal gered zijn. De bladen uit New-York deelen een aantal berigten mede omtrent za- meuzweringen van slaven in Kentucky, Tenessee en Virginie. Bij Louisville in Kentucky werd eene familie door 4 negers vermoord. In Kentucky werd eene uit 8 personen bestaande familie door hare keukenmeid vergiftigd. Te Dover en omstreken werden eene menigte negers opgehangen of bezweken ten gevolge van bekomen zweepslagen, omdat zij niets van zamenspannin- gen bekennen wilden. FRANKRIJK. PARIJS, 20 Januarij. De jonge Keizerlijke Prins is sedert een paar dagen door eene calarrhale koorts aangetast; zijn toestand baart echter geen de minste zorg. Volgens den Courrier de l'lsère heeft de algemeene raad van het de partement, op voorstel van den Prefect, de 50,000 fr.afkomstig uit de nalatenschap van Napoleon I, bestemd voor de inrigting van 3 toevlugts- oorden voor reizigers in het gebergte. Ieder dezer gebouwen zal eene al gemeene zaal, slaapvertrekken voor de reizigers, eene woning voor de oppassers en het noodige meubilair bevatten.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2