kunstvan wege en op kosten dezer afdeclinguit te geven voortbrengselen van oud-vadcrlandsclie kunst met beknopten tekst, in de eerste plaats van muurschildcrijen en wel allereerst van de kerk te Gorinchem. Dit voorstel is in handen gesteld eencr commissie, bestaande uit de HH. Kist, Moll en Leemansom verslag te doen in de volgende vergadering. Op voorstel van den Voorzitter is besloten, om de volgende vergadering te houden op den 16dcn Fcbruarij vermits op den 9de» de dies natalis der Leydsche Hoogeschool wordt gevierd. De Heer Brill biedt een boekwerk der akademic aan; daarna is de ver gadering gescheiden. BU1TENLANDSC11E BER1GTEN. EKfiELAKD, LONDEN, 13 Januarij. De Engclsche vloot in de Perzische golf verhaast hare werkzaamheden, om de expeditie binnen 3 maanden te volbrengenten einde de groote hitte te ontgaan die alsdan te verwachten is. Men tracht de Gouverneurs der provinciën te bewegen om legen het gezag van den Shach op te staan. De Perzische Regering verdubbeld mede hare werkzaamhedenten opzigte van de verdedigingsmiddelen, hoewel de schatkist ledig is en men oproerige be wegingen ducht. Hel leger heeft zich van al de wegen van Kandahar mees ter gemaakt. Van den Admiraal Sir Charles Napier verschijnt binnen kort een be- rigt over zijne expeditie naar de Oostzee. De stoomboot-maatschappijdie maandelijks de brievenmalen tussehen Engeland en Australië overbrengt, heeft besloten in verband daarmede eene sloombootdienst van Ceylon op Madras, Calcutta en China op te rigten. Hierdoor ontstaat eene nieuwe maandelijksche gemeenschap tussehen Enge land en IndiC. Het ontslaan van krijgslieden wordt op ruime schaal voortgezet, zijn de in de drie laatste maanden nagenoeg 2000 man alleen te Chatham uit de dienst ontslagen. De 8 stoomboolen der General Screw-Company op eene waarde van 320,000 geschat, zijn door eene nieuwe maatschappij overgenomen, die ze zal gebruiken tot drie nieuwe vaarten tussehen Bremen en New-York, Havre en New-York, en Hamburg en Brazilië. De John Barrowvan Savannah naar Liverpool bestemd, en geladen met katoen, heeft schipbreuk geleden en is door de bemanning verlaten. Beriglen uit Canton vermelden de hervatting van den strijd tussehen de Engelschen en Chinezen; de Amerikanen moeten gemeene zaak met de Engelschen maken, want op last van den Chineschen Gouverneur zouden drie Amerikanen onthoofd en hunne hoofden op staken ten toon gesteld zijn. De handel is geheel vernietigd. Aan de bemagliging van Shangaï door de opstandelingen werd geen geloof geslagen. Men zegt dat er eene genoegzame magt door de onze is afgezonden, om van het eiland Tschoesan bezit te nemen.Deze berigten kunnen echter wel eene herhaling zjjn van de vorige. FRANKRIJK. PARIJS13 Januarij. Gedurende 1856 is aan de Munt alhier geslagen voor 110 millioenen francs aan goud en voor 56 millioenen fr. aan zilver. De gemeente-inrigtingzoo als die hier te lande bestaat, is ook op Algeric toegepast. 28 nieuwe gemeenten zijn aldaar gevestigdzoodat het getal daarvan thans 47 bedraagt. De Maires en Gemeenteraden zullen door den Gouverneur-Generaal, op voordragt der Prefecten, benoemd worden. De Baron von Brunnow heeft deze stad reeds verlaten. Men wil dat de gevangenen van Neufchatelwier in vrijheidstelling men voor zeker houdt, naar de Fransche grenzen zullen worden gevoerd, waar alles tot hunne ontvangst gereed is. Het reglsgeding tussehen l'Univers en den Abt Cognat heeft een einde genomen. De Heer Vcuillot heeft zijne klagt ingetrokken, op voorwaarde dat zijne tegenpartij het bekende werkje l'Univers jugé par lui même niet zal herdrukken. De Abt Cognat heeft hierin genoegen moeten nemen, aan gezien hij daartoe van de kerkelijke overheid, (door een brief van den Vicaris Generaal Buquel) bevel had ontvangen. In l'Univers leest men het volgende: Het is, naar men zegt, een Katholiek priester, die, den Aartsbisschop van Parijs heeft vermoord, maar dat is ongegrond. Die persoon behoorde niet meer tot de Katholieke gees telijkheid. Hij was daar buiten gesloten en had zich zclven uit de kerk verdreven door zijne ketterij. Louis Verger heeft zijn afschuwelijk misdrijf voorbereid en aangevangen door zijnen afval van de Kerk. Van dat oogen- blik was hij niet meer Katholiek dan Luther zulks was, nadat deze het gezag van Rome had verworpen. Indien er iets beslaat, 't welk in de ge- gcvcne omstandigheden de diepe smart van eiken waarachtig Katholiek kan lenigen, dan zou het deze gedachte zijn: «Neen het misdrijf is niet be gaan door een Katholieken priester, noch door een belijder van de Katho lieke eeredienst. De dader is eene ketter, want bij heeft openllijk het leer stuk der O. Ontvangenis van Maria geloochend." Het Protestantsche blad le Lien laat zich omtrent den dood van Mgr. Sibour aldus uitDe Parijsche Protestanten hebbenmet de geheele bevol king dezer hoofdstadlevendig den indruk gevoeld van het 'diepe afgrijzen en den rouw, waarmede de moord van den Aartsbisschop aller gemoederen heeft vervuld. De Predikanten Juillerat en Cuvier, Presidenten der Kerke raden van de Gereformeerde kerk en van de Augsburgsche Confessie, hebben zich begeven naar de Aartsbisschoppelijke woning, ten einde uit naam van al hunne amblgenooten hunne deelneming te betuigen. Voorzeker wordt er niemand gevondendie niet diep getroffenja verplet is, bij het vernemen van eenen zoo afschuwelijken aanslag, bedreven door eene zoodanige hand op zoodanig slagtoffer, in eene geheiligde plaats, tjjdens de openbare godsdienst oefening. Ifct is eene waarheid, dat zelfs diegenen, welke het niet eens waren met sommige beginselen en handelingen van den Prelaathet zeer betreurendat Parijs in hem een Bisschop heeft verloren i die zich aankantte legen de maar al te snelle uitbreiding van den invloed der Jesuiten. Helaas, welken tijd beleven wij! Twee Aartsbisschoppen, die elkander in dezelfde hoofdstad zijn opgevolgd, worden vermoord, de een onder het blakende vuur van den burgeroorlogde andere in de kerk! Welke vreeselijke driftenwelk een onzinnige toornwelk eene treurige vereeniging van waanzin en misdaad in een en hetzelfde gemoed! Wat al kwaads kan er geboren worden uit de verbastering van eenen persoon, en hoe noodig is het, dat de geest van het Evangelie, welke is kracht en liefde, de gemoederen doordringe, opdat der menschen ijzeren wil worde gebroken, opdat de harten worden getroffen. De kerk S'. Etienne du Mont, in welke de Aartsbisschop van Parijs is vermoord, en die tot hiertoe gesloten was, is thans op nieuw ingewijd en voor de dienst opengesteld. Van wege de zeldzaamheid van eene dus danige plegtigheid was eene groote menigte daarbij tegenwoordig. Nabij het kerkhof Père-Lachaisc is de noodige grond aangewezen voor eene begraafplaats ten dienste van de hier aanwezige Turken. Dit gedeelte is met eene muur omringd en van eene reinigingsplaats voorzien, ten einde zij hunne godsdiensl-plegtigheden kunnen volbrengen. Te Marseille zijn 20,000 mudden graan aangevoerd. De handel was aldaar slap. Uit Napels had men bcrigt ontvangen dat eene groote over vloed van graanlegen matigen prijs was te verkrijgen. De kooplieden hopen dat de Koning verlof tot den uitvoer zal verlecnen. Uit Canton wordt aan Le Pays geschrevendat er eerstdaags een be langrijk stuk naar Engeland zal gezonden worden, namelijk eene memorie van de Engelsche kooplieden aldaar, waarbij zich die van Calcutta en ande ren hebben aangesloten. Hoewel het onregt van den Gouverneur van Canton erkennende, beklagen zij zich dat de Admiraal Seymour, tegen zijne belof ten aan, de factorijen, waarbij de handelaren zooveel belang hadden, heeft vernield. De geleden verliezen zijn aanzienlijk, en men is algemeen van gevoelen, dat zij vermeden hadden kunnen worden, indien men een anderen regel gevolgd en andere maatregelen had genomen. ZWITSERLAND. De Bondsvergadering heeft van den Bondsraad mcdedeeling ontvangen van de voorwaarden waarop de zaak van Neufchètel zou kunnen geschikt wor den. Volgens die voorwaarden zouden, naar men zegt, de vervolging tegen de koningsgezinde gevangenen ingesteldworden gestaaktde beschuldigden Zwitserland verlaten tot op de sluiting van eene volledige schikking, die aan de Bondsvergadering zal voorgelegd wordenen de troepen afgedankt worden. SPANJE. MADRID, 11 Januarij. De Minister van Financiën houdt zich onledig met de bepeinzing van voorstellenom behalve de accijnsenook de grondbelasting tot op 400 mil- lioenalsmede de regten van zegel en hypotheek te verhoogen en het tarief zoodanig te wijzigendat het voor de schatkist winstgevender wordt. Te Valencia zijn van wege de vroeger plaats gehad hebbende onlusten de gevangenissen vol willekeurig gevatte personen. De militaire overheid zendt eiken ochtend een bataillon soldaten naar de omstreken, om met of zonder dwang levensmiddelen bijeen te brengen, die vervolgens in de stad voor lage prjjzen verkocht werden. Dit heeft in meer steden plaats. ITALIË. Door de Kamer van Afgevaardigden in Sardinië, is de Heer Cadorna tot Voorzitter gekozeneen blijk dat de gematigd vrijzinnige rigting van het Ministerie door de meerderheid wordt goedgekeurd. De inlogt van den Keizer en de Keizerin van Oostenrijk te Milaan, blijft op 18 Jan. bepaald. HH. MM. zullen aldaar een bal in den schouw burg bijwonen. Op den 15dcn zal er eene luisterrijke optogt plaats hebben door de verlichte straten der stad. Door den Gemeenteraad zal aan de in stellingen van weldadigheid 50,700 lires uitgedeeld worden. Bij het gehoor door den Keizer te Venetie aan de geestelijkheid verleend, heeft Z. M. zich volgenderwijze uitgelaten: Alles, wat ik voor onze aller heiligste Katholieke kerk heb gedaan, heb ik verrigt om een mijner pligten te betrachten; alles wat ik in het vervolg zal kunnen doen, zal ik met ge noegen verriglen. Ik ben er irolsch opde beschermer dezer kerk te kun nen zijn. In Toscane, Parma en Piacenza is aan verscheidene staatkundige ver oordeelden kwijtschelding van straf verleendook zullen aldaar cenige ad ministrative en staatkundige wijzigingen worden ingevoerd. PRUISSEN. BERLIJN, 13 Januarij. De Russische Grootvorst Constantijn is, na een kort oponthoud alhier, naar Hanover vertrokken, en reeds te Hamburg aangekomen. Men zegt dat hij zich binnen een achttal dagen naar Parijs zal begeven. De Minister van Finantien heeft in de Kamer der Afgevaardigden de verwachte ontwerpen van wet aangeboden. Hij stelt daarbij voor: eene al- gemeene belasting op de gebouwen in te voereneenige bepalingen omtrent de grondbelastingen in de 6 zuidelijke provinciën te wijzigen; de wet van 1820 omtrent de patenten en de naamlooze vennootschappen mede te wijzi gen den prijs van hel zout van 12 op 15 thalers de 500 C te brengen. De Regering wil ook de 3 jarige militaire dienst herstellen en de bezoldiging der ambtenaren van de geringste klassen verhoogen. Met het oog op de zegevierende taal der Zwitsersche dagbladenbe- rigt de N. Pr. Zeit., dat onze Regering in de zaak van Neufchatel, geene verpligting heeft op zich genomendan alleen in onderhandeling le zullen tredenwanneer de gevangenen onvoorwaardelijk in vrijheid worden gesteld.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2