leydsche COURANT. MAANDAG 5 JANUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nomniers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCI1E BERIGTEN. LEY DEN3 Januarij. Wij vernemen dat in deze week alhier een dankndrcs, door een aantal voorname ingezetenen geleekend, aan Z. M. den Koning is verzonden, van den volgenden inhoud Sire Het is niet dan met den diepslen eerbied, dat de Ondcrgeteekenden bezield met verknochtheid aan Uwe Majesteit en aan hel Vaderland, zich gedron gen gevoelen, om hun innig leedwezen te doen kennen over den onheusclien tegenstand door Uwer Majesteils Minister van Binnenlandsche Zaken in de Tweede Kamer der Staten-Generaal ondervonden, en hunne ware blijdschap te beluigen, dat hel Uwe Majesteit behaagd heeft, het door den lieer Dr. Simons gevraagd ontslag voor als nog niet te verleenendaar zij alzoo de hoop koesteren dCzen zoo ijverigen bewindsman nog lang lot schraging van Uwen Troon en ten nulle des Lands te behouden. l)e ondcrgeteekenden nemen deze gelegenheid waar, om Uwe Majesteit op nieuw de verzekering hunner trouw allernederigst aan te bieden en Uwe Majesteit Gods rijkste en beste zegeningen toe te bidden. LeydenUwer Majesteils gehoorzame dienaren en onderdanen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomeneubedroeg gedurende deze week dagelijks 210 tot 255 personen. liet Nederl. Zeudeling-Genooischap heeft in 185G aan giften en legaten ontvangen de som van ƒ34,402 68)-. -l)e N. Bij (Ir, ter bevord. van onderwijs en opvoedingbeval in hel nommer van December de volgende oproeping: Voor de dienst in Oost-Indië worden, ter uitzending in het jaar 1857, gevraagd 6 jongelieden van den vierden onderwijzersrang en tusschen de 16 en 18 jaren oud, om onderwijs te geven in de laagste klassen der gouvernementsscholen. Sollicitanten naar die betrekkingworden nitge- uoodigdzich bij requaesl op zegeltot het Depart, van Binnen). Zaken te wenden, met opgave der school, in welke zij werkzaam zijn en met over legging hunner geboorte- en rang-akten, alsmede van een bewijs van goed gedrag, afgegeven door den Burgemeester hunner woonplaats. De kennis met de strekking en inrigting van bewaarscholen en met het onderwijs daarin te gevenzal ccne aanbeveling zijn. De voordeden zijn: eenc bezoldiging van 75 'smaands, zonder meer, ingaande met den dag van ontscheping te Batavia, vrij transport derwaarts en ecne gratificatie van ƒ400 voor uitrusting. De benoemden zullen zich moeten verbinden om de gratificatie en de transportkosten terug te betalen, indien zij, binnen 5 jaren na aankomst in lndieuit eigene bewegingbet geval van wel bewezene ziekte uitge zonderd 's gouvernements dienst verlaten. Alvorens eene aanstelling te kunnen verkrijgenzullen de candidalen liovendieu moeten overleggen eene verklaring van den Commissaris des Konings in de provincie, waar hunne woonplaats gevestigd is, houdende, dat, ten zijnen genoegen, voldoende borg is gesteld, dat eventueel ten be hoeve van den candidaat behoorlijk zal worden voldaan aan alle verpligtin- gen, welke, uit kracht van de wet op de nationale militie, op hem mog- ten komen te rusten. Wij vernemen, zoo wij meenen van eene welonderrigte zijde, dat hel bricvenport van de brieven, welke over Marseille naar Oost-Indië verzon den worden, in de volgende maand aanmerkelijk verlaagd zal worden, onder belangrijke verzwaring van het gewigt voor enkele port. (IJbl.) De Gemeenteraad van Haarlem heeft besloten zich, ten aanzien der beschikking van Gedep. Staten van Noordholland, waarbij het besluit van den Raad, in zake de verkiezing van Jhr. Salvador, is vernietigd, in hooger beroep tot den Koning te wenden. -— Gedurende het jaar 1856 zijn te Amsterdam uit zee aangekomen 1990 schepen. Van deze kwamen er van: Java 177, SE Petersburg 136, Sun derland 109, Hamburg 96, Dantzig 80, Archangel 77, Frederikstad 74 Londen 73, New-Castle 72, IIull 66, Drammen 52, Breinen 49, Suriname 44en Koningsbergen 35. Te IlellevoclsluisBriellc en Maassluis zijn uit zee aangekomen 2932 en te Brouwershaven 330 schepen. Te Nieuwe Diep zijn binnengekomen 2207 en uitgezeild 1712 schepen. Uit Luxemburg wordt gemeld, dat aldaar geruchten in omloop zijn, dal de Regering voorloopig een budget voor 3 maanden zal afkondigen en inlussehen de verkiezingen znllen plaats hebben. Uit Curagao zijn berigtcn ontvangen tot 15 November. Daaruit ver neemt men, dat dit eiland van alle zijden bedreigd wordt met de cholera, en dat men vreestdat die verschrikkelijke ziekte zich ook eerlang aldaar zal openbaren. Sedert de maand Augustus 1855 heerschte die ziekte aan de overkust, digt in de buurt van Curagaosedert liet begin van 1856 ver spreidt zij hare verwoesting op Porlo-Rico, en van 18 Jnlij tot 4 October zijn van 242 ziektegevallen 193 doodelijk geweest, bij hare wederverschijning op het Deensche eiland SE Thomas. Het anders zoo gezonde eilandje Bonaire, met eene bevolking van ongeveer 3500 zielen, telt van 22 Augustus lol 6 dezer 98 sterfgevallen aan deze ziekte. In 5 a 6 uren lijds kan men zich van Bonaire verplaatsen op Curacao. Men is derhalve niet zonder reden bevreesd eerstdaags een bezoek van deze ziekte te ontvangenin weerwil van al de quarantaine-maatregelen. (JJtr. C.) Bijzondere berigtcn uit Batavia, met den jongsten maal ontvangen, houden eene lijding in, die velen ook in het vaderland diep heeft getrof fen, die van den dood van Baron P. Melvill van Carnbée, Kapitein-Luite nant ter zee en laatstelijk Directeur van het mariLieni etablissement te Onrust. Men is voornemens aldaar een eenvoudig gedenkleeken op zijn graf te plaalsen. Wij zullen later op dit treffend verlies terugkomen. 's GRAYENHAGE 3 Januarij. Met genoegen verneemt men, dal II. M. de Koningin den nacht rustig heeft doorgebragl, en, hoewel langzaam, in beterschap blijft toenemen. Naar men verneemt wordt ook de Minister van Binnenl. Zaken, die zich thans op liet Loo bevindt, langzamerhand beter. Gisteren is door Z. Exc. den Minister van Buitenl. ZakenJhr. Ge vers van Endegeest, een groot diner gegeven. Tengevolge van de zoo gunstige weêrsgesleldheidhebben reeds ver scheidene tuinders in den omtrek der residentie, een aanvang gemaakt met. hel zaaijen van spinazie. Ook andere zaden zijn door hen in den grond gestrooid. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. s; F, i. i k. BRUSSEL, 2 Januarij. De Prcsse Beige is aan den Heer Milhaud, eigenaar van de Parijsche Presse overgegaan. Thans zullen de geabonneerden van laatstgenoemd blad iu het buitenland de exemplaren ontvangen, te Brussel gedrukt, op vormen die eiken avond per spoortrein van Parijs herwaarts gezonden wor den. Yoor die vormen moet vrijdom van invoerregt zijn verleend op grond van den velen handenarbeid dien de nieuwe onderneming hier tc lande zal verschaffen en van het aanzienlijke verbruik van papier. In den Gemeenteraad van Gent zijn de belemmeringen aan de Pro- testanlsche eerediensl aldaar in den weg gelegd, ter sprake gebragt. Aan den Burgemeester is het niet gelukt voor de weinige geestkracht van de policie in die zaak verschooning te vinden. Bij de beraadslagingen is het gebleken dat hel aan den Prolestantschen Leeraar niet toegelaten is om op den buitenmuur van zijne kerk de uren aan te kondigen, waarop de dienst zou worden verrigt, en dat eerst toen de Leeraar dreigde zich met eene klagt tot den Gemeenteraad te zullen wendende Burgemeester er toe over ging hem die vergunning, welke nergens geweigerd wordt, te verleenen. ENSELAPi». LONDEN, 1 Jannarij. De Times, een overzigt gevende van de gebeurtenissen in het afge- loopen jaar, laat zich daarbij over den zedelijken toestand des lands niet zeer gunstig uit: Het oog op de geschiedenis van ons eigen land vestï- I geilde (zegt liet blad) zien wij er den aanvang van goede ondernemingen, die van meer verhevene bedoelingen getuigenmaar daarnevens zien wij smcllenwaarmede hel Engelsche volkskarakter hier te lande bezoedeld is geworden, namelijk bedriegerijen op eene ongemeen groote schaal, stelsel matige verduistering van gelden, kolossale bankbreuken en schrikbarende misdaden. Handelsbanken zijn gelijk zeepblazen gesprongen, gccnen pen ning achterlatende. Aan alle kanten zagen wij lieden, en niet van de laagste klasse, hunne vrouwen, moeders, broeders, vrienden, bekenden vergiftigen. Wij hebben vele bloeddorstige en verfoeijelijke moorden te vermelden ge had; en de gerustheid van liet publiek is jammerlijk geschokt, daar het heeft vernomen dat, door dc toepassing der laatstelijk gemaakle wetsbepa lingen tot wijziging van ons strafstelselde deuren der gevangenissen ge opend zijn, en eene geheele bevolking van dieven en booswichten op ons losgelaten is, zonder vooruilzigt op eene eerlijke broodwinning, vol misda- digen overmoed en vernuftig in liet uitvinden van nieuwe vormen van roof en misdaad." Het gebeurde te Canton blijft voortdurend de slof van de beschouwin gen der dagbladen. De Times laat zich daarover o. a. aldus uit: Het zou wenschelijk zijn, een middel te vinden ter verhoeding dier telkens zich lier- halende botsingendie door de dwaasheid of plompheid der overlieden ver oorzaakt worden, maar hel arme volk, hetwelk daaraan geene schuld heeft,

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1