LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 21 JANUARIJ. J)e Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in liet jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BMNENLANDSCRE BERIGTEN. LEYDEN, 20 Januarij. Gisteren is de 62stc verjaardag van li. BI. de Koningin-Bloeder op de ge bruikelijke wijze gevierd. Op aanst. Blaandag den 2Gsten dezer zal voor de Blarine bij inschrij ving worden aanbesteed de levering van 1600 stuks wit wollen dekens. Be billenen moeten vóór of uiterlijk op den 26stcn voor 12 ure vrachtvrij aan liet Bep. van Blarine te 's Hage worden bezorgd. Be prijs per stuk in sch rij (Betters op te geven, liet model van den deken zal kunnen worden bezigtigd bij de Birectie der Blarine te Amsterdam. Be bestekken liggen ter lezing van 102 ure aan het Bepartement te 's Hage en de Birectie te Amsterdam. Be St.-Cour. deelt een staat mede van het getal brievengedurende de jaren 1848 lot 1856 hier te lande per post verzonden. Als bewijs van den merkbaren vooruitgang in het brievenverkeer kan dienen, dat in 1848 zijn verzonden 4,324,032 binnenl. en 1,833,824 buitenl. brieven, te zamen 6,157,856, en in 1856 12,729,143 binnenl. en 3,395,973 buitenl. brieven, te zamen 16,125,116. Ten gevolge van eene met Frankrijk getroffene overeenkomsttot toe- laling van Consuls in onze overzeesche bezittingen, is door den Keizer der Franschen een Consulaat-Generaal te Batavia en een Consulaat te Padang ingesteld. Tot Consul-Generaal is benoemd, de Heer Codrika, thans als zoodanig te Manilla fungerende, terwijl de Heer Troplong tot Consul te Padang is benoemd. In de noordelijke provinciën des rijks worden op vele plaatsen adres sen aan den Koning geteekend, ter bevordering van den aanleg van spoor wegen in die streken. Boor Gcdep. Staten van Friesland is eene gefdleening uitgeschreven ten behoeve der provincie, tot een bedrag van 270,000 a 4j pCt, ter voor ziening in eenige buitengewone uitgaven voor de dienst van 1857 (aanleg en voortzetting van verschillende werken). Be inschrijving zal worden open gesteld van den 16den tot en met den 21s,c" Februarij eerstk. Be stad Zierikzee is in de vorige week mede voor hét eerst met gas verlicht. Bie verlichting droeg de algemeene goedkeuring weg. Uit Luxemburg wordt gemelddat de uitgever van den Courrier du Grand-Duché du Luxembourgter zake van het openbaar maken van een artikel, waarin, volgens de uitspraak der regtbank, de Koning-Groothertog aangevallen wordt, bij verstek tot 2 jaren gevangenisstraf is veroordeeld. Op den 15dca dezer overleed te Busseldorp, de Heer Br. J. F. C. Gericke, Ridder der orde van den Nederl. Leeuw, sedert meer dan 30 jaren in dienst van het Nederl. Bijbelgenootschap. Als wetenschappelijk beoefenaar der Javaansche taal, heeft hij zich hoogst verdienstelijk gemaakt, vooral dooi de bewerking van zijn Javaansch-Nederdnitseh woordenboek. Zijn hoofd werk echter is de vertaling van den geheelcn Bijbel in het Javaansch, met volhardenden ijver door hem lot stand gebragten waardoor zijn naam onver getelijk is geworden bij allen die prijs stellen op de verbreiding van het Christendom, van Christelijke verlichting en beschaving onder de Javanen. Yoor eenige weken tot herstel van zijne geschokte gezondheid herwaarts overgekomen, had hij zich ter viering van het Kersfeest, naar zijne bloed verwanten te Busseldorp begeven, waar hij onder een nieuwen aanval van de schijnbaar geweken ziekte bezweek, in den ouderdom van 58 jaren, te midden van het werk, waarmede hij zich bezig hield, eene herziene uitgave van het Nieuwe Testament in het Javaansch. 's GRAVENHAGE 20 Januarij. Bij besluit van den 19dcn dezer, heeft het den Koning behaagd, op het nader aangeboden adres van den Heer Br. G. Simons, van den 7dcn be vorens, waarbij door hem, bij herhaling, wordt gevraagd eervol, ontslag als Minister van Binnenl. Zakenop grond dat zijne gezondheid hem niet toeliet om Z. BI. naar behooren langer in die betrekking te dienenaan den lleer Simons voornoemd het door hem gevraagde eervol omslag te verleenen onder voorbehoud hem later, wanneer zijn gezondheidstoestand het mogt veroorloventot nieuwe functien in hel belang van den Staat te roepen. Bij een ander besluit, mede van den 19dcn dezer, is door den Koning goedgevonden: aan Jhr. BIr. A. G. A. Ridder van Rappard, Minister voor de Zaken der Herv. Eeredienst enz., tijdelijk belast met de functien van Minister van Binnenl. Zaken, een eervol ontslag te verleenen als Blinister voor de Zaken der Ilerv. Eeredienst enz., en hem te benoemen tot Minister van Binnenl. Zakenen tot Blinister voor de Zaken der Herv. Eeredienst enz. te benoemen den Heer BIr. M. Wiardi Beekman, Raadsheer in het Pt'OY. Geregtshof van Noordholland. St. Cour.) Be Koning van Pruissen heeft den Graaf van RandwijckGrootmeester van het Huis der Koningin, den Staatsraad von Weckherlin, Secretaris van II. BI., en den lieer BI11. W. F. Rochtissen, Secretaris bij de Nederl. Legatie te Berlijn, tot Ridders der Orde van den Rooden Adelaar benoemd. Z. BI. heeft aan de Ileeren W. Badon Ghyben, Hoofdingenieur van den Waterstaat; J. A. Kool, Iloofdingenienr van de Aken-Maastrichtsehe spoor weg-maatschappij en BIr. H. F. Baron van Zuylen van Nyevelt, vroeger ambtenaar bij het Bep. van Binnenl. Zaken; vergunning verleend lot het aannemen der ondcrscheidingsleekenen van de Leopolds ordeaan ieder hunner door den Koning der Belgen geschonken. Be Luilenant-ter-Zee lsle kl. J. J. A. B. Phaff, is met den 15de" Fe bruarij aanst., eervol ontheven van het bevel over den schooner Atalantc en dat bevel opgedragen aan den Luitenant ter Zee 2de kl. C. T. Hackstroli. Be verjaardag van 11. BI. de Koningin-Bloeder is alhier op de gebrui kelijke wijze gevierd. Be groote parade van de bezetting heeft uit hoofde van het min gunstige weder, geen voortgang gehad. II. BI. ontving de ge- lukwenschingen der leden van het Koninklijk gezinen des middags was er groot diner ten Hovewaaraanbehalve H. BI. de Koningin-Bloeder, deel namen Prins en Prinses Hendrik, Prins Frederik, benevens den Hertog van Saksen Weimar en zijne dochter de Hertogin Anna; zoowel H. BI. de Koningin, als Z. K. II. de Prins van Oranje, bevonden zich aan tafel. II. BI. de Koningin-Bloeder heeft in de vorige week de voor hare rekening te Scheveningen gevestigde naaischool bezocht, en thans weder door aan zienlijke uitdeelingen van bare voortdurende belangstelling in die inrigling doen blijken. Ruim 1000 sluks kleederen van allerlei aardde vruchten van naaldarbeid der 50 leerlingen van de meisjesschool waren daartoe voorhanden. Het Koninklijk Huis heeft een blijk gegeven van hoogachting voor onzen onlangs ontslapen volksdichter Tollens en tevens van goedkeuring van het plan tot oprigling van het gedenkteeken ter zijner eere. Boor Z. BI. den Koning is, ten behoeve van dal gedenkteekenvoor ƒ200, door H. BI. de Koningin voor ƒ100, door II. BI. de Koningin-Bloeder voor ƒ100, door Z. K. II. Prins Frederik voor ƒ100 en door II. K. II. Prinses Frederik voor ƒ50 ingeschreven. Bij liet Bep. van Binnenl. Zaken is ontvangen eene quitanlie van storting in 's Rijks schatkist, groot ƒ3.zijnde eene gift ten behoeve der noodlijdenden van den watersnood van 1855 door een der Biakenen der Ned. Herv. gemeente te Bordrecht in een der kerkezakjes gevonden. Be Blinister van Blarine zal op Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Volgens het uit Suriname bij hel Bep. van Koloniën ontvangen berigt, is de rust op de plantages hersteld, en zijn de slaven weder ordelijk aan het werk gegaan zoodat op nieuw allerwege rust en orde heerschen. Be waarnemende Procureur-Generaal had 23 plantages bezocht. Op sommige waren de slaven gezeggelijk, en gingen zij na eenige teregtw ij zingen en vermaningen weder aan het werkop andere bestond meer weerspannig heid, terwijl de slaven van enkele plantages zelfs eenigzins oproerig waren. Be rust is nogtans zonder buitengewone maatregelen hersteld geworden. Be gezondheidstoestand bleef voldoende. Zondag morgen werd de eerste Avondmaalsbediening in de Willems kerk gehouden. Biet welgevallen mogt het oog rusten op het kostbare, smaakvol gegraveerde Avondmaalszilver, prachtig met gouden letteren ver sierd; maar dat oog werd van het zilver en goud naar het kruis van Golgotha gerigt, waar de voorganger der gemeente Bs. Zaalberg, tot tekst gekozen had, 1 Pelr. I: 18 en 19: Wetendedat gij niet door verganke lijke dingenzilver of goud, verlost sijt uit uwe ij dele tvandelingdie u van de vaderen overgeleverd ismaar door het dierbaar bloed van Christus, als van een onbestraffelijk en onbevlekt Lam. D.v.'sGr Be Heer E. Sue heeft onlangs de residentie verlaten en zich op reis naar Savoye begeven. BU1TENLANDSCI1E BERIGTEN. ENGELAN». LONBEN, 18 Januarij. Be Morning Post deelt mede, dat de Kanselier der schatkist geneigd is het cijfer der inkomen-belasting tot op de helft te verminderen. Eene zoo groote vermindering zou mogelijk zijn door de voorgenomene gelijktij dige hervorming der uitgaven voor het leger en der marine. Beze tijding zal voorzeker wel groot en algemeen genoegen veroorzakenmaar voor ve len die op de geheele afschaffing der belasting en de vervanging daarvan door eene belasting op de kapitalen aandringenvreest men dal de vermin dering nog niet voldoende wezen zal.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1