LEYDSCHE COURANT. V1UJDAG 2 JANUARIJ. 1836-1857. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij de intrede van eenen nieuwen jaarkring kan het zeker niet ongepast genoemd worden, een blik te slaan op den locstand van het oogenblik, ten einde ons die in korte trekken voor oogen te stellen, liet jaar dat achter ons ligt, was zoowel voor ons Vaderland, als voor de mensehheid in hel algemeen, te rijk in gebeurtenissen, dan dat het ons niet ecnige oogenblikken zoude bezig houden. 15ij den aanvang waren aller gemoederen met angstige bekommering vervuld, bij de gedachte aan den worstelstrijd, die gedurende geruimen tijd de Enropesche Maglen had bezig gehoudenen die zoo ligt eene groolere uitbreiding had kunnen verkrijgen; eenen strijd, waarvan de onafscheidelijke gevolgen zwaar op Europa drukten. Welkom was dan ook in hel laatst van Maart de lijding dat de vrede gesloten jj was. Handel en nijverheid werden daardoor van de knellende banden be vrijd die ze omsloten hielden, en traden een nieuw tijdperk van ontwikke ling te gemoet. Ook voor ons Vaderland ontsproten daaruit heilrijke ge volgendie, gevoegd bij de niet-wedcrverschijning van de vreeselijke ziekte, die in vorige jaren zoovele slagtollers had geeischt, thans met dankbaar heid op den afgeloopen weg doen nederzieu. Maar bij de erkenning van dit vele goede, mogen wij de oogen niet sluiten voor de zwarigheden, die zich zoo hier als elders nog voordoen. In liet bestuur des lands deed zich eene omstandigheid op die veler gemoe deren verontruste. De Raadslieden der Kroon verzochten en verkregen ont slag uit hunne betrekkingen en een nieuw Ministerie trad aan 't hoofd van 's Lands Zaken op. Dit voorval maakte te meer indruk, omdat men ver nam, dat de voorgestelde wet op hel onderwijsde hoofdaanleiding tot deze verandering was. I)e nieuwe Ministers moglcn bij hun optreden in in 's Lands Vergaderzaal het volle vertrouwen van de Vertegenwoordiging des Volks niet verwerveniets dat niet anders dan nadeelig op den gang des bestuurs kan werken. En hoewel door hunne verklaringen veel wan trouwen werd weggenomen, blijven er nog altijd genoeg redenen beslaan die ons terughouden om den staatkundigen gezigteinder van ons Vaderland als helder af te malen. Moge het hen gelukken de leedere zaak van het onderwijs, die levensquaeslie voor de natie, tot een gcwcnscht einde te brengen, en het gemeen overleg lusschen de Regering en de Vertegenwoor diging op nieuw op hechte grondslagen te vestigen, en hunne optreding alzoo heilrijk zijn voor het Vaderland. Wenden we ons oog naar het buitenland. Ook daar zijn na het sLiten des vredes op nieuw donkere wolken aan den gezigteinder verschenen, liet verdrag te Parijs gesloten, heeft in de uitvoering aanleiding gegeven tot talrijke moeijelijkhedendie de bijeenrocping van een nieuw Congres nood zakelijk heeft gemaakt. Engeland, in den laatsten oorlog niet dien roem cn die voordeden behaald hebbendedie hel zich had voorgesteldnam gretig elke gelegenheid te baat, om aan zijnen spijt, over het, volgens hem, ontijdig sluiten van den vrede, lucht te geven en aan de volledige uitvoering van hel verdrag hinderpalen in den weg te stellen. En hoewel de aanhangige geschillen bij wederzijdschen goeden wil weinig beduidend schijnen, behoort de gedachte aan eene ernstige wending der zaken, niet lot de hersenschimmen; vooral daar Engeland thans vijandig tegenover Perzie staal, en er slechts weinig noodig is om Rusland in die zaak mede te slepen, waardoor de oude strijd in het Oosten op nieuw zou ontbranden. In Midden-Europa heeft zich in de laatste dagen mede een onweder zamcngclrokkendat zoo het mogt losbarstenvan niet te berekenen ge volgen zou zijn. In een gedeelte van Zwitserland (Ncufehalel)op welks bezit de Koning van Pruisscn billijken aanspraak meent te hebben, is door zijne aanhangers eene omkeering van den tegenwoordigen slaat van zaken beproefd, die bij eene dadelijke mislukking, de gevangènncming der hoofd leiders heeft ten gevolge gehad. Reide partijen staan thans scherp tegen over elkander. De een om de invrijheidstelling der gevangenen te eischen de andere om zulks te weigerencn beide rusten zich toe om door de wa penen kracht bij hunne vertoogen te zetten. Bij de grootc maglsonlwik- keling waartoe Pruisscn in slaat is, cn bij de bekende dapperheid en vaderlandsliefde der Zwitsers, zou een treffen vreesclijk zijn, en wie kan de gevolgen overzien van het eerste kanonschot in het hart van Europa gelost? Wensehelijk is hel daarom dat de onderlinge bevrediging, van verschillende zijden beproefd, met eenen gunsligcn uitslag moge bekroond worden. Bij de beschouwing van deze gebeurtenissen treden de overige zaken in Europa op den achtergrond. De geschillen in Italië, waar men een lol behoud gezinden Koning lol een vrijzinniger regerings stelsel wil dwingen cn de binnenlandsche aangelegenheden van het ongelukkige Spanje, dat in weerwil van zijne rijke hulpbronnenmoer en meer door blinde dweepzucht en laaghartige eigenbaat ten ondergang wordt gebragt, stippen wij slechts aanals kunnende die op den gang der zaken in Europa dien overwegen den invloed niet uitoefenendat zij de redenen tot bezorgdheid zouden vermeerderen. Ziedaar nu in korte trekken den toestand van het oogenblik. Bij veel verblijdens, ook veel slof tot ernstig nadenken. Wij zullen niet trachten vermetel den sluijer der toekomst op te heffen, wetende dat de sterveling wikt, maar God beschikt. Wij willen slechts geloovig vertrouwen dat llij die vroeger vaak het licht uit eenen slikdonkeren nacht te voorschijn bragt, ook nu nog magtig is al die omstandigheden tot het waarachtig heil des mcnschdoms dienstbaar te maken. BlA'AKINLAIXDSCliK BKHIGTKN. LEYDEN, 1 Januarij. Ten gevolge van het op zijn verzoek eervol verleende ontslag aan den lieer C. Oulshoorn, als ingenieur van den 11 oil. IJzeren Spoorweg, zijn, naar wij vernemen, de vroeger door dien verdienstelijken hoofdambtenaar waargenomen functiën opgedragen en onderling verdeeld aan den ingenieur P. J. Moulhaan, belast met het bewaken van den weg en het onderhond van alle werken aan weggebouwen cn loebchoorenvoorts aan den inge nieur-werktuigkundige I'. K. Bakker Korff, bijgestaan door den adjunct ingenieur-werktuigkundige J. W. II. Conrad, aan welke beide lleeren is opgedragen het toezigt over de bewegingde locomotieven cn alles wat daartoe behoort, voorts de rijtuigen, de werkplaats te Haarlem, de stations en de stationsdienst, buiten het geldelijk beheer; dit alles daarenboven on der de hoofdleiding van den Administrateur J. W. Bake. [A. C.) De Rolt. C. deelt de volgende gebeurtenis mede, die Dingsdag avond onder de gemeente Berkel heeft plaats gehad. Omstreeks II ure meldde zich bij den landbouwer van Santen een persoon aan als vrouw gekleed, welke voorgaf lot hem te zijn gezonden met een brief van eene zijner fa miliebetrekkingen en daarop verzocht, aangezien het reeds zoo Iaat in den avond was, den nacht in zijne woning te mogen doorbrengen; toen dit haar geweigerd wasverzocht zij den bouwman haar den weg naar Bleis- wijk te wijzen, waaraan deze voldeed en zich daartoe met de boodschapster op eenigen afstand van zijne woning verwijderde. Eensklaps werd van Santen door 4 mannen aangevallen, die hem onder allerlei bedreigin gen bonden.en op eene mestvaalt wierpen, waarna zij de woning van den landbouwer in brand staken, met. dit treurige gevolg dat die woning, met stalling, schuur, koeijen, paarden, den oogst enz., groolendeels eene prooi der vlammen werden. Toen de knecht van van Santen den brand gewaar werd cn naar builen snelde om hulp te roepen, riep zijn meester hem van de mestvaalt toe om hem te bevrijden, waarop hij terstond de touwenwaarmede hij gebonden waslos sneed en het voorgevallene ver nam. Het vreemdste van dit gcheele geval is dat van Santen na de blus- scliing van den brand vermist werd. Dezer dagen is door den Gemeenteraad van Haarlem een adres aan den Koning gerigt, bij 'twelk Z. M. eerbiedig wordt verzocht, dat de ge meente moge worden vrijgesteld van de belasting van het zegel voor den Burgerlijken Stand, en wel ter zake van het bezwaar, 'twelk zich thans bij de gemeente-besturen voordoet om de middelen te vindenten einde in hunne behoeften te voorzien. Daarbij wordt o. a. gewezen op de aangeno- mene beginselen, dat alles wat het Rijksbelang betreft, door het Rijk, cn wat het provinciaal belang aangaat, door de provincie wordt bekostigd, en betoogd, dat de Burgerlijke Stand zonder eenigen twijfel een Rijks belang moet worden geacht; dat de gemeente op deze wijze den arbeid voor den Staat verrigt; cn nog daarenboven voordien arbeid belasting betaalt. Van wege den Raad zijn afschriften van dit adres aan andere gemeenten medegedeeld, met verzoek om in dezen te worden ondersteund. Door den Gemeenteraad te Zwolle is besloten, dat de kleinere stede lijke Ambtenaren aldaar, als nachlwachts enz., geene Nieuwejaarswen- schcn op den lstcn Januarij, mogen doen; aan hen zal echter ƒ10 per hoofd, als gratificatie, worden toegelegd. I11 de mededeeling van het berigt van Zr. M*. Consul Generaal te Alexandrië, voorkomende in de St. C. van den 25slen dezer, ook door ons medegedeeld, is eene onjuiste opgave ingeslopen. De afgebakende lijn, waarvan het onderzoek aan den Heer Conrad is opgedragenis niet die van het hoofdkanaal door de landengte van Suez, maar van een zij- of zoetwater-kanaal, hetwelk den Nijl met het hoofdkanaal moet verbinden. Volgens berigt uit O. Indien, moet 's Lands stoomschip Borneo, Be velhebber d'Hamecourt, met volle vaart op eene klip gevaren en gezonken zijn. Niemand moet daarbij hel leven hebben verloren. Toy Iers Godgeleerd Genootschap heeft de volgende prijsvraag uitgeschreven

Leydse Courant | 1857 | | pagina 1