zwaar treffen. Cantonde plaats in wier nabijheid wij de hoofdinrigtingen voor onze oorlogsmarine en handels-scheepvaart gevestigd hebbenschijnt minder dan ecnig ander oord geschikt te zijn lot punt van aanraking lus- schen de Europesche en de Chiuesche beschaving: het luchtsgeslel is er on matig heet en ongezond, de bevolking woelig en wreed, de stad ontoegan kelijk voor groole schepenen aan het zuidelijke uiteinde des rijks gelegen. Onze betrekkingen met China behoeven eene geheel nieuwe regeling; en het zou overweging verdienenof er niet een of andere slap gedaan zou kunnen wordenom onze nederzetting in China te verplaatsen naar een oord in de nabijheid der provinciën waar de voornaamste artikelen van den Chineschen uitvoerhandel worden voorlgebragthetwelk een meer gema tigd luchisgestel heeft en den mond der groote rivier beheerscht. Het is altijd als een bejammerenswaardige misstap beschouwd, dat wij Tschusan hebben laten varen voor het bezit van Hongkongen daar wij door de Chi nezen gedwongen worden om de zaak op nieuw in overweging te nemen is hel welligt nog niet te laat om de dwaling te herstellen. De stremming van het handelsverkeer, een gevolg der vijandelijkheden, acht genoemd blad bijzonder betreurenswaardigdaar Europa, bij hel mis lukken van den zijde-oogst in zijne zuidelijke landengroote behoefte aan Chiuesche zijde heeft. Wat betreft de thee-handel, die is in den laatslen tijd, te Foo-chow-Foo en te Shanghai op grooter schaal gedreven dan te Canton. Onze scheepsmagt in de Chiuesche zee is thans 11 schepen sterk, waar onder een van 84 stukkeneen van 50 en een van 40 stukken. Omtrent de beschieting van Canton verneemt men nog het volgende.- Al de aangewende pogingen om den hoogmoed en de halstarrighcid der Chi nezen te overwinnen, zijn vruchteloos geweest, zoodat men wel genood zaakt is geworden, middelen van bedwang aan te wenden. De vreemde kooplieden zijn in lijds gewaarschuwd, en hebben geene schade geleden. Zij hebben allczins hunne goedkeuring gehecht aan het besluit om de Chi nezen welker overmoed in de daad ondragelijk was gewordenop eene ernstige wijze te tuchtigen. De Chinezen hebben zich hier en daar nog al te weer gesteld, maar zijn, gelijk te vermoeden was, aan alle zijden verslagen. Den 12,Ic" November zijn de voornaamste forten aan het vaar water naar Canton, die met niet minder dan 900 stukken gesehut bezet waren, na een hevig kanonvuur, veroverd, en was destijds de Britsche Admiraal meester van al de toegangen te water naar de stad. De bezet ting heeft getracht zich van het Tigris-eiland met zwemmen te redden, en daarbij is een groot aantal manschappen verdronken. Op Hongkong was het rustig en voedden de Europeanen geene vrees voor hunne persoonlijke veiligheid, hoewel Yeh eene premie van 200 a 400 dollars op het hoofd van eiken vreemdeling had gesteld. Onze dagbladen verwachten dat ook de Tarlaarsche stad zal ingenomen wordenen geven aan de Regering den raad Canton te behouden en er zich te vestigen even als te Hongkong. Over Marseille is daaromtrent nog het volgende berigt ontvangen: De Europeanen hebben hunne kantoren gesloten; de overheden hebben zich binnenslands teruggetrokken en bieden een lijdelijken tegenstandde Engel- scheu bezetten de forten, en de handel is geheel gestremd. De eerste aan leiding lot den strijd ligt daarin dat het gemeen de Engelsche vlag van een handelsvaartuig had afgerukt, nadat de gezagvoerder daarvan geweigerd had een moordenaar, die aan boord van zijn schip gevlugt was, uit te leveren. Volgens de openbaar gemaakte staten hebben de in- en uitgaande reg- len over de 3 laatste maanden ongeveer 500,000 en over het geheele jaar ongeveer 1,000,000 meer dan in hetzelfde kwartaal en dezelfde 12 maanden des vorigen jaars opgebragt; terwijl de accijnsen eene vermeerdering van 200,000 over het kwartaal en van 800,000 over het jaar opleverden. De inkomsten-belasting bragt over het geheele jaar 1,900,000 meer op, en de geheele meerdere opbrengst der inkomsten was over de 3 maanden 800,000 en over hel geheele jaar 4,000,000 alles natuurlijk in ronde sommen. Op eer.e volksvergadering te Gloucester heeft de Admiraal Berkeley, lid van het Ministerie van Marinede verzekering gegeven dat de Regering geenszins voornemens is de bestaande hooge belasting op de inkomsten nog een jaar te doen voortduren. Men vraagt of de Admiraal geregligd was tot hel afleggen dezer verklaring. In den Kersnacht is over Yorkshire zulk eene geweldige sneeuwbui losgebarsten dat eene ontelbare menigte schapen daardoor zijn verloren gegaan. Een landman heeft van 500 schapen ter naauwernood een tiende gedeelte levend teruggevonden. FRANKRIJK. PABIJS, 1 Januarij. De eerste zitting van het Congres is gisteren ten 12 ure op hel Minis terie van Buitenlandsche Zakenonder het Voorzitterschap van Graaf Wa- lewskigehouden, en heeft tot 4 ure geduurd. De vertraging in de bij eenkomst is niet aan Rusland te wijten, maar alleen aan den Engelschcn Gezant, die op de ontruiming van de Zwarte zee een ontwijkend antwoord gaf, en bij aandrang op een stellig antwoord, zeide: daaromtrent nog nadere instruction van zijne Regering te moeten ontvangen. Natuurlijk is er nog niets van het verhandelde openbaar gemaakt, alleen heeft men vernomen, dat ieder lid, ten einde de zaak van Bolgrad goed te kunnen beoordeelen, en nieuwe verschillen voor te komeneene naauwkeurige kaart van die landstreek heeft ontvangen. De vergadering is uiteengegaanzonder den dag voor eene tweede zitting te bepalen, maar men verwacht dat die mor gen of overmorgen zal plaats hebben. Het Engelsche blad, de Morn. Postzegt nog omtrent de eerste bijeen komst het volgende: Graaf Walewski heeft na de opening de Gezanten geluk gewenscht met den verzoenenden geest door de Mogendheden aan den dag gelegd. Er zal eene nieuwe grenslijn van Bessarabie worden getrok ken. Rusland doet afstand van Bolgrad, het Slangeneiland en de Donau- Dellawelke aan Turkye terugkeeren. Rusland zal tot schadeloosstelling een district in het noorden van Moldavië bekomen. De nieuwe grensschei ding zal door de Gcvolmagligden moeten worden goedgekenrd, die de be palingen van het verdrag hehben vastgesteld, en den Donau vrijlaten. Er hebben zich geene afwijkende stemmen in het congres verhevener heerschte algemeen een geest van verzoening. De Heer v. Brunow zal onmiddellijk na de sluiting der conferentie vertrekken. De Senaat en het Wetgevend Ligchaam zijn tegen 16 Febr. bijeengeroepen. De Keizer moet aan eenige hooggeplaatste personendie hem zeiden dat de Heer Thiers zich candidaat zou stellen bij de aanslaande verkiezin genhebben geantwoord: De Heer Thiers kan zich, zoo hij wil, candi daat stellen; mijne Regering zal den schrijver van de Geschiedenis van het Consulaal en het Keizerrijk niet afwijzen. Gisteren middag ten 12 ure had op het plein der Tuilcrien de nieuwe- jaars-serenade ter eere van den Keizer en de Keizerin plaats. Al de tam boers der bezetting en der nationale garde van Parijs namen daaraan deel. De serenade begon met het Salut imperial, dat door 500 soldaten werd gezongen; daarop volgde de marsch van den Keizerlijken Prins, waarna al de tamboers een roffel sloegen. De Keizerde Keizerin en de Keizerlijke Prins vertoonden zich op het balkon van het paleis. De Heer Mirès heeft verlof bekomen zijne nieuwe Spaansche leening in de dagbladen te doen aankondigen. De Ministerraad had zich eerst daar tegen verklaard, doch het mogt den Heer Mirès, die zich door bemiddeling van den Heer Mocquant tot den Keizer wendde, gelukken de tegenkanting der Ministers te overwinnen. Volgens officiële opgave bevat het rijk 36,039,364 inwoners. Sedert 1852 is de bevolking met 257,736 zielen vermeerderd. l'Univers bevat een rondgaand schrijven van de Romeinsehe Inquisitie aan alle Bisschoppenhoudende waarschuwingen tegen het misbruik van het magnetismus, aangewend als een middel tot het verkrijgen van boven natuurlijke uitkomsten. Volgens dit schrijven wordt het bedrijf van mag netiseur of somnabule uitgeoefend door bedriegersen is hunne handelwijze een schandaalvermits zij zich schuldig maken aan eene ketterijstrijdig met de goede zeden, met de godsdienst,ge voorschriften en de grondslagen der burgerlijke maatschappij. Ook wordt er in gezegd, dat het altijd onge oorloofd is, natuurkundige middelen aan te wenden tot het verkrijgen van voorspellingenwaarzeggerijenbezweringen van geesten en andere onzigf- bare dingen. De gezamenlijke Bisschoppen worden aangespoord om geene middelen te ontzien ten einde dit kwaad, aan 't welk lage winzucht ten grondslag strekt, te bestrijden. In de gevangenis voor schulden, in de straat Clichy, is een Ameri- kaansch koopman door een schildwacht dood geschoten, wiens herhaalde aanmaning om zich van het venster te verwijderen de gevangene in den wind sloeghet is namelijk den gevangenen ten strengste verboden zich aan de vensters te vertoonenom dus te voorkomen dat zij verslandhou ding hebben met iemand builen de gevangenis. De soldaat tracht zich te versehoonendoor aan te voeren dat hij daar toe in eene vorige garnizoensplaats bevel had ontvangen. Maar een zoodanig bevel is alleen voor die gevangenissenwaarin gevaarlijke boos wichten zijn, uitgevaardigd en heeft geen betrekking op bovengenoemde gevangenis. In een zoodanig geval moet de schildwacht alleen den Opzigter waarschuwen. ZWITSERLAND. Uit Bern wordt gemeld dat het reglsgcding tegen de Neufehdtelscbe gevangenen den 19<icn Januarij zal begonnen worden. Eene deputatie van Koningsgezinden uit Neufchatel vertrekt naar Berlijn, om den Koning van l'ruissen te verzoeken, dat hij van oorlogzuchtige maatregelen zal afzien. De geruchten aangaande eene Engelsch-Fransche bemiddeling winnen meer en meer veld en de hoop op vrede neemt toe. Tot regt verstand van de dezer dagen hoogst belangrijke beriglen uit dit land, is de volgende herinnering niet overbodig. De Bondsraad, uit 7 leden bestaande, maakt de Regering van het geheele Eedgenootschap uit, en wordt telkens voor den tijd van 3 jaren gekozen door de vertegenwoor diging van het geheele land, welke de Bondsvergadering genoemd wordt. Deze Bondsvergadering is verdeeld in 2 Kamers. De eerste of Raad der kantonsbeslaat uil 41 door de Regeringen der kantons telkens voor een jaar verkozen leden. De tweede voert den naam van Nationale Raad en bestaat uit 120, door het volk telkens voor 3 jaren verkozen, afgevaardigden der kantons. Uit het kanton Neufchatel zijn behalve verscheidene dienslpligtige per sonenook vele koningsgezinde familien, voor mishandeling beducht, over de Fransche grenzen gevlugt; hun getal moet reeds meer dan 800 bedragen. Naar men verneemt heeft het huis Rothschildte Frankfort, geweigerd, om ten behoeve van de Zwilsersche Regering eene leening aan te gaan. De stappenook bij andere voorname bankiershuizen in die stad gedaanschij nen mede zonder gevolg te zijn gebleven, en worden thans, bij onderschei dene credielbankenzelfs bij het Crédit Mobilier te Parijs, voorigczet. B* .4 J K. MADRID, 26 December. De Koningin heeft bij gelegenheid van den verjaardag van hare dochter de Prinses van Aslurie, omstreeks 100,000 realen geschonken aan verschil lende inrigtingen van liefdadigheid alhier. Bij de jeugdige bevolking hier te lande bestaat eene zeer groote be geerte om voor den geestelijken stand te worden opgeleid. ITALIË. Te Milaan ziet men thans de komst des Keizers tegen 8 Januarij te gemoet. Bij die gelegenheid zal de Dom aldaar electrisch verlicht worden. PRUISSEN. BERLIJN, 1 Januarij. Heden vierde de Prins van Pruisscnhet 50slc verjaringsfeest van zijne in dienst-treding bij het leger. Van alle zijden en uit alle oorden des lands ontvangt hij de treffendste blijken van belangstellingachting en liefde.

Leydse Courant | 1857 | | pagina 2